2012–2013 Pogoń Grodzisk Maz. (bramkarze)
2019–2021 Zagłębie Lubin (bramkarze)
2021 Zagłębie Lubin (Akademia Piłkarska)
2022– KTS Weszło (bramkarze)
  1. Uwzględniono wyłącznie rozgrywki ligowe.

Grzegorz Szamotulski (ur. 13 maja 1976 w Gdańsku) – polski piłkarz, który występował na pozycji bramkarza, reprezentant Polski. Szkoleniowiec bramkarzy w Akademii Piłkarskiej Zagłębia Lubin od 2021 roku[1].

Kariera klubowa[edytuj | edytuj kod]

Jesienią 1996 roku Szamotulski zadebiutował w I lidze jako zawodnik Legii Warszawa, w której grał do 2000 r. Następnie wyjechał na krótko do ligi greckiej, po czym wrócił do kraju jako zawodnik Śląska Wrocław, a na dłużej zadomowił się w Amice Wronki. W 2004 r. ponownie wyjechał z kraju, tym razem do ligi austriackiej. W tym okresie w barwach Sturmu Graz w meczu wyjazdowym w drugiej kolejce austriackiej Bundesligi z Rapidem Wiedeń (4:1) (2006) Peter Hlinka strzelił Szamotulskiemu gola z własnej połowy[2].

Latem 2007 roku Szamotulski był bliski powrotu do Polski – bramkarzem poważnie zainteresowana była Korona Kielce. Nazwisko Szamotulskiego łączone było również z transferem do Vitesse Arnhem, LASK Linz oraz Lillestrøm SK. Ostatecznie Polak trafił do szkockiego Dundee United, gdzie miał zastąpić kontuzjowanego Łukasza Załuskę.

26 lipca 2007 Szamotulski zadebiutował w barwach Dundee United w towarzyskim spotkaniu przeciwko FC Barcelonie. Polak zanotował bardzo dobry występ, a w 90. minucie zdołał nawet obronić rzut karny wykonywany przez Thierry’ego Henry’ego, jednak przy dobitce Francuza był już bezradny. W Scottish Premier League Szamotulski zadebiutował 4 sierpnia w wygranym 1:0 meczu przeciwko Aberdeen F.C.

6 lutego 2008 roku Szamotulski dołączył na sześć miesięcy do angielskiego Preston North End, jednak już 15 kwietnia tego samego roku klub rozwiązał kontrakt z bramkarzem.

W sierpniu 2008 roku został zawodnikiem izraelskiego zespołu F.C. Ashdod, z którym w grudniu tego samego roku rozwiązał kontrakt. Następnie grał w Hibernian F.C. 29 września 2009 podpisał umowę z Jagiellonią Białystok, którą rozwiązał w połowie lutego 2010 roku. Następnie został zawodnikiem słowackiej drużyny DAC 1904 Dunajská Streda, w barwach którego rozegrał 5 spotkań.

W rundzie wiosennej polskiej ekstraklasy sezonu 2010/11 związał się z Koroną Kielce. Od 13 maja 2011 w Koronie pełnił także funkcję trenera bramkarzy. Przed ostatnią kolejką sezonu rozstał się z kieleckim klubem.

W październiku 2011 roku 35-letni bramkarz podpisał umowę do końca rundy jesiennej z Wartą Poznań. Została w niej zawarta opcja przedłużenia o półtora roku[3]. 24 listopada 2011 roku klub poinformował, że nie przedłużył kontraktu z bramkarzem.

13 lutego 2012 Szamotulski podpisał roczny kontrakt z I ligową Olimpią Elbląg[4].

Kariera reprezentacyjna[edytuj | edytuj kod]

W barwach reprezentacji Polski rozegrał 13 spotkań.

Kariera trenerska[edytuj | edytuj kod]

W sezonie 2012/13 Szamotulski piastował funkcje trenera bramkarzy III-ligowej Pogoni Grodzisk Mazowiecki[5][6]. W drugiej połowie września 2013 roku przeszedł do Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa, gdzie ma wspomagać swoim doświadczeniem trenerów ze wszystkich roczników szkółki piłkarskiej[7]. 7 stycznia 2014 został trenerem bramkarzy rezerw Legii Warszawa[8]. 9 stycznia 2019 został trenerem bramkarzy w Zagłębiu Lubin[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

1. Jacek Bulenda, Robert Mioduszewski trenerem bramkarzy Zagłębia Lubin [online], Silesion.PL, 20 lipca 2021 [dostęp 2021-09-10] (pol.).
  3. Grzegorz Szamotulski podpisał kontrakt z klubem z Poznania - Onet Sport [online] [dostęp 2017-11-23].
  4. Grzegorz Szamotulski nowym bramkarzem Olimpii!
  5. Lista piłkarzy i skład szkoleniowy Pogoni Grodzisk: Seniorzy III liga. [dostęp 2012-08-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-31)].
  6. Grzegorz Szamotulski w Pogoni! na kurierpoludniowy.pl
  7. Grzegorz Szamotulski będzie pracował z bramkarzami Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa
  8. Magiera trenerem Legii II, Dębek asystentem. 7 stycznia 2014. [dostęp 2014-01-26].
  9. Grzegorz Szamotulski trenerem bramkarzy Zagłębia Lubin [online], www.90minut.pl [dostęp 2019-01-11] (pol.).