Kariera reprezentacyjna
Lata Reprezentacja Wyst. Gole
2009  Polska U-21 3 (0)
  1. Aktualne na: 27 stycznia 2023. Uwzględniono wyłącznie rozgrywki ligowe.

Rafał Kujawa (ur. 11 lipca 1988 w Łodzi) – polski piłkarz grający na pozycji napastnika w polskim klubie Łysica Bodzentyn. Swoją karierę zaczynał w juniorach ŁKS-u, aby następnie w sezonie 2006/2007 wystąpić w rezerwach tego klubu. W pierwszym składzie wystąpił w sezonie 2007/2008 w 9 meczach, strzelając jedną bramkę w przegranym 1:2 meczu z Groclinem Grodzisk Wielkopolski.

Kariera klubowa[edytuj | edytuj kod]

Łódzki Klub Sportowy[edytuj | edytuj kod]

Rozegrane mecze w sezonie 2007/2008[edytuj | edytuj kod]

W sezonie 2007/2008 Rafał Kujawa po raz pierwszy wystąpił w polskiej Ekstraklasie 3 listopada 2007 roku w przegranym meczu 0:1 przeciwko Wiśle Kraków, gdzie wszedł na boisko w 61 minucie zmieniając Marcina Klatta. W przegranym 1:2 meczu z 15 marca 2008 roku przeciwko Groclinowi wszedł z ławki rezerwowych zastępując w 70 minucie Gábor Vayera, a w 85 minucie strzelił swoją pierwszą bramkę w Ekstraklasie. Grał również przeciwko Zagłębiu Sosnowiec, Zagłębiu Lubin, Koronie Kielce, GKS-owi Bełchatów, Wiśle Kraków i Lechowi Poznań wchodząc z ławki rezerwowych. Swoje pierwsze spotkanie zaczynając w podstawowym składzie rozegrał 7 maja 2008 roku w zremisowanym 1:1 meczu przeciwko Ruchowi Chorzów. Dotąd na boiskach ekstraklasy spędził 183 minuty.

Rozegrane mecze w sezonie 2008/2009[edytuj | edytuj kod]

W sezonie 2008/2009 Rafał Kujawa zdobył drugą swoją bramkę w lidze polskiej, strzelając ją GKS-owi Bełchatów podwyższając wynik na 2:0. Trzeciego gola zdobył w meczu przeciwko Lechii Gdańsk w Łodzi (2:1). Czwartego zaś, w wygranym przez ŁKS 4:3 meczu z Cracovią. Piąty padł w wygranym 3:1 meczu z Polonią Warszawa. W meczu z Lechem Poznań (1:1), Kujawa strzelił już swoją szóstą bramkę, a w wygranym meczu z Górnikiem Zabrze siódmą.

Kolejne sezony w barwach ŁKS[edytuj | edytuj kod]

Kujawa dwa kolejne sezony spędził wraz z ŁKS-em na zapleczu ekstraklasy. Zarówno w pierwszym jak i w drugim sezonie rozegrał po 29 spotkań, strzelając przy tym w sumie, 10 bramek. ŁKS awansował do ekstraklasy, a Kujawa w sezonie 2011/2012 rozegrał 7 spotkań i strzelił 2 gole. Jego macierzysty klub spadł do I ligi a on postanowił kontynuować karierę gdzie indziej.

GKS Katowice, Pelikan, Termalica Bruk-Bet Nieciecza, Stomil Olsztyn[edytuj | edytuj kod]

W kolejnych latach Kujawa bronił barw GKS-u Katowice (dwukrotnie), Pelikana Łowicz, Niecieczy oraz Stomilu Olsztyn. W kwietniu 2017, podczas jednego ze spotkań ligowych, zerwał więzadła krzyżowe w lewym kolanie, a kontuzja ta na dłuższy czas wyeliminowała go z gry[1].

Powrót do ŁKS-u[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2017, po 5-letniej przerwie, Kujawa powrócił do swojego macierzystego klubu[2]. W dwa lata udało mu się awansować z II ligi do Ekstraklasy. W tym czasie strzelił 12 bramek w 35 meczach. W maju 2019 przedłużył kontrakt z ŁKS[3]. W grudniu 2019 został wystawiony na listę transferową i od tamtego czasu nie grał w klubie. Ostatecznie odszedł z łódzkiego klubu w lipcu 2020. W momencie odejścia z ŁKS-u, klub zalegał mu ok. 100 tys. złotych[4].

Polonia Warszawa[edytuj | edytuj kod]

12 września 2020, związał się z trzecioligową Polonią Warszawa[5]. W barwach Czarnych Koszul rozegrał 26 meczów i zdobył 3 bramki. Ze stołecznym klubem rozstał się po jednym sezonie.

GKS Bełchatów i GKS Wikielec[edytuj | edytuj kod]

26 listopada 2021, podpisał kontrakt z GKS-em Bełchatów[6]. Klub ogłosił upadłość, dlatego 26 lutego 2022 Kujawa został piłkarzem trzecioligowego GKS-u Wikielec[7][8].