1945–? Argentyna 9 (0)
  1. Uwzględniono wyłącznie rozgrywki ligowe.

José Manuel Marante (27 lutego 1915 - 27 sierpnia 1993) - piłkarz argentyński, obrońca.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w Buenos Aires Marante karierę piłkarską rozpoczął w 1934 roku klubie Boca Juniors. W barwach Boca Juniors zadebiutował 13 stycznia w wygranym 2:1 meczu z Chacarita Juniors w ramach turnieju Copa de Honor Beccar Varela 1933. W lidze zadebiutował 18 marca w wygranym 4:0 meczu z CA Huracán. W tym samym roku Marante razem z Boca Juniors sięgnął po swój pierwszy tytuł mistrza Argentyny.

W 1939 roku przeszedł do Ferro Carril Oeste, ale w 1940 roku wrócił do Boca Juniors i zdobył swój drugi tytuł mistrza Argentyny. Później jeszcze dwukrotnie zdobył tytuł mistrzowski - w 1943 i 1944 roku.

Marante w reprezentacji Argentyny zadebiutował 8 lipca 1945 roku w wygranym 3:1 meczu z Paragwajem. Jako piłkarz klubu Boca Juniors wziął udział w turnieju Copa América 1946, gdzie Argentyna zdobyła tytuł mistrza Ameryki Południowej. Marante zagrał w dwóch meczach - z Paragwajem (w 57 minucie zmienił José Salomóna) i Brazylią (w 29 minucie zmienił José Salomóna).

Wciąż jako gracz klubu Boca Juniors wziął udział w turnieju Copa América 1947, gdzie Argentyna ponownie zdobyła tytuł mistrza Ameryki Południowej. Marante zagrał w czterech meczach - z Paragwajem (w 42 zmienił go Juan Carlos Colman), Chile (w 76 minucie zmienił go Juan Carlos Colman), Ekwadorem i Urugwajem.

Razem z Boca Juniors trzy razy z rzędu zdobył wicemistrzostwo Argentyny - w 1945, 1946 i 1947 roku. Ostatni raz w barwach Boca Juniors zagrał 18 czerwca 1950 roku w przegranym 2:4 meczu przeciwko Newell's Old Boys Rosario. Na koniec po raz czwarty został wicemistrzem Argentyny.

W Boca Juniors Marante rozegrał w sumie 268 meczów (23 758 minut) i zdobył 10 bramek. Łącznie w pierwszej lidze Marante rozegrał 272 mecze i zdobył 12 bramek - z czego w barwach Boca Juniors 241 meczów i 9 bramek, a w Ferro Carril Oeste 31 meczów i 3 bramki.

Karierę piłkarską zakończył w 1951 roku w urugwajskim klubie Defensor Sporting.

W reprezentacji Argentyny Marante rozegrał łącznie 9 meczów.