List of Pan American Games medalists in roller sports
From Wikipedia the free encyclopedia
This is the complete list of Pan American medalists in roller sports.[1][2][3][4]
Artistic roller skating[edit]
Men's[edit]
Free skating[edit]
Figure skating[edit]
Long Program[edit]
Women's[edit]
Free skating[edit]
Figure skating[edit]
Long Program[edit]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1979 San Juan | Natalie Dunn United States | JoAnne Young United States | Sylvie Gingras Canada |
Mixed[edit]
Pairs[edit]
Dance[edit]
Roller speed skating[edit]
Men's[edit]
200 metres[edit]
- Time Trial
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2015 Toronto | Emanuelle Silva Chile | Pedro Causil Colombia | Jorge Martínez Mexico |
2023 Santiago | Emanuelle Silva Chile | Jorge Martínez Mexico | Andrés Jiménez Colombia |
300 metres[edit]
- Time Trial
- Road
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata | Derek Parra United States | Anthony Muse United States | Sergio McCargo Argentina |
- Track
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata | Anthony Muse United States | Derek Parra United States | Sergio McCargo Argentina |
500 metres[edit]
- Pair elimination
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1979 San Juan | Kenneth Sutton United States | Reynaldo Vega Argentina | Raul Subiledt Argentina |
- Road
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata | Anthony Muse United States | Julián Fernández Colombia | Sergio McCargo Argentina |
- Track
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata | Anthony Muse United States | Derek Parra United States | Adrian Villegas Argentina |
1000 metres[edit]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2011 Guadalajara | Pedro Causil Colombia | Ezequiel Capellano Argentina | Jorge Reyes Chile |
2023 Santiago | Juan Mantilla Colombia | Andrés Jiménez Colombia | Hugo Ramírez Chile |
1500 metres[edit]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1987 Indianapolis | Dante Muse United States | Guillermo McCargo Argentina | Hernán Díaz Colombia |
1991 Havana | Guillermo Botero Colombia | Guillermo Herrero Argentina | Dante Muse United States |
- Road
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata | Derek Parra United States | Jorge Botejo Naranjo Colombia | Chad Hedrick United States |
- Track
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata | Julián Fernández Colombia | Anthony Muse United States | Adrian Villegas Argentina |
3000 metres[edit]
- Mass start
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1979 San Juan | Raul Subiledt Argentina | Curtis Cook United States | Christopher Snyder United States |
5000 metres[edit]
- Mass start
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1979 San Juan | Tom Peterson United States | Adalberto Lugea Argentina | Humberto Triana Colombia |
10000 metres[edit]
- Road
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata | Chad Hedrick United States | Martín Alejo Argentina | Jorge Botejo Naranjo Colombia |
- Track
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata | Chad Hedrick United States | Jorge Botejo Naranjo Colombia | Martín Alejo Argentina |
- Points + elimination
10000 metres relay[edit]
20000 metres[edit]
- Road
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata | Derek Parra United States | Jorge Botejo Naranjo Colombia | Chad Hedrick United States |
- Track
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata | Chad Hedrick United States | Jorge Botejo Naranjo Colombia | Derek Parra United States |
Combined Short Distance[edit]
Combined Long Distance[edit]
Marathon[edit]
Women's[edit]
200 metres[edit]
- Time Trial
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2015 Toronto | Hellen Montoya Colombia | Ingrid Factos Ecuador | María José Moya Chile |
2023 Santiago | Geiny Pájaro Colombia | Ivonne Nóchez El Salvador | Erin Jackson United States |
300 metres[edit]
- Time Trial
500 metres[edit]
- Pair elimination
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1979 San Juan | Nora Vega Argentina | Linda Dorso United States | Claudia Rodríguez Argentina |
- Road
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata | Lina Zapata Colombia | Heather Laufer United States | Gipsy Lucas United States |
- Track
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata | Heather Laufer United States | Gipsy Lucas United States | Nora Vega Argentina |
1000 metres[edit]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2011 Guadalajara | Yersy Puello Colombia | Sandra Buelvas Venezuela | Melisa Bonnet Argentina |
2023 Santiago | Gabriela Rueda Colombia | Gabriela Vargas Ecuador | Angy Quintero Venezuela |
1500 metres[edit]
- Road
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata | Heather Laufer United States | Andrea Gónzalez Argentina | María Richardson Argentina |
- Track
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata | Isabel Henao Colombia | Rosana Sastre Argentina | Cheryll Ezzell United States |
2000 metres[edit]
- Points
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata | Rosana Sastre Argentina | Vicci King United States | Isabel Henao Colombia |
3000 metres[edit]
- Mass start
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1979 San Juan | Nora Vega Argentina | Claudia Rodríguez Argentina | Linsue Peterson United States |
5000 metres[edit]
- Road
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata | Cheryll Ezzell United States | Rosana Sastre Argentina | Marcela Caceres Chile |
- Track
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata | Gipsy Lucas United States | Nora Vega Argentina | Heather Laufer United States |
5000 metres relay[edit]
10000 metres[edit]
- Road
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata | Vicci King United States | Rosana Sastre Argentina | Marcela Caceres Chile |
- Track
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata | Cheryll Ezzell United States | Marcela Caceres Chile | Natalia Martínez Argentina |
- Points + elimination
Combined Short Distance[edit]
Combined Long Distance[edit]
Half Marathon[edit]
Roller hockey[edit]
Men's[edit]
Skateboarding[edit]
Men's[edit]
Park[edit]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2023 Santiago | Taylor Nye United States | Augusto Akio Brazil | Steven Piñeiro Puerto Rico |
Street[edit]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2023 Santiago | Lucas Rabelo Brazil | Ángelo Caro Peru | Jhancarlos González Colombia |
Women's[edit]
Park[edit]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2023 Santiago | Fay De Fazio Ebert Canada | Raicca Ventura Brazil | Bryce Wettstein United States |
Street[edit]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2023 Santiago | Rayssa Leal Brazil | Pâmela Rosa Brazil | Paige Heyn United States |
References[edit]
- ^ Olderr, Steven (April 29, 2003). The Pan American Games: A Statistical History. McFarland. ISBN 9780786443369.
- ^ Pan Am Sports Organization. "Pan American Games History - Past Events". Retrieved 18 September 2021.
- ^ BEST Sports Database. "Pan American Games > Roller Skating". Retrieved 20 September 2021.
- ^ BEST Sports Database. "Pan American Games > Roller Hockey". Retrieved 20 September 2021.