2017–18 UEFA Europa League group stage

From Wikipedia the free encyclopedia

2017–18 UEFA Europa League group stage

The 2017–18 UEFA Europa League group stage began on 14 September and ended on 7 December 2017.[1] A total of 48 teams competed in the group stage to decide 24 of the 32 places in the knockout phase of the 2017–18 UEFA Europa League.[2]

Draw[edit]

The draw for the group stage was held on 25 August 2017, 13:00 CEST, at the Grimaldi Forum in Monaco.[3]

The 48 teams were drawn into twelve groups of four, with the restriction that teams from the same association could not be drawn against each other. For the draw, the teams were seeded into four pots based on their 2017 UEFA club coefficients.[4]

On 17 July 2014, the UEFA emergency panel ruled that Ukrainian and Russian clubs would not be drawn against each other "until further notice" due to the political unrest between the countries.[5]

Moreover, the draw was controlled for teams from the same association in order to split the teams evenly into the two sets of four groups (A–F, G–L) for maximum television coverage. On each matchday, one set of six groups played their matches at 19:00 CEST/CET, while the other set of six groups played their matches at 21:05 CEST/CET, with the two sets of groups alternating between each matchday.

The fixtures were decided after the draw, using a computer draw not shown to public, with the following match sequence (Regulations Article 15.02):[2]

Note: Positions for scheduling did not use the seeding pots, e.g., Team 1 was not necessarily the team from Pot 1 in the draw.

There were certain scheduling restrictions: for example, teams from the same city in general were not scheduled to play at home on the same matchday (to avoid teams from the same city playing at home on the same day, due to logistics and crowd control), and teams in certain countries (e.g., Russia) were not scheduled to play at home on the last matchday (due to cold weather and simultaneous kick-off times).

Teams[edit]

Below were the participating teams (with their 2017 UEFA club coefficients),[4] grouped by their seeding pot. They included 16 teams which entered in this stage, the 22 winners of the play-off round, and the 10 losers of the Champions League play-off round (5 in Champions Route, 5 in League Route).

Key to colours
Group winners and runners-up advance to the round of 32
Pot 1
Team Coeff.[4]
England Arsenal 105.192
Russia Zenit Saint Petersburg[†] 87.106
France Lyon 68.833
Ukraine Dynamo Kyiv[†] 67.526
Spain Villarreal 64.999
Spain Athletic Bilbao[†] 60.999
Italy Lazio 56.666
Italy Milan[†] 47.666
Czech Republic Viktoria Plzeň[†] 40.635
Austria Red Bull Salzburg[†] 40.570
Denmark Copenhagen[CL-CR] 37.800
Portugal Braga[†] 37.366
Pot 2
Team Coeff.[4]
Romania FCSB[CL-LR] 35.370
Bulgaria Ludogorets Razgrad[†] 34.175
Belarus BATE Borisov[†] 29.475
England Everton[†] 29.192
Switzerland Young Boys[CL-LR] 28.915
France Marseille[†] 28.333
Spain Real Sociedad 27.499
Israel Maccabi Tel Aviv[†] 23.375
Russia Lokomotiv Moscow 20.606
Austria Austria Wien[†] 17.070
Germany Hertha BSC 16.899
France Nice[CL-LR] 16.833
Pot 3
Team Coeff.[4]
Kazakhstan Astana[CL-CR] 16.800
Serbia Partizan[†] 16.075
Germany 1899 Hoffenheim[CL-LR] 15.899
Germany 1. FC Köln 15.899
Croatia Rijeka[CL-CR] 15.550
Portugal Vitória de Guimarães 14.866
Italy Atalanta 14.666
Belgium Zulte Waregem 14.480
Ukraine Zorya Luhansk 13.526
Norway Rosenborg[†] 12.665
Moldova FC Sheriff Tiraspol[†] 11.150
Israel Hapoel Be'er Sheva[CL-CR] 10.875
Pot 4
Team Coeff.[4]
Cyprus Apollon Limassol[†] 10.710
Turkey İstanbul Başakşehir[CL-LR] 10.340
Turkey Konyaspor 9.840
Netherlands Vitesse 9.212
Czech Republic Slavia Prague[CL-CR] 8.135
Serbia Red Star Belgrade[†] 7.325
Albania Skënderbeu Korçë[†] 6.825
Czech Republic Fastav Zlín 6.635
Greece AEK Athens[†] 6.580
Switzerland Lugano 6.415
North Macedonia Vardar[†] 5.125
Sweden Östersund[†] 3.945
Notes
  1. Winners of the play-off round.

Format[edit]

In each group, teams played against each other home-and-away in a round-robin format. The group winners and runners-up advanced to the round of 32, where they were joined by the eight third-placed teams of the Champions League group stage.

Tiebreakers[edit]

Teams were ranked according to points (3 points for a win, 1 point for a draw, 0 points for a loss), and if tied on points, the following tiebreaking criteria were applied, in the order given, to determine the rankings (Regulations Articles 16.01):[2]

  1. Points in head-to-head matches among tied teams;
  2. Goal difference in head-to-head matches among tied teams;
  3. Goals scored in head-to-head matches among tied teams;
  4. Away goals scored in head-to-head matches among tied teams;
  5. If more than two teams were tied, and after applying all head-to-head criteria above, a subset of teams were still tied, all head-to-head criteria above were reapplied exclusively to this subset of teams;
  6. Goal difference in all group matches;
  7. Goals scored in all group matches;
  8. Away goals scored in all group matches;
  9. Wins in all group matches;
  10. Away wins in all group matches;
  11. Disciplinary points (red card = 3 points, yellow card = 1 point, expulsion for two yellow cards in one match = 3 points);
  12. UEFA club coefficient.

Groups[edit]

The matchdays were 14 September, 28 September, 19 October, 2 November, 23 November, and 7 December 2017.[1] The match kickoff times were 19:00 and 21:05 CEST/CET in general, except for certain matches for geographical reasons.[6]

Times up to 28 October 2017 (matchdays 1–3) were CEST (UTC+2), thereafter (matchdays 4–6) times were CET (UTC+1).

Group A[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Spain Villarreal 6 3 2 1 10 6 +4 11 Advance to knockout phase
2 Kazakhstan Astana 6 3 1 2 10 7 +3 10
3 Czech Republic Slavia Prague 6 2 2 2 6 6 0 8
4 Israel Maccabi Tel Aviv 6 1 1 4 1 8 −7 4
Source: UEFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Villarreal Spain3–1Kazakhstan Astana
Report
Slavia Prague Czech Republic1–0Israel Maccabi Tel Aviv
Report
Attendance: 13,035[8]

Astana Kazakhstan1–1Czech Republic Slavia Prague
Report
Attendance: 17,215[9]
Maccabi Tel Aviv Israel0–0Spain Villarreal
Report

Astana Kazakhstan4–0Israel Maccabi Tel Aviv
Report
Attendance: 10,350[11]
Villarreal Spain2–2Czech Republic Slavia Prague
Report

Maccabi Tel Aviv Israel0–1Kazakhstan Astana
Report
Slavia Prague Czech Republic0–2Spain Villarreal
Report
Attendance: 18,403[14]

Astana Kazakhstan2–3Spain Villarreal
Report
Maccabi Tel Aviv Israel0–2Czech Republic Slavia Prague
Report

Villarreal Spain0–1Israel Maccabi Tel Aviv
Report
Slavia Prague Czech Republic0–1Kazakhstan Astana
Report
Attendance: 14,198[18]
Referee: Davide Massa (Italy)

Group B[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Ukraine Dynamo Kyiv 6 4 1 1 15 9 +6 13 Advance to knockout phase
2 Serbia Partizan 6 2 2 2 8 9 −1 8
3 Switzerland Young Boys 6 1 3 2 7 8 −1 6
4 Albania Skënderbeu 6 1 2 3 6 10 −4 5
Source: UEFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Dynamo Kyiv Ukraine3–1Albania Skënderbeu
Report
Young Boys Switzerland1–1Serbia Partizan
Report
Attendance: 13,004[20]

Partizan Serbia2–3Ukraine Dynamo Kyiv
Report
Skënderbeu Albania1–1Switzerland Young Boys
Report

Skënderbeu Albania0–0Serbia Partizan
Report
Dynamo Kyiv Ukraine2–2Switzerland Young Boys
Report

Partizan Serbia2–0Albania Skënderbeu
Report
Young Boys Switzerland0–1Ukraine Dynamo Kyiv
Report
Attendance: 10,077[28]
Referee: Tony Chapron (France)

Skënderbeu Albania3–2Ukraine Dynamo Kyiv
Report
Partizan Serbia2–1Switzerland Young Boys
Report

Dynamo Kyiv Ukraine4–1Serbia Partizan
Report
Attendance: 14,678[32]
Referee: Paweł Gil (Poland)
Young Boys Switzerland2–1Albania Skënderbeu
Report
Attendance: 8,209[33]

Group C[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Portugal Braga 6 3 1 2 9 8 +1 10 Advance to knockout phase
2 Bulgaria Ludogorets Razgrad 6 2 3 1 7 5 +2 9
3 Turkey İstanbul Başakşehir 6 2 2 2 7 8 −1 8
4 Germany 1899 Hoffenheim 6 1 2 3 8 10 −2 5
Source: UEFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers
1899 Hoffenheim Germany1–2Portugal Braga
Report
İstanbul Başakşehir Turkey0–0Bulgaria Ludogorets Razgrad
Report

Ludogorets Razgrad Bulgaria2–1Germany 1899 Hoffenheim
Report
Braga Portugal2–1Turkey İstanbul Başakşehir
Report
Attendance: 10,376[37]
Referee: Matej Jug (Slovenia)

Braga Portugal0–2Bulgaria Ludogorets Razgrad
Report
Attendance: 8,623[38]
Referee: Davide Massa (Italy)
1899 Hoffenheim Germany3–1Turkey İstanbul Başakşehir
Report

Ludogorets Razgrad Bulgaria1–1Portugal Braga
Report
İstanbul Başakşehir Turkey1–1Germany 1899 Hoffenheim
Report

Braga Portugal3–1Germany 1899 Hoffenheim
Report
Attendance: 10,054[42]
Ludogorets Razgrad Bulgaria1–2Turkey İstanbul Başakşehir
Report

1899 Hoffenheim Germany1–1Bulgaria Ludogorets Razgrad
Report
İstanbul Başakşehir Turkey2–1Portugal Braga
Report

Group D[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Italy Milan 6 3 2 1 13 6 +7 11 Advance to knockout phase
2 Greece AEK Athens 6 1 5 0 6 5 +1 8
3 Croatia Rijeka 6 2 1 3 11 12 −1 7
4 Austria Austria Wien 6 1 2 3 9 16 −7 5
Source: UEFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Austria Wien Austria1–5Italy Milan
Report
Rijeka Croatia1–2Greece AEK Athens
Report
Attendance: 5,932[47]

AEK Athens Greece2–2Austria Austria Wien
Report
Attendance: 16,954[48]
Referee: Paweł Gil (Poland)
Milan Italy3–2Croatia Rijeka
Report
Attendance: 23,917[49]

Milan Italy0–0Greece AEK Athens
Report
Attendance: 20,812[50]
Austria Wien Austria1–3Croatia Rijeka
Report

AEK Athens Greece0–0Italy Milan
Report
Attendance: 40,538[52]
Rijeka Croatia1–4Austria Austria Wien
Report
Attendance: 7,912[53]

Milan Italy5–1Austria Austria Wien
Report
Attendance: 17,932[54]
AEK Athens Greece2–2Croatia Rijeka
Report

Austria Wien Austria0–0Greece AEK Athens
Report
Rijeka Croatia2–0Italy Milan
Report
Attendance: 8,021[57]
Referee: István Vad (Hungary)

Group E[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Italy Atalanta 6 4 2 0 14 4 +10 14 Advance to knockout phase
2 France Lyon 6 3 2 1 11 4 +7 11
3 England Everton 6 1 1 4 7 15 −8 4
4 Cyprus Apollon Limassol 6 0 3 3 5 14 −9 3
Source: UEFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Atalanta Italy3–0England Everton
Report
Apollon Limassol Cyprus1–1France Lyon
Report

Lyon France1–1Italy Atalanta
Report
Everton England2–2Cyprus Apollon Limassol
Report
Attendance: 27,034[62]

Everton England1–2France Lyon
Report
Attendance: 27,159[63]
Atalanta Italy3–1Cyprus Apollon Limassol
Report

Lyon France3–0England Everton
Report
Apollon Limassol Cyprus1–1Italy Atalanta
Report

Everton England1–5Italy Atalanta
Report
Attendance: 17,431[67]
Lyon France4–0Cyprus Apollon Limassol
Report

Atalanta Italy1–0France Lyon
Report
Apollon Limassol Cyprus0–3England Everton
Report

Group F[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Russia Lokomotiv Moscow 6 3 2 1 9 4 +5 11 Advance to knockout phase
2 Denmark Copenhagen 6 2 3 1 7 3 +4 9[a]
3 Moldova Sheriff Tiraspol 6 2 3 1 4 4 0 9[a]
4 Czech Republic Fastav Zlín 6 0 2 4 1 10 −9 2
Source: UEFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Notes:
  1. ^ a b Head-to-head results: Sheriff Tiraspol 0–0 Copenhagen, Copenhagen 2–0 Sheriff Tiraspol.
Fastav Zlín Czech Republic0–0Moldova Sheriff Tiraspol
Report
Copenhagen Denmark0–0Russia Lokomotiv Moscow
Report

Lokomotiv Moscow Russia3–0Czech Republic Fastav Zlín
Report
Attendance: 10,065[73]
Sheriff Tiraspol Moldova0–0Denmark Copenhagen
Report
Attendance: 5,070[74]
Referee: Clayton Pisani (Malta)

Sheriff Tiraspol Moldova1–1Russia Lokomotiv Moscow
Report
Attendance: 10,500[75]
Referee: István Vad (Hungary)
Fastav Zlín Czech Republic1–1Denmark Copenhagen
Report

Lokomotiv Moscow Russia1–2Moldova Sheriff Tiraspol
Report
Attendance: 10,118[77]
Copenhagen Denmark3–0Czech Republic Fastav Zlín
Report

Lokomotiv Moscow Russia2–1Denmark Copenhagen
Report
Sheriff Tiraspol Moldova1–0Czech Republic Fastav Zlín
Report

Fastav Zlín Czech Republic0–2Russia Lokomotiv Moscow
Report
Copenhagen Denmark2–0Moldova Sheriff Tiraspol
Report

Group G[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Czech Republic Viktoria Plzeň 6 4 0 2 13 8 +5 12 Advance to knockout phase
2 Romania FCSB 6 3 1 2 9 7 +2 10
3 Switzerland Lugano 6 3 0 3 9 11 −2 9
4 Israel Hapoel Be'er Sheva 6 1 1 4 5 10 −5 4
Source: UEFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Hapoel Be'er Sheva Israel2–1Switzerland Lugano
Report
Attendance: 14,752[83]
Referee: Tony Chapron (France)
FCSB Romania3–0Czech Republic Viktoria Plzeň
Report

Viktoria Plzeň Czech Republic3–1Israel Hapoel Be'er Sheva
Report
Attendance: 10,314[85]
Referee: István Vad (Hungary)
Lugano Switzerland1–2Romania FCSB
Report

Lugano Switzerland3–2Czech Republic Viktoria Plzeň
Report
Hapoel Be'er Sheva Israel1–2Romania FCSB
Report

Viktoria Plzeň Czech Republic4–1Switzerland Lugano
Report
Attendance: 9,483[89]
FCSB Romania1–1Israel Hapoel Be'er Sheva
Report

Lugano Switzerland1–0Israel Hapoel Be'er Sheva
Report
Viktoria Plzeň Czech Republic2–0Romania FCSB
Report
Attendance: 10,197[92]
Referee: Ivan Bebek (Croatia)

Hapoel Be'er Sheva Israel0–2Czech Republic Viktoria Plzeň
Report
FCSB Romania1–2Switzerland Lugano
Report

Group H[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 England Arsenal 6 4 1 1 14 4 +10 13 Advance to knockout phase
2 Serbia Red Star Belgrade 6 2 3 1 3 2 +1 9
3 Germany 1. FC Köln 6 2 0 4 7 8 −1 6
4 Belarus BATE Borisov 6 1 2 3 6 16 −10 5
Source: UEFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Red Star Belgrade Serbia1–1Belarus BATE Borisov
Report
Arsenal England3–1Germany 1. FC Köln
Report

1. FC Köln Germany0–1Serbia Red Star Belgrade
Report
BATE Borisov Belarus2–4England Arsenal
Report
Attendance: 13,100[99]

BATE Borisov Belarus1–0Germany 1. FC Köln
Report
Attendance: 11,783[100]
Red Star Belgrade Serbia0–1England Arsenal
Report

1. FC Köln Germany5–2Belarus BATE Borisov
Report
Arsenal England0–0Serbia Red Star Belgrade
Report
Attendance: 58,285[103]
Referee: Luca Banti (Italy)

BATE Borisov Belarus0–0Serbia Red Star Belgrade
Report
Attendance: 12,000[104]
1. FC Köln Germany1–0England Arsenal
Report

Red Star Belgrade Serbia1–0Germany 1. FC Köln
Report
Arsenal England6–0Belarus BATE Borisov
Report

Group I[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Austria Red Bull Salzburg 6 3 3 0 7 1 +6 12 Advance to knockout phase
2 France Marseille 6 2 2 2 4 4 0 8
3 Turkey Konyaspor 6 1 3 2 4 6 −2 6
4 Portugal Vitória de Guimarães 6 1 2 3 5 9 −4 5
Source: UEFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Marseille France1–0Turkey Konyaspor
Report
Vitória de Guimarães Portugal1–1Austria Red Bull Salzburg
Report

Red Bull Salzburg Austria1–0France Marseille
Report
Konyaspor Turkey2–1Portugal Vitória de Guimarães
Report

Konyaspor Turkey0–2Austria Red Bull Salzburg
Report
Marseille France2–1Portugal Vitória de Guimarães
Report

Red Bull Salzburg Austria0–0Turkey Konyaspor
Report
Vitória de Guimarães Portugal1–0France Marseille
Report

Konyaspor Turkey1–1France Marseille
Report
Red Bull Salzburg Austria3–0Portugal Vitória de Guimarães
Report

Marseille France0–0Austria Red Bull Salzburg
Report
Vitória de Guimarães Portugal1–1Turkey Konyaspor
Report

Copyright 2020 WikiZero