Week of | Tournament | Winner | Runners-up | Semifinalists | Quarterfinalists |
May 3 | Australia F4 Futures[32] Bundaberg, Australia Clay $15,000 | Brydan Klein 7–5, 6–3 | Dane Propoggia | Myles Blake Marcus Daniell | Joel Lindner Marvin Barker James Duckworth Arata Onozawa |
Brydan Klein Dane Propoggia 6–1, 6–0 | Michael Look Logan Mackenzie |
India F4 Futures[33] Kolkata, India Hard $15,000 | Murad Inoyatov 6–4, 6–4 | Karan Rastogi | Yuki Bhambri Weerapat Doakmaiklee | Yu Xin-yuan Kittiphong Wachiramanowong Rohan Gajjar Perakiat Siriluethaiwattana |
Vivek Shokeen Ashutosh Singh 6–4, 7–6(7–3) | Murad Inoyatov Yannick Nelord |
Argentina F5 Futures[34] Buenos Aires, Argentina Clay $10,000 | Facundo Argüello 6–2, 6–1 | Patricio Heras | Guillermo Durán Diego Sebastián Schwartzman | Renzo Olivo Mauricio Echazú Pablo Galdón Federico Sansonetti |
Renzo Olivo Diego Sebastián Schwartzman 2–6, 6–2, [10–8] | Facundo Argüello Agustín Velotti |
B&H F3 Futures[35] Doboj, Bosnia & Herzegovina Clay $10,000 | Michal Schmid 5–7, 6–2, 7–6(7–4) | Aljaž Bedene | Ádám Kellner Ante Pavić | Blaž Rola Krešimir Ritz Mirza Bašić Aldin Šetkić |
Michael Linzer Herbert Wiltschnig Walkover | Martin Rmuš Blaž Rola |
Brazil F5 Futures[36] Teresina, Brazil Clay $10,000 | Franco Ferreiro 7–5, 6–3 | Thales Turini | Luis Díaz Barriga Daniel Dutra da Silva | Alexandre Bonatto Andrew Lauret André Miele Fabrício Neis |
Luis Díaz Barriga Miguel Ángel Reyes-Varela 6–4, 3–6, [10–7] | Alexandre Bonatto José Pereira |
Bulgaria F1 Futures[37] Varna, Bulgaria Clay $10,000 | Adrian Cruciat 6–4, 3–6, 6–2 | Alexandre Folie | Carl Bergman Mikhail Vasiliev | Andrei Mlendea Robert Coman Vladzimir Kruk Florin Mergea |
Óscar Burrieza Javier Martí 6–4, 4–6, [10–6] | Gleb Alekseenko Vadim Alekseenko |
Czech Republic F1 Futures[38] Teplice, Czech Republic Clay $10,000 | Jürgen Zopp 4–6, 6–2, 7–5 | Alexander Flock | Robert Rumler Dennis Blömke | James Lemke Andrey Kumantsov György Balázs Marc Sieber |
Jan Mertl Grzegorz Panfil 6–3, 6–4 | Ricardo Urzúa-Rivera Jürgen Zopp |
Great Britain F6 Futures[39] Edinburgh, Great Britain Clay $10,000 | Alexander Slabinsky 7–6(7–4), 7–5 | Mathieu Rodrigues | Claudio Grassi Jonathan Eysseric | Alexander Ward Daniel Cox Barry King Alexander Sadecky |
James Cluskey Colin O'Brien 6–3, 6–3 | Barry King Marcus Willis |
Italy F7 Futures[40] Viterbo, Italy Clay $10,000 | Guillermo Hormazábal 5–7, 6–3, 6–4 | Daniel Evans | Luca Vanni Walter Trusendi | Laurynas Grigelis Ismar Gorčić Diego Álvarez Enrico Iannuzzi |
Guillermo Hormazábal Walter Trusendi 6–2, 6–1 | Enrico Fioravante Giancarlo Petrazzuolo |
Mexico F3 Futures[41] Mexico City, Mexico Hard $10,000 | Miguel Gallardo Valles 6–3, 6–4 | Víctor Romero | Mark Verryth Nima Roshan | Christopher Díaz Figueroa Connor Pollock Danila Arsenov César Ramírez |
César Ramírez Nima Roshan 6–3, 3–6, [14–12] | Brett Joelson Connor Pollock |
Spain F15 Futures[42] Balaguer, Spain Clay $10,000 | Steven Diez 6–2, 6–1 | David Estruch | Aleksandr Lobkov David Souto | Miguel Ángel López Jaén Juan Lizariturry Jordi Vives Massimo Capone |
Jordi Marse-Vidri Pablo Martín-Adalia 6–1, 5–7, [10–5] | Milos Sekulic Richard Waite |
USA F11 Futures[43] Orange Park, United States Clay $10,000 | Matteo Viola 6–2, 6–1 | Stefano Ianni | Michael Venus Philip Bester | Alexander Domijan Andrea Collarini Augustin Gensse Kārlis Lejnieks |
Andrea Collarini Denis Kudla 7–6(8–6), 6–3 | Mitchell Frank Junior Alexander Ore |
May 10 | Brazil F6 Futures[44] Caldas Novas, Brazil Hard $15,000 | Marcelo Demoliner 7–6(7–5), 6–4 | Rodrigo Guidolin | Leonardo Kirche Daniel Alejandro López | Carlos Oliveira André Miele Iván Endara Miguel Ángel Reyes-Varela |
Franco Ferreiro André Miele 6–3, 6–4 | Luis Díaz Barriga Miguel Ángel Reyes-Varela |
India F5 Futures[45] New Delhi, India Hard $15,000 | Rik de Voest 7–5, 6–2 | Karan Rastogi | Ranjeet Virali-Murugesan Chang Yu | Murad Inoyatov Kittiphong Wachiramanowong Huang Liang-chi Yuki Bhambri |
Ranjeet Virali-Murugesan Yu Xin-yuan 3–6, 6–1, [11–9] | Weerapat Doakmaiklee Kittiphong Wachiramanowong |
Italy F8 Futures[46] Pozzuoli, Italy Clay $15,000 | Alessio di Mauro 7–5, 6–4 | Simone Vagnozzi | Diego Álvarez Daniel Evans | Bastian Knittel Marius Copil Jonathan Gonzalia Juan-Martín Aranguren |
Juan-Martín Aranguren Alejandro Fabbri 6–4, 7–6(7–4) | Daniel Evans Laurynas Grigelis |
Argentina F6 Futures[47] Buenos Aires, Argentina Clay $10,000 | Andrés Molteni 6–4, 6–3 | Antonio Pastorino | Marco Trungelliti Lionel Noviski | Renzo Olivo Agustín Picco Iván Miranda Stefano Travaglia |
Diego Cristin Martín Cuevas 6–2, 6–3 | Andrés Molteni Agustín Picco |
B&H F4 Futures[48] Sarajevo, Bosnia & Herzegovina Clay $10,000 | Michal Schmid Walkover | Guillaume Rufin | Herbert Wiltschnig Franko Škugor | Dušan Lajović Ivan Bjelica Ádám Kellner Arsenije Zlatanović |
Dušan Lajović Miljan Zekić 6–3, 6–4 | Mirza Bašić Zlatan Kadrić |
Bulgaria F2 Futures[49] Varna, Bulgaria Clay $10,000 | Javier Martí 6–2, 6–1 | Adrian Cruciat | Andrea Falgheri Todor Enev | Ivaylo Traykov Óscar Sabate-Bretos Victor-Mugurel Anagnastopol Roman Tudoreanu |
Alexandru-Daniel Carpen Adrian Cruciat 6–4, 6–4 | Tihomir Grozdanov Ivaylo Traykov |
Czech Republic F2 Futures[50] Most, Czech Republic Clay $10,000 | Dennis Blömke 7–6(7–2), 6–1 | Robin Vik | Marc Sieber Miloslav Mečíř Jr. | Kamil Čapkovič Jiří Veselý Andrey Kumantsov James Lemke |
Roman Jebavý Andrey Kumantsov 6–4, 6–2 | Kamil Čapkovič Miloslav Mečíř Jr. |
Great Britain F7 Futures[51] Newcastle, Great Britain Clay $10,000 | Éric Prodon 6–3, 3–6, 6–1 | Mathieu Rodrigues | Josh Goodall Ignacio Coll Riudavets | Ludovic Walter Thomas Cazes-Carrère Matthew Illingworth Gerard Granollers |
Ignacio Coll Riudavets Gerard Granollers 6–1, 6–4 | Maniel Bains Marcus Willis |
Mexico F4 Futures[52] Celaya, Mexico Hard $10,000 | Víctor Romero 4–6, 6–3, 6–2 | Adam El Mihdawy | Christian Welte Michael Quintero | Mark Verryth Nima Roshan Mauricio Astorga César Ramírez |
Ashwin Kumar Connor Pollock 6–4, 6–4 | Miguel Gallardo Valles Pablo Martínez |
Spain F16 Futures[53] Lleida, Spain Clay $10,000 | Íñigo Cervantes Huegun 6–4, 7–5 | Andoni Vivanco-Guzmán | Pablo Martín-Adalia Steven Diez | João Sousa Miguel Ángel López Jaén Morgan Phillips Emilio Rodríguez-Navarro |
Miguel Ángel López Jaén Allen Perel 6–2, 6–0 | Matthias Dörfler Santos Sánchez-Patino |
USA F12 Futures[54] Tampa, United States Clay $10,000 | Augustin Gensse 6–3, 6–2 | Erling Tveit | Kārlis Lejnieks Stefano Ianni | Fritz Wolmarans Blake Strode Alexander Domijan Robbye Poole |
Denis Kudla Junior Alexander Ore 4–6, 6–3, [10–8] | Clayton Almeida Blake Strode |
May 17 | Italy F9 Futures[55] Parma, Italy Clay $15,000 | Daniele Giorgini 6–4, 5–7, 6–3 | Johannes Ager | Alberto Brizzi Pablo Santos | Yann Marti Janez Semrajc Hiroki Moriya Christian Magg |
Alberto Brizzi Giuseppe Montenet 6–2, 3–6, [10–3] | Alejandro Fabbri Leandro Migani |
Poland F1 Futures[56] Katowice, Poland Clay $15,000 | Alexander Flock 6–7(5–7), 6–4, 6–4 | Błażej Koniusz | Dawid Olejniczak Piotr Gadomski | Jerzy Janowicz Marcin Gawron Oliver Marach Daniel Smethurst |
Adrián García Hans Podlipnik Castillo 7–5, 7–5 | Denis Matsukevich Cristóbal Saavedra Corvalán |
South Africa F1 Futures[57] Durban, South Africa Hard $15,000 | Andrew Anderson 3–6, 6–3, 7–6(7–3) | Amir Weintraub | Theodoros Angelinos Adrien Bossel | Joshua Milton Renier Moolman Alexandros Jakupovic Raven Klaasen |
Nikolaus Moser Max Raditschnigg 7–5, 6–1 | Sergei Krotiouk Vitali Reshetnikov |
B&H F5 Futures[58] Brčko, Bosnia & Herzegovina Clay $10,000 | Goran Tošić 7–5, 6–3 | Michael Linzer | David Savić Dejan Katić | Arsenije Zlatanović Mirza Bašić Antonio Šančić Ante Bilić |
Ivan Bjelica Miljan Zekić 7–6(7–4), 7–5 | David Savić Goran Tošić |
Brazil F7 Futures[59] Marília, Brazil Clay $10,000 | Leonardo Kirche 6–3, 6–4 | Marcelo Demoliner | Daniel Dutra da Silva Cristhian Ignacio Benedetti | Andrew Lauret Rodrigo Guidolin Nicolas Santos Tiago Fernandes |
Marcelo Demoliner Rodrigo Guidolin 4–6, 6–1, [11–9] | Luis Díaz Barriga Miguel Ángel Reyes-Varela |
Bulgaria F3 Futures[60] Plovdiv, Bulgaria Clay $10,000 | Tihomir Grozdanov 6–4, 6–3 | Javier Martí | Óscar Sabate-Bretos Carl Bergman | Jürgen Zopp Mikhail Vasiliev Michal Schmid Tzvetan Mihov |
Tihomir Grozdanov Ivaylo Traykov 6–4, 6–3 | Ivan Anikanov Roman Tudoreanu |
Czech Republic F3 Futures[61] Jablonec nad Nisou, Czech Republic Clay $10,000 | Jaroslav Pospíšil 7–5, 6–7(5–7), 6–4 | Jan Mertl | Jan-Lennard Struff Roman Jebavý | James Lemke Miloslav Mečíř Jr. Ádám Kellner Ladislav Chramosta |
Jan Hradský Jan Šátral 6–2, 6–3 | Miloslav Mečíř Jr. Michal Pažický |
Romania F1 Futures[62] Bucharest, Romania Clay $10,000 | Florian Reynet 6–2, 3–6, 6–1 | Artem Smirnov | Marcel Zimmermann Francesco Piccari | Robert Coman Paul-Mihai Puscasu Florin Mergea Marcel-Ioan Miron |
Sascha Heinemann Marcel Zimmermann 6–2, 6–4 | Francesco Piccari Artem Smirnov |
Spain F17 Futures[63]
|