* Ігри та голи за професіональні клуби
враховуються лише в національному чемпіонаті.

** Тільки на посаді головного тренера.

Рікардо Рожеріо де Бріто (порт. Ricardo Rogerio de Brito), більш відомий як Алеман (порт. Alemão, нар. 22 листопада 1961, Лаврас) — бразильський футболіст, що грав на позиції опорного півзахисника. По завершенні ігрової кар'єри — тренер.

Виступав, зокрема, за «Наполі», з яким виграв чемпіонат та Суперкубок Італії, а також Кубок УЄФА, та «Сан-Паулу», ставши з ним володарем Кубка КОНМЕБОЛ та переможцем Рекопи Південної Америки. Також грав за національну збірну Бразилії. У складі збірної — володар Кубка Америки, а також учасник двох чемпіонатів світу.

Клубна кар'єра[ред. | ред. код]

Народився 22 листопада 1961 року в місті Лаврас. Вихованець футбольної школи клубу «Фабріл». Його прізвисько в перекладі з португальської означає «німець», і він отримав його за світлий колір волосся і шкіри, яким відрізнялися іммігранти з Німеччини[1].

У дорослому футболі дебютував 1980 року виступами за команду «Ботафогу», в якій провів сім сезонів, взявши участь у 62 матчах бразильської Серії А. З командою здобув «Срібний м'яч» за версією журналу «Плакар», увійшовши до символічної збірної чемпіонату Бразилії 1985 року[2].

У березні 1987 року Алеман перейшов у іспанське «Атлетіко» (Мадрид)[3], за яке зіграв 4 ігри в Прімері 1986/87 і забив гол, а з наступного сезону став одним із лідерів команди, провів 31 матч у чемпіонаті і забив п'ять голів, за що отримав приз Don Balón найкращому іноземному гравцю чемпіонату Іспанії[2].

У 1988 році за 4,6 мільярди лір перейшов в італійське «Наполі». З неаполітанською командою, виступаючи із такими зірками як Дієго Марадона та Карека у першому сезоні виграв Кубок УЄФА, забивши гол у фіналі проти «Штутгарта» (3:3)[3], а у наступному сезоні 1989/90 здобув чемпіонство і Суперкубок Італії. 8 квітня 1990 року він був головним героєм епізоду, пов'язаного з перемогою в чемпіонаті: його команда фактично зіграла внічию 0:0 на полі «Аталанти», але під час гри в голову Алемана була кинута з трибун монета в 100 лір. В результаті після матчу неаполітанська команда отримала технічну перемогу 2:0[4]. Ця ситуація викликала широкий резонанс через поведінку масажиста «Наполі» Кармандо, звинуваченого в тому, що він навмисно перебільшив реальні масштаби пошкодження, які сталася з бразильцем і переконав його не повертатись на поле і натомість відправитись до лікарні, оскільки за регламентом для присудження технічної перемоги травмований вболівальниками гравець не може мати змоги продовжити матч[5]. Тим не менш вимога «Наполі» була задоволена, клуб отримав технічну перемогу 2:0, завдяки якій обійшов «Мілан» і вигравши наступні три гри зберіг за собою перше місце і чемпіонство, одне з найбільш скандальних в історії Серії А[6].

У 1992 році Алеман перейшов до «Аталанти», де провів ще два роки в чемпіонаті Італії, провівши 22 матчі та два голи в першому та 18 матчів у другому[7].

1994 року півзахисник повернувся до Бразилії, підписавши контракт з клубом «Сан-Паулу». У новій команді він дебютував 28 серпня 1994 року у грі проти «Португези» в національному чемпіонаті[8]. Алеман провів три сезони за «Сан-Паулу», загалом провівши 31 матч у чемпіонаті і у 1994 році виграв з командою Кубок КОНМЕБОЛ та Рекопу Південної Америки[2].

Завершив ігрову кар'єру у команді «Волта-Редонда», за яку виступав протягом 1996 року.

Виступи за збірну[ред. | ред. код]

17 червня 1983 року дебютував в офіційних матчах у складі національної збірної Бразилії в товариській грі проти Швейцарії (2:1).

У складі збірної був учасником чемпіонату світу 1986 року у Мексиці, зігравши повністю в усіх 5 іграх команди на турнірі і дійшовши зі збірною до чвертьфіналу. Згодом потрапив до заявки на домашній Кубок Америки 1989 року, де зіграв у 5 іграх, здобувши того року титул континентального чемпіона[9].

Останнім великим турніром для Алемана став чемпіонат світу 1990 року в Італії. Там півзахисник також був основним гравцем і зіграв в усіх чотирьох іграх. Останній матч у складі національної збірної він провів під час чемпіонату світу, 24 червня 1990 року у 1/8 фіналу проти Аргентини (0:1)[10]. Загалом протягом кар'єри у національній команді, яка тривала 9 років, провів у її формі 36 матчів, забивши 6 голів.

Кар'єра тренера[ред. | ред. код]

Розпочав тренерську кар'єру 2007 року, очоливши тренерський штаб клубу «Тупінамбас».

2008 року став головним тренером команди «Америка Мінейру», тренував команду з Белу-Орізонті один рік, вивівши її до вищого дивізіону чемпіонату штату Мінас-Жерайс[11].

Згодом очолював команди «Насьонал» (Манаус), «Сентрал» та «Ріо-Негро», а о останнім місцем тренерської роботи був клуб «Лондрина», головним тренером команди якого Алеман був протягом 2019 року.

Статистика виступів[ред. | ред. код]

Статистика виступів за «Наполі»[ред. | ред. код]

Сезон Команда Чемпіонат Національний кубок Континентальні кубки Інші змагання Усього

Дата Місто Господарі Результат Гості Турнір Голи Примітки
17-6-1983 Базель Швейцарія Швейцарія 1 – 2 Бразилія Бразилія товариський матч - Замінений на 73-ій хвилині 73'
25-4-1985 Белу-Оризонті Бразилія Бразилія 2 – 1 Колумбія Колумбія товариський матч 1
28-4-1985 Бразиліа Бразилія Бразилія 0 – 1 Перу Перу товариський матч -
2-5-1985 Ресіфі Бразилія Бразилія 2 – 0 Уругвай Уругвай товариський матч 1 Замінений
5-5-1985 Сальвадор Бразилія Бразилія 2 – 1 Аргентина Аргентина товариський матч 1 RK
21-5-1985 Сантьяго Чилі Чилі 2 – 1 Бразилія Бразилія товариський матч - Замінений
8-6-1985 Порту-Алегрі Бразилія Бразилія 3 – 1 Чилі Чилі товариський матч - Вийшов на заміну
16-6-1985 Асунсьйон Парагвай Парагвай 0 – 2 Бразилія Бразилія Відбір до ЧС 1986 - Вийшов на заміну
23-6-1985 Ріо-де-Жанейро Бразилія Бразилія 1 – 1 Парагвай Парагвай Відбір до ЧС 1986 - Вийшов на заміну
16-3-1986 Будапешт Угорщина Угорщина 3 – 0 Бразилія Бразилія товариський матч -
1-4-1986 Сан-Луїс (Бразилія) Бразилія Бразилія 4 – 0 Перу Перу товариський матч 1 Вийшов на заміну на 46-ій хвилині 46'
8-4-1986 Гоянія Бразилія Бразилія 3 – 0 НДР НДР товариський матч 1
30-4-1986 Ресіфі Бразилія Бразилія 4 – 2 Югославія Югославія товариський матч - Вийшов на заміну на 63-ій хвилині 63'
7-5-1986 Куритиба Бразилія Бразилія 1 – 1 Чилі Чилі товариський матч - Вийшов на заміну на 63-ій хвилині 63'
1-6-1986 Гвадалахара Іспанія Іспанія 0 – 1 Бразилія Бразилія ЧС 1986 - 1-й етап -
6-6-1986 Гвадалахара Бразилія Бразилія 1 – 0 Алжир Алжир ЧС 1986 - 1-й етап -
12-6-1986 Леон Бразилія Бразилія 3 – 0 Північна Ірландія Північна Ірландія ЧС 1986 - 1-й етап -
16-6-1986 Гвадалахара Бразилія Бразилія 4 – 0 Польща Польща ЧС 1986 - 1/8 фіналу -
21-6-1986 Гвадалахара Бразилія Бразилія 1 – 1 д.ч.
(3 – 4 п.п.)
Франція Франція ЧС 1986 - чвертьфінал -
21-6-1989 Базель Швейцарія Швейцарія 1 – 0 Бразилія Бразилія товариський матч -
3-7-1989 Сальвадор Бразилія Бразилія 0 – 0 Перу Перу Копа Америка 1989 - 1-й етап - ЖК
7-7-1989 Сальвадор Бразилія Бразилія 0 – 0 Колумбія Колумбія Копа Америка 1989 - 1-й етап - Замінений на 63-ій хвилині 63'
12-7-1989 Ріо-де-Жанейро Бразилія Бразилія 2 – 0 Аргентина Аргентина Копа Америка 1989 - 2-й етап - Вийшов на заміну на 75-ій хвилині 75'
14-7-1989 Ріо-де-Жанейро Бразилія Бразилія 3 – 0 Парагвай Парагвай Копа Америка 1989 - 2-й етап - Вийшов на заміну на 68-ій хвилині 68'
16-7-1989 Ріо-де-Жанейро Бразилія Бразилія 1 – 0 Уругвай Уругвай Копа Америка 1989 - 2-й етап - Вийшов на заміну на 85-ій хвилині 85'
23-7-1989 Токіо Японія Японія 0 – 1 Бразилія Бразилія товариський матч - Вийшов на заміну на 62-ій хвилині 62'
20-8-1989 Сан-Паулу Бразилія Бразилія 6 – 0 Венесуела Венесуела Відбір до ЧС 1990 - Вийшов на заміну на 65-ій хвилині 65'
14-10-1989 Болонья Італія Італія 0 – 1 Бразилія Бразилія товариський матч - Замінений на 88-ій хвилині 88'
20-12-1989 Роттердам Нідерланди Нідерланди 0 – 1 Бразилія Бразилія товариський матч -
28-3-1990 Лондон Англія Англія 1 – 0 Бразилія Бразилія товариський матч - Вийшов на заміну на 58-ій хвилині 58'
5-5-1990 Кампінас Бразилія Бразилія 2 – 1 Болгарія Болгарія товариський матч - кап. [12]
13-5-1990 Ріо-де-Жанейро Бразилія Бразилія 3 – 3 НДР НДР товариський матч 1 Замінений на 67-ій хвилині 67'
10-6-1990 Турин Бразилія Бразилія 2 – 1 Швеція Швеція ЧС 1990 - 1-й етап -
16-6-1990 Турин Бразилія Бразилія 1 – 0 Коста-Рика Коста-Рика ЧС 1990 - 1-й етап -
20-6-1990 Турин Бразилія Бразилія 1 – 0 Шотландія Шотландія ЧС 1990 - 1-й етап -
24-6-1990 Турин Бразилія Бразилія 0 – 1 Аргентина Аргентина ЧС 1990 - 1/8 фіналу - Замінений на 84-ій хвилині 84'

Примітки[ред. | ред. код]

1. Alemao, c'era anche lui nel Napoli dello scudetto. Il Corriere dello Sport (італ.). 21 листопада 2011. Архів оригіналу за 1 січня 2014. Процитовано 26 червня 2020.
  2. а б в Alemão. Sambafoot. 24 березня 2006. Архів оригіналу за 4 грудня 2018. Процитовано 29 серпня 2008.
  3. а б Alemão é empresário da bola. Futebol Interior (порт.). 8 квітня 2003. Архів оригіналу за 16 березня 2008. Процитовано 29 серпня 2008.
  4. Alemao e la monetina. Napoli, 25 anni fa uno scudetto che fa ancora discutere. La Gazzetta dello Sport - Tutto il rosa della vita (італ.). Архів оригіналу за 31 жовтня 2021. Процитовано 31 жовтня 2021.
  5. SE LA MONETA DA CENTO VA AL PROCESSO DEL LUNEDI' ... - la Repubblica.it. Archivio - la Repubblica.it (італ.). Архів оригіналу за 31 жовтня 2021. Процитовано 31 жовтня 2021.
  6. La monetina di Alemao in Atalanta-Napoli: l'episodio che decise lo Scudetto 1989/90 | Goal.com. www.goal.com. Архів оригіналу за 31 жовтня 2021. Процитовано 31 жовтня 2021.
  7. Brazilian Players and Coaches in Italy. RSSSF. 5 травня 2005. Архів оригіналу за 22 вересня 2008. Процитовано 29 серпня 2008.
  8. Sao Paulo Futebol Clube Matches 1994. www.rsssfbrasil.com. Архів оригіналу за 9 травня 2021. Процитовано 31 жовтня 2021.
  9. Copa America 1989. www.rsssf.com. Архів оригіналу за 30 травня 2013. Процитовано 31 жовтня 2021.
  10. Strack-Zimmermann, Benjamin. Brazil vs. Argentina (0:1). www.national-football-teams.com (англ.). Архів оригіналу за 31 жовтня 2021. Процитовано 31 жовтня 2021.
  11. Alemão (ex-volante do Botafogo e São Paulo) (порт.). Milton Neves. 14 серпня 2008. Архів оригіналу за 2 жовтня 2011. Процитовано 29 серпня 2008.