İstanbul'da spor

Wikipedia tasarımı üzerinden görüntüle.

İstanbul'da spor, Türkiye'nin İstanbul ilinin spor tarihçesini, spor kulüplerini, önemli spor tesislerini konu almaktadır.

İstanbul'un futbol, basketbol, voleybol, hentbol gibi farklı branşlarda faaliyet gösteren spor takımları vardır.

Bizans ve Roma dönemlerinden beri birçok spor faaliyetine ev sahipliği yapan İstanbul; günümüzde futbol, basketbol, voleybol, hentbol ve çeşitli motor ve spor yarışlarına ev sahipliği yapar. Türkiye liglerinin üç büyüğü olarak adlandırılan Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray'ın antrenman ve maç sahaları da burada bulunmaktadır.[1][2]

Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena, Atatürk Olimpiyat Stadyumu ve Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu UEFA'nın beş yıldızlı stadyumları arasındadır. Atatürk Olimpiyat Stadyumu, 2005 Şampiyonlar Ligi Finali'ne,[3] Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu ise 2009 UEFA Kupası Finali'ne ev sahipliği yapmıştır.

Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olan Formula 1 yarışlarına 2005 ila 2011 tarihleri arasına kadar ev sahipliği yapmıştır ve 2012 Grand Prix takviminden çıkarılmıştır. İstanbul Park Pisti, toplam 2 milyon 215 bin m²'lik bir alanı kaplamaktadır.[4]

Türkiye'nin en önemli hipodromu olan Veliefendi Hipodromu kentteki önemli yarışlara ev sahipliği yapmaktadır.

Spor kulüpleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Futbol[değiştir | kaynağı değiştir]

2018-19 Sezonu sonunda Süper ligin ilk üç sırasında İstanbul takımları yer almıştır. (Galatasaray, İstanbul Başakşehir, Beşiktaş). Türkiye Kupası'nı Galatasaray almıştır. 2. Lig takımı Fatih Karagümrük 1. Lige çıkmıştır. BAL'daki 2 Çekmeköy takımı Modafen Spor ve 1877 Alemdağspor 3. Lige yükselmiştir. Kadın Futbol 1. Lig takımı Beşiktaş şampiyon olmuştur.

İstanbul'un Türkiye liglerindeki kulüpleri (futbol)
İlçesi Takımın Adı Branşı 2016-17 2017-2018 Sezon sonu 2018-2019 Sezonu
Ligi Ligi Durumu Ligi Sezon sonu
Kağıthane Galatasaray Futbol Süper Lig Süper Lig Şampiyon Süper Lig Şampiyon
Kadıköy Fenerbahçe Futbol Süper Lig Süper Lig Lig 2/18-Kupa 2.si Süper Lig Lig 6/18
Başakşehir İstanbul Başakşehir Futbol Süper Lig Süper Lig Lig 3/18 Süper Lig Lig 2/18
Beşiktaş Beşiktaş Futbol Süper Lig Süper Lig Lig 4/18 Süper Lig Lig 3/18
Beyoğlu Kasımpaşa Futbol Süper Lig Süper Lig Lig 8/18 Süper Lig Lig 14/18
Ümraniye Ümraniyespor Futbol 1. Lig 1. Lig Lig 5/18 1. Lig Lig 8/18
Büyükçekmece İstanbulspor Futbol 2. Lig 1. Lig Lig 9/18 1. Lig Lig 11/18
Sancaktepe Sancaktepe Bld.spor Futbol 3. Lig 2. Lig Grup 6/18 2. Lig Grup 6/8
Sarıyer Sarıyer Futbol 2. Lig 2. Lig Grup 8/18 2. Lig Lig 5/36
Eyüpsultan Eyüpspor Futbol 2. Lig 2. Lig Grup 12/18 2. Lig Grup 9/18
Pendik Pendikspor Futbol 2. Lig 2. Lig Grup 13/18 2. Lig Grup 7/18
Tuzla Tuzlaspor Futbol 2. Lig 2. Lig Grup 13/18 2. Lig Lig 7/36
Fatih Fatih Karagümrük Futbol 2. Lig 2. Lig Grup 15/18 2. Lig 1. Lige çıktı
Bayrampaşa Bayrampaşa Futbol 3. Lig 3. Lig 2. Lige çıktı 2. Lig 3. Lige düştü
Silivri Silivrispor Futbol 3. Lig 2. Lig 3. Lige düştü 3. Lig Grup 10/17
Sultanbeyli Sultanbeyli Bld.spor Futbol 3. Lig 3. Lig Grup 4/18 3. Lig Grup 11/18
Büyükçekmece Tepecikspor Futbol 2. Lig 3. Lig Grup 6/18 3. Lig Grup 13/17
Şişli H.Edip Adıvar SK Futbol 3. Lig 3. Lig Grup 7/18 3. Lig Grup 9/18
Bağcılar Bağcılar Spor K. Futbol 3. Lig Grup 9/18 3. Lig BAL'a düştü
Çatalca Çatalcaspor Futbol 3. Lig 3. Lig Grup 11/18 3. Lig Grup 7/18
Esenlern Esenler Erokspor Futbol BAL 3. Lig Grup 12/18 3. Lig Lig 7/53
Alibeyköy Alibeyköyspor Futbol BAL 3. Lige çıktı 3. Lig BAL'a düştü
Şile Şile Yıldızspor Futbol BAL 3. Lige çıktı 3. Lig Grup 12/17
Maltepe Maltepespor Futbol 3. Lig BAL G.2/14-direkt kaldı BAL Grup 2/14
Üsküdar Çengelköy FYAŞ Futbol BAL BAL G.3/13-direkt kaldı BAL Grup 4/14
Gaziosmanpaşa Gaziosmanpaşa Futbol BAL BAL G.3/13-direkt kaldı BAL Grup 9/14
Çekmeköy Modafen Spor Futbol BAL BAL G.5/13-direkt kaldı BAL 3. Lige çıktı
Üsküdar Beylerbeyi Futbol 3. Lig BAL G.3/14-barajla kaldı BAL Grup 12/14
Sultangazi Sultangazispor Futbol BAL BAL G.4/13-barajla kaldı BAL Grup 3/14
Bakırköy Yeşilköyspor Futbol BAL G.6/13-barajla kaldı BAL Grup 3/14
Kartal Kartalspor Futbol 3. Lig BAL G.10/13-barajla kaldı BAL Grup 5/14
Çekmeköy 1877 Alemdağspor Futbol Yerel Direkt BAL 3. Lige çıktı
Gaziosmanpaşa Beşyüzevlerspor Futbol Yerel Direkt BAL Grup 4/14
Maltepe Küçükyalı Yelkenspor Futbol Yerel Direkt BAL Grup 9/14
Fatih Vefa SK Futbol Yerel Direkt BAL Grup 5/14
Kartal Kartal Bulvarspor Futbol BAL BAL G.4/14-İliçi düştü xx
Beylikdüzü Beylikdüzü Spor Futbol BAL G.5/14-İliçi düştü xx
Fatih Çıksalınspor Futbol BAL G.9/13-İliçi düştü xx
Şişli Feriköyspor Futbol BAL G.9/13-İliçi düştü xx
Çekmeköy Alemdağspor Futbol BAL BAL G.11/13-İliçi düştü xx
Ataşehir Ataşehir Belediyespor Futbol K. 1. Lig 1. Lig Şampiyon 1. Lig Lig 4/10
Ataşehir Beşiktaş Futbol K. 1. Lig 1. Lig Lig 3/10 1. Lig Şampiyon
Sarıyer Kireçburnu SK Futbol K. 1. Lig 1. Lig Lig 5/10 1. Lig Lig 8/10
Fatih Fatih Vatan Spor Futbol K. 2. Lig 1. Lig Lig 6/10 1. Lig Lig 9/10
Küçükçekmece Akdeniz Nurçelik S. Futbol K. 2. Lig 2. Lig Grup 4/8 2. Lig Lig 7/15
Ümraniye Dudulluspor Futbol K. 3. Lig 3. Lig Lig 5/98 3. Lig 2. Lige çıktı
Pendik Pendik Çamlık Spor Futbol K. 3. Lig 3. Lig Lig 9/98 3. Lig Grup 1/6
Eyüpsultan Kemer FK Futbol K. 3. Lig 3. Lig Grup 3/6 3. Lig Grup 3/6
Pendik Sapanbağları Spor Futbol K. 3. Lig Grup 4/6 3. Lig Grup 2/6
Sarıyer Sarıyer Belediyesi Futbol K. 3. Lig 3. Lig Grup 5/6 3. Lig Grup 5/6
Zeytinburnu Telsiz Spor Kulübü Futbol K. 3. Lig Grup 5/6 3. Lig Lig 9/85
Bakırköy Bakırköy Gençlik Futbol K. 3. Lig 3. Lig Grup 6/6 3. Lig Grup 5/6
Beşiktaş Y.Levent Konaklar S. Futbol K. 3. Lig 3. Lig Grup 6/6 3. Lig Grup 6/6
Beykoz Rüzgarlıbahçe İ.Y. Futbol K. Yerel ligden 3. Lig Grup 4/6
Çekmeköy İstanbul Defne SK Futbol K. Yerel ligden 3. Lig Lig 9/85
Silivri Silivri Alibey Spor Futbol K. 3. Lig 3. Lig Grup 1/6 3. Lig Lig 5/85
Pendik Anadolu Kartalları SK Futbol K. Yerel ligden 3. Lig Grup 6/6
Bakırköy Bakırköy Zara Futbol K. 3. Lig 3. Lig Grup 3/6-çekildi xx
Üsküdar Anadolu Üsküdar Futbol 2. Lig xx xx
Ataşehir Ataşehir Çamoluk S. Futbol BAL xx xx
Bağcılar Bağcılarspor Futbol BAL xx xx
Bayrampaşa Tunaspor Futbol BAL xx xx
Fatih Vefa Spor Futbol BAL xx xx
Zeytinburnu 1957 Kültür ve D. S. Futbol BAL xx xx
Maltepe 1453 Maltepe GS Futbol K. 3. Lig xx xx

2018-19 Türkiye Kupaları (Futbol)

Takım Lig Kupa Tur Rakip Ligi Sonuç
Beylerbeyi BAL Türkiye K. 1 Maltepespor BAL 0-1 Elendi
H.Edip Adıvar SK 3. Lig Türkiye K. 2 Çengelköy FYAŞ BAL 0-2 Elendi
Sultanbeyli Bld.spor 3. Lig Türkiye K. 2 Maltepespor BAL 1-2 Elendi
Tepecikspor 3. Lig Türkiye K. 2 Gaziosmanpaşa BAL 0-1 Elendi
Alibeyköyspor 3. Lig Türkiye K. 2 Silivrispor 3. Lig 0-1 Elendi
Çatalcaspor 3. Lig Türkiye K. 2 Bağcılarspor 3. Lig 1-2 Elendi
Sancaktepe Bld.spor 2. Lig Türkiye K. 3 Fethiyespor 2. Lig 1-2 Elendi
Tuzlaspor 2. Lig Türkiye K. 3 1461 Trabzon 3. Lig 2-3 Elendi
Bayrampaşa 2. Lig Türkiye K. 3 Zonguldak Kömürspor 2. Lig 1-4 Elendi
Eyüpspor 2. Lig Türkiye K. 3 Pazarspor 3. Lig 1-3 Elendi
Maltepespor BAL Türkiye K. 1 Beylerbeyi BAL 1-0 2.turda
2 Sultanbeyli Bld.spor 3. Lig 2-1 3.turda
3 Menemen Bld.spor 2. Lig 1-2 Elendi
Gaziosmanpaşa BAL Türkiye K. 1 Edirnespor BAL 1-0 2.turda
2 Tepecikspor 3. Lig 3-1 3.turda
3 Bandırmaspor 2. Lig 0-3 Elendi
Esenler Erokspor 3. Lig Türkiye K. 2 Ergene Velimeşe 3. Lig 2-1 3.turda
3 Hatayspor 1. Lig 1-2 Elendi
Silivrispor 3. Lig Türkiye K. 2 Alibeyköyspor 3. Lig 1-0 3.turda
3 Gümüşhanespor 2. Lig 0-1 Elendi
Bağcılarspor 3. Lig Türkiye K. 2 Çatalcaspor 3. Lig 2-1 3.turda
3 İstanbulspor 1. Lig 1-3 Elendi
Çengelköy FYAŞ BAL Türkiye K. 1 Çerkezköy 1911 BAL 2-0 2.turda
2 H.Edip Adıvar SK 3. Lig 1-0 3.turda
3 Sakaryaspor 2. Lig 2-1 4.turda
4 Göztepe Süper Lig 0-4 Elendi
Şile Yıldızspor 3. Lig Türkiye K. 2 Karacabey Bld.spor 3. Lig 3-2 3.turda
3 Adanaspor 1. Lig 3-2 4.turda
4 Boluspor 1. Lig 2-5 Elendi
Pendikspor 2. Lig Türkiye K. 3 Altınordu 1. Lig 2-1 4.turda
4 Balıkesirspor 1. Lig 1-3 Elendi
Fatih Karagümrük 2. Lig Türkiye K. 3 Anadolu Selçukspor 2. Lig 2-0 4.turda
4 Afjet Afyonspor 1. Lig 4-0 5.turda
5 Akhisar Belediye Süper Lig 1-4 0-2 Elendi
Sarıyer 2. Lig Türkiye K. 3 Bartınspor BAL 2-1 4.turda
4 Çaykur Rizespor Süper Lig 1-2 Elendi
İstanbulspor 1. Lig Türkiye K. 3 Bağcılarspor 3. Lig 3-1 4.turda
4 Etimesgut BS 2. Lig 1-2 Elendi
Ümraniyespor 1. Lig Türkiye K. 3 Erzin Belediyespor 3. Lig 4-1 4.turda
4 24 Erzincanspor 3. Lig 5-1 5.turda
5 1461 Trabzon 3. Lig 4-1 1-3 Son 16
Son 16 Fenerbahçe Süper L. 1-0 1-0 Son 8
Son 8 Trabzonspor Süper L. 0-0 3- Yarı F.
Yarı F. Akhisar Belediyespor Süper L. 0-1 0-1 Elandi
Kasımpaşa Süper L. Türkiye K. 4 Batman Petrolspor 3. Lig 3-2 5.turda
5 Menemen Belediye 2. Lig 2-1 4-1 Son 16
Son 16 Alanyaspor Süper L. 0-0 1-0 Son 8
Son 8 Akhisar Belediyespor Süper L. 1-2 1-3 Elendi
M.Başakşehir Süper L. Türkiye K. 5 Adana Demirspor 1. Lig 1-1 2-0 Son 16
Son 16 Hatayspor 1. Lig 1-0 1-4 Elendi
Galatasaray Süper L. Türkiye K. 5 Keçiörengücü 2. Lig 2-1 1-1 Son 16
Son 16 Boluspor 1. Lig 1-0 4-1 Son 8
Son 8 Hatayspor 1. Lig 2-0 2-4 Yarı F.
Yarı F. Y.Malatyaspor Süper L. 0-0 5-2 Final
Final Akhisar Belediyespor Süper L. 3-1 Şampiyon
Fenerbahçe Süper L. Türkiye K. 5 Giresunspor 1. Lig 1-0 5-2 Son 16
Son 16 Ümraniyespor 1. Lig 0-1 0-1 Elendi

2018-19 Avrupa Kupaları (Futbol)

Beşiktaş, 2016-17 Sezonunda Avrupa Ligi'nde çeyrek finale yükselerek son 8 takım arasına girmiştir.

Takım Branş Kupa Tur Rakip sonuç
Ataşehir Belediyesi Kadın Futbol UEFA Kadın ŞL Eleme t. Slavia Praha Çekya 2-7 Grup 3/4 Elendi
KTK Hungaris Macaristan 2-2
KFF Mitrovica Kosova 6-1
Galatasaray Futbol Şamp.Ligi Grup D Schalke Almanya 0-0 0-2 Grup 3/4

Avrupa Ligi

Lok.Moskova Rusya 3-0 0-2
FC Porto Portekiz 0-1 2-3
Son 32 Benfica Portekiz 1-2 0-0 Elendi
Fenerbahçe Futbol Şamp.Ligi 3.eleme Benfica Portekiz 0-1 1-1 Avrupa Ligi
Avrupa Ligi Grup D Anderlecht Belçika 2-2 2-0 Grup 2/4

Son 32'de

Dinamo Zagrep Hırvatistan 1-4 0-0
Spartak Trnava Slovakya 2-0 0-1
Son 32 Zenit Rusya 1-0 1-3 Elendi
Başakşehir Futbol Avrupa Ligi 3.eleme Burnley FC İngiltere 0-0 0-1 Elendi
Beşiktaş Futbol Avrupa Ligi 2.eleme B36 Tórshavn Faroe Adl. 2-0 6-0 3.tur
3.eleme LASK Linz Avusturya 1-0 1-2 Play-off
Play-off Partizan Sırbistan 1-1 3-0 Gruplar
Grup I KRC Genk Belçika 2-4 1-1 Elendi
Sarpsborg 08 FF Norveç 3-1 3-2
Malmö FF İsveç 0-2 0-1

Kaynak:[5][6]

Basketbol[değiştir | kaynağı değiştir]

2018-19 Sezonu sonunda Fenerbahçe ve Anadolu Efes sper lig finalini oynamışlardır. Galatasaray Lig 3.sü olmuştur. Kadınlar süper ligde Fenerbahçe şampiyon olmuştur. Yakın Doğu Ünv. sezon başında çekilirken, İstanbul Üniversitesi küme düşmüştür.

Basketbol Erkekler Cumhurbaşkanlığı Kupası'nda Anadolu Efes, Erkekler Türkiye Kupası ve Kadınlar Türkiye Kupası'nda Fenerbahçe şampiyon olmuştur.

Euroleague' de Anadolu Efes Avrupa 3.sü, Fenerbahçe Avrupa 4.sü olmuştur.

İstanbul'un Türkiye liglerindeki kulüpleri (basketbol)
İlçesi Takımın Adı Branşı 2016-17 2017-2018 Sezon sonu 2018-2019 Sezonu
Ligi Ligi Sırası/Sayısı Ligi Sezon sonu
Kadıköy Fenerbahçe Basket E. Süper L. Süper L. Şampiyon Süper L. Lig 2/16
Bahçelievler Anadolu Efes Basket E. Süper L. Süper L. Lig 3/16-Kupa Şam. Süper L. Şampiyon
Beşiktaş Beşiktaş Basket E. Süper L. Süper L. Lig 5/16 Süper L. Lig 6/15
Sarıyer Darüşşafaka Basket E. Süper L. Süper L. Lig 6/16 Süper L. Lig 10/16
Kağıthane Galatasaray Basket E. Süper L. Süper L. Lig 9/16 Süper L. Lig 3/15
Sultangazi İstanbul BBSK Basket E. Süper L. Süper L. Lig 11/16 Süper L. Lig 13/16
Büyükçekmece Büyükçekmece Basket Basket E. Süper L. Süper L. Lig 12/16 Süper L. Lig 12/16
Kadıköy Fenerbahçe Basket K. Süper L. Süper L. Şampiyon Süper L. Şampiyon
Sarıyer Yakın Doğu Ünv. Basket K. Süper L. Süper L. Lig 2/14-Kupa Şam. Süper L. Çekildi.
Kağıthane Galatasaray Basket K. Süper L. Süper L. Lig 6/14 Süper L. Lig 3/14
Beşiktaş Beşiktaş Basket K. Süper L. Süper L. Lig 8/14 Süper L. Lig 5/14
Fatih İstanbul Üniversitesi Basket K. Süper L. Süper L. Lig 12/14 Süper L. 1. Lige düştü
Başakşehir Bahçeşehir Koleji Basket E. 1. Lig F.Kupa Ş.-S.lige alındı Süper L. Lig 9/16
Fatih İstanbul Ünv.Gelişim Basket K. KBBL Lig 3/42-1. Lige alındı 1. Lig küme düştü
Fatih S.Net Bakırköy Basket Basket E. 1. Lig 1. Lig Lig 10/18 1. Lig Lig 3/16
Kadıköy İstanbul Gücü Basket K. 1. Lig 1. Lig Lig 11/16 1. Lig Lig 6/16
Kağıthane Galatasaray Gelişim Basket K. KBBL 1. Lige çıktı 1. Lig küme düştü
Beylikdüzü İstanbul Beylikdüzü Basket E. 1. Lig 1. Lig Lig 8/18-çekildi xx
Beylikdüzü Beylikdüzü Basket Basket E. Yerel ligden 2. Lig Grup 8/10
Sarıyer FMV Işık Spor Basket E. 2. Lig 2. Lig Grup 3/13-çekildi xx
Şişli İTÜ Basket E. EBBL 2. Lig Grup 9/13 2. Lig Küme düştü
Zeytinburnu UPS Basket E. EBBL 2. Lig Grup 9/12 2. Lig Grup 10/11
Sarıyer Tenis Eskrim Dağcılık Basket E. 2. Lig 2. Lig Grup 10/12 2. Lig Grup 5/11
Bahçelievler Bahçelievler Bld. SK Basket E. EBBL Lig 13/26 xx
Bakırköy Yeşilyurt SK Basket E. EBBL Lig 13/26 EBBL Lig 5/22
Küçükçekmece Murat Paşaoğlu Spor Basket E. Yerel ligden EBBL Grup 4/6
Kadıköy Fenerbahçe Gelişim Basket K. KBBL 1. Lig küme düştü KBBL 1. Lige çıktı
Küçükçekmece K.çekmece Basketbol Basket K. KBBL KBBL Grup 6/9 KBBL Grup 7/8
Ataşehir Emlak Konut Basket K. Yerel Ligden alındı KBBL Lig 4/16
Çekmeköy İstanbul Ata Spor Basket K. KBBL Lig 4/42-çekildi xx
Ümraniye Olimpik Basket Basket K. KBBL Lig 7/42-çekildi xx
Kartal All Stars Basket K. KBBL Grup 5/9-çekildi xx
Bahçelievler Bosna Basket Basket K. KBBL KBBL Çekildi. xx
Bakırköy Dostluk Spor Basket K. KBBL KBBL Çekildi. xx
Eyüpsultan İstanbul Basket Basket K. KBBL Çekildi. xx
Ataşehir Acıbadem Ünv. Basket E. 1. Lig xx xx
Bakırköy Yeşilyurt Basket E. 2. Lig xx xx
Sarıyer Darüşşafaka Gelişim Basket E. EBBL xx xx
Bahçelievler Anadolu Efes Gelişim Basket E. EBBL xx xx
Beylikdüzü İst.spor Beylikdüzü G. Basket E. EBBL xx xx
Kadıköy Kadıköy Basket Basket E. EBBL xx xx
Büyükçekmece B.çekmece Gelişim Basket E. EBBL xx xx
Beykoz Beykoz Basket E. EBBL xx xx
Fatih İTO Basket E. EBBL xx xx
Gaziosmanpaşa Küçükköy Basket E. EBBL xx xx

2018-19 Türkiye Kupaları (Basketbol)

Takım Branş Kupa Tur Rakip sonuç
Sigortam Net İTÜ BB Basket E. Federasyon Grup A Bursaspor Bursa 83-85 Grup 2/4

Çeyrek F.

Manisaspor Manisa 102-84
Yalovaspor Yalova 93-90
Çeyrek F. Akhisar B. Manisa 60-64 elendi
GS Gelişim Basket K. Federasyon Gruplar 2/4 Finallerde
Çeyrek F. Mardin BŞB Mardin 66-70 elendi
Fenerbahçe Basket E. Cumhurbaşkanlığı Final Anadolu Efes İstanbul 62-65 Kupa 2.si
Türkiye Kupası Çeyrek F. Bahçeşehir Koleji İstanbul 78-70 Yarı final
Yarı final Türk Telekom Ankara 73-65 Final
Final Anadolu Efes İstanbul 80-70 Şampiyon
Anadolu Efes Basket E. Cumhurbaşkanlığı Final Fenerbahçe İstanbul 65-62 Şampiyon
Türkiye Kupası Çeyrek F. Gaziantep Basket Gaziantep 73-59 Yarı final
Yarı final Beşiktaş İstanbul 78-70 Final
Final Fenerbahçe İstanbul 70-80 Kupa 2.si
Fenerbahçe Basket K. Cumhurbaşkanlığı Final Hatay BB Hatay 47-61 Kupa 2.si
Türkiye Kupası Çeyrek F. Galatasaray İstanbul 71-56 Yarı F.
Yarı F. Mersin BŞB Mersin 60-36 Final
Final Botaş Ankara 60-53 Şampiyon
Bahçeşehir Koleji Basket E. Türkiye Kupası Çeyrek F. Fenerbahçe İstanbul 70-78 Elendi.
Galatasaray Basket E. Türkiye Kupası Çeyrek F. Türk Telekom Ankara 79-85 Elendi
Beşiktaş Basket E. Türkiye Kupası Çeyrek F. Tofaş Bursa 89-83 Yarı final
Yarı final Anadolu Efes İstanbul 70-78 Kupa 3.sü
Galatasaray Basket K. Türkiye Kupası Çeyrek F. Fenerbahçe İstanbul 56-71 Elendi
Beşiktaş Basket K. Türkiye Kupası Çeyrek F. Çukurova Basket Mersin 66-77 Elendi

2018-19 Avrupa Kupaları (Basketbol)

Fenerbahçe, 2016-17 Sezonunda Euroleague'de Avrupa şampiyonu, 2017-18 sezonunda Avrupa 2.si olmuştur.

Darüşşafaka, 2017-18 sezonunda EuroCup'da Avrupa şampiyonu olmuştur.

Fenerbahçe, 2016-17 sezonunda Kadınlar Euroleague'de Avrupa 2.si olmuştur.

Yakın Doğu Ünv. 2016-17 sezonunda Kadınlar EuroCup'da Avrupa şampiyonu olmuştur. Galatasaray, Kadınlar EuroCup'da 2016-17 sezonunda Avrupa 3.sü, 2017-18'de Avrupa şampiyonu olmuştur.

Takım Branş Kupa Tur Rakip sonuç
Fenerbahçe Basket E. Euroleague Grup Gran Canaria İspanya 97-72 82-64 Grup 1/16

Çeyrek F.

BK Khimki Rusya 93-85 78-84
Zalgiris Kaunas Litvanya 82-75 78-61
Anadolu Efes Türkiye 83-89 84-66
Bayern Almanya 88-84 86-90
S.Baskonia İspanya 74-72 96-87
Olympiacos Yunanistan 73-72 90-75
Darüşşafaka Türkiye 100-79 95-77
Makkabi Tel Aviv İsrail 74-70 97-75
Barcelona İspanya 84-65 88-82
Panathinaikos Yunanistan 81-69 85-66
Olimpia Milano İtalya 92-85 104-90
CSKA Moskova Rusya 79-75 68-70
Buducnost Karadağ 89-65 76-67
Real Madrid İspanya 65-63 86-101
Çeyrek F. Zalgiris Kaunas Litvanya 76-43 80-82 Final four
66-57 99-82
Final-four Anadolu Efes Türkiye 73-92 Avrupa 4.sü
Real Madrid İspanya 75-93
Anadolu Efes Basket E. Euroleague Grup Bayern Almanya 90-71 92-77 Grup 4/16

Çeyrek F.

Zalgiris Kaunas Litvanya 73-93 79-58
BK Khimki Rusya 85-84 81-72
Fenerbahçe Türkiye 89-83 66-84
Olimpia Milano İtalya 80-81 101-95
Gran Canaria İspanya 94-90 93-74
Panathinaikos Yunanistan 78-62 75-88
Makkabi Tel Aviv İsrail 90-77 79-71
Darüşşafaka Türkiye 93-88 82-68
S.Baskonia İspanya 96-85 102-92
Real Madrid İspanya 82-84 84-92
Olympiacos Yunanistan 81-88 75-65
Buducnost Karadağ 106-68 91-84
CSKA Moskova Rusya 84-102 78-80
Barcelona İspanya 65-80 92-70
Çeyrek F. Barcelona İspanya 76-68 72-74 Final-four
102-68 72-82
80-71
Final-four Fenerbahçe Türkiye 92-73 Avrupa 2.si
CSKA Moskova Rusya 83-91
Darüşşafaka Basket E. Euroleague Grup Real Madrid İspanya 93-109 82-84 Grup 16/16

Elendi

Buducnost Karadağ 71-63 74-75
CSKA Moskova Rusya 75-79 65-80
Barcelona İspanya 71-79 65-97
S.Baskonia İspanya 56-82 80-75
Bayern Almanya 70-116 92-87
Olimpia Milano İtalya 92-98 78-90
Fenerbahçe Türkiye 79-100 75-97
Anadolu Efes Türkiye 88-93 68-82
Gran Canaria İspanya 71-75 64-84
Makkabi Tel Aviv İsrail 71-73 58-77
Panathinaikos Yunanistan 67-75 67-91
Zalgiris Kaunas Litvanya 71-75 67-94
BK Khimki Rusya 84-85 91-85
Olympiacos Yunanistan 79-75 74-99
Galatasaray Basket E. EuroCup Grup A M.Andorra İspanya 84-73 87-95 Grup 6/6

Elendi

r.Ulm Almanya 92-103 77-69
Germani Brescia L. İtalya 84-76 65-86
Monaco Fransa 85-86 76-71
Crvena zvezda Sırbistan 57-87 83-100
BJK Sompo Japan Basket E. FİBA Şamp.Ligi Grup D medi Bayreuth Almanya 78-70 74-79 Grup 2/8

Son 16'da

BK Neptūnas Litvanya 63-78 77-70
S.Strasbourg Fransa 71-78 69-64
Promitheas Yunanistan 72-80 96-74
V.S.Bologna İtalya 90-94 71-70
F.Oostende Belçika 73-66 80-71
P.Olimpija Slovenya 94-84 81-75
Son 16 Natterre 92 Fransa 59-68 60-62 Elendi
İstanbul BBSK Basket E. EuropeCup 1.el.turu Dekstone T.Svitavy Çekya 99-74 98-78 2.el.turu
2.el.turu Lulea İsveç 87-50 73-78 Grup C
Grup C Donar Hollanda 81-90 47-85 Grup 4/4

Elendi

Spirou Basket Belçika 62-80 45-92
Pınar Karşıyaka Türkiye 55-81 75-86
Fenerbahçe Basket K. EuroLeague K. Grup B Olympiacos Yunanistan 63-54 76-68 Grup 3/8

Çeyrek F.

P.Avenida İspanya 82-88 64-62
Sopron Basket Macaristan 69-67 84-80
Dynamo Kursk Rusya 63-64 71-75
Hatay BB Türkiye 87-74 78-50
TTT Riga Letonya 64-68 61-62
F.Carolo Basket Fransa 84-75 92-94
Çeyrek F. USK Prague Çekya 54-76 65-77 Elendi
Galatasaray Basket K. EuroCup K. Grup B Niki Lefkada Yunanistan 81-61 69-64 Grup 1/4

Play-off R1

Energa Torun   Polonya 55-77 56-50
MBA Moscow Rusya 89-67 59-45
Play-off R1 Gernika Bizkaia İspanya 69-84 76-58 Son 16'da
Son 16 Miskolc Macaristan 77-65 69-65 Son 8 'de
Son 8 Lattes Montpellier Fransa 57-60 50-64 Elendi
Beşiktaş Basket K. EuroCup K. Grup C Tsmoki-Minsk Belerus 63-68 74-66 Grup 2/4

Play-off R1

Inventa Kursk Rusya 67-68 94-64
Wisla C.Krakow Polonya 100-71 49-78
Play-off R1 Ormanspor Türkiye 83-59 59-80 Son 16'da
Son 16 Çukurova Türkiye 65-73 80-83 Elendi

Kaynak:[7][8][9][10][11]

Voleybol[değiştir | kaynağı değiştir]

2018-2019 Sezonu sonunda, Sultanlar Liginde Vakıfbank şampiyon olmuştur. Diğer ligin ilk dört sırasını da İstanbul takımları almıştır. Efeler Liginde Fenerbahçe şampiyon,Galatasaray 3.olmuştur. 1. Lig kadınlarda Altınbaş Ünv.Yeşilyurt, erkeklerde Beşiktaş, süper lige çıkmışlardır.

Voleybol Kadınlar Şampiyonlar Kupası ve Kupa Voley (Kadınlar)'da Eczacıbaşı Vitra şampiyon olmuştur. Kupa Voley (erkekler) 'de Fenerbahçe şampiyon, Galatasaray 2. olmuştur.

CEV Kadınlar Şampiyonlar Ligi 'nda Vakıfbank ve Fenerbahçe Avrupa 3.sü olmuştur. CEV Kupası 'nda Galatasaray Avrupa 2.si olmuştur.

İstanbul'un Türkiye liglerindeki kulüpleri (voleybol)
İlçesi Takımın Adı Branşı 2016-17 2017-2018 Sezon sonu 2018-2019 Sezonu
Ligi Ligi Sırası/Sayısı Ligi Sezon sonu
Üsküdar Vakıfbank Voley K. Süper L. Süper L. Lig /Kupa Şam. Süper L. Şampiyon
Sarıyer Eczacıbaşı Vitra Voley K. Süper L. Süper L. Lig 2/12-Kupa 2.si Süper L. Lig 2/12
Kadıköy Fenerbahçe Voley K. Süper L. Süper L. Lig 3/12 Süper L. Lig 3/12
Ataşehir Galatasaray Voley K. Süper L. Süper L. Lig 4/12 Süper L. Lig 4/12
Beşiktaş Beşiktaş Voley K. Süper L. Süper L. Lig 6/12 Süper L. Lig 8/12
Beylikdüzü Beylikdüzü V.İhtisas Voley K. 1. Lig Süper L. Lig 9/12 Süper L. Lig 5/12
Sultangazi İstanbul BBSK Voley E. Süper L. Süper L. Lig 3/12 Süper L. Lig 7/12
Ataşehir Galatasaray Voley E. Süper L. Süper L. Lig 4/12 Süper L. Lig 3/12
Kadıköy Fenerbahçe Voley E. Süper L. Süper L. Lig 7/12 Süper L. Şampiyon
Bakırköy THY Voley K. 2. Lig 1. Lig Süper ligde Süper L. Lig 6/12
Sarıyer Sarıyer Belediye Voley K. Süper L. 1. Lig Lig 5/28 1. Lig Lig 3/28
Bahçelievler Bahçelievler Voley. Voley K. 2. Lig 1. Lig Grup 5/14 1. Lig Küme düştü
Bakırköy Altınbaş Ünv.Yeşilyurt Voley K. 1. Lig 1. Lig Grup 10/14 1. Lig Süper lige çıktı
Maltepe Küçükyalı Yalıspor Voley K. 1. Lig 1. Lig Grup 11/14 1. Lig Lig 7/28
Büyükçekmece Voleybol Akademisi Voley K. 2. Lig 2. Lig 1. Lige çıktı 1. Lig Lig 5/28
Üsküdar M.Erdem Marmara Ak. Voley K. 2. Lig 2. Lig 1. Lige çıktı 1. Lig Grup 9/14
Beşiktaş Beşiktaş Voley E. Süper L. Süper L. 1. Lige düştü 1. Lig Süper lige çıktı
Sultangazi İstanbul BBSK Voley E. 1. Lig 1. Lig Grup 9/14 1. Lig Grup 9/14
Üsküdar Vakıfbank Voley K. 1. Lig 2. Lig Grup 3/11 2. Lig Lig 5/80
Sarıyer FMV Işık Okulları Voley K. 2. Lig 2. Lig Grup 4/12 2. Lig çekildi
Bahçelievler Bhçelievler Belediye SK Voley K. 2. Lig 2. Lig Grup 5/12 2. Lig Lig 9/80
Zeytinburnu UPS Voley K. 2. Lig 2. Lig Grup 5/11 2. Lig Grup 4/10
Kartal Kartal Belediyesi Voley K. 2. Lig 2. Lig Grup 6/12 2. Lig Grup 5/10
Arnavutköy Arnavutköy Bld.spor Voley K. 2. Lig 2. Lig Grup 6/11 2. Lig Grup 3/10
Silivri Silivri Spor Voley K. Bölg.lig 2. Lig Grup 10/12 2. Lig Grup 9/10
Kartal Kartal Anadolu Voley K. Bölg.lig Bölg.lig Lig 21/371-2. Lige alındı 2. Lig Grup 6/10
Küçükçekmece K.çekmece Voleybol Voley K. Bölg.lig Grup 3/4-2. Lige alındı 2. Lig Grup 7/10
Sultangazi İstanbul BBSK Voley E. 2. Lig 2. Lig Grup 4/12 2. Lig Grup 8/10
Esenyurt Esenyurt Innovia Voley E. Yerel L. Yerel ligden alındı 2. Lig Grup 9/11
Şişli Şişlispor Voley K. Bölg.lig 2. Lige çıktı-çekildi Bölg.lig 2. Lige çıktı
Beylikdüzü İstanbul Bizimkent S. Voley K. Bölg.lig Bölg.lig Grup 2/4 Bölg.lig Eleme Gr.2/4
Bayrampaşa İstanbul Sistem Gençlik Voley K. Yerel Ligden   Bölg.lig Final Gr. 3/4
Avcılar Avcılar Atakspor Voley K. Yerel Ligden   Bölg.lig Eleme Gr.4/4
Gaziosmanpaşa istanbul Rüzgarspor Voley K. Yerel Ligden   Bölg.lig Eleme Gr.3/4
Üsküdar Çengelköyspor Voley K. Yerel Ligden   Bölg.lig Eleme Gr.3/4
Şişli Teşvikiye Akademi Voley K. Yerel Ligden   Bölg.lig Eleme Gr.4/4
Pendik Pendik Çınarspor Voley K. Yerel Ligden   Bölg.lig Eleme Gr.2/4
Şişli İstanbul İTÜ Voley E. Bölg.lig Lig 21/356 Bölg.lig Eleme Gr.2/4
Kadıköy İst.Haydarpaşa L. Voley E. Bölg.lig Bölg.lig Grup 2/4 Bölg.lig Eleme Gr.3/4
Üsküdar İstanbul Voleybol Voley E. Bölg.lig Bölg.lig Grup 3/4 Bölg.lig Final Gr. 2/4
Şişli İst.Sanat ve Spor Voley E. Bölg.lig Grup 3/4 Bölg.lig Eleme Gr.4/4
Pendik Pendik Çınarspor Voley E. Bölg.lig Bölg.lig Grup 4/4 Bölg.lig Eleme Gr.2/4
Şişli İst.Teşvikiye Akademi Voley E. Bölg.lig xx xx Bölg.lig Eleme Gr.4/4
Fatih İst.Topkapı Okulları Voley E. Yerel Ligden   Bölg.lig Eleme Gr.3/4
Sarıyer İstanbul Yeniköyspor Voley E. Yerel Ligden   Bölg.lig 2. Lige çıktı
Sarıyer Sarıyer Bld. Voley K. 2. Lig 2. Lig Grup 9/12-çekildi xx
Sultangazi İstanbul BBSK Voley K. 2. Lig 2. Lig Grup 9/11-çekildi xx
Kadıköy Alp Spor Voley K. 2. Lig 2. Lig Grup 11/12-çekildi xx
Esenler Esenler Alterus Voley K. 2. Lig 2. Lig Lig 6/84-çekildi xx
Şişli İstanbul İTÜ Voley K. Bölg.lig Bölg.lig Lig 31/371 xx
Üsküdar Haydarpaşa Lisesi Voley K. Bölg.lig Grup 2/4 xx
Sarıyer Rotary 100.yıl AL Voley K. Bölg.lig Grup 2/4 xx
Şişli İst.Sanat ve Spor Voley K. Bölg.lig Grup 3/4 xx
Ataşehir Avrasya Voleybol Voley K. Bölg.lig Grup 3/4 xx
Üsküdar İstanbul Voleybol Voley K. Bölg.lig Bölg.lig Grup 4/4 xx
Avcılar İst. Damla Yıldızlar Voley K. Bölg.lig Bölg.lig Grup 4/4 xx
Avcılar Avcılar 1903 Spor Voley K. Bölg.lig Grup 4/4 xx
Büyükçekmece Avrupa V.Cihangir Ok. Voley E. Bölg.lig Lig 11/356 xx
Sultangazi Sultangazi Olimpik S. Voley E. Bölg.lig Bölg.lig Grup 2/4 xx
İstanbul Alternatif S. Voley E. Bölg.lig Grup 4/4 xx

2018-19 Türkiye Kupaları (Voleybol)

Takım Branş Kupa Tur Rakip Sonuç
Vakıfbank Voleybol K Şampiyonlar Final Eczcıbaşı Vitra İstanbul 1-3 Kupa 2.si
Kupa Voley K. Çeyrek F. Beşiktaş İstanbul 3-0 Yarı F.
Yarı F. Fenerbahçe İstanbul 1-3 Kupa 3.sü
Eczcıbaşı Vitra Voleybol K Şampiyonlar Final Vakıfbank İstanbul 3-1 Şampiyon
Kupa Voley K. Çeyrek F. Nilüfer Belediye Bursa 3-0 Yarı F.
Yarı F. Galatasaray İstanbul 3-2 Final
Final Fenerbahçe İstanbul 3-1 Şampiyon
İstanbul BBSK Voleybol E Kupa Voley E. 1.Devre İnegöl Bld. Bursa 3-2 3-3 Çeyrek F.
Çeyrek F. Maliye Piyango Ankara 3-2 Yarı F.
Yarı F. Galatasaray İstanbul 0-3 Kupa 3.sü
Fenerbahçe Voleybol E Kupa Voley E. 1.Devre J.Kula Belediyesi Manisa 3-0 3-0 Çeyrek F.
Çeyrek F. Arkas İzmir 3-1 Yarı F.
Yarı F. Halkbank Ankara 3-1 Final
Final Galatasaray İstanbul 3-2 Şampiyon
Galatasaray Voleybol E Kupa Voley E. Çeyrek F. Belediye Plevne Tokat 3-1 Yarı F.
Yarı F. İstanbul BBSK İstanbul 3-0 Final
Final Fenerbahçe İstanbul 2-3 Kupa 2.si
Beşiktaş Voleybol K Kupa Voley K. 1.Devre Çanakkale Bld. Çanakkale 3-1 3-1 Çeyrek F.
Çeyrek F. Vakıfbank İstanbul 0-3 Elendi
Beylikdüzü V.İht. Voleybol K Kupa Voley K. 1.Devre Nilüfer Belediyesi Bursa 0-3 3-2 Elendi
Türk Hava Yolları Voleybol K Kupa Voley K. 1.Devre Halkbank Ankara 3-1 3-0 Çeyrek F.
Çeyrek F. Fenerbahçe İstanbul 0-3 Elendi
Fenerbahçe Voleybol K Kupa Voley K. Çeyrek F. Türk Hava Yolları İstanbul 3-0 Yarı F.
Yarı F. Vakıfbank İstanbul 3-2 Final
Final Eczcıbaşı Vitra İstanbul 1-3 Kupa 2.si
Galatasaray Voleybol K Kupa Voley K. Çeyrek F. Aydın BŞB İstanbul 3-2 Yarı F.
Yarı Eczacıbaşı Vitra İstanbul 2-3 Kupa 3.sü

2018-19 Avrupa Kupaları (Voleybol)

Takım Branş Kupa Tur Rakip sonuç
İstanbul BBSK Voleybol E. Şamp.Ligi E. 1.Raund Sastamala Finlandiya 3-2 3-1 2.Raund
2.Raund PAOK Yunanistan 2-3 3-2 CEV Cup E.
CEV Cup E. Son 32 GFC Ajaccio Fransa 3-0 1-3 Son 16'da
Son 16 Olympiacos Yunanistan 1-3 1-3 Elendi
Vakıfbank Voleybol K. Şamp.Ligi K. Grup MTV Stutgart Almanya 3-1 3-0 Grup 1/4

Çeyrek F.

Maritza Plovdiv Bulgaristan 3-0 3-0
Beziers VB Fransa 3-0 3-0
Çeyrek F. Dinamo Moskova Rusya 2-3 3-0 Yarı F.
Yarı F. Novara İtalya 0-3 3-1* Avrupa 3.sü
Eczacıbaşı Vitra Voleybol K. Şamp.Ligi K. Grup Uralochka-E.burg Rusya 3-0 3-2 Grup 1/4

Çeyrek F

Hämeenlinna Finlandiya 3-0 3-0
Dinamo Kazan Rusya 3-1 3-0
Çeyrek F. I.V.Conegliano İtalya 3-0 1-4 Avrupa 5.si
Fenerbahçe Voleybol K. Şamp.Ligi K. Grup Dinamo Moskova Rusya 3-1 2-3 Grup 1/4

Çeyrek F.

Chemik Police Polonya 3-0 3-0
C.S.M. Bucuresti Romanya 3-0 3-1
Çeyrek F. S.D.V.Scandicci İtalya 3-1 3-1 Yarı F.
Yarı f. I.V.Conegliano İtalya 0-3 0-3 Avrupa 3.sü
Galatasaray Voleybol E. CEV Cup E. Son 32 Mladost Zagreb Hırvatistan 3-0 3-0 Son 16'da
Son 16 Dukla Liberec Çekya 3-2 3-0 Son 8'de
Son 8 Lindemans Aalst Belçika 3-1 2-3 Yarı F.
Yarı F. K.Kemerovo Rusya 1-3 4-1 Final
Final Trentino İtalya 0-3 2-3 Avrupa 2.si
Galatasaray Voleybol K. CEV Cup K. Son 32 CSM Targovista Romanya 3-0 3-0 Son 16'da
Son 16 Yenisei Krasnoyarsk Rusya 2-3 3-1 Son 8
Son 8 Alba Blaj Romanya 3-0 0-4 Elendi
Beşiktaş Voleybol K. Balkan Kup K. Turnuva KV Drita Gjilan Kosova 3-0 Şampiyon

Chall. Cup K.

CSM Lugoj Romanya 3-0
Chall. Cup K. Eleme Turu K.Ferisaj Kosova 3-0 3-0 Son 32'de
Son 32 Aydın BBSK Türkiye 3-1 0-4 Elendi

Kaynak:[12][13][14]

2018 Dünya Kupaları (Voleybol)

4-9 Aralık 2018 tarihleri arasında Çin’in Shaoxing kentinde yapılan FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası'nda Vakıfbank şampiyon, Eczacıbaşı Vitra 3. olmuştur. http://www.tvf.org.tr/haberler/vakifbank-3-kez-dunya-sampiyonu/

Takım Branş Şampiyona Rakip sonuç
Vakıfbank Voleybol K. FIVB Dünya Kulüpler Şamp. Z.Kaiyuan Çin 3-0 Şampiyon
Le Cannet Fransa 3-0
Minas Brezilya 3-0 3-0
Praia Clube Brezilya 3-1
Eczacıbaşı Voleybol K. FIVB Dünya Kulüpler Şamp. Altai Kazakistan 3-0 Dünya 3.sü
S.Chanburi Tayland 3-0
Praia Clube Brezilya 3-1 3-0
Minas Brezilya 2-3

Hentbol[değiştir | kaynağı değiştir]

2018-2019 sezonu sonunda Beşiktaş Mogaz, Türkiye Erkekler Hentbol Süper Ligi 'nde, Erkekler Türkiye Kupası'nda ve Erkekler Süper Kupa'da şampiyon olmuştur.

1. Lig takımları Marmara Ünv. SK ve Bahçelievler Belediyesi 2. Lige düşmüşlerdir.

İstanbul'un Türkiye liglerindeki kulüpleri (hentbol)
İlçesi Takımın Adı Branşı 2016-17 2017-2018 Sezon sonu 2018-2019 Sezonu
Ligi Ligi Sırası/Sayısı Ligi Gelişme
Beşiktaş Beşiktaş Mogaz Hentbol E. Süper Lig Süper Lig Lig/Kupa Şam. Süper Lig Lig/Kupa Şam.
Beykoz Beykoz Bld. GSK Hentbol E. Süper Lig Süper Lig Lig 7/13 Süper Lig Lig 6/13
Üsküdar Üsküdar Bld. SK Hentbol K. Süper Lig Süper Lig Lig 7/13 Süper Lig Lig 5/12
Fatih İstanbul Ünv. Spor B. Hentbol E. 2. Lig 1. Lig Lig 9/13 1. Lig Lig 4/12
Beykoz Marmara Ünv. SK Hentbol E. 1. Lig 1. Lig Lig 11/13 1. Lig 2. Lige düştü
Bahçelievler NEF Bahçelievler B. SK Hentbol E. 2. Lig 2. Lig 1. Lige çıktı 1. Lig 2. Lige düştü
Eyüpsultan Göktürkspor Hentbol K. Bölg.lig Lig 5/13-2. Lige alındı 2. Lig Grup 6/8
Çekmeköy Modafen SK Hentbol E. Bölg.lig Bölg.lig Grup 4/5 xx
Zeytinburnu Irmakspor Kulübü Hentbol E. Bölg.lig Grup 4/5 Bölg.lig 2. Lige çıktı
Maltepe Sahilspor Hentbol K. Bölg.lig Grup 4/4 Bölg.lig 2. Lige çıktı
Üsküdar Üsküdar Anadolu SK Hentbol E. Yerel Ligden Bölg.lig Grup 3/4
Çekmeköy Defnespor Hentbol K. Yerel Ligden Bölg.lig Lig 7/13
Üsküdar 1453 Üsküdar SK Hentbol K. 1. Lig 1. Lig Y.mahalle 1923 oldu xx
Üsküdar Haydarpaşa Lisesi Hentbol E. Bölg.lig xx xx

2018-19 Türkiye Kupaları (Hentbol)

Takım Branş Kupa Tur Rakip sonuç
Beşiktaş Mogaz Hentbol E Süper Kupa Final Göztepe Hentbol İzmir 30-25 Şampiyon
Türkiye K. 2 Ahi Evran Ünv. GSK Kırşehir 40-26 Grup 1/4

Çeyrek F.

1955 Batman Bld.SK Batman 37-31
1957 Suluova SK Amasya xx
Çeyrek F. Nilüfer Bld.Spor Bursa 36-23 35-30 Yarı F.
Yarı F. Beykoz Bld. GSK İstanbul 37-26 36-32 Final
Final Selka Eskişehir Eskişehir 22-21 Şampiyon
Beykoz Bld. GSK Hentbol E Türkiye K. Grup 1/3 2.tur
2 Hentbol İhtisas SK Ankara xx Grup 2/3

Çeyrek F.

Göztepe Hentbol İzmir 25-29
Çeyrek F. İzmir BŞB İzmir 39-35 30-27 Yarı F.
Yarı F. Beşiktaş Mogaz İstanbul 26-37 32-36 Kupa 3.sü
Üsküdar Bld.spor Hentbol K Türkiye K. Grup 1/4 2.tur
2 Aksaray Bld.spor   Aksaray 33-29 Grup 1/4

Çeyrek F.

Bandırmaspor Balıkesir 36-22
Polatlı Bld.spor K. Ankara 25-21
Çeyrek F. Ardeşen Bld. Rize 25-35 35-33 Elendi

2018-19 Avrupa Kupaları (Hentbol)

Takım Branş Kupa Tur Rakip sonuç
Beşiktaş Mogaz Hentbol E. Şamp.Ligi E. Grup C B.Silkeborg Danimarka 24-37 27-34 Grup 5/6

Elendi

HT T.Prešov Slovakya 22-28 23-27
M.Skopje Makedonya 30-22 23-22
Sporting CP Portekiz 27-33 28-34
C.Medvedi Rusya 24-22 27-30

Kaynak:[15][16][17]

Futsal, Sutopu, Buz Hokeyi[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul'un Türkiye liglerindeki kulüpleri (futsal, sutopu, buz hokeyi)
İlçesi Takımın Adı Branşı 2016-17 2017-2018 Sezon sonu 2018-2019 Sezonu
Ligi Ligi Durumu Ligi Gelişme
Alibeyköy Arnavutköy Bld.S. Futsal Futsal L. Futsal L. Lig 2/22 xx
Şişli Şişli Spor Futsal Futsal L. Futsal L. El.Gr.5/6 Futsal L Lig 7/12
Eyüpsultan Alibeyköyspor Futsal Yerel ligden Futsal L Lig 2/12
Avcılar İstanbul Ünv. Futsal Futsal L. Futsal L. El.Gr.6/6 xx
Sarıyer ENKA Sutopu E. Süper L. Süper L. Şampiyon Süper L. Şampiyon
Üsküdar Galatasaray Su Topu E. Süper L. Süper L. Lig 2/8 Süper L. Lig 2/8
Adalar Heybeliada Su SK Su Topu E. Süper L. Süper L. Lig 3/8 Süper L. Lig 3/8
Adalar Adalar Su SK Su Topu E. Süper L. Süper L. Lig 4/8 Süper L. Lig 4/8
Adalar Kınalıada Su SK Su Topu E. Süper L. Süper L. Lig 5/8 Süper L. Lig 5/8
Beşiktaş İst.Yüzme İhtisas Su Topu E. Süper L. Süper L. S.ligde kaldı Süper L. Lig 8/8
Zeytinburnu Zeytinburnu BSK B.Hokeyi E. Süper L. Süper L. Şampiyon Süper L. Şampiyon
Avcılar Buz Korsanları SK B.Hokeyi E. Süper L. Lig 4/8 xx
Sarıyer Koç Üniversitesi SK B.Hokeyi E. Süper L. Süper L. Lig 5/8 Süper L. Lig 7/8
Esenyurt Buz Adamlar GSK B.Hokeyi E. Süper L. Süper L. Lig 8/8 Süper L. Lig 2/8
Avcılar Buz Korsanları SK B.Hokeyi K. Kadın. L. Kadın. L. Şampiyon Kadın. L. Şampiyon
Esenyurt Buz Adamlar GSK B.Hokeyi K. Kadın. L. Lig 5/6 Kadın. L. Lig 2/5

2018-19 Avrupa Kupaları (Su topu)

Takım Branş Kupa Tur Rakip sonuç
ENKA Sutopu E. LEN Şamp.Ligi 1.Tur Pays D'aıx Natation Fransa 5-11 Grup 4/6 2.turda
Corona Sportul S. Romanya 6-10
BPM S.Management İtalya 12-2
WP Club Tbilisi Gürcistan 10-7
Dynoma Lviv Ukrayna 9-8
2.Tur CSM D.Oredea Romanya 7-7 Grup 4/4 Elendi
An Brescia İtalya 3-12
Team Strasbourg Fransa 4-10

Kaynak:[5][18][19]

Spor Tesisleri [20][21][değiştir | kaynağı değiştir]

Önemli ya da Türkiye liglerinde yer alan kulüplerin maç yaptığı tesisler  tabloda yer almıştır.

Stadyumlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçe Stadyumun adı Kapasitesi Son işlem Yararlanan kulüp Branşı-ligi
Kağıthane Türk Telekom Stadyumu 52.652 2011 Galatasaray A.Ş Futbol-Süper Lig
Kadıköy FB Şükrü Sarcoğlu Stadyumu 50.509 2006 Fenerbahçe A.Ş Futbol-Süper Lig
Beşiktaş Vodafone Park 41.903 2016 BeşiktaşA.Ş Futbol-Süper Lig
Şişli Ali Sami Yen Stadyumu 22.800 2011-yıkıldı
Başakşehir Başakşehir Fatih Terim Stadyumu 17.319 2014 Başakşehir A.Ş Futbol-Süper Lig
Beyoğlu Recep Tayyip Erdoğan Stadyumu 14.234 2010 Kasımpaşa A.Ş Futbol-Süper Lig
Beylikdüzü Atatürk Olimpiyat Stadyumu 76.092 2002 İstanbulspor A.Ş. Futbol-1. Lig
Esenyurt Necmi Kadıoğlu Stadyumu 7.500 2012 İstanbulspor A.Ş. Futbol-1. Lig
Ümraniye Hekimbaşı Şehir Stadı 2.500 2016 Ümraniyespor Futbol-1. Lig
Fatih Vefa Stadyumu 6.500 1945 Ottocool Karagümrük Futbol-2. Lig
Halide Edip Adıvarpor  Futbol-3. Lig
Esenler Esenler Stadı 6.000 2017 Eyüpspor Futbol-2. Lig
Kasımpaşa Erokspor  Futbol-3. Lig
Maltepe Maltepe Hasan Polat Stadyumu 5.000 1985 Sancaktepe Belediyesispor Futbol-2. Lig
Sarıyer Yusuf Ziya Öniş Stadyumu 5.000 2009 Sarıyer Futbol-2. Lig
Silivri Silivri Stadı 3.000 1982 Silivrispor Futbol-2. Lig
Pendik Pendik Stadyumu 2.650 1993 Pendikspor Futbol-2. Lig
Tuzla Tuzla Belediye Stadı 2.000 1994 Tuzlaspor Futbol-2. Lig
Çatalca Ziya Altınoğlu Stadı 6.150 2015 Çatalca Spor Futbol-3. Lig
Büyükçekmece Tepecik Şenol Güneş Stadı 4.500 2017 Tepecikspor A.Ş Futbol-3. Lig
Bayrampaşa Çetin Emeç Stadı 3.300 1970 Bayrampaşa Futbol-3. Lig
Bağcılar Mahmutbay Stadı 2.600 2001 Anadolu Bağcılar Futbol-3. Lig
Sultanbeyli Sultanbeyli Bld. Gölet Sahası 2.500 2014 Sultanbeyli Bld. Futbol-3. Lig
Bakırköy Bakırköy Belediye 1 Nolu Saha 1.632 2009 Yeşilköyspor Futbol-BAL
Şişli Feriköy Stadı 2.500 1989 Feriköyspor Futbol-BAL
Eyüp Alibeyköy Stadyumu 3.000 1936 Alibeyköyspor Futbol-BAL
Üsküdar Beylerbeyi 75. Yıl Stadyumu 5.500   Beylerbeyispor Futbol-BAL
Gaziosmanpaşa Yıldıztabya Stadyumu 6.500 1994 Gaziosmanpaşaspor  Futbol-BAL
Beylikdüzü Gürpınar Stadı 3.000 2006 Beylikdüzü Spor Futbol-BAL
Maltepe Hasan Polat Stadyumu 5.000 1985 Maltepespor Futbol-BAL
Beyoğlu Beyoğlu Stadı (Sütlüce) 1.500 2005 Çıksalınspor Futbol-BAL
Sultangazi Cebeci Stadı 1.500 2010 Sultangazispor  Futbol-BAL
Kartal Bulvar Mimar Kubilay Köse S. 1.400 1988 Kartal Bulvarspor  Futbol-BAL
Kartalspor Futbol-BAL
Çekmeköy Alemdağ Stadı 1.300 2009 Çekmeköy Alemdağspor  Futbol-BAL
Modafen Spor  Futbol-BAL
Şile Şile Stadı 940 1990 Şile Yıldızspor Futbol-BAL
Beykoz Çavuşbaşı M.Hanefi Dilmaç S. 400 1995 Çengelköy Futbol Y.A.Ş.  Futbol-BAL
Güngören Mimar Yahya Baş Stadı 8.300 1999 Güngören Belediyesi  
Sarıyer İTÜ Futbol Sahası 8.000 2007 Gençlik ve Spor Bakanlığı  
Kartal Kartal Stadı 7.195 2007 Kartal Belediyesi  
Avcılar Avcılar Atatürk Stadı 6.000 2011 Avcılar belediyesi  
Esenyurt Esenyurt Belediye Stadı 5.500 2008 Esenyurt Belediyesi  
Esenler Esenler Futbol Sahası 5.000 2016 İstanbul BŞB  
Bahçelievler Bahçelievler Stadı 4.338 2002 Gençlik ve Spor Bakanlığı  

Kapalı Spor Salonları[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçe Salonun Adı Kapasitesi Son işlem Yararlanan kulüp Branşı-ligi
Arnavutköy Arnavutköy Spor Salonu 650   Arnavutköy Belediyespor Voleybol K.-2. Lig
Ataşehir Ahmet Cömert Spor Salonu 2.200 1999  Galatasaray  Basket K.-Süper L.
 S.Net Bakırköy Basket Basket E.-1. Lig
 UPS Basket E.-2. Lig
 Galatasaray Gelişim Basket K.-KBBL
Ataşehir Fenerbahçe Koleji S.Salonu 1.000 2005  Fenerbahçe Gelişim Basket K.-1. Lig
Ataşehir Taçspor Tesisler  1.200 2000 Galatasaray HDI Sigorta Voleybol E.-süp.lig
Galatasaray Voleybol K.-süp.lig
Ataşehir Ülker Spor Salonu 13.800 2012 Fenerbahçe Basket E.-süp.lig
Ataşehir Ülker Sports-Metro Enerji SS 2.500 2012 Fenerbahçe Basket K.-süp.lig
Fenerbahçe Voleybol E.-süp.lig
Fenerbahçe Voleybol K.-süp.lig
Avcılar Prof. Dr. Turgay Atasü Spor S. 1.000 2012 İstanbul Ünv.Gelişim Basket K.-KBBL
İstanbul Ünv. (Yakın Doğu) Basket K.-süp.lig
İstanbul Ünv. Spor Birliği Hentbol E.-1. Lig
Bahçelievler Bahçelievler Spor salonu 450 1996 Bahçelievler Voleybol Voleybol K.-1. Lig
Bakırköy Sinan Erdem Spor Salonu 16.500 2010 Anadolu Efes Basket E.-süp.lig
Galatasaray Odeabank Basket E.-süp.lig
Bakırköy Yeşilyurt Spor Salonu 350 1956 Yeşilyurt Voleybol K.-1. Lig
Beşiktaş BJK Akatlar Spor Salonu 3.200 2004 Beşiktaş Sompo Japan Basket E.-süp.lig
Beşiktaş AŞ Basket K.-süp.lig
Beşiktaş A.Ş. Voleybol E.-süp.lig
Beşiktaş A.Ş. Voleybol K.-süp.lig
Beşiktaş Bjk Süleyman Seba Spor Salonu 1.500 1999 Beşiktaş MOGAZ HT Hentbol E.-süp.lig
Beykoz R.Şahin Koktürk S.Salonu 625 1990 Beykoz Belediyesi GSK Hentbol E.-süp.lig
Beylikdüzü Beylikdüzü Spor Salonu 2.500 2016  İstanbul Beylikdüzü Basket E.-1. Lig
Beylikdüzü V. İhtisas  Voleybol K.-süp.lig
Büyükçekmece Gazanfer Bilge Spor Salonu 2.500 2005 D.İnşaat Büyükçekmece Basket E.-süp.lig
Büyükçekmece Mimar Sinan Spor Salonu 800 2008 Büyükçekmece V.Akademisi Voleybol K.-2. Lig
Çekmeköy Çekmeköy Spor Kompleksi 1.000 2014 İstanbul Ata Spor Basket K.-KBBL
Esenler YTÜ Spor Salonu 350   Esenler Alterus Voleybol K.-2. Lig
Kadıköy Caferağa Spor Salonu 1.500 1980  Bahçeşehir Koleji Basket E.-1. Lig
 Tenis Eskrim Dağcılık Basket E.-2. Lig
 İstanbulgücü Basket K.-1. Lig
Olimpik Basket Basket K.-KBBL
Yakın Doğu Üniv. BGD Basket K.-süp.lig
Kartal Hasan Doğan Spor Kompleksi 2.500 2008 NEF Bahçelievler Bld.SK Voleybol K.-2. Lig
Kartal İTO Yakacık  Spor Salonu 750 1998 All Stars Basket K.-KBBL
Kartal Belediyesi Voleybol K.-2. Lig
Küçükçekmece Halkalı Kapalı Spor Salonu 1.452 2013 Küçükçekmece Basketbol Basket K.-KBBL
Küçükçekmece Osman Solakoğlu Spor Salonu 342 2009 NEF Bahçelievler Bld. SK Hentbol E.-2. Lig
Maltepe Maltepe Spor Kompleksi 1.200 2016 Marmara Üniversitesi SK Hentbol E.-1. Lig
Yenimahalle 1923 Hentbol Hentbol E.-2. Lig
Sarıyer Ayhan Şahenk Spor Salonu 3.500 1995  Darüşşafaka Doğuş Basket E.-Süper Lig
Sarıyer Dr. Özge Sezerman Spor Salonu 500 1986  FMV Işık Spor Basket E.-2. Lig
Sarıyer Eczacıbaşı Spor Salonu 1.000 2001 Eczacıbaşı Vitra Voleybol K.-süp.lig
Sarıyer İTÜ Ayazağa Spor Salonu 2.500 1982  İTÜ Basket E.-2. Lig
Sarıyer Orman Fak. Spor salonu 750 2008 Sarıyer Bld. Voleybol K.-1. Lig
Sarıyer Sarıyer Spor Salonu 550 1970 Sarıyer Belediyesi Voleybol K.-2. Lig
Sarıyer Volkswagen Spor Salonu 5.240 2014  Darüşşafaka Doğuş Basket E.-Süper Lig
Silivri A.ezel Paşa O.O. Spor Salonu     Silivri Spor Voleybol K.-2. Lig
Sultangazi İbb Cebeci Spor Kompleksi 1.250 2012  İstanbul BBSK Basket E.-Süper Lig
Ümraniye Haldun Alagaş Spor Kompleksi 2.200 2000 İstanbul BBSK Voleybol E.-süp.lig
İstanbul BBSK Voleybol E.-1. Lig
Ümraniye Vakıfbank Spor Sarayı 500 2016 Vakıfbank Voleybol K.-süp.lig
Vakıfbank Voleybol K.-2. Lig
Üsküdar Burhan Felek Salonu 1 7.500 2010 Gez Grup Maltepe Yalıspor Voleybol K.-1. Lig
THY Voleybol K.-1. Lig
Üsküdar Burhan Felek S. 2 (50.yıl) 1.288 2010 İstanbul BBSK Voleybol E.-2. Lig
İstanbul BBSK Voleybol K.-2. Lig
M.Erdem Marmara Akademisi Voleybol K.-2. Lig
FMV Işık Okulları Voleybol K.-2. Lig
Alp Spor Voleybol K.-2. Lig
Üsküdar Çamlıca Spor Salonu 800 2014 Üsküdar Belediyesi SK Hentbol K.-süp.lig
Zeytinburnu UPS Spor Salonu 270 2003 UPS Voleybol K.-2. Lig
Bağcılar Bağcılar Olimpik Spor Kompleksi 5.000 1999 GHSİM  
Bakırköy Aslı Çakır Alptekin Atletizm Salonu 7.000 2012 GHSİM  
Bayrampaşa Hidayet Türkoğlu Spor Kompleksi 1.306 2012 İstanbul BB  
Beşiktaş Bjk İntegral Spor Tesisi 3.200 1989 BJK  
Esenler Hakkı Başar Spor Kompleksi 1.500 1999 İstanbul BB  
Sancaktepe Eyüp Sultan Spor Kompleksi 2.400 2014 GHİSM  
Sultanbeyli Sultanbeyli Spor Salonu 1.500 2007 Sultanbeyli Belediyesi  
Zeytinburnu Abdi İpekçi Spor Salonu 12.500 1989 Basketbol Fedarasyonu  

Olimpik Yüzme Havuzları[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçe Havuzun Adı Kapasitesi Son işlem Bağlı Olduğu kurum Özellikleri
Pendik+B4:G10 Kurtköy Kapalı Yüzme Havuzu 2.500 2012 İstanbul BŞB Olimpik 10x50
Beşiktaş TSYD Sosyal Hizmet Açık Havuzu 1.500 1988 TSYD Açık Olimpik 8x50
Bakırköy Ataköy Sutopu F. K.Yüzme H. 1 1.250 1997 Su topu Fedarasyonu Olimpik 10x50
Güngören Tozkoparan K.Yüzme Havuzu 1.034 2012 Yüzme Fedarasyonu Olimpik 10x50
Sarıyer İTÜ Kapalı Yüzme Havuzu 1.000 2007 İTÜ Olimpik 12x50
Sultangazi İBB Cebeci K.Yüzme Havuzu 950 2010 İstanbul BŞB Olimpik 10x50
Başakşehir İkitelli K.Yüzme Havuzu 895   İstanbul BŞB Olimpik 10x50
Kartal Hasan Doğan K.Yüzme Havuzu 750 2008 İstanbul BŞB Olimpik 10x50
Fatih Fatih Spor Komleksi 727 2009 İstanbul BŞB Olimpik 10x50
Şişli Cemal Kamacı Yüzme Havuzları 568   İstanbul BŞB Olimpik 10x50
Sultangazi H.Yerlikaya K.Yüzme Havuzu 500 1993 İstanbul BŞB Olimpik 8x50
Üsküdar Ergun Gürsoy K.Yüzme Havuzu 450 1993 GS Spor Kulübü Olimpik 10x50
Adalar  Heybeliada Su Sporları 220 1984 Heybeliada Su Sporları Derneği Açık Olimpik 8x50
Adalar  Büyükada deniz kulübü 0 1985 Büyükada Deniz Kulübü Derneği Açık Olimpik 10x50
Adalar  Kınalıada Su Sporları 0 1968 Kınalıada Su Sporları Derneği Açık Olimpik 8x50
Bakırköy Ataköy Sutopu F. K.Yüzme H. 2 1.250 1997 Su topu Fedarasyonu Y.Olimpik 8x25
Tuzla Kafkale K.Spor Salonu 1.000   İstanbul BŞB Y.Olimpik 5x25
Kartal Yakacık Yüzme Havuzu 750 2007 GHSİM Y.Olimpik 5x25
Bahçelievler Muhsin Yazıcıoğlu K.Yüzme H. 700 2008 Bahçelievler Belediyesi Y.Olimpik 5x25
Esenler Belediye Kapalı Yüzme Havuzu 700 2009 Esenler belediyesi Y.Olimpik 5x25
Bahçelievler Siyavuşpaşa K.Yüzme Havuzu 697 2013 Bahçelievler Belediyesi Y.Olimpik 5x25
Beykoz Beykoz Spor Kopleksi 640 1990 İstanbul BŞB Y.Olimpik 6x25
Esenler Esenler Spor Komleksi 520 2016 İstanbul BŞB Y.Olimpik 5x25
Sarıyer Enka Sadi Gülçelik K.Yüzme H. 500 1983 ENKA Vakfı Y.Olimpik 12x25
Esenyurt Belediye Yüzme Havuzu 500 2101 Esenyurt belediyesi Y.Olimpik 5x25
Küçükçekmece Halkalı Kapalı Yüzme Havuzu 500 2007 İstanbul BŞB Y.Olimpik 5x25
Ümraniye Çakmak K.Yüzme Havuzu 500 2007 İstanbul BŞB Y.Olimpik 5x25
Sultanbeyli Sultanbeyli K.Yüzme Havuzu 400 2008 GHSİM Y.Olimpik 5x25
Esenler İl Özel İdaresi K.Yüzme Havuzu 300 2010 GHSİM Y.Olimpik 5x25

At Yarışı, Buz Hokeyi, Tenis[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçe Spor tesisi Kapasitesi Son işlem Bağlı Olduğu kurum-Yararlanan Kulüp Özellikleri-Ligi
Bakırköy İstanbul Veliefendi Hipodromu 7.600 1950 Türkiye Jokey Kulübü Pist: 2020 çim-1870 kum
Fatih Silivrikapı Buz Pisti ve Spor K. 750 2009 Zeytinburnu BSK Buz Hokeyi E
Buz Korsanları Buz Hokeyi E
Koç Üniversitesi SK Buz Hokeyi E
Buz Adamlar GSK Buz Hokeyi E
Buz Adamlar GSK Buz Hokeyi K
Buz Korsanları Buz Hokeyi K
Saryer TED Tenis Kortu 2.000 1998 Tenis Eskrim Dağcılık S.D. Açık Kort
Saryer Enka Sadi Gülçelik Kortu 1.671 1983 ENKA Vakfı Açık Kort
Saryer TED Spor Kulübü 1.200 1989 TED 3 Kapalı kort
Saryer İstinye Ulusal Kamp Merkezi 325 1992 T.tenis Fedarasyonu Açık kort

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]



This page is based on a Wikipedia article written by contributors (read/edit).
Text is available under the CC BY-SA 4.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.

Destek