Lista över medaljörer vid olympiska vinterspelen 1994
Detta är en lista över vinnare av medaljer i olympiska vinterspelen 1994. OS 1994 hölls i Lillehammer, Norge. Det finns även en lista över den nationella medaljfördelning vid olympiska vinterspelen 1994.
Alpin skidåkning[redigera | redigera wikitext]
Herrar[redigera | redigera wikitext]
Gren | Guld | Silver | Brons |
Slalom | Thomas Stangassinger Österrike | Alberto Tomba Italien | Jure Košir Slovenien |
Storslalom | Markus Wasmeier Tyskland | Urs Kälin Schweiz | Christian Mayer Österrike |
Super-G | Markus Wasmeier Tyskland | Tommy Moe USA | Kjetil André Aamodt Norge |
Störtlopp | Tommy Moe USA | Kjetil André Aamodt Norge | Ed Podivinsky Kanada |
Kombination | Lasse Kjus Norge | Kjetil André Aamodt Norge | Harald Christian Strand Nilsen Norge |
Damer[redigera | redigera wikitext]
Gren | Guld | Silver | Brons |
Störtlopp | Vreni Schneider Schweiz | Elfi Eder Österrike | Katja Koren Slovenien |
Storslalom | Deborah Compagnoni Italien | Martina Ertl Tyskland | Vreni Schneider Schweiz |
Super-G | Diann Roffe USA | Svetlana Gladisjeva Ryssland | Isolde Kostner Italien |
Störtlopp | Katja Seizinger Tyskland | Picabo Street USA | Isolde Kostner Italien |
Kombination | Pernilla Wiberg Sverige | Vreni Schneider Schweiz | Alenka Dovžan Slovenien |
Bobsleigh[redigera | redigera wikitext]
Freestyle[redigera | redigera wikitext]
Herrar[redigera | redigera wikitext]
Gren | Guld | Silver | Brons |
Puckelpist | Jean-Luc Brassard Kanada | Sergej Sjupletsov Ryssland | Edgar Grospiron Frankrike |
Hopp | Andreas Schönbächler Schweiz | Philippe LaRoche Kanada | Lloyd Langlois Kanada |
Damer[redigera | redigera wikitext]
Gren | Guld | Silver | Brons |
Puckelpist | Stine Lise Hattestad Norge | Elizabeth McIntyre USA | Jelizaveta Kozjevnikova Ryssland |
Hopp | Lina Tjerjazova Uzbekistan | Marie Lindgren Sverige | Hilde Synnøve Lid Norge |
Ishockey[redigera | redigera wikitext]
Konståkning[redigera | redigera wikitext]
Rodel[redigera | redigera wikitext]
Herrar[redigera | redigera wikitext]
Gren | Guld | Silver | Brons |
Singel herrar | Georg Hackl Tyskland | Markus Prock Österrike | Armin Zöggeler Italien |
Par herrar | Kurt Brugger Wilfried Huber Italien | Hansjörg Raffl Norbert Huber Italien | Stefan Krausse Jan Berendt Tyskland |
Singel damer | Gerda Weissensteiner Italien | Susi Erdmann Tyskland | Andrea Tagwerker Italien |
Shorttrack[redigera | redigera wikitext]
Herrar[redigera | redigera wikitext]
Damer[redigera | redigera wikitext]
Längdskidåkning[redigera | redigera wikitext]
Herrar[redigera | redigera wikitext]
Damer[redigera | redigera wikitext]
Backhoppning[redigera | redigera wikitext]
Gren | Guld | Silver | Brons |
Backhoppning, K90 | Espen Bredesen Norge | Lasse Ottesen Norge | Dieter Thoma Tyskland |
Backhoppning, K120 | Jens Weissflog Tyskland | Espen Bredesen Norge | Andreas Goldberger Österrike |
Backhoppning, K120, lag | Tyskland Hansjörg Jäkle Christof Duffner Dieter Thoma Jens Weissflog | Japan Jin’ya Nishikata Takanobu Okabe Noriaki Kasai Masahiko Harada | Österrike Heinz Kuttin Christian Moser Stefan Horngacher Andreas Goldberger |
Nordisk kombination[redigera | redigera wikitext]
Gren | Guld | Silver | Brons |
Nordisk kombination | Fred Børre Lundberg Norge | Takanori Kono Japan | Bjarte Engen Vik Norge |
Nordisk kombination, lag | Japan Takanori Kono Masashi Abe Kenji Ogiwara | Norge Fred Børre Lundberg Bjarte Engen Vik Knut Apeland | Schweiz Hippolyt Kempf Jean-Yves Cuendet Andreas Schaad |