Lista över medaljörer vid olympiska sommarspelen 1992
Den här artikeln behöver källhänvisningar för att kunna verifieras. (2015-01) Åtgärda genom att lägga till pålitliga källor (gärna som fotnoter). Uppgifter utan källhänvisning kan ifrågasättas och tas bort utan att det behöver diskuteras på diskussionssidan. |
Det här är samtliga medaljörer i olympiska sommarspelen 1992.
Badminton[redigera | redigera wikitext]
Klass | Guld | Silver | Brons |
Individuellt, herrar | Alan Budikusuma (INA) | Ardy Wiranata (INA) | Thomas Stuer-Lauridsen (DEN) |
Hermawan Susanto (INA) | |||
singel, damer | Susi Susanti (INA) | Bang Soo-hyun (KOR) | Huang Hua (CHN) |
Tang Jiuhong (CHN) | |||
Dubbel, herrar | Sydkorea Kim Moon-soo Park Joo-bong | Indonesien Eddy Hartono Rudy Gunawan | Kina Li Yongbo Tian Bingyi |
Malaysia Razif Sidek Jalani Sidek | |||
Dubbel, damer | Sydkorea Hwang Hye-young Chung So-young | Kina Guan Weizhen Nong Qunhua | Sydkorea Gil Young-ah Shim Eun-jung |
Kina Lin Yan Fen Yao Fen |
Baseboll[redigera | redigera wikitext]
Basket[redigera | redigera wikitext]
Bordtennis[redigera | redigera wikitext]
Gren | Guld | Silver | Brons |
Singel herrar | Jan-Ove Waldner, SWE | Jean-Philippe Gatien, FRA | Kim Taek-Soo, KOR Ma Wenge, CHN |
Dubbel herrar | Lu Lin & Wang Tao, CHN | Steffen Fetzner & Jörg Rosskopf, GER | Kang Hee-Chan & Lee Chul-Seung, KOR Kim Taek-Soo & Yoo Nam-Kyu, KOR |
Singel damer | Deng Yaping, CHN | Qiao Hong, CHN | Li Bun-Hui, PRK Hyun Jung-Hwa, KOR |
Dubbel damer | Deng Yaping & Qiao Hong, CHN | Chen Zihe & Gao Jun, CHN | Li Bun-Hui & Yu Sun-Bok, PRK Hyun Jung-Hwa & Hong Cha-Ok, KOR |
Boxning[redigera | redigera wikitext]
Brottning[redigera | redigera wikitext]
Fristil[redigera | redigera wikitext]
Grekisk-romersk stil[redigera | redigera wikitext]
Bågskytte[redigera | redigera wikitext]
Cykling[redigera | redigera wikitext]
Herrar[redigera | redigera wikitext]
Damer[redigera | redigera wikitext]
Gren | Guld | Silver | Brons |
Landsväg | Kathryn Watt Australien | Jeannie Longo-Ciprelli Frankrike | Monique Knol Nederländerna |
Individiuell sprint | Erika Salumäe Estland | Annett Neumann Tyskland | Ingrid Haringa Nederländerna |
Individiuell 3000m sprint | Petra Roßner Tyskland | Kathryn Watt Australien | Rebecca Twigg USA |
Fotboll[redigera | redigera wikitext]
Herrar[redigera | redigera wikitext]
Friidrott[redigera | redigera wikitext]
Herrar[redigera | redigera wikitext]
- Tävlade i försöken men inte i finalen
Damer[redigera | redigera wikitext]
- Tävlade i försöken men inte i finalen
Fäktning[redigera | redigera wikitext]
Damer[redigera | redigera wikitext]
Herrar[redigera | redigera wikitext]
Gymnastik[redigera | redigera wikitext]
Herrar[redigera | redigera wikitext]
Damer[redigera | redigera wikitext]
Handboll[redigera | redigera wikitext]
Herrar[redigera | redigera wikitext]
Damer[redigera | redigera wikitext]
Judo[redigera | redigera wikitext]
Damer[redigera | redigera wikitext]
Gren | Guld | Silver | Brons |
Extra lättvikt (48 kg) Detaljer...[1] | Cécile Nowak Frankrike | Ryoko Tamura Japan | Amarilis Savón Kuba |
Hülya Şenyurt Turkiet | |||
Halv lättvikt (52 kg) Detaljer...[2] | Almudena Muñoz Spanien | Noriko Mizoguchi Japan | Li Zhongyun Kina |
Sharon Rendle Storbritannien | |||
Lättvikt (56 kg) Detaljer...[3] | Miriam Blasco Spanien | Nicola Fairbrother Storbritannien | Driulis González Kuba |
Chiyori Tateno Japan | |||
Halv mellanvikt (61 kg) Detaljer...[4] | Cathérine Fleury Frankrike | Yael Arad Israel | Jelena Petrova OSS |
Zhang Di Kina | |||
Mellanvikt (66 kg) Detaljer...[5] | Odalis Revé Kuba | Emanuela Pierantozzi Italien | Kate Howey Storbritannien |
Heidi Rakels Belgien | |||
Halv tungvikt(72 kg) Detaljer...[6] | Kim Mi-Jung Sydkorea | Yoko Tanabe Japan | Irene de Kok Nederländerna |
Laetitia Meignan Frankrike | |||
Tungvikt (+72 kg) Detaljer...[7] | Zhuang Xiaoyan Kina | Estela Rodríguez Kuba | Natalia Lupino Frankrike |
Yoko Sakaue Japan |
Herrar[redigera | redigera wikitext]
Gren | Guld | Silver | Brons |
Extra lättvikt (60 kg) Detaljer...[8] | Nazim Husejnov OSS | Yoon Hyun Sydkorea | Tadanori Koshino Japan |
Richard Trautmann Tyskland | |||
Halv lättvikt (65 kg) Detaljer...[9] | Rogério Sampaio Brasilien | József Csák Ungern | Israel Hernández Kuba |
Udo Quellmalz Tyskland | |||
Lättvikt (71 kg) Detaljer...[10] | Toshihiko Koga Japan | Bertalan Hajtós Ungern | Chung Hoon Sydkorea |
Oren Smadja Israel | |||
Halv mellanvikt (78 kg) Detaljer...[11] | Hidehiko Yoshida Japan | Jason Morris USA | Bertrand Damaisin Frankrike |
Kim Byung-Joo Sydkorea | |||
Mellanvikt (86 kg) Detaljer...[12] | Waldemar Legień Polen | Pascal Tayot Frankrike | Nicolas Gill Kanada |
Hirotaka Okada Japan | |||
Halv tungvikt (95 kg) Detaljer...[13] | Antal Kovács Ungern | Raymond Stevens Storbritannien | Theo Meijer Nederländerna |
Dmitri Sergejev OSS | |||
Tungvikt (+95 kg) Detaljer...[14] | David Chachaleisjvili OSS | Naoya Ogawa Japan | Imre Csosz Ungern |
David Douillet Frankrike |
Kanotsport[redigera | redigera wikitext]
Slalom[redigera | redigera wikitext]
Sprint[redigera | redigera wikitext]
- Damer
- Herrar