Listă cu fotbaliști români expatriați
Această pagină (secțiune) necesită o verificare. De verificat: Veridicitatea datelor (în special a celor introduse recent) Ștergeți eticheta numai după rezolvarea problemelor. |
Aceasta este lista fotbaliștilor români ce au evoluat sau evoluează la cluburi din străinătate.
Africa de Sud[modificare | modificare sursă]
National Football League[modificare | modificare sursă]
ABSA Premiership[modificare | modificare sursă]
Albania[modificare | modificare sursă]
Superliga Albaniei[modificare | modificare sursă]
- Lucian Bică ( KS Dinamo Tirana, KS Lushnja)
- Gheorghe Cornea (KS Lushnja)
- Cristian Drăgoi ( KS Kastrioti Krujë, Vllaznia, Kukësi)
- Adrian Ene (KS Lushnja)
- Cornel Predescu ( Skënderbeu)
- Cristian Poșircă ( Vllaznia)
- Cristian Sârghi ( Flamurtari)
Prima Divizie a Albaniei[modificare | modificare sursă]
Algeria[modificare | modificare sursă]
Divizia Națională Algeriană[modificare | modificare sursă]
Andorra[modificare | modificare sursă]
Primera Divisió[modificare | modificare sursă]
- Nicolae Vasile (UE Sant Julià)
- Raul Feher (Inter Club d'Escaldes)
Anglia[modificare | modificare sursă]
Barclays Premier League[modificare | modificare sursă]
- Florin Andone ( Brighton)
- Vlad Chiricheș ( Tottenham)
- Cosmin Contra ( West Bromwich)
- Ilie Dumitrescu ( Tottenham, West Ham)
- Florin Gardoș ( Southampton)
- Viorel Moldovan ( Coventry)
- Adrian Mutu ( Chelsea)
- Costel Pantilimon ( Manchester City, Sunderland, Watford)
- Dan Petrescu ( Sheffield Wednesday, Chelsea, Bradford City, Southampton)
- Gică Popescu ( Tottenham)
- Răzvan Raț ( West Ham)
- Florin Răducioiu ( West Ham)
- Gabi Tamaș ( West Bromwich)
- Ionel Ganea ( Wolves)
- Tudor Băluță ( Brighton)
- Ionuț Radu (AFC Bournemouth)
Championship[modificare | modificare sursă]
- Sergiu Buș ( Sheffield Wednesday)
- Ionel Ganea ( Wolves)
- Ștefan Iovan ( Brighton)
- Costel Pantilimon ( Nottingham Forest)
- Adrian Popa ( Reading)
- Gabi Tamaș ( West Bromwich, Doncaster, Watford, Cardiff)
- George Țucudean ( Charlton)
- George Pușcaș ( Reading)
League One[modificare | modificare sursă]
League Two[modificare | modificare sursă]
Conference National[modificare | modificare sursă]
National League North / South[modificare | modificare sursă]
- Filip Lăzăreanu (Whitehawk)
- Cristian Muscalu (Poole Town)
- Marius Ologu (Worcester City)
- Florin Pelecaci (Bath City, Thurrock)
- Ciprian Vasilache Bishop's Stortford FC)
- Claudiu Vîlcu (Wealdstone, Bishop's Stortford FC, Hampton & Richmond)
Southern Football League[modificare | modificare sursă]
Isthmian League[modificare | modificare sursă]
- Adrian Mărkuș (Metropolitan Police)
- Florin Pelecaci (Truro City, Enfield 1893)
- Claudiu Vîlcu (Enfield Town)
Arabia Saudită[modificare | modificare sursă]
Liga Profesionistă din Arabia Saudită[modificare | modificare sursă]
- Mircea Axente (Al-Faisaly)
- Constantin Budescu ( Al-Shabab)
- Sorinel Chivu (Al-Wehda)
- Răzvan Cociș (Al-Nassr)
- Cristian Dănălache ( Al-Ettifaq)
- Robert Frumoca (Al-Wehda)
- Valerică Găman ( Al-Shabab)
- Nicolae Grigore ( Al-Ettifaq)
- Ilie Lazăr ( Al-Hilal)
- Ionuț Lupescu ( Al-Hilal)
- Adrian Neaga (Al-Nassr)
- Radu Neguț ( Al-Ettifaq)
- Ovidiu Petre (Al-Nassr)
- Mihai Pintilii ( Al-Hilal)
- Nicolae Poenaru (Al-Wehda)
- Adrian Popa (Al-Taawoun)
- Mirel Rădoi ( Al-Hilal)
- Lucian Sânmărtean (Al-Ittihad, Al-Taawoun)
- Dorel Stoica ( Al-Ettifaq)
- George Timiș ( Al-Hilal)
Prima Divizie Saudită[modificare | modificare sursă]
Armenia[modificare | modificare sursă]
Prima Ligă Armeană[modificare | modificare sursă]
Australia[modificare | modificare sursă]
A-League[modificare | modificare sursă]
Victorian Premier League[modificare | modificare sursă]
National Premier Leagues NSW 2[modificare | modificare sursă]
National Premier Leagues Victoria[modificare | modificare sursă]
Queensland State League[modificare | modificare sursă]
Austria[modificare | modificare sursă]
Bundesliga[modificare | modificare sursă]
- Lorin Avădanei (Wiener Sport Club)
- Adrian Iencsi ( KSV 1919)
- Andrei Ivan ( Rapid Viena)
- Florin Lovin ( KSV 1919, Mattersburg)
- Nicolae Lupescu ( Admira Wacker )
- Viorel Năstase (SV Salzburg)
- Paul Pârvulescu ( St. Pölten)
- Laurențiu Reghecampf ( St. Pölten)
- Gheorghe Váczi ( Admira Wacker )
Erste Liga[modificare | modificare sursă]
- Mugur Gușatu (DSV Leoben)
- Laurențiu Lică (DSV Leoben)
- Dan Mănăilă (DSV Leoben, Vorwärts Steyr)
- Aurel Panait ( Admira Wacker )
- Levente Paul (FC Braunau)
Regionalliga Austriacă[modificare | modificare sursă]
Azerbaidjan[modificare | modificare sursă]
Prima Ligă Azeră[modificare | modificare sursă]
- Marian Aliuță ( Neftçi Baku)
- Constantin Arbănaș ( Khazar Lankaran)
- Alexandru Benga ( Gabala)
- Hristu Chiacu ( Khazar Lankaran)
- Andrei Cristea ( Gabala)
- Raul Costin (Simurq Zaqatala)
- Cătălin Doman ( Khazar Lankaran)
- George Florescu ( Gabala)
- Cosmin Frăsinescu ( Khazar Lankaran)
- Marius Humenike ( Gabala)
- Adrian Iordache ( Khazar Lankaran)
- Cristian Ionescu (FK Baku)
- Robert Ilyeș ( Khazar Lankaran)
- Cătălin Liță ( Khazar Lankaran)
- Gabriel Matei (Zira FK)
- Darius Miclea (Sahdag Qusar)
- Andrei Mureșan ( Khazar Lankaran)
- Cristian Muscalu (FK Baku)
- Daniel Munteanu ( Khazar Lankaran)
- Nicolae Mușat ( Khazar Lankaran)
- Leonard Naidin ( Neftçi Baku)
- Adrian Neaga ( Neftçi Baku)
- Daniel Oprița (FK Baku)
- Mihai Panc (FK Baku)
- Marius Pena (FK Baku)
- Adrian Piț ( Khazar Lankaran)
- Alexandru Pițurcă ( Khazar Lankaran)
- Alexandru Popovici (Sabail FK)
- Cristian Pulhac ( Gabala)
- Claudiu Răducanu ( Khazar Lankaran)
- Adrian Ropotan ( Gabala)
- Adrian Scarlatache ( Khazar Lankaran, Inter Baku, Zira FK)
- Ionuț Savu ( Khazar Lankaran)
- Stelian Stancu ( Khazar Lankaran)
- Marius Șuleap (FK Baku, Inter Baku)
- Răzvan Țârlea ( Gabala, Kapaz PFK)
- Cătălin Țîră ( Neftçi Baku)
- Marius Vintilă (Standard Baku)
Belarus[modificare | modificare sursă]
Prima Ligă Bielorusă[modificare | modificare sursă]
- Adrian Avrămia ( Dinamo Brest)
- Jean-Claude Bozga ( Minsk)
- Costin Curelea ( Dinamo Minsk)
- Laurențiu Lică (Torpedo Minsk)
- Alexandru Neacșa ( Dinamo Minsk)
Belgia[modificare | modificare sursă]
Jupiler League[modificare | modificare sursă]
- Denis Alibec ( Mechelen)
- Lucian Bălan ( Beerschot)
- Ladislau Bölöni (Racing Jet Wavre)
- Gheorghe Butoiu ( Standard Liège)
- Romulus Buia (Germinal Ekeren)
- Rodion Cămătaru ( Charleroi)
- Marius Cheregi ( Cercle Brugge)
- Alexandru Chipciu ( Anderlecht)
- Liviu Ciubotariu ( Standard Liège, RAEC, Antwerp)
- Dan Coe ( Antwerp)
- Adrian Cristea ( Standard Liège)
- Florin Frunză (KRC Harelbeke)
- Gicu Grozav ( Standard Liège)
- Ovidiu Hanganu ( Cercle Brugge)
- Lucian Ilie ( Mechelen)
- Ion Ionescu ( Cercle Brugge)
- Gino Iorgulescu ( Beerschot)
- Răzvan Marin ( Standard Liège)
- Cristian Manea ( Mouscron)
- Marius Mitu (RWD Molenbeek, Lierse, Anderlecht)
- Dorinel Munteanu ( Cercle Brugge)
- Cristian Muscalu ( Sint-Truidense)
- Zsolt Muzsnay ( Antwerp)
- Marius Niculae ( Standard Liège)
- Mircea Rednic ( Standard Liège, Sint-Truidense)
- Dorin Rotariu ( Club Brugge, Mouscron)
- Tibor Selymes ( Cercle Brugge, Anderlecht, Standard Liège)
- Victor Smilovici ( Anderlecht)
- Ilie Stan ( Cercle Brugge)
- Nicușor Stanciu ( Anderlecht)
- Bogdan Stelea ( Standard Liège)
- Alin Stoica ( Anderlecht, Club Brugge, Gent, Mouscron)
- George Țucudean ( Standard Liège)
- Georgică Vameșu (RWD Molenbeek, Verbroedering Geel)
Tweede Klasse[modificare | modificare sursă]
- Ladislau Bölöni (Racing Jet Wavre)
- Niță Cireașă (KFC Verbroedering Geell)
- Ștefan Covaci (Olympique Charleroi)
- Florin Cornățeanu ( Lokeren, SK Beveren, FC Turnhout)
- Florin Frunză (SK Roeselare)
- Andrei Ionescu ( Antwerp)
- Ion Ionescu ( Cercle Brugge)
- Daniel Mande (Patro Eisden)
- Daniel Minea (Sint-Niklase SKE)
- Marius Mitu (RAA Louviéroise)
- Robert Neagoe ( Antwerp)
- Gabriel Perșa ( Antwerp, Dessel Sport)
- Georgică Vameșu (RWD Molenbeek, Dessel Sport)
Eerste Klasse[modificare | modificare sursă]
Derde Klasse[modificare | modificare sursă]
Bosnia și Herțegovina[modificare | modificare sursă]
Premijer Liga[modificare | modificare sursă]
Brazilia[modificare | modificare sursă]
Campeonato Paulista[modificare | modificare sursă]
Brunei[modificare | modificare sursă]
Brunei Premier League[modificare | modificare sursă]
Bulgaria[modificare | modificare sursă]
A PFG[modificare | modificare sursă]
- Ionuț Bădescu (Naftex Burgas)
- Alexandru Benga ( Botev Plovdiv, PFC Septemvri Sofia)
- Florin Bratu ( Litex Loveci)
- Sergiu Buș ( ȚSKA Sofia, Levski Sofia)
- Costin Caraman ( PFC Dobrudja Dobrici(d))
- Alexandru Curtean ( Botev Plovdiv)
- Dragoș Firțulescu ( Beroe Stara Zagora)
- Alexandru Giurgiu ( Slavia Sofia)
- Petre Grigoraș ( PFC Dobrudja Dobrici(d), Levski Sofia, Lokomotiv Plovdiv)
- Sergiu Homei ( Neftochimic Burgas(d))
- Claudiu Keșerü ( Ludogoreț Razgrad)
- Srgian Luchin ( Botev Plovdiv, Levski Sofia)
- Cosmin Moți ( Ludogoreț Razgrad)
- Cristian Muscalu ( Cernomoreț Burgas)
- Sergiu Negruț ( Beroe Stara Zagora)
- Emil Ninu ( Levski Sofia)
- Daniel Pancu ( ȚSKA Sofia)
- Alexandru Păcurar ( ȚSKA Sofia)
- Bogdan Pătrașcu ( Litex Loveci)
- Georgian Păun ( ȚSKA Sofia)
- Florentin Petre ( ȚSKA Sofia)
- Alexandru Pițurcă ( ȚSKA Sofia)
- Andrei Prepeliță ( Ludogoreț Razgrad)
- Florin Prunea ( Litex Loveci)
- Valeriu Răchită ( Litex Loveci)
- Laurențiu Reghecampf ( Litex Loveci)
- Neluț Roșu ( Levski Sofia)
- Eugen Trică ( Litex Loveci, ȚSKA Sofia)
- Ianis Zicu ( ȚSKA Sofia)
Canada[modificare | modificare sursă]
Canadian Soccer League[modificare | modificare sursă]
- Andrei Bădescu (Trois-Rivières Attak)
- Daniel Baston (Serbian White Eagles)
- Cristian Drăgoi (Windsor Stars)
- Cătălin Lichioiu (Kingston FC)
- Mircea Ilcu ( Montréal)
Liga Pro D2[modificare | modificare sursă]
Liga APSL[modificare | modificare sursă]
Cehia[modificare | modificare sursă]
Gambrinus Liga[modificare | modificare sursă]
- Marcel Băban ( Bohemians)
- Alexandru Băluță ( Slavia Praga)
- Alexandru Chipciu ( Sparta Praga)
- Sorin Colceag ( Viktoria Plzeň)
- Florin Niță ( Sparta Praga)
- Nicușor Stanciu ( Sparta Praga)
- Bogdan Vătăjelu ( Sparta Praga)
FNL Liga[modificare | modificare sursă]
China[modificare | modificare sursă]
SuperLiga Chineză / Jia-A[modificare | modificare sursă]
- Dan Alexa (Beijing Gouan)
- Marian Aliuță (Changchun Yatai)
- Florin Beraru ( Tianjin Teda)
- Eric Bicfalvi (Liaoning Whowin)
- Marius Bilașco ( Tianjin Teda)
- Ovidiu Burcă (Beijing Gouan)
- Augustin Călin (Liaoning Zhongshun)
- Alin Chița ( Tianjin Teda)
- Aristică Cioabă (Yunnan Hongta)
- Marius Constantin (Jiangsu Sainty)
- Cristian Dănălache (Jiangsu Sainty)
- Ionel Dănciulescu ( Shandong Taishan F.C.(d))
- Viorel Domocoș (Yunnan Hongta, Chongqing Qiche)
- Jerry Gane ( Tianjin Teda)
- Lucian Goian ( Tianjin Teda)
- Bogdan Mara ( Tianjin Teda)
- Dumitru Mitu (Qingdao Zhongneng, Changchun Yatai)
- Constantin Munteanu (Yunnan Hongta)
- Victor Naicu (Yunnan Hongta)
- Marius Niculae ( Shandong Taishan F.C.(d))
- Marius Radu ( Tianjin Teda)
- Ionuț Savu (Yunnan Hongta)
- Constantin Schumacher (Yunnan Hongta, Chongqing Qiche)
- Cristi Tănase ( Tianjin Teda)
- Adrian Toader (Qingdao Jonoon)
A Doua Divizie Chineză[modificare | modificare sursă]
- Claudiu Andreicuț (Henan Construction)
- Vasile Bârdeș (Henan Construction)
- Constantin Budescu (Dalian Yifang)
- Augustin Călin (Henan Jianye)
- Aristică Cioabă (Wuhan Hongjinlong)
- Dragoș Cristean (Henan Construction)
- Cristian Dănălache (Qingdao Jonoon, Xinjiang Tianshan)
- Gabriel Dumitru (Wuhan Hongtao)
- Gheorghe Dumitrașcu (Henan Construction)
- Lucian Goian (Beijing Baxy)
- Sabin Ilie (Changchun Yatai, Jiangsu Suning, Qingdao Hailifeng)
- Marian Ivan (Henan Construction)
- Gabriel Mărgărit (Henan Construction)
- Radu Niculescu (Changchun Yatai)
- Corneliu Papură (Changchun Yatai, Guanghzou Pharmaceutical)
- Florin Pârvu (Henan Jianye)
- Costin Pogonschi (Henan Construction)
- Marius Priseceanu (Henan Jianye)
- Claudiu Răducanu (Guanghzou Pharmaceutical)
- Constantin Schumacher (Guanghzou Pharmaceutical)
- Iosif Tâlvan (Henan Jianye)
- Cristinel Țermure (Henan Jianye)
Cipru[modificare | modificare sursă]
Prima Divizie Cipriotă[modificare | modificare sursă]
- Dan Alexa ( Anorthosis)
- Marius Alexe ( Aris Limassol)
- Bogdan Andone ( Apollon, Alki Larnaca)
- Ștefan Apostol (Digenis Akritas)
- Daniel Baston ( Evagoras Papos)
- Daniel Bălan ( Omonia, Alki Larnaca, Aris Limassol)
- Alexandru Benga ( Ermis)
- Mugur Bolohan ( Nea Salamina)
- Laurențiu Brănescu ( Omonia)
- Florin Cârstea ( Apollon, Paralimni)
- Sebastian Cojocnean ( Ethnikos Achna)
- Valentin Cojocaru ( Apollon)
- Alexandru Coman ( Ethnikos Achna)
- Nicolae Constantin (Digenis Akritas)
- Ovidiu Dănănae ( Apollon)
- Mihai Dina ( Aris Limassol, AEL Limassol)
- Laurențiu Diniță ( Aris Limassol)
- Viorel Domocoș (Digenis Akritas)
- Ion Dudan ( Evagoras Papos)
- Andrei Enescu ( Ethnikos Achna)
- Adrian Falub (Digenis Akritas)
- Dragoș Firțulescu (Alki Larnaca)
- Daniel Florea ( APOEL)
- George Florescu ( Omonia)
- George Galamaz ( Anorthosis)
- Bogdan Gavrilă ( Ethnikos Achna)
- Ion Geolgău ( Aris Limassol)
- Nicolae Grigore ( Apollon)
- Ștefan Grigorie ( Apollon)
- Alexandru Iacob ( Ethnikos Achna)
- Adrian Iencsi ( Apollon)
- Adrian Iordache (Alki Larnaca, AEL Limassol)
- Marius Iordache ( Ethnikos Achna)
- Claudiu Ionescu ( Aris Limassol)
- Alexandru Ioniță ( AEL Limassol, Aris Limassol)
- Edward Iordănescu (Alki Larnaca)
- Marian Ivan ( Evagoras Papos)
- Emil Jula ( Anorthosis)
- Cătălin Liță ( Apollon)
- Ionuț Luțu ( Apollon)
- Tiberiu Lung (Ayia Napa)
- Cristian Manea ( Apollon)
- Dragoș Mihalache (APOP Kinyras)
- Adrian Mihalcea ( Aris Limassol, AEL Limassol)
- Bogdan Mitrea ( AEL Limassol, Doxa)
- Mihai Mocanu ( Omonia)
- Costel Mozacu ( Aris Limassol)
- Cristian Munteanu ( AEK Larnaca)
- Eugen Neagoe (Alki Larnaca, Omonia)
- Ionuț Neagu ( Nea Salamina)
- Marian Neagu (Othellos Athienou)
- Claudiu Niculescu ( Omonia)
- Bănel Nicoliță ( Aris Limassol)
- Emil Ninu ( AEK Larnaca)
- Corneliu Papură ( AEL Limassol)
- Andrei Patranoiu (Alki Larnaca)
- Florin Pârvu ( AEL Limassol)
- Andrei Pițian ( Apollon)
- Andrei Radu ( Aris Limassol)
- Narcis Răducan ( AEL Limassol, Alki Larnaca)
- Claudiu Răducanu ( Nea Salamina)
- Alin Mircea Savu (Digenis Akritas)
- Marian Savu ( Apollon)
- Tibor Selymes ( AEL Limassol)
- Cristian Sârghi ( Ermis)
- Ilie Stan ( AEL Limassol)
- Mihai Stere ( Nea Salamina, Aris Limassol)
- Valentin Ștefan ( Omonia)
- Pompiliu Stoica (Alki Larnaca)
- Romeo Surdu ( Apollon)
- Marius Șumudică ( Omonia)
- Ciprian Tănasă (Alki Larnaca)
- Răzvan Tincu ( Doxa)
- Eugen Trică ( Anorthosis)
- Aurel Țicleanu ( Olympiakos)
- Radu Zaharia ( Ermis)
- Nicolae Zamfir (Alki Larnaca)
A Doua Divizie Cipriotă[modificare | modificare sursă]
- Tiberiu Lung (Ayia Napa)
- Marian Neagu (Karmiotissa Pano Polemidion)
- Maximilian Nicu ( Aris Limassol)