* Apariții și goluri pentru echipa de club doar în cadrul campionatului intern

Cătălin Carp (n. , Chișinău, Republica Moldova) este un fotbalist moldovean și român liber de contract, care joacă pe post de mijlocaș. Pe plan internațional, are prezențe la națională pentru Moldova U-19, Moldova U-21 și Republica Moldova.

Cariera de club[modificare | modificare sursă]

Cătălin Carp a început să joace la școala de fotbal a clubului Zimbru Chișinău. Și-a făcut junioratul în Ucraina, la clubul Șahtior Donețk.[2]

În ianuarie 2012 el a semnat cu contract profesionist pe 3 ani cu Dinamo Kiev,[3] însă nu a fost inclus în echipa principală, jucând doar la echipa secundă a clubului, în 23 de partide.[4]

În septembrie 2014, la vârsta de 20 de ani, Cătălin Carp s-a transferat la CFR Cluj, semnând un contract pe trei sezoane.[5] Pe 30 octombrie, acesta a debutat oficial pentru CFR, într-un meci din Cupa României contra FC Rapid București. Carp a fost introdus în ultimul sfert de oră la scorul de 1-0 pentru Rapid, iar în timpul rămas CFR a marcat de două ori, al doilea gol fiind înscris în minutul 87 din pasa decisivă a lui Cătălin Carp.[6][7] Pentru CFR Cluj, Carp a evoluat în 17 partide de Liga I și în trei de Cupa României.

Pe 20 iulie 2015 Cătălin Carp a semnat un contract pe patru sezoane cu Steaua București,[8][9] devenind primul moldovean din istorie care a ajuns să joace la Steaua.[10] El a debutat la Steaua pe 25 iulie 2015, chiar în următorul meci al echipei, cu CFR Cluj, încheiat la egalitate 1–1. Fiind titular contra fostei lui echipe, Carp a jucat 56 de minute, după care a fost înlocuit în teren de Jean Sony Alcénat. După ce a jucat în total doar 9 meciuri de campionat la Steaua în sezonul 2015–2016, Cătălin Carp s-a transferat la FC Viitorul.[11], cu care a câștigat campionatul României.

Cariera internațională[modificare | modificare sursă]

Pe 14 august 2013 Cătălin Carp a debutat la echipa națională de fotbal a Moldovei într-un meci amical contra naționalei Andorrei.[2] El a marcat primul său gol la națională într-un meci amical din 14 februarie 2015, contra naționalei României, deschizând scorul în minutul 9, ca până la finalul meciului Moldova să cedeze cu scorul de 1–2.[12][13]

Titluri[modificare | modificare sursă]

Sezon Club Titlu
2014-2015 RomâniaCFR Cluj Locul 3,Liga 1(România)
2015-2016 RomâniaSteaua București Locul 2,Liga 1(România)
2016-2017 RomâniaViitorul Constanța Locul 1,Liga 1(România)

Cu CFR Cluj, Cătălin a obținut bronzul în ediția 2014-2015 a Ligii 1 ( România),iar în anul următor cu Steaua București se clasează pe locul 2 în campionatul 2015-2016 Liga 1(România). Cu Viitorul Constanța, Cătălin Carp devine campion a României, ediția 2016-2017 Liga 1.

Referințe[modificare | modificare sursă]

1. ^ a b Catalin Carp, Transfermarkt, accesat în
  2. ^ a b „Încă un transfer pentru CFR”. Gazeta Sporturilor. . Accesat în .
  3. ^ „Cătălin Carp a semnat un contract de trei ani cu Dinamo Kiev” (în Romanian). moldfootball.com. .
  4. ^ „A marcat împotriva Barcelonei și a României, acum vine la Steaua”, Gsp.ro, , accesat în
  5. ^ EXCLUSIV CFR l-a transferat pe căpitanul naționalei de tineret a Moldovei
  6. ^ „Debut victorios! Carp califică CFR-ul în sferturile Cupei României! (VIDEO)”. Arhivat din original la . Accesat în .
  7. ^ Debut bun pentru jucatorul moldovean Catalin Carp la CFR Cluj
  8. ^ Cătălin Carp a semnat un contract pe patru sezoane cu Steaua București
  9. ^ „Bine ai venit, Catalin Carp!”. Arhivat din original la . Accesat în .
  10. ^ Primul moldovean din istorie care va juca la Steaua București
  11. ^ „Carp, fostul jucător al Stelei, a debutat pentru Viitorul într-un meci-școală”, Digisport.ro, accesat în
  12. ^ România s-a impus în fața Moldovei într-un meci amical
  13. ^ „A marcat împotriva României iar acum vine să joace la CFR Cluj până la vară!”. Arhivat din original la . Accesat în .