Włochy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920
Kod MKOl | ITA | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1920 Antwerpia | ||||||
Chorąży | ||||||
Liczba zawodników | 174 w 18 dyscyplinach | |||||
|
Włochy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920 w Antwerpii reprezentowało 174 zawodników, 173 mężczyzn i jedna kobieta. Reprezentacja wywalczyła 23 medale. Najmłodszym zawodnikiem w reprezentacji był wioślarz Guido De Felip (15 lat 342 dni), a najstarszym szermierz Pietro Speciale (43 lata 322 dni).
Zdobyte medale[edytuj | edytuj kod]
Ponadto reprezentanci Włoch wywalczyli złoty i srebrny medal w Olimpijskim konkursie sztuki i literatury:
- Złoto: Raniero Nicolai w konkurencji "Literatura" za "Piosenki Olimpijskie"[20]
- Srebro: Oreste Riva w konkurencji "Muzyka" za "Marsz zwycięstwa"[21]
Skład kadry[edytuj | edytuj kod]
Boks[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Zawodnik | Konkurencja | 1/16 | 1/8 | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Miejsce | ||
Vincenzo Dell'Oro | waga musza | Charles Albert P | Nie awansował | ||||
Edoardo Garzena | waga piórkowa | Roger Vincken W | James Cater W | Paul Fritsch P | Jack Zivic W[22] | ||
Leonard Giunchi | waga lekka | Julien Van Muyzen P | Nie awansował | ||||
Dario Della Valle | waga półśrednia | Aage Steen P | Nie awansował | ||||
Mariano Barbaresi | waga ciężka | Xavier Eluère P | Nie awansował |
Gimnastyka[edytuj | edytuj kod]
Zawodnik | Konkurencja | Finał | |
---|---|---|---|
Wynik | Miejsce | ||
Giorgio Zampori | wielobój indywidualnie | 88,35 | |
Luigi Maiocco | 85,38 | 7. | |
Luigi Costigliolo | 84,90 | 8. | |
Angelo Zorzi | 80,51 | 16. | |
Vittorio Lucchetti | 80,12 | 18. | |
Arnaldo Andreoli, Ettore Bellotto, Pietro Bianchi, Fernando Bonatti, Luigi Cambiaso, Luigi Contessi, Carlo Costigliolo, Luigi Costigliolo, Giuseppe Domenichelli, Roberto Ferrari, Carlo Fregosi, Romualdo Ghiglione, Ambrogio Levati, Francesco Loi, Vittorio Lucchetti, Luigi Maiocco, Ferdinando Mandrini, Lorenzo Mangiante, Antonio Marovelli, Michele Mastromarino, Giuseppe Paris, Manlio Pastorini, Ezio Roselli, Paolo Salvi, Giovanni Tubino, Giorgio Zampori, Angelo Zorzi | wielobój drużynowo | 359,855 |
Jeździectwo[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Konkurencja | Zawodnik | Koń | Punkty karne | Miejsce |
---|---|---|---|---|
Skoki indywidualnie | Tommaso Lequio di Assaba | Trebecco | 2,00 | |
Alessandro Valerio | Cento | 3,00 | ||
Santorre de Rossi di Santa Rosa | Neruccio | 7,00 | 7. | |
Garibaldi Spighi | Virginia | 8,00 | 10. | |
Ruggero Ubertalli | Proton | 10,25 | 17. | |
Emilio Benini | Passero | 13,00 | 19. | |
Skoki drużynowo | Ettore Caffaratti Alessandro Alvisi Giulio Cacciandra Carlo Asinari | Tradittore Raggio di Sole Fortunello Varone | 18,75 |
Konkurencja | Zawodnik | Koń | 50 km | 20 km | Skoki | Razem | Pozycja |
---|---|---|---|---|---|---|---|
WKKW indywidualnie | Ettore Caffaratti | Caniche | 862,50 | 600,00 | 271,25 | 1733,75 | |
Garibaldi Spighi | Otello | 900,00 | 540,00 | 207,50 | 1647,50 | 5. | |
Giulio Cacciandra | Facetto | 900,00 | 0,00 | 453,75 | 1353,75 | 14. | |
Carlo Asinari | Savari | 765,00 | 480,00 | 0,00 | 1245,00 | 19. | |
WKKW drużynowo | Ettore Caffaratti Garibaldi Spighi Giulio Cacciandra Carlo Asinari | jak wyżej | punktacja jak wyżej | 4735,00 |
Kolarstwo[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Kolarstwo szosowe[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja | Zawodnik | Czas | Pozycja |
---|---|---|---|
jazda indywidualna na czas (m) | Federico Gay | 4:57:21,8 | 16. |
Pietro Bestetti | 5:02:15,0 | 21. | |
Camillo Arduino | 5:03:16,8 | 23. | |
Dante Ghindani | 5:21:50,4 | 32. | |
jazda drużynowa na czas (m) | Federico Gay Pietro Bestetti Camillo Arduino Dante Ghindani | 20:24:44,0 | 5. |
Kolarstwo torowe[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja | Zawodnik | Eliminacje | Ćwierćfinał | Repasaże - półfinały | Repasaże - finał | Półfinały | Finał | Pozycja | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Przeciwnik | Czas | Miejsce | Przeciwnik | Czas | Miejsce | Przeciwnik | Czas | Miejsce | Przeciwnik | Czas | Miejsce | Przeciwnik | Czas | Miejsce | Przeciwnik | Czas | Miejsce | |||
sprint | Pietro Martinelli | Anthony Young Maurice Peeters | b.d | 3. | Nie awansował | |||||||||||||||
Giuseppe Cavallotti | James Walker Georges Paillard | b.d | 3. | Nie awansował | ||||||||||||||||
Armido Rizzetto | Fred Taylor Georges Perrin | b.d | 3. | Nie awansował | ||||||||||||||||
Franco Giorgetti | John Slaets William Smith | b.d | 2. | Ernest Binard Harry Ryan | b.d | 2. | Georges Perrin Léonard Daghelinckx Ernest Binard | Nie stanął na starcie | Nie stanął na starcie | |||||||||||
50 km | Ruggero Ferrario | b.d | 4. | 4. | ||||||||||||||||
Franco Giorgetti | b.d | 6. | 6. | |||||||||||||||||
Primo Magnani | b.d | 8. | 8. | |||||||||||||||||
Luigi Gilardi | Nie ukończył wyścigu | |||||||||||||||||||
wyścig na dochodzenie drużynowo | Primo Magnani Arnaldo Carli Ruggero Ferrario Franco Giorgetti | Francja | 6:20,0 | 1. | Południowa Afryka | 5:10,8 | 1. | Wielka Brytania | 5:14,2 | 1. |
Lekkoatletyka[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Konkurencje biegowe
Konkurencja | Zawodnik | Eliminacje | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | ||
100 m | Mario Riccobono | 11,2 | 2. | b.d | 5. | Nie awansował | |||
Vittorio Zucca | 11,4 | 1. | b.d | 5. | Nie awansował | ||||
Giovanni Orlandi | b.d | 6. | Nie awansował | ||||||
Giorgio Croci | 11,2 | 3. | Nie awansował | ||||||
200 m | Giovanni Orlandi | 23,8 | 3. | Nie awansował | |||||
Mario Riccobono | b.d | 4. | Nie awansował | ||||||
400 m | Giuseppe Bernardoni | 52,8 | 3. | Nie awansował | |||||
Giovanni Tosi | 51,8 | 4. | Nie awansował | ||||||
Agide Simonazzi | 53,0 | 3. | Nie awansował | ||||||
800 m | Giuseppe Bonini | 2:02,2 | 2. | 1:58,1 | 5. | Nie awansował | |||
Arturo Porro | b.d | 6. | Nie awansował | ||||||
Agide Simonazzi | 1:58,9 | 5. | Nie awansował | ||||||
Ernesto Ambrosini | 2:00,2 | 4. | 1:59,5 | 4. | Nie awansował | ||||
1500 m | Carlo Martinenghi | b.d | 6. | Nie awansował | |||||
Giuseppe Bonini | b.d | 7. | Nie awansował | ||||||
Arturo Porro | 4:09,0 | 2. | 4:06,6 | 7. | |||||
5000 m | Augusto Maccario | b.d | 6. | Nie awansował | |||||
Carlo Martinenghi | Nie ukończył biegu | Nie awansował | |||||||
Carlo Speroni | 15:27,6 | 1. | b.d | 7. | |||||
10 000 m | Augusto Maccario | 34:06,8 | 3. | 32:02,0 | 4. | ||||
Carlo Speroni | 32:13,1 | 4. | Nie ukończył biegu | ||||||
Constantino Lussana | b.d | 10. | Nie awansował | ||||||
3000 m z przeszkodami | Ernesto Ambrosini | 10:33,6 | 2. | 10:32,0 | |||||
Carlo Martinenghi | Nie ukończył biegu | Nie awansował | |||||||
110 m przez płotki | Daciano Colbachini | 15,6 | 1. | b.d | 6. | Nie awansował | |||
sztafeta 4 × 100 m mężczyzn | Vittorio Zucca Giovanni Orlandi Giorgio Croci Mario Riccobono | Dyskwalifikacja | Nie awansowali | ||||||
bieg 3000 m drużynowo | Ernesto Ambrosini Augusto Maccario Carlo Speroni | 25 pkt | 3. | 36 pkt | 5. | ||||
maraton | Valerio Arri | 2:36:32,8 | |||||||
Ettore Blasi | Nie ukończył biegu | ||||||||
Antonio Persico | Nie ukończył biegu | ||||||||
chód na 3 km | Donato Pavesi | 13:46,8 | 1. | Dyskwalifikacja | |||||
Ugo Frigerio | 13:40,2 | 1. | 13:14,2 | ||||||
chód na 10 km | Ugo Frigerio | 47:06,4 | 1. | 48:06,2 | |||||
Donato Pavesi | 48:12,0 | 4. | Dyskwalifikacja |
Konkurencje techniczne
Konkurencja | Zawodnik | Eliminacje | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | ||
pchnięcie kulą | Aurelio Lenzi | 12,325 | 13. | Nie awansował | |
Giuseppe Tugnoli | 12,07 | 14. | Nie awansował | ||
rzut dyskiem | Aurelio Lenzi | 37,75 | 9. | Nie awansował | |
rzut oszczepem | Oprando Bottura | 42,70 | 17. | Nie awansował |
Zawodnik | Konkurencje | Wyniki | Punkty | Miejsce | |
---|---|---|---|---|---|
Carlo Butti | dziesięciobój | bieg 100 m | 12,6 | 524,0 | 21. |
skok w dal | 5,740 | 544,300 | 18. | ||
pchnięcie kulą | 10,61 | 527 | 16. | ||
skok wzwyż | 1,55 | 468 | 15. | ||
bieg 400 m | 58,0 | 631,52 | 19. | ||
bieg na 110 m przez płotki | 19,0 | 620,0 | 14. | ||
rzut dyskiem | Nie stanął na starcie | ||||
skok o tyczce | - | - | - | ||
rzut oszczepem | - | - | - | ||
bieg na 1500 m | - | - | - | ||
Finał | Nie ukończył konkurencji |
Pięciobój nowoczesny[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Zawodnik | Konkurencja | Strzelanie | Pływanie | Szermierka | Jazda konna | Bieg przełajowy | Suma punktów | Pozycja | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | M. | Punkty | Czas | M. | Punkty | Wygrane | M. | Punkty | Kary | M. | Punkty | Czas | M. | Punkty | ||||
Adriano Lanza | indywidualnie | 97 | 21. | 21 | 8:50,4 | 19. | 19 | b.d | 11. | 11 | b.d | 21. | 21 | b.d | 19. | 19 | 91 | 22. |
Piłka nożna[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Turniej główny[edytuj | edytuj kod]
Pierwsza runda
28 sierpnia 1920 | Włochy | 2:1 1:0 | Egipt | La Gantoise, Gandawa |
Ćwierćfinał
29 sierpnia 1920 | Francja | 3:1 2:1 | Włochy | Olympisch Stadion, Antwerpia |
Turniej o drugie i trzecie miejsce I runda
31 sierpnia 1920 | Włochy | 2:1 0:1 | Norwegia | Stadion aan de Broodstraat |
II runda
2 września 1920 | Włochy | 0:2 0:1 | Hiszpania | Stadion aan de Broodstraat, Antwerpia |
Ostatecznie reprezentacja Włoch została sklasyfikowana na 4. miejscu.
Piłka wodna[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Turniej główny
1/8 finału[edytuj | edytuj kod]
22 sierpnia 1920 | Hiszpania | 1:1 | Włochy | ||
Turniej o brązowy medal
Ćwierćfinał[edytuj | edytuj kod]
25 sierpnia 1920 | Grecja | 5:1 | Włochy | ||
Reprezentacja Włoch zajęła 11.miejsce.
Pływanie[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Mężczyźni
Konkurencja | Zawodnik | Eliminacje | Półfinał | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Miejsce | Czas | Miejsce | Czas | Miejsce | ||
100 m dowolnym | Agostino Frassinetti | 1:11,8 | 1. | b.d | 4. | Nie awansował | |
Mario Massa | 1:10,4 | 3. | Nie awansował | ||||
400 m dowolnym | Gilio Bisagno | b.d | 6. | Nie awansował | |||
Antonio Quarantotto | b.d | 5. | Nie awansował | ||||
1500 m dowolnym | Antonio Quarantotto | b.d | 4. | Nie awansował | |||
Gilio Bisagno | 25:18,0 | 3. | Nie awansował | ||||
4 × 200 m dowolnym | Mario Massa Agostino Frassinetti Antonio Quarantotto Gilio Bisagno | 11:01,2 | 2. | b.d | 5. |
Podnoszenie ciężarów[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Konkurencja | Zawodnik | Wynik | Pozycja |
---|---|---|---|
waga piórkowa | Luigi Gatti | 195 | 4. |
waga lekka | Giulio Monti | 230 kg | 4. |
waga średnia | Pietro Bianchi | 235 kg | |
waga lekkociężka | Gino Mattiello | 235 kg | 6. |
waga ciężka | Filippo Bottino | 265 kg |
Przeciąganie liny[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Zawodnik | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał | Miejsce |
---|---|---|---|---|
Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | ||
Adriano Arnoldo Silvio Calzolari Romolo Carpi Giovanni Forni Rodolfo Rambozzi Carlo Schiappapietra Giuseppe Tonani Amedeo Zotti | Holandia P[23] Stany Zjednoczone P[24] | Nie awansowali | 5. |
Skoki do wody[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Mężczyźni
Konkurencja | Zawodnik | Eliminacje | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Wynik | Pozycja | Wynik | Pozycja | ||
wieża 10 m | Guglielmo De Sanctis | 98,0 | 7. | Nie awansował | |
trampolina 3m | 451,35 | 6. | Nie awansował |
Strzelectwo[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Szermierka[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł: