2007–2008  Polska 3 (0)
W sumie: 6 (0)
  1. Aktualne na: 8 października 2016. Uwzględniono wyłącznie rozgrywki ligowe.
  2. Aktualne na: 12 kwietnia 2013.
Tomasz Lisowski i Łukasz Trałka podczas meczu Ekstraklasy pomiędzy Widzewem a Polonią Warszawa w 2010 roku

Tomasz Lisowski (ur. 4 kwietnia 1985 w Braniewie) – polski piłkarz występujący na obrońcy.

Kariera klubowa[edytuj | edytuj kod]

Tomasz Lisowski urodził się w Braniewie i piłkarską karierę rozpoczynał w miejscowej Zatoce. Następnie reprezentował barwy Polonii Elbląg oraz Stomilu Olsztyn. Później trafił do Amiki Wronki, z której juniorami zdobył srebrny medal mistrzostw Polski[1]. Przed sezonem 2004/2005 został włączony do pierwszego składu, w którym zadebiutował 22 września 2004 roku w wygranym 5:1 meczu pucharu Polski z Kotwicą Kołobrzeg[2]. Do końca rozgrywek wystąpił jeszcze w dwóch innych spotkaniach; częściej grał w trzecioligowych rezerwach, których był najskuteczniejszym strzelcem – zdobył siedem goli[3].

26 listopada 2005 roku Lisowski zadebiutował w I lidze, zastępując w 79. minucie Zbigniewa Grzybowskiego w wygranym 3:1 meczu z GKS-em Bełchatów, który był debiutem trenerskim Krzysztofa Chrobaka w Amice[4]. W całym sezonie rozegrał sześć spotkań, w których zawsze na boisku pojawiał się w drugich połowach. Przed sezonem 2006/2007 doszło do fuzji Amiki z Lechem Poznań, co spowodowało, że wroniecki klub rozgrywki te rozpoczął w III lidze. Lisowski wystąpił w kilku meczach, strzelił także jedną bramkę, lecz pod koniec sierpnia 2006 roku podpisał czteroletni kontrakt z Górnikiem Łęczna[5]. W nowym klubie szybko wywalczył miejsce w podstawowym składzie. Zdobył także swojego pierwszego gola w I lidze – 17 marca 2007 roku w wygranym 3:2 meczu z Górnikiem Zabrze niesygnalizowanym uderzeniem z ostrego kąta pokonał bramkarza rywali[6]. W całym sezonie rozegrał 25 spotkań i strzelił cztery bramki.

W czerwcu 2007 roku Lisowski przeszedł do Widzewa Łódź[7]. W jego barwach zadebiutował w lipcowym meczu z Zagłębiem Lubin, natomiast pierwszą bramkę strzelił 23 lutego 2008 roku w spotkaniu przeciwko Odrze Wodzisław Śląski, przyczyniając się do zwycięstwa 4:3. W kwietniowym pojedynku z Polonią Bytom wykonał obraźliwy gest w kierunku publiczności, za co został ukarany finansowo przez Komisję Ligi[8]. Był podstawowym graczem swojej drużyny, lecz nie pomógł jej utrzymać się w lidze – klub zajął 15. miejsce i został zdegradowany. W kolejnych rozgrywkach Lisowski nadal regularnie pojawiał się na boisku, zdobył także dwa gole: w meczach z Flotą Świnoujście oraz Koroną Kielce. Przed rozpoczęciem sezonu 2009/2010 w sparingu z Wisłą Płock zerwał więzadła w kolanie. Przerwa w treningach i rehabilitacja trwały blisko pół roku. Do gry powrócił w rundzie wiosennej, lecz na lewą obronę został sprowadzony Brazylijczyk Dudu Paraíba, który prezentował się lepiej i był podstawowym lewym obrońcą[9]. W rundzie jesiennej sezonu 2010/2011 regularnie pojawiał się na boisku[10].

26 stycznia 2011 roku Lisowski podpisał trzyipółletni kontrakt z Koroną Kielce, który początkowo miał obowiązywać od 1 lipca[11]. Kluby wcześniej doszły do porozumienia i zawodnik już przed rozpoczęciem rundy wiosennej sezonu 2010/2011 trafił do kieleckiego zespołu[12]. 2 czerwca 2014 roku, odszedł z Korony Kielce, po tym, jak klub podjął decyzję o nieprzedłużaniu z nim wygasającej umowy[13].

Od początku lipca 2014 roku trenował z Pogonią Szczecin. Co ciekawe, Lisowski swój ostatni mecz w Koronie rozegrał właśnie przeciw Pogoni, gdy po sfaulowaniu przez Adama Frączaka w 32. minucie spotkania zerwał więzadła w kolanie[14]. 19 lipca 2014 roku podpisał kontrakt z pomorskim zespołem[15]. 28 października 2014 roku opuścił klub, rozwiązując swój kontrakt za porozumieniem stron[16]. W międzyczasie piłkarz rozegrał w Pogoni ledwie dwa mecze, resztę czasu lecząc różne urazy, co również przyczyniło się do rozwiązania kontraktu[17].

10 lutego 2015 roku Lisowski ponownie został zawodnikiem Widzewa Łódź[18]. Dołączył do drużyny przed rundą rewanżową sezonu 2014/2015 i miał pomóc zajmującemu ostatnią lokatę w tabeli klubowi, utrzymać się w I lidze. Niestety Widzew w sezonie 2014/15 spadł z I ligi, a 1 lipca 2015 ogłosił upadłość, w wyniku czego Tomasz Lisowski stał się wolnym zawodnikiem. W lipcu 2015 roku został zawodnikiem pierwszoligowej Chojniczanki Chojnice[19]. 1 września 2016 trafił do Radomiaka Radom[20].

Kariera reprezentacyjna[edytuj | edytuj kod]

Tomasz Lisowski został powołany przez trenera Andrzeja Zamilskiego do reprezentacji U-20 na międzynarodowy turniej w Portugalii, który odbył się w drugiej połowie września 2005 roku[21]. W jego ramach zagrał w wygranym po rzutach karnych meczu z gospodarzami, w którym na boisku pojawiał się w 66. minucie, zmieniając Mariusza Pawelca[22]. Wystąpił także w pojedynku z Ukrainą, który zakończył się zwycięstwem Polski po rzutach karnych i zapewnił drużynie zwycięstwo w całych zawodach[23]. W maju 2006 roku Lisowski został powołany do kadry U-21 w miejsce chorego Marcina Smolińskiego na mecz ze Szwecją[24]. Wystąpił w nim przez ostatnie 30 minut, zastępując na placu gry Błażeja Telichowskiego[25].

W listopadzie 2007 roku Lisowski został powołany przez selekcjonera reprezentacji Polski Leo Beenhakkera na zgrupowanie, które odbyło się w grudniu w Turcji[26]. W jego ramach wystąpił w wygranym 9:0 sparingu z Antalyasporem[27]. Zagrał także w towarzyskim meczu przeciwko Bośni i Hercegowinie, w którym zaliczył swój oficjalny debiut w barwach narodowych[28]. Po raz kolejny desygnowany został w styczniu 2008 roku na mecz z Finlandią[29]. Wystąpił w nim przez pierwsze 45. minut, a po przerwie został zmieniony przez Piotra Brożka. W lutym dostał powołanie na pojedynek z Estonią[30]. Zagrał w nim przez pełne 90 minut[31].

Tomasz Lisowski został także powołany przez Leo Beenhakkera na mecz z zagranicznymi gwiazdami Orange Ekstraklasy, który odbył się w marcu 2008 roku w Szczecinie[32]. Nie wystąpił w nim jednak, natomiast po raz ostatni do kadry został desygnowany latem 2008 roku, kiedy to pojawił się na konsultacji szkoleniowej we Wronkach oraz zagrał w sparingu z młodzieżową drużyną Maccabi Hajfa[33].

# Data Miasto Przeciwnik Wynik Rozgrywki
1. 15.12.2007 Kundu  Bośnia i Hercegowina 1:0 towarzyski, (nieuznawany przez FIFA)
2. 02.02.2008 Pafos  Finlandia 1:0 towarzyski, (nieuznawany przez FIFA)
3. 27.02.2008 Wronki  Estonia 2:0 towarzyski

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

1. Juniorzy Amiki Wronki wicemistrzami Polski. sport.pl. [dostęp 2011-01-26]. (pol.).
  2. Amica Wronki - Kotwica Kołobrzeg 5:1 w Pucharze Polski. sport.pl. [dostęp 2011-01-26]. (pol.).
  3. Strzelcy według drużyn:. 90minut.pl. [dostęp 2011-01-26]. (pol.).
  4. Amica Wronki - GKS Bełchatów 3:1 (2:1). gazeta.pl. [dostęp 2011-01-26]. (pol.).
  5. Ostatnie transfery w Łęcznej. gazeta.pl. [dostęp 2011-01-26]. (pol.).
  6. Górnik Zabrze - Górnik Łęczna 2:3. gazeta.pl. [dostęp 2011-01-26]. (pol.).
  7. Z Górnika do Widzewa cz. 2. gazeta.pl. [dostęp 2011-01-26]. (pol.).
  8. Płatek i Lisowski ukarani przez Komisję Ligi. pzpn.pl. [dostęp 2011-01-26]. (pol.).
  9. Woli Polonię od ławki Widzewa. sports.pl. [dostęp 2011-01-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (15 lipca 2010)]. (pol.).
  10. Tomasz Lisowski → Sezon 2010/2011. 90minut.pl. [dostęp 2011-02-04]. (pol.).
  11. Lisowski podpisał!. korona-kielce.pl. [dostęp 2011-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (11 marca 2011)]. (pol.).
  12. Lisowski już w Koronie - dołączy do drużyny na Cyprze!. korona-kielce.pl. [dostęp 2011-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (29 lipca 2014)]. (pol.).
  13. Tomasz Lisowski odszedł z Korony. 90minut.pl. [dostęp 2014-06-02]. (pol.).
  14. Pogoń Szczecin 3-2 Korona Kielce. 90minut. [dostęp 2014-07-19].
  15. Tomasz Lisowski zawodnikiem Pogoni. 90minut.pl. [dostęp 2014-07-19]. (pol.).
  16. Lisowski odchodzi z Pogoni. PogonSzczecin.pl, 2014-10-28. [dostęp 2014-10-28].
  17. Lisowski nie będzie robić problemów z rozstaniem. DumaPomorza.pl, 2014-10-28. [dostęp 2014-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  18. Tomasz Lisowski wraca do Widzewa Łódź. widzew.pl, 2015-02-10. [dostęp 2015-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-10)].
  19. Lisowski w Chojniczance.
  20. Tomasz Lisowski zawodnikiem Radomiaka. radomiak.pl, 2016-09-01. [dostęp 2016-09-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-09-11)]. (pol.).
  21. U-20: Kadra na turniej w Portugalii. pzpn.pl. [dostęp 2011-01-26]. (pol.).
  22. U-20: Polska lepsza od Portugalii. pzpn.pl. [dostęp 2011-01-26]. (pol.).
  23. Reprezentacja U-20 wygrała turniej w Portugalii. pzpn.pl. [dostęp 2011-01-26]. (pol.).
  24. U-21: Kolejne zmiany w kadrze na Szwecję. pzpn.pl. [dostęp 2011-01-26]. (pol.).
  25. U-21: Szwecja - Polska 3:1. pzpn.pl. [dostęp 2011-01-26]. (pol.).
  26. Kadra na grudniowe zgrupowanie w Turcji. pzpn.pl. [dostęp 2011-01-26]. (pol.).
  27. Kadra rozgromiła Antalyaspor. pzpn.pl. [dostęp 2011-01-26]. (pol.).
  28. Polska wygrała z Bośnią i Hercegowiną. pzpn.pl. [dostęp 2011-01-26]. (pol.).
  29. Kadra na mecze z Finlandią i Czechami. pzpn.pl. [dostęp 2011-01-26]. (pol.).
  30. Beenhakker rozesłał powołania na mecz z Estonią. pzpn.pl. [dostęp 2011-01-26]. (pol.).
  31. Polska - Estonia 2:0. pzpn.pl. [dostęp 2011-01-26]. (pol.).
  32. Kadra na mecz z zagranicznymi gwiazdami OE. pzpn.pl. [dostęp 2011-01-26]. (pol.).
  33. Kadra wysoko wygrała z Maccabi Hajfa. pzpn.pl. [dostęp 2011-01-26]. (pol.).
  34. Tomasz Lisowski. pzpn.pl. [dostęp 2011-01-26]. (pol.).