Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury

Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury
Nagroda za

teatr muzyczny

Przyznawana przez

Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie

Lokalizacja

 Polska
Warszawa

Pierwsze rozdanie

16 maja 2007[1]

Ostatnie rozdanie

28 września 2020[2]

Strona internetowa

Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury (w skr. TNM) – nagrody przyznawane przez Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury. Laureatami Teatralnych Nagród Muzycznych są najwybitniejsi artyści z szeroko rozumianego teatru muzycznego.

O nagrodach[edytuj | edytuj kod]

Teatralne Nagrody Muzyczne imienia Jana Kiepury przyznawane są od 2007 przez Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury. Początkowo nagrody były przyznawane w 10 kategoriach, aktualnie kategorii jest już 18. Przedmiotem Konkursu jest prezentowanie twórczości polskich publicznych teatrów muzycznych oraz polskich publicznych teatrów posiadających w repertuarze wydarzenia muzyczne i honorowanie najlepszych spośród zgłoszonych za wyróżniające je osiągnięcia. Zgłoszonym do konkursu może zostać każdy artysta, wykonawca, twórca zgłoszony przez dyrektora jednego z wyżej wymienionych teatrów.

Konkurs składa się z dwóch etapów:

  1. Pierwszy etap Konkursu polega na przesłuchaniu, obejrzeniu i ocenie nadesłanych materiałów pokazowych dotyczących zgłoszonych przez gremium Kapituły Konkursu oraz zakwalifikowaniu nominowanych do drugiego etapu Konkursu. O wyniku eliminacji uczestnicy zostają poinformowani drogą elektroniczną, oraz poprzez zamieszczenie informacji na stronie mteatr.pl.
  2. Drugi etap Konkursu polega na wyłonieniu laureatów spośród osób nominowanych.

Statuetka[edytuj | edytuj kod]

Statuetka jest wzorowana na postaci Jana Kiepury.

Laureaci[edytuj | edytuj kod]

2010[1][edytuj | edytuj kod]

  • Najlepszy spektakl – „Napój miłosny” Donizettiego w inscenizacji Opera Nova w Bydgoszczy
  • Najlepszy reżyser – Krzysztof Nazar
  • Najlepsza śpiewaczka – Joanna Kściuczyk
  • Najlepszy śpiewak – Mikołaj Zalasiński
  • Najlepszy debiut (śpiewaczka) – Izabela Matuła
  • Najlepszy debiut (śpiewak)
  • Najlepszy dyrygent – Tadeusz Karolak
  • Najlepszy choreograf – Henryk Konwiński
  • Najlepsza tancerka – Franciszka Kierc
  • Najlepszy scenograf – Jerzy Rudzki

2011[3][edytuj | edytuj kod]

2012[4][edytuj | edytuj kod]

2013[5][edytuj | edytuj kod]

2014[6][edytuj | edytuj kod]

2015[7][edytuj | edytuj kod]

  • Najlepszy spektakl – „Rodzina Adamsów” w inscenizacji Gliwickiego Teatru Muzycznego ex aequo „Kawaler srebrnej róży” w inscenizacji Opery Wrocławskiej
  • Najlepszy reżyser – Zbigniew Macias ex aequo Ran Arthur Braun
  • Najlepsza śpiewaczka – Anna Bernacka ex aequo Anna Lubańska
  • Najlepszy śpiewak – Artur Ruciński ex aequo Rafał Siwek
  • Najlepszy debiut (śpiewaczka) – Magdalena Wachowska
  • Najlepszy debiut (śpiewak) – Andrzej Filończyk
  • Najlepszy dyrygent – Ewa Michnik
  • Najlepszy scenograf – Barbara Hanicka ex aequo Grzegorz Policiński
  • Najlepszy choreograf – Izadora Weiss
  • Najlepsza tancerka – Aleksandra Liashenko
  • Najlepszy tancerz – Maksim Woitiul

2016[8][edytuj | edytuj kod]

1. Najlepszy spektakl – Spektakl „Cyrano” Teatr Muzyczny w Łodzi, w reż. Jakuba Szydłowskiego, libretto – Jacek Bończyk, muzyka – Krzysztof Herdzin

  • Nominowany przez: Teatr Muzyczny w Łodzi
  • za stworzenie wybitnego dzieła wpisującego się w nurt konfrontowania tradycji z nowoczesnością.

2. Najlepsza śpiewaczka – Joanna Moskowicz

  • Nominowana przez: Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie
  • za brawurowe wykonanie Arii Kunegundy podczas Koncertu Noworocznego.

3. Najlepszy śpiewak – Paweł Skałuba

  • Nominowany przez: Operę Bałtycką w Gdańsku
  • za wybitne zdolności wokalne, doskonale oddające emocje towarzyszące bohaterowi w śpiewanej przez niego roli Stefana.
  • za rolę Stefana w operze „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki.

4. Najlepsza wokalistka musicalowa – Anna Lasota

  • Nominowana przez: Teatr Muzyczny w Poznaniu
  • za wykreowanie fenomenalnej tytułowej roli cieszącej się wysokim uznaniem krytyków i publiczności – w roli Evity Perón w spektaklu „Evita”.

5. Najlepszy wokalista musicalowy – Krzysztof Dzwoniarski

  • Nominowany przez: Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie
  • za niepowtarzalną i niezwykle sugestywną rolę Tyrona w musicalu „Fame”.

6. Najlepszy debiut (śpiewaczki) – Martyna Cymerman

7. Najlepszy debiut (śpiewaka) – Emil Ławecki

  • Nominowany przez: Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie
  • za niezwykłą kreację, która porwała publiczność i telewidzów, dając zwycięstwo w 2 edycji Bitwy Tenorów na Róże.
  • za zwycięski występ w 2 edycji „Bitwy Tenorów na Róże”.

8. Najlepszy reżyser – Maciej Prus

  • Nominowany przez: Operę Novą w Bydgoszczy
  • za stworzenie nietuzinkowego, nowoczesnego spektaklu legendy dramatycznej Hectora Berlioza „Potępienie Fausta”.

9. Najlepszy dyrygent – Jakub Chrenowicz

10. Najlepsza tancerka – Mai Kageyama

11. Najlepszy tancerz – Maksim Woitiul

12. Najlepszy choreograf – Jacek Tyski

  • Nominowany przez: Opera na Zamku w Szczecinie
  • za ciekawie skomponowany nowoczesny balet z elementami tańca klasycznego, pantomimy i akrobacji do spektaklu „Alicja w Krainie Czarów”.

13. Najlepszy scenograf – Hanna Wójcikowska-Szymczak

  • Nominowana przez: Operę Bałtycką w Gdańsku
  • za scenografię do spektaklu „Burza” oraz „Fedra, a także do opery „Olimpia” z Gdańska.
  • za ukazanie uczuć, pasji i emocji towarzyszących bohaterom.

14. Najlepszy plakat muzyczny – Wiesław Rosocha

  • Nominowany przez: Opera Nova w Bydgoszczy
  • za stworzenie artystycznego plakatu, który porusza wyobraźnię, do spektaklu „Potępienia Fausta” H. Berlioza.

15. Najlepszy kostium sceniczny – Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie

  • Nominowany przez: Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie
  • za przygotowanie spektakularnych kostiumów teatralnych na niezwykłe show podczas SemperOpernball 2016 w Dreźnie.

Głosami internautów przyznano[edytuj | edytuj kod]

  • Nagrodę specjalną za całokształt pracy artystycznej – Profesor Ryszard Karczykowski
  • za budowanie wysokiej kultury, sztuki muzycznej w Polsce oraz na świecie. Jego wybitny talent i wielka pasja zasługują na wyróżnienie także w Polsce. Dzięki takim postaciom jak prof. Karczykowski polska kultura i sztuka mogą się rozwijać w piękny sposób.
  • Nominowany przez: Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie została laureatem Nagrody Pro Masovia – najwyższego wyróżnienia Samorządu Województwa Mazowieckiego.

2017[9][edytuj | edytuj kod]

Najlepszy spektakl – „The Turn of the Screw/Dokręcanie Śruby” (Opera na Zamku w Szczecinie)

  • Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały spektakle: „Stabat Mater/Harnasie” – zgłoszony przez Operę Novą w Bydgoszczy i „Borys Godunow” – zgłoszony przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Najlepsza śpiewaczka operowaJadwiga Postrożna (zgłoszona przez Operę Wrocławską)

  • Wyróżnienia: Wioletta Chodowicz – zgłoszona przez Operę Krakowską i Anna Radziejewska – zgłoszona przez Warszawską Operę Kameralną.

Najlepszy śpiewak operowyAndrzej Lampert (zgłoszony przez Operę Śląską w Bytomiu)

  • Wyróżnienia: Tomasz Rak – zgłoszony przez Operę i Filharmonię Podlaską ECS w Białymstoku oraz Tomasz Szlenkier – zgłoszony przez Opera Nova w Bydgoszczy.

Najlepsza wokalistka musicalowaOlga Szomańska (zgłoszona przez Teatr Muzyczny w Poznaniu)

  • Wyróżnienia: Edyta Krzemień – zgłoszona przez Operę i Filharmonię Podlaską ECS w Białymstoku oraz Zofia Nowakowska – zgłoszona przez Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie.

Najlepszy wokalista musicalowyJanusz Kruciński (zgłoszony przez Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie)

  • Wyróżnienia: Jakub Gąska – zgłoszony przez Teatr Muzyczny w Lublinie oraz Jakub Wocial – zgłoszony przez Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie.

Najlepszy debiut (śpiewaczki)Joanna Kędzior (zgłoszona przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu)

Najlepszy debiut (śpiewaka)Sławomir Kowalewski (zgłoszony przez Operę Novą w Bydgoszczy)

Najlepszy reżyser – Natalia Babińska (zgłoszona przez Operę na Zamku w Szczecinie) Wyróżnienia: Iwan Wyrypajew – zgłoszony przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu oraz Waldemar Zawodziński – zgłoszony przez Operę Śląską w Bytomiu.

Najlepszy dyrygentJerzy Dybał (zgłoszony przez Operę Śląską w Bytomiu)

  • Wyróżnienia: Tomasz Tokarczyk – zgłoszony przez Operę Krakowską i Jerzy Wołosiuk – zgłoszony przez Operę na Zamku w Szczecinie.

Najlepsza tancerka klasycznaYuka Ebihara (zgłoszona przez Operę Narodową w Warszawie)

  • Wyróżnienia: Chisato Ishikawa – zgłoszona przez Teatr Muzyczny w Lublinie oraz Ksenia Naumets – zgłoszona przez Operę na Zamku w Szczecinie.

Najlepszy tancerz klasycznyWładimir Jaroszenko (zgłoszony przez Operę Narodową w Warszawie)

  • Wyróżnienia: Pedro Rizii – zgłoszony przez Operę na Zamku w Szczecinie oraz Filip Krzyżelewski – zgłoszony przez Teatr Muzyczny w Lublinie.

Najlepsza tancerka współczesna – wyróżnienie – Karolina Cichy-Szromnik (zgłoszona przez Operę na Zamku w Szczecinie)

  • Kapituła XI Teatralnych Nagród Muzycznych zdecydowała o nieprzyznawaniu głównej nagrody żadnej z nominowanych tancerek.

Najlepszy tancerz współczesny – wyróżnienie – Paweł Wdówka (zgłoszony przez Operę na Zamku w Szczecinie)

  • Podobnie jak w przypadku kategorii „Najlepsza tancerka współczesna”, również w przypadku „Najlepszego tancerza współczesnego” Kapituła zdecydowała o przyznaniu jedynie wyróżnienia.

Najlepsza choreografiaHenryk Konwiński (zgłoszony przez Teatr Wielki w Łodzi)

  • Wyróżnienia: Robert Bondara – zgłoszony przez Opera Nova w Bydgoszczy oraz Jacek Tyski – zgłoszony przez Operę Krakowską.

Najlepsza scenografia – Martyna Kander (zgłoszona przez Operę na Zamku w Szczecinie) i Julia Skrzynecka-Bogusławska (zgłoszona przez Operę Novą w Bydgoszczy)

  • Wyróżnienia: Oliver Fredj, Massimo Trancanetti, Gaspard Pinta – zgłoszeni przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Najlepszy plakat teatralno – muzycznyAndrzej Pągowski (zgłoszony przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu)

  • Wyróżnienia: Lex Drewiński – zgłoszony przez Operę na Zamku w Szczecinie oraz Adam Pękalski – zgłoszony przez Operę Novą w Bydgoszczy.

Najlepsze kostiumy – Maria Balcerek (zgłoszona przez Operę Krakowską i Operę Śląską w Bytomiu)

Nagroda Specjalna za całokształt pracy artystycznej – Jitka Stokalska-Dzierżykrajova (zgłoszona przez Warszawską Operę Kameralną)

  • Na prośbę Laureatki, która tego dnia nie mogła być obecna w Filharmonii Narodowej nagrodę odebrała Iwona Wujastyk – dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego imienia Jana Kiepury w Warszawie oraz przewodnicząca Kapituły XI Teatralnych Nagród Muzycznych.

2018[10][edytuj | edytuj kod]

Najlepszy spektakl (ex aequo): „Falstaff” (Opera Nova w Bydgoszczy) i „Legenda Bałtyku” (Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu)

Najlepsza śpiewaczka operowa – Ewa Majcherczyk (Opera Śląska w Bytomiu)

Najlepszy śpiewak operowy – Łukasz Goliński (Opera Nova w Bydgoszczy)

Najlepsza wokalistka musicalowa – Agnieszka Przekupień (Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku)

Najlepszy wokalista musicalowy – Jakub Wocial (Teatr RAMPA na Targówku)

Najlepszy debiut (śpiewaczki) – Aleksandra Żakiewicz (Warszawska Opera Kameralna)

Najlepszy debiut (śpiewaka) – Sławomir Naborczyk (Opera Śląska w Bytomiu)

Najlepszy reżyser – Robert Bondara (Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu)

Najlepszy dyrygentBassem Akiki (Opera Śląska w Bytomiu)

Najlepsza tancerka (klasyka) – Daria Sukhorukova (Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu)

Najlepszy tancerz (klasyka) – Dawid Trzensimiech (Teatr Wielki Opera Narodowa)

Najlepsza tancerka (pozostałe formy taneczne) – Julia Korbańska (Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu)

Najlepszy tancerz (pozostałe formy taneczne) – Maciej Glaza (Opera na Zamku w Szczecinie)

Najlepsza choreografia – Robert Bondara (Teatr Wielki Opera Narodowa)

Najlepsza scenografiaBarbara Kędzierska (Opera Krakowska)

Najlepszy plakat teatralno-muzycznyTomasz Bogusławski (Opera Nova w Bydgoszczy)

Najlepsze kostiumy – Agata Uchman (Opera na Zamku w Szczecinie)

Nagroda specjalna za całokształt pracy artystycznej została przyznana Andrzejowi Straszyńskiemu z Warszawskiej Opery Kameralnej

2019[11][edytuj | edytuj kod]

  • Kategoria „Najlepszy spektakl” – „Tramwaj zwany pożądaniem” – reż. Maciej Prus, Teatr Wielki w Łodzi
  • Kategoria „Najlepsza śpiewaczka operowa” – Joanna Woś
  • Kategoria „Najlepszy śpiewak operowy” – Stanisław Kuflyuk
  • Kategoria „Najlepsza wokalistka musicalowa” – Alona Szostak
  • Kategoria „Najlepszy wokalista musicalowy” – Przemysław Glapiński
  • Kategoria „Najlepszy debiut (śpiewaczka)” – Bożena Bujnicka
  • Kategoria „Najlepszy debiut (śpiewak)” – Rafał Pawnuk
  • Kategoria „Najlepszy reżyser” – Maciej Prus
  • Kategoria „Najlepszy dyrygent” – Tadeusz Kozłowski
  • Kategoria „Najlepsza tancerka (klasyka)” – Michalina Drozdowska
  • Kategoria „Najlepszy tancerz (klasyka)” – Patryk Walczak
  • Kategoria „Najlepsza tancerka (pozostałe formy taneczne)” – Karolina Cichy-Szromnik
  • Kategoria „Najlepszy tancerz (pozostałe formy taneczne)” – Santiago Bello
  • Kategoria „Najlepsza choreografia” – Robert Glumbek
  • Kategoria „Najlepsza scenografia” – Martyna Kander
  • Kategoria „Najlepszy plakat teatralno-muzyczny” – Marcin Władyka
  • Kategoria „Najlepsze kostiumy” – Dorota Sabak
  • Nagrody Specjalne za całokształt pracy artystycznej otrzymali dyrygenci: Violetta Bielecka oraz Tadeusz Kozłowski.

2020[2][edytuj | edytuj kod]

Historia[12][edytuj | edytuj kod]

Data i miejsce, w którym odbyło się wręczenie nagród:

Data Miejsce
15 maja 2010 Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie
16 maja 2011 Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie
16 maja 2012 Sala koncertowo – widowiskowa Matecznik Mazowsze w Otrębusach
16 maja 2013 Sala koncertowo – widowiskowa Matecznik Mazowsze w Otrębusach
22 maja 2014 Sala koncertowo – widowiskowa Matecznik Mazowsze w Otrębusach
16 maja 2015 Sala koncertowo – widowiskowa Matecznik Mazowsze w Otrębusach
20 czerwca 2016 Filharmonia Narodowa
24 czerwca 2017 Filharmonia Narodowa
17 września 2018 Sala Wielka Zamku Królewskiego w Warszawie
30 września 2019 Sala Wielka Zamku Królewskiego w Warszawie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Teatralne Nagrody Muzyczne 2010 » MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, „MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie” [dostęp 2018-09-01] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-30] (pol.).
  2. a b https://www.mteatr.pl/pl/laureaci-gala-xiv-teatralnych-nagrod-muzycznych-im-jana-kiepury
  3. Teatralne Nagrody Muzyczne 2011 » MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, „MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie” [dostęp 2018-09-01] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-29] (pol.).
  4. Teatralne Nagrody Muzyczne 2012 » MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, „MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie” [dostęp 2018-09-01] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-29] (pol.).
  5. Teatralne Nagrody Muzyczne 2013 » MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, „MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie” [dostęp 2018-09-01] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-30] (pol.).
  6. Teatralne Nagrody Muzyczne 2014 » MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, „MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie” [dostęp 2018-09-01] [zarchiwizowane z adresu 2018-04-29] (pol.).
  7. Teatralne Nagrody Muzyczne 2015 » MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, „MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie” [dostęp 2018-09-01] [zarchiwizowane z adresu 2018-04-29] (pol.).
  8. Teatralne Nagrody Muzyczne 2016 » MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, „MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie” [dostęp 2018-09-01] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-30] (pol.).
  9. Teatralne Nagrody Muzyczne 2017 » MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, „MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie” [dostęp 2018-09-01] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-29] (pol.).
  10. Teatralne Nagrody Muzyczne 2018 ogłoszone!, „MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie” [dostęp 2020-06-14] (pol.).
  11. Teatralne Nagrody Muzyczne 2019 » MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, „MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie” [dostęp 2020-04-26] [zarchiwizowane z adresu 2018-10-07] (pol.).
  12. Teatralne Nagrody Muzyczne – Archiwum » MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, „MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie” [dostęp 2018-09-01] (pol.).