2009  Polska U-18 5 (0)
2009–2010  Polska U-20 10 (0)
2018–2021  Polska 25 (4)
W sumie: 40 (4)

Szymon Marzec (ur. 28 marca 1991 w Gdańsku) – polski hokeista grający na pozycji napastnika (prawoskrzydłowego[potrzebny przypis]), reprezentant kraju.

Kariera klubowa[edytuj | edytuj kod]

Szymon Marzec karierę sportową rozpoczął w juniorach Stoczniowca Gdańsk, w których grał do 2008 roku. Następnie w latach 2008–2009 reprezentował barwy SMS I Sosnowiec, po czym wrócił do juniorów Stoczniowca Gdańsk, w których grał do 2011 roku, równocześnie występując w seniorskiej drużynie klubu, w barwach którego zadebiutował w ekstralidze.

Następnie w latach 2011–2015 reprezentował barwy GKS-u Jastrzębie-Zdrój, równocześnie grając w latach 2011–2014 na wypożyczeniu w Orliku Opole. Z Jastrzębianami zdobył dwukrotnie wicemistrzostwo Polski (2013, 2015), w sezonie 2013/2014 zajął 3. miejsce w nowo utworzonej Polskiej Hokej Lidze, po wygranej w ostatecznej rywalizacji 3:0 (6:3, 3:0, 7:1) z Unią Oświęcim oraz Puchar Polski w hokeju na lodzie 2012, po wygranej 29 grudnia 2012 roku w meczu finałowym z Ciarko Sanok 4:2 w Arenie Sanok w Sanoku.

W sezonie 2015/2016 reprezentował barwy Orlika Opole. Następnie w latach 2016–2020 reprezentował barwy Automatyki Gdańsk, a po zakończeniu w 2020 roku działalności klubu z powodu problemów finansowych i kadrowych[1], 15 czerwca 2020 roku przeszedł do GKS Tychy[2], z którym w sezonie 2020/2021 zajął 3. miejsce w Polskiej Hokej Lidze, po wygranej w ostatecznej rywalizacji 3:0 (5:1, 3:1, 4:1) z GKS Katowice. Wspólnie z GKS Tychy zdobył również Puchar Polski w 2022 r.

Równolegle z hokejem na lodzie do 18. roku życia trenował również rugby w drużynie Ogniwo Sopot[3]. Ponadto odnosi również sukcesy w hokeju na rolkach. Z drużyną Bombers Malbork zdobył na Mistrzostwach Polski złoty medal w 2019 roku i brązowy medal w 2020 roku, a w latach 2018 i 2019 był królem strzelców tego turnieju[4][5].

Kariera reprezentacyjna[edytuj | edytuj kod]

Szymon Marzec w 2009 roku wystąpił w barwach reprezentacji Polski U-18 na mistrzostwach świata U-18 2009 Dywizji I w Mińsku, na których Biało-Czerwoni zajęli 2. miejsce, a Marzec w 5 meczach zdobył 2 punkty (2 asysty) oraz spędził 4 minuty na ławce kar. Marzec dwukrotnie grał w barwach reprezentacji Polski U-20 na mistrzostwach świata juniorów (2010 – spadek, 2011 – awans).

W latach 2018–2021 w seniorskiej reprezentacji Polski rozegrał 25 meczów, w których zdobył 9 punktów (4 gole, 5 asyst) oraz spędził 4 minuty na ławce kar. Nieoficjalny debiut zaliczył 9 listopada 2018 roku w Hali Olivia w Gdańsku z reprezentacją Danii w ramach turnieju Euro Ice Hockey Challenge z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Mecz w 43. minucie przy stanie 1:0 dla Biało-Czerwonych został przerwany z powodu uszkodzenia tafli lodowiska[6], w związku z czym mecz został unieważniony. Oficjalny debiut Marca miał miejsce dzień później, 10 listopada 2018 roku w tym samym miejscu, w przegranym 2:4 meczu z reprezentacją Norwegii. Reprezentował Biało-Czerwonych na mistrzostwach świata 2019 Dywizji IB w Tallinnie, na których Biało-Czerwoni zajęli 2. miejsce, a Marzec w 5 meczach zdobył 2 punkty (1 gol, 1 asysta) oraz spędził 4 minuty na ławce kar oraz w 2020 roku w trzeciej rundzie turnieju kwalifikacyjnym zimowych igrzysk olimpijskich 2022 w Nur-Sułtanie, w którym Biało-Czerwoni triumfowali i awansowali do ostatecznej rundy kwalifikacyjnej. Ostatni mecz w reprezentacji Polski rozegrał 21 maja 2021 roku w Lublanie w przegranym 2:3 po dogrywce meczu z reprezentacją Rumunii w ramach turnieju „Beat Covid-19".