1. Uwzględniono wyłącznie rozgrywki ligowe.
Dorobek medalowy
Mistrzostwa świata
III miejsce Rosja 2018 piłka nożna

Mousa Sidi Yaya Dembélé (ur. 16 lipca 1987 w Antwerpii) – belgijski piłkarz pochodzenia malijskiego[2], który występował na pozycji środkowego pomocnika. Wielokrotny reprezentant reprezentacji Belgii.

Brązowy medalista Mistrzostw Świata w 2018 roku w Rosji, oraz uczestnik Mistrzostw Świata w 2014 roku w Brazylii. Uczestnik Mistrzostw Europy we Francji.

W swojej karierze występował w takich klubach jak: Tottenham, AZ Alkmaar czy Fulham.

Kariera klubowa[edytuj | edytuj kod]

Germinal Beerschot[edytuj | edytuj kod]

Dembélé jest wychowankiem klubu Germinal Beerschot. Do pierwszego składu pierwszoligowego zespołu trafił w 2003, a w lidze zadebiutował 24 kwietnia 2004 w wygranym 3:1 meczu z Royal Charleroi[3]. Był to jego jedyny mecz w tamtym sezonie, dopiero w kolejnym zagrał w 19 meczach i zdobył 1 gola[4] (w wygranym 1:0 meczu z RAEC Mons[5].

Willem II Tilburg.[edytuj | edytuj kod]

Latem 2005 Mousa podpisał kontrakt z Willem II Tilburg. W holenderskiej Eredivisie zadebiutował 13 sierpnia w przegranym 1:2 meczu z RKC Waalwijk[6]. W Willem II miał pewne miejsce w pierwszym składzie i w pierwszym sezonie zdobył 9 bramek[4]. Jego zespół zajął przedostatnie, 17. miejsce w tabeli, a utrzymał się dopiero po barażach[7].

AZ Alkmaar[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2006 Dembélé za 5 milionów euro przeniósł się do AZ Alkmaar[8]. W pierwszym sezonie rozegrał 33 ligowe spotkania, w których zdobył trzy bramki[4]. AZ zajęło natomiast trzecie miejsce w lidze[9]. Rok później Belg zdobył cztery bramki[4], zaś jego klub zajął 12. miejsce[10]. W sezonie 2008/2009 wraz z AZ Dembélé został mistrzem kraju. Poza tym zdobył Superpuchar Holandii[8].

Dalsza kariera w Anglii[edytuj | edytuj kod]

W letnim okienku transferowym sezonu 2010/2011 przeszedł za 6,5 miliona euro do klubu ze stolicy Anglii Fulham. Podpisał 3-letni kontrakt[11]. 28 sierpnia 2012 roku Fulham Londyn poinformował, że zaakceptował ofertę Tottenhamu za reprezentanta Belgii. Fulham otrzyma za niego 15 milionów funtów. Swojego pierwszego gola dla Tottenhamu w Premier League strzelił w debiucie z Norwich w 69 minucie. W meczu tym grał od początku drugiej połowy.

Guangzhou R&F FC[edytuj | edytuj kod]

17 stycznia 2019 podpisał kontrakt z chińskim klubem Guangzhou R&F FC, do którego został sprzedany za 12,45 milionów euro. 1 stycznia 2023 oficjalnie zakończył piłkarską karierę[12].

Kariera reprezentacyjna[edytuj | edytuj kod]

W reprezentacji Belgii Dembélé zadebiutował 20 maja 2006 w zremisowanym 1:1 towarzyskim meczu ze Słowacją. Z Belgią występuje w eliminacjach do Euro 2008, a w wygranym 3:0 meczu z Azerbejdżanem zdobył swojego pierwszego gola w kadrze.

Był uczestnikiem Mistrzostw Świata w 2014 roku w Rosji oraz Euro 2016 organizowanych we Francji.[13]

W 2018 roku sięgnął po brązowy medal na Mistrzostwach świata w piłce nożnej w 2018, z reprezentacją Belgii. Był jednym z głównych zawodników w składzie, i rozegrał cztery mecze.

Między innymi mecz grupowy przeciwko reprezentacji Panamy, który zakończył się wynikiem 3:0 na korzyść Belgów oraz mecz Przeciwko reprezentacji Anglii, który zakończył sie wynikiem 1:0 ponownie na korzyść Belgów. Kolejny mecz jaki rozegrał, to mecz półfinałowy przeciwko reprezentacji Francji, Dembélé grał od pierwszej minuty i łącznie w tym meczu rozegrał 60 minut spotkania, które zakończyło się wynikiem 1:0 na konto Francji. Ostatni mecz Belgów na turnieju był to mecz o brązowy medal na mistrzostwach świata. Dembélé wszedł z ławki w 78 minucie meczu. Spotkanie zakończyło sie wynikiem 2:0 na konto Belgów, tym samym zapewniło im brązowy medal na Mistrzostwach Świata.[14][15]

Był to historyczny moment, gdyż jest to pierwszy i dotychczas jedyny medal jaki reprezentacja Belgii, zdobyła na tym turnieju.[16][17]

Kilka miesięcy po mistrzostwach świata Moussa Dembélé zakończył karierę reprezentacyjną.[18]