Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Kobiet 2019

Wikipedia open wikipedia design.

piłka siatkowa Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Kobiet 2019
Volleyball Women's European Championships 2019
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg ME 2017 ME 2021 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina piłka siatkowa
Organizator CEV
Szczegóły turnieju
Gospodarze  Polska
 Słowacja
 Turcja
 Węgry
Otwarcie 23 sierpnia
Zamknięcie (finał) 8 września, Ankara
Liczba drużyn 24 (z 1 konfederacji)
Liczba aren 4 (w 4 miastach)
I miejsce  Serbia
II miejsce  Turcja
III miejsce  Włochy
Statystyki turnieju
Liczba meczów 76
Najlepszy zawodnik (MVP) Serbia Tijana Bošković

Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Kobiet 2019 − XXXI edycja mistrzostw Europy w piłce siatkowej kobiet rozgrywana w dniach 23 sierpnia–8 września 2019 roku w 4 krajach: Polska, Słowacja, Turcja i Węgry[1].Tytuł obroniły Serbki.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Turniej składa się z dwóch faz:

  • Faza grupowa: Zespoły są podzielone na 4 grupy. Mecze toczą się systemem kołowym (każdy z każdym). Z każdej grupy 4 najlepsze zespoły awansują do 1/8 finału.
  • Faza pucharowa: Mecze będą rozgrywane systemem pucharowym (tj. jeden mecz, zwycięzca przechodzi dalej, a przegrany odpada z turnieju).

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Bezpośredni awans na Mistrzostwa Europy 2019 uzyskało 5 najlepszych drużyn poprzednich mistrzostw oraz gospodarze turnieju.

Pozostałych uczestników wyłonił turniej kwalifikacyjny.

Zakwalifikowane zespoły[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacja Podstawa kwalifikacyjna Data kwalifikacji Liczba występów Mistrzostwa 2017 Najlepszy wynik
 Polska Gospodarz 1 września 2017 29 10. miejsce Gold medal europe.svg (2003, 2005)
 Turcja Gospodarz 1 września 2017 13 3. miejsce Silver medal europe.svg (2003)
 Węgry Gospodarz 1 września 2017 16 15. miejsce Silver medal europe.svg (1975)
 Słowacja Gospodarz 23 lutego 2018 3 brak udziału 9. miejsce (2003)
 Serbia Mistrz Europy 2017 1 października 2017 6 1. miejsce Gold medal europe.svg (2011, 2017)[a]
 Holandia Wicemistrz Europy 2017 1 października 2017 27 2. miejsce Gold medal europe.svg (1995)
 Azerbejdżan 4. miejsce na Mistrzostwach Europy 2017 1 października 2017 7 4. miejsce 4. miejsce (2005, 2017)
 Włochy 5. miejsce na Mistrzostwach Europy 2017 1 października 2017 24 5. miejsce Gold medal europe.svg (2007, 2009)
 Rosja 6. miejsce na Mistrzostwach Europy 2017 1 października 2017 14 6. miejsce Gold medal europe.svg (1993, 1997, 1999, 2001, 2013, 2015)[b]
 Białoruś 7. miejsce na Mistrzostwach Europy 2017 1 października 2017 8 7. miejsce 7. miejsce (2017)
 Niemcy 8. miejsce na Mistrzostwach Europy 2017 1 października 2017 26 8. miejsce Silver medal europe.svg (2011, 2013)
 Bułgaria 9. miejsce na Mistrzostwach Europy 2017 1 października 2017 28 9. miejsce Gold medal europe.svg (1981)
 Belgia zwycięzca grupy A turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 9 14. miejsce Bronze medal europe.svg (2013)
 Słowenia zwycięzca grupy A turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 1 brak udziału 16. miejsce (2015)
 Chorwacja zwycięzca grupy B turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 12 11. miejsce Silver medal europe.svg (1995, 1997, 1999)
 Szwajcaria zwycięzca grupy B turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 3 brak udziału 12. miejsce (1971)
 Grecja zwycięzca grupy C turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 4 brak udziału 8. miejsce (1991)
 Ukraina zwycięzca grupy C turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 7 13. miejsce Bronze medal europe.svg (1993)
 Francja zwycięzca grupy D turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 15 brak udziału 4. miejsce (1951)
 Portugalia zwycięzca grupy D turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 debiutant
 Estonia zwycięzca grupy E turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 debiutant
 Finlandia zwycięzca grupy E turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 2 brak udziału 12. miejsce (1977, 1989)
 Hiszpania zwycięzca grupy F turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 5 brak udziału 9. miejsce (2009)
 Rumunia zwycięzca grupy F turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 24 brak udziału Bronze medal europe.svg (1963)

Składy drużyn[edytuj | edytuj kod]

Hale sportowe[edytuj | edytuj kod]

Grupa A
1/8 finału
Ćwierćfinały
Pófinały
Mecz o 3 miejsce
Finał
Grupa B
1/8 finału
Ćwierćfinały
Grupa C
1/8 finału
Grupa D
1/8 finału
Turcja Ankara Polska Łódź Węgry Budapeszt Słowacja Bratysława
Ankara Arena Atlas Arena Papp László Budapest Sportaréna Zimný štadión Ondreja Nepelu
Pojemność: 10 400 Pojemność: 12 109 Pojemność: 12 500 Pojemność: 10 115
Ankara Arena Genel Görünüm.JPG AtlasArena01.jpg Papp László Budapest Sportaréna.jpg OndrejNepela1.JPG

Losowanie grup[edytuj | edytuj kod]

Koszyki[edytuj | edytuj kod]

Przed losowaniem fazy grupowej zespoły (z pominięciem gospodarzy) zostały przydzielone do 5 koszyków na podstawie rankingu CEV[2].

Koszyk 1 Koszyk 2 Koszyk 3 Koszyk 4 Koszyk 5

Zasady losowania[3]:

  • Reprezentacje gospodarzy (Turcji, Polski, Węgier i Słowacji) zostały przydzielone do poszczególnych grup przed losowaniem.
  • Drużyny z koszyków 1-5 zostały dolosowane do każdej z czterech grup.

Grupy[edytuj | edytuj kod]

W wyniku losowania, które odbyło się 23 stycznia 2019 roku w tureckim mieście Stambuł, powstały następujące grupy[2]:

Grupa A
Stambuł
 Serbia
 Turcja
 Bułgaria
 Grecja
 Francja
 Finlandia
Grupa B
Łódź
 Włochy
 Polska
 Belgia
 Ukraina
 Słowenia
 Portugalia
Grupa C
Budapeszt
 Holandia
 Azerbejdżan
 Chorwacja
 Węgry
 Rumunia
 Estonia
Grupa D
Bratysława
 Rosja
 Niemcy
 Słowacja
 Białoruś
 Hiszpania
 Szwajcaria

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Turcja Ankara

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W (3:2)
P (2:3)
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Serbia 15 5 5 (0) 0 (0) 15 3 5 431 358 1,204
2  Turcja 11 5 4 (1) 1 (0) 13 6 2,167 440 373 1,18
3  Bułgaria 7 5 2 (0) 3 (1) 10 9 1,111 405 393 1,031
4  Grecja 6 5 2 (0) 3 (0) 6 10 0,6 330 374 0,882
5  Finlandia 4 5 1 (0) 4 (1) 6 13 0,462 394 428 0,921
6  Francja 2 5 1 (1) 4 (0) 5 14 0,357 363 437 0,831

Źródło: cev.eu (ang.)
Zasady ustalania kolejności: 1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     awans do 1/8 finału

     odpadnięcie z turnieju

Wyniki

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
23.08 14:30 Francja  3:2  Bułgaria 25:20 13:25 25:15 19:25 15:13 300 1
17:00 Serbia  3:0  Finlandia 25:17 25:15 25:17     420 2
20:00 Turcja  3:0  Grecja 25:21 25:18 25:8     6700 3
24.08 17:00 Francja  0:3  Grecja 12:25 21:25 21:25     510 4
19:30 Finlandia  2:3  Turcja 24:26 15:25 25:20 25:21 10:15 7340 5
25.08 17:00 Bułgaria  1:3  Serbia 25:16 21:25 20:25 16:25   600 6
19:30 Grecja  3:1  Finlandia 26:24 15:25 25:21 27:25   450 7
26.08 17:00 Francja  1:3  Serbia 19:25 13:25 25:17 23:25   400 8
19:30 Turcja  3:1  Bułgaria 25:21 25:11 20:25 25:18   8232 9
27.08 17:00 Finlandia  3:1  Francja 25:21 25:14 22:25 25:18   450 10
19:30 Grecja  0:3  Bułgaria 22:25 17:25 17:25     368 11
28.08 17:00 Serbia  3:0  Grecja 25:21 25:17 25:21     600 12
19:30 Francja  0:3  Turcja 19:25 19:25 16:25     10500 13
29.08 17:00 Bułgaria  3:0  Finlandia 25:14 25:21 25:19     350 14
19:30 Turcja  1:3  Serbia 25:23 19:25 22:25 22:25   10700 15

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Polska Łódź

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W (3:2)
P (2:3)
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Włochy 13 5 4 (0) 1 (1) 14 3 4,667 397 295 1,346
2  Polska 12 5 4 (1) 1 (1) 14 6 2,333 453 377 1,202
3  Belgia 11 5 4 (1) 1 (0) 12 6 2 420 361 1,163
4  Słowenia 5 5 2 (1) 3 (0) 6 11 0,545 341 375 0,909
5  Ukraina 4 5 1 (0) 4 (1) 6 12 0,5 343 407 0,843
6  Portugalia 0 5 0 (0) 5 (0) 1 15 0,067 260 399 0,652

Źródło: cev.eu (ang.)
Zasady ustalania kolejności: 1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     awans do 1/8 finału

     odpadnięcie z turnieju

Wyniki

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
23.08 14:00 Belgia  3:0  Ukraina 25:10 25:19 25:22     280 16
17:30 Włochy  3:0  Portugalia 25:15 25:14 25:13     1170 17
20:30 Polska  3:0  Słowenia 25:12 25:22 25:23     6000 18
24.08 18:00 Belgia  3:0  Słowenia 25:13 25:21 25:20     2450 19
20:30 Portugalia  0:3  Polska 14:25 16:25 11:25     7830 20
25.08 18:00 Słowenia  3:0  Portugalia 25:21 25:20 25:9     260 21
21:00 Ukraina  0:3  Włochy 16:25 18:25 10:25     480 22
26.08 18:00 Włochy  3:0  Belgia 25:18 25:21 25:23     1350 23
20:30 Polska  3:1  Ukraina 20:25 25:11 25:22 25:15   4380 24
27.08 18:00 Portugalia  1:3  Belgia 13:25 26:24 20:25 11:25   280 25
21:00 Włochy  3:0  Słowenia 27:25 25:8 25:17     380 26
28.08 17:30 Belgia  3:2  Polska 20:25 27:25 20:25 25:21 17:15 6780 27
20:00 Ukraina  2:3  Słowenia 25:22 21:25 25:18 21:25 8:15 180 28
29.08 18:00 Portugalia  0:3  Ukraina 22:25 15:25 20:25     720 29
20:30 Polska  3:2  Włochy 25:14 19:25 13:25 25:21 15:12 8710 30

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Węgry Budapeszt

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W (3:2)
P (2:3)
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Holandia 15 5 5 (0) 0 (0) 15 0 MAX 375 251 1,494
2  Azerbejdżan 10 5 4 (2) 1 (0) 12 7 1,714 426 389 1,095
3  Chorwacja 10 5 3 (0) 2 (1) 11 8 1,375 443 422 1,05
4  Rumunia 6 5 2 (0) 3 (0) 7 11 0,636 386 434 0,889
5  Węgry 3 5 1 (0) 4 (0) 4 12 0,333 345 379 0,91
6  Estonia 1 5 0 (0) 5 (1) 4 15 0,267 361 461 0,783

Źródło: cev.eu (ang.)
Zasady ustalania kolejności: 1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     awans do 1/8 finału

     odpadnięcie z turnieju

Wyniki

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
23.08 15:00 Chorwacja  2:3  Azerbejdżan 13:25 25:20 25:22 24:26 15:17 600 31
17:30 Holandia  3:0  Rumunia 25:21 25:18 25:9     1000 32
20:30 Węgry  3:0  Estonia 25:15 25:17 25:15     2300 33
24.08 18:00 Estonia  1:3  Chorwacja 18:25 17:25 28:26 12:25   1500 34
20:30 Rumunia  3:1  Węgry 25:23 21:25 26:24 25:19   3000 35
25.08 15:30 Azerbejdżan  0:3  Holandia 15:25 23:25 23:25     500 36
18:00 Estonia  1:3  Rumunia 23:25 32:20 19:25 21:25   600 37
26.08 18:00 Holandia  3:0  Chorwacja 25:16 25:18 25:23     700 38
20:30 Węgry  0:3  Azerbejdżan 21:25 15:25 22:25     2500 39
27.08 18:00 Holandia  3:0  Estonia 25:18 25:12 25:10     300 40
20:30 Rumunia  1:3  Chorwacja 21:25 25:23 18:25 22:25   500 41
28.08 15:30 Azerbejdżan  3:2  Estonia 25:20 18:25 25:22 22:25 15:12 900 42
18:00 Chorwacja  3:0  Węgry 25:20 25:23 35:33     3600 43
29.08 15:30 Rumunia  0:3  Azerbejdżan 15:25 14:25 21:25     700 44
18:00 Węgry  0:3  Holandia 17:25 13:25 15:25     2700 45

Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Słowacja Bratysława

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W (3:2)
P (2:3)
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Niemcy 14 5 5 (1) 0 (0) 15 4 3,75 444 381 1,165
2  Rosja 13 5 4 (0) 1 (1) 14 3 4,667 409 304 1,345
3  Słowacja 8 5 3 (1) 2 (0) 10 8 1,25 389 402 0,968
4  Hiszpania 5 5 2 (1) 3 (0) 7 12 0,583 415 446 0,93
5  Szwajcaria 4 5 1 (0) 4 (1) 5 13 0,385 375 428 0,876
6  Białoruś 1 5 0 (0) 5 (1) 4 15 0,267 378 449 0,842

Źródło: cev.eu (ang.)
Zasady ustalania kolejności: 1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     awans do 1/8 finału

     odpadnięcie z turnieju

Wyniki

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
23.08 14:30 Szwajcaria  0:3  Niemcy 16:25 19:25 21:25     450 46
17:00 Białoruś  0:3  Rosja 24:26 16:25 22:25     1650 47
20:00 Słowacja  3:0  Hiszpania 26:24 29:27 25:18     4150 48
24.08 17:30 Niemcy  3:1  Hiszpania 15:25 25:19 31:29 25:18   1250 49
20:00 Szwajcaria  0:3  Słowacja 20:25 16:25 22:25     4100 50
25.08 17:30 Hiszpania  3:1  Białoruś 25:22 25:22 15:25 25:17   250 51
20:00 Rosja  3:0  Szwajcaria 28:26 25:19 25:9     350 52
26.08 17:30 Niemcy  3:2  Rosja 18:25 25:21 25:23 14:25 15:11 1900 53
20:00 Słowacja  3:2  Białoruś 22:25 22:25 25:17 25:18 16:14 4851 54
27.08 17:30 Hiszpania  3:2  Szwajcaria 22:25 21:25 26:24 25:22 15:13 1050 55
20:00 Niemcy  3:1  Słowacja 25:22 26:28 25:18 25:21   5250 56
28.08 17:30 Rosja  3:0  Hiszpania 25:15 25:19 25:22     300 57
20:00 Niemcy  3:0  Białoruś 25:10 25:15 25:15     400 58
29.08 15:30 Słowacja  0:3  Rosja 14:25 9:25 12:25     5730 59
18:00 Szwajcaria  3:1  Białoruś 19:25 25:18 29:27 25:21   2900 60

Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

  • Jeśli dwóch organizatorów spotka się w 1/8 finału, nastąpią zmiany w drabince, zespół C4 spotka się z A2, C3 z A1
1/8 finału Ćwierćfinały Półfinały Finał
                           
           
  Serbia 3
  Rumunia 0  
  Serbia 3
    Bułgaria 0  
  Azerbejdżan 0
  Bułgaria 3  
  Serbia 3
    Włochy 1  
  Włochy 3
  Słowacja 0  
  Włochy 3
    Rosja 1  
  Rosja 3
  Belgia 1  
  Serbia 3
    Turcja 2
  Turcja 3
  Chorwacja 2  
  Turcja 3
    Holandia 0  
  Holandia 3
  Grecja 0  
  Turcja 3
    Polska 1   Mecz o 3. miejsce
  Polska 3
  Hiszpania 0  
  Polska 3   Włochy 3
    Niemcy 2     Polska 0
  Niemcy 3
  Słowenia 0  


1/8 finału[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
Turcja Ankara
01.09 17:00 Serbia  3:0  Rumunia 25:20 25:17 25:23     1000 61
19:30 Turcja  3:2  Chorwacja 26:24 18:25 31:33 25:22 16:14 8130 62
Polska Łódź
01.09 18:00 Niemcy  3:0  Słowenia 25:21 25:15 25:20     2520 63
20:30 Polska  3:0  Hiszpania 25:20 25:20 25:19     8750 64
Węgry Budapeszt
01.09 16:00 Holandia  3:0  Grecja 25:21 25:23 25:12     800 65
18:30 Azerbejdżan  0:3  Bułgaria 12:25 16:25 23:25     1000 66
Słowacja Bratysława
01.09 15:30 Rosja  3:1  Belgia 25:22 25:15 21:25 25:22   2100 67
18:00 Włochy  3:0  Słowacja 25:20 25:23 25:20     6430 68

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
Turcja Ankara
04.09 17:00 Serbia  3:0  Bułgaria 25:19 25:18 28:26     600 69
19:30 Turcja  3:0  Holandia 25:20 25:22 25:20     12000 70
Polska Łódź
04.09 18:00 Włochy  3:1  Rosja 25:27 25:22 27:25 25:21   3520 71
20:30 Polska  3:2  Niemcy 22:25 25:16 25:19 17:25 15:11 9380 72

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
Turcja Ankara
07.09 17:00 Serbia  3:1  Włochy 25:22 25:21 21:25 25:20   4285 73
19:30 Turcja  3:1  Polska 25:17 25:16 14:25 25:18   12000 74

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
Turcja Ankara
08.09 17:00 Włochy  3:0  Polska 25:23 25:20 26:24     4000 75

Finał[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
Turcja Ankara
08.09 19:30 Serbia  3:2  Turcja 21:25 25:21 25:21 22:25 15:13 13040 76

Nagrody indywidualne[edytuj | edytuj kod]

MVP
Serbia Tijana Bošković

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja
Gold medal europe.svg  Serbia
Silver medal europe.svg  Turcja
Bronze medal europe.svg  Włochy
4.  Polska
5.  Holandia
6.  Niemcy
7.  Rosja
8.  Bułgaria
9.  Belgia
10.  Azerbejdżan
11.  Chorwacja
12.  Słowacja
13.  Rumunia
14.  Grecja
15.  Hiszpania
16.  Słowenia
17.  Ukraina
18.  Finlandia
19.  Szwajcaria
20.  Węgry
21.  Francja
22.  Białoruś
23.  Estonia
24.  Portugalia

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Nie włączając reprezentacji Serbii i Czarnogóry oraz Jugosławii.
  2. Nie włączając reprezentacji Związku Radzieckiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]



This page is based on a Wikipedia article written by contributors (read/edit).
Text is available under the CC BY-SA 4.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.

Destek