563 263 (5469 na mecz)

Najlepszy zawodnik (MVP)

Polska Mariusz Wlazły

Strona internetowa

Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2014 – 18. edycja międzynarodowego turnieju o tytuł mistrza świata siatkarzy, zorganizowana w dniach 30 sierpnia 2014 – 21 września 2014 w Polsce przez Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS) i telewizję Polsat, pod patronatem Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB)[1]. Były to pierwsze siatkarskie mistrzostwa świata rozgrywane w Polsce.

Tytuł mistrzowski po raz drugi w historii zdobyła reprezentacja Polski, która w meczu finałowym pokonała Brazylię 3:1. Zwycięzcy uzyskali awans do Pucharu Świata 2015, stanowiącego pierwszą z kwalifikacji olimpijskich.

Tło wydarzeń[edytuj | edytuj kod]

Pomysł zorganizowania w Polsce turnieju finałowego siatkarskich mistrzostw świata po raz pierwszy pojawił się w 2005 r. Wspominano wówczas o perspektywie najbliższego wolnego terminu tej imprezy (tj. MŚ 2010), bądź kolejnego – czyli MŚ 2014. Na skutek zmian organizacyjnych – związanych z wyborem nowych władz PZPS – pomysł ten nie został jednak skonkretyzowany i ostatecznie do walki o turniej w 2010 Polska nawet nie przystąpiła. Zresztą w kontekście czempionatu 2010 FIVB rozpatrywał już wtedy wyłącznie trzy oferty: japońską (mimo że kilka lat wcześniej Japonii przyznano już mistrzostwa 2006), portorykańską i włoską, a w grudniu 2005 prezydent Ruben Acosta ogłosił, że MŚ 2010 odbędą się w Italii. Udany występ "biało-czerwonych" podczas MŚ 2006 spowodował, że niemal od razu przystąpiono do starań o zorganizowanie turnieju mistrzowskiego w 2014[2]. Głównymi inicjatorami działań były władze telewizji Polsat, co doskonale wpisywało się w politykę tej stacji dotyczącą promocji i popularyzacji piłki siatkowej, a Polska od samego początku była najpoważniejszym kandydatem do goszczenia imprezy[3]. Do zgłoszenia kandydatury i decydujących negocjacji doszło w połowie 2008[2], a na przełomie sierpnia i września pewnym było, że to Polsce FIVB przyzna prawo zorganizowania MŚ 2014. Fakt ten ogłosił 4 września 2008, podczas konferencji w Warszawie honorowy prezydent FIVB Ruben Acosta[4], jednak do podpisania oficjalnej zgody na organizację turnieju w Polsce doszło 16 marca 2012 w siedzibie FIVB w Lozannie, gdy stosowne dokumenty podpisali prezes PZPS Mirosław Przedpełski i prezydent FIVB Jizhong Wei[5][6].

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Chęć wzięcia udziału w procesie kwalifikacyjnym do Mistrzostw Świata siatkarzy 2014 pierwotnie wyraziły 154 federacje krajowe, co było rekordową liczbą w dotychczasowej historii imprez o światowy czempionat[7]. Ostatecznie jednak do rozgrywek eliminacyjnych przystąpiło 149 reprezentacji ze wszystkich pięciu konfederacji kontynentalnych: 33 w Afryce, 6 w Ameryce Południowej, 39 w Ameryce Północnej, Centralnej i Karaibach, 28 w Azji i Oceanii oraz 43 w Europie. Etap kwalifikacyjny trwał ponad 2 lata – od kwietnia 2012 do czerwca 2014[8]. Do obsadzenia były 23 miejsca w turnieju finałowym, bowiem jedno z nich – zgodnie z tradycją – automatycznie przyznano reprezentacji gospodarza mistrzostw. Poszczególne konfederacje kontynentalne miały do obsadzenia następującą liczbę miejsc w turnieju finałowym MŚ 2014[9]:

Obiekty sportowe[edytuj | edytuj kod]

Podczas gali, zorganizowanej 24 kwietnia 2013 w Teatrze Narodowym w Warszawie, Komitet Organizacyjny Mistrzostw Świata Polska 2014 oficjalnie zaprezentował miasta-gospodarzy imprezy. Status taki przyznano 6 miastom: Bydgoszczy, Gdańskowi, Katowicom, Krakowowi, Łodzi i Wrocławiowi[10]. Turniej został jednak przeprowadzony w siedmiu miastach. W sześciu z nich (miastach-gospodarzach) spotkania rozegrały się w halach widowiskowo-sportowych, a w jednym (Warszawie) – na obiekcie piłkarskim (Stadionie Narodowym). Ów wyjątek stanowił mecz otwarcia mistrzostw, pomiędzy Polską i Serbią[11].

Bydgoszcz Gdańsk / Sopot Katowice Łódź
Łuczniczka Ergo Arena Spodek Atlas Arena
Pojemność: 8 500 Pojemność: 11 509 Pojemność: 12 500 Pojemność: 13 475
Kraków Warszawa Wrocław Miasta-organizatorzy na mapie Polski
Arena Kraków Stadion Narodowy Hala Stulecia
Pojemność: 15 328 Pojemność: 62 100[12][13] Pojemność: 8 000[14]

Logotypy poszczególnych miast-gospodarzy nawiązują do symboli tych miast, które zostały przez nie wybrane[15]:

Po raz pierwszy na mistrzostwach świata w siatkówce wprowadzono oficjalną piosenkę rozgrywek. Specjalnie na tę okazję Margaret nagrała utwór Start a Fire.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

W pierwszej rundzie fazy grupowej 24 drużyny zostały podzielone na cztery grupy (A, B, C i D) po 6 zespołów w każdej. Polskę, jako gospodarza rozstawiono w pierwszym szeregu grupy A. Następnych 11 reprezentacji było przydzielanych kolejno do każdej z grup tzw. "metodą serpentyny" na podstawie rankingu FIVB z dnia 7 października 2013. W sumie ekipy te utworzyły więc trzy pierwsze szeregi każdej grupy. Kolejne trzy szeregi poszczególnych grup stworzyły drużyny nierozstawione (tj. z miejsc rankingu FIVB dalszych, niż 12.), dolosowane do nich z 3 koszyków (przyporządkowanie do danego koszyka odbywało się na podstawie miejsca w rankingu FIVB) z zastrzeżeniem, że w jednej grupie nie mogły się znaleźć więcej niż trzy zespoły z tego samego kontynentu[16]. Awans do drugiej rundy fazy grupowej uzyskały po 4 najlepsze drużyny, które utworzyły dwie 8-zespołowe grupy (E i F), poprzez połączenie grupy A z grupą D i grupy B z grupą C wraz z uwzględnieniem wyników spotkań drużyn, które awansowały. W fazie tej zespoły zagrały po 4 mecze z ekipami drugiej z łączących się grup. Do trzeciej rundy fazy grupowej awans wywalczyły po 3 najlepsze zespoły z grup E i F. W tej rundzie zostały utworzone dwie 3-zespołowe grupy (G i H). Zwycięzcy grup E i F zostali rozstawieni do osobnych grup, a do nich zostały dolosowane z jednego koszyka pozostałe drużyny. Drużyny zagrały po 2 spotkania, systemem każdy z każdym. Awans uzyskały 2 najlepsze drużyny z grupy i zagrały one w fazie finałowej (dwa półfinały i wielki finał). Pozostałe dwa zespoły walczyły w meczu o 5. miejsce.

Losowanie[edytuj | edytuj kod]

Ceremonia losowania pierwszej fazy grupowej miała miejsce podczas uroczystej gali, zorganizowanej 27 stycznia 2014 r. w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, transmitowanej przez telewizję Polsat. Po raz pierwszy w historii losowanie grup siatkarskich MŚ odbyło się w takiej formule (zaczerpniętej z ceremonii losowania rozgrywek piłkarskich). W roli "sierotek" wystąpili Lorenzo Bernardi, Vladimir Grbiċ oraz Tomasz Wójtowicz[17].

Pierwsze trzy pozycje w grupach przydzielono na podstawie rankingu FIVB z dnia 7 października 2013 r. stosując system serpentyny[18]. Zespoły z Ameryki Płn. i Środkowej oraz z Afryki były w trakcie eliminacji, więc brano pod uwagę najwyżej sklasyfikowane zespoły.

Iran (12)

Pozostałe trzy miejsca w grupach losowano według następującego podziału koszyków:[19]

Oficjalny hymn[edytuj | edytuj kod]

MŚ 2014 były pierwszymi w historii, które posiadały oficjalny hymn. Był nim utwór "Start a Fire", autorstwa Thomasa Karlssona, Matsa Tärnforsa i Margaret, zaśpiewany przez tę ostatnią.

Źródło: fivb.org
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. liczba wygranych meczów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: 3:0 i 3:1 – 3 pkt; 3:2 – 2 pkt; 2:3 – 1 pkt; 1:3 i 0:3 – 0 pkt

Awans do drugiej rundy fazy grupowej

Wyniki

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport

Druga faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Jedna z akcji z meczu Argentyna – Stany Zjednoczone w drugiej fazie grupowej na Mistrzostwach Świata 2014
Koniec meczu Argentyna – Stany Zjednoczone w drugiej fazie grupowej na Mistrzostwach Świata 2014

20:15 Australia  0:3  Stany Zjednoczone 15:25 19:25 20:25     3900 82
14.09 16:30 Argentyna  3:2  Stany Zjednoczone 19:25 28:26 25:20 23:25 15:11 5100 85

Rezygnacja sponsora generalnego[edytuj | edytuj kod]

Początkowo sponsorem generalnym Mistrzostw Świata w Siatkówce Mężczyzn 2014 wybrano PKN Orlen. Jednak w dniu ceremonii losowania grup (27 stycznia 2014) przedsiębiorstwo wycofało się z tego przedsięwzięcia[21].

Sponsorzy[edytuj | edytuj kod]

Nowym sponsorem generalnym został Polkomtel, operator sieci Plus, który jest także sponsorem polskiej reprezentacji w piłce siatkowej mężczyzn oraz Plusligi[22].

Drugim sponsorem strategicznym, obok telewizji Polsat, została spółka KGHM Polska Miedź, a patronat medialny objęli Radio ZET i Wirtualna Polska.

Transmisja telewizyjna[edytuj | edytuj kod]

Prawa do transmisji mistrzostw świata zakupiła Telewizja Polsat. Przedsiębiorstwo kupiło prawa do transmisji za 15 milionów euro. Transmisja w otwartych kanałach Polsatu była ściśle związana ze sponsorem. Po rezygnacji PKN Orlen telewizja podjęła decyzję o kodowaniu mistrzostw (wszystkich meczów, z wyjątkiem meczu otwarcia)[21]. Darmowy dostęp mieli tylko abonenci Cyfrowego Polsatu. Natomiast 20.09.2014, przed spotkaniem półfinałowym Polska – Niemcy, Telewizja Polsat zadecydowała o transmisji meczu finałowego na kanale otwartym, pod warunkiem że reprezentacja Polski dostanie się do finału. Decyzja została podjęta wskutek apelu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego[23]. Po wygranym półfinale Polski z Niemcami warunek ten został spełniony i tym samym finał Polska – Brazylia można było obejrzeć na otwartym (niekodowanym) kanale Polsatu.

Mecz finałowy Polska – Brazylia na antenach Polsatu oglądało 9,62 miliona widzów, natomiast ceremonię medalową oglądało 7,58 mln widzów[24].

Specjalnie na czas mistrzostw stacja utworzyła dodatkowe 4 kanały Polsat Volleyball 1-4.

Protesty przeciw kodowaniu transmisji[edytuj | edytuj kod]

Decyzja o zakodowaniu mistrzostw wywołała mocną krytykę wśród kibiców, którzy zaczęli wzywać do bojkotu Telewizji Polsat w komentarzach internautów. Swoje niezadowolenie z braku dostępności meczów mistrzostw w telewizji ogólnodostępnej wyraził m.in. prezes WOŚP Jerzy Owsiak, który wystosował list otwarty do prezesa TVP Juliusza Brauna. W liście wyraża żal, że telewizja publiczna nie zakupiła praw do transmisji mistrzostw świata[25].

Trener reprezentacji Bułgarii, Płamen Konstantinow, odmówił wywiadu ze stacją Polsat, na znak protestu wobec kodowania transmisji mistrzostw świata w piłce siatkowej mężczyzn 2014 w Polsce[26][27].

Skutkiem zakodowania mistrzostw było wydane przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji rozporządzenie nakazujące transmisję m.in. meczów reprezentacji Polski w piłce siatkowej na Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata w telewizji ogólnodostępnej.