1R (2018, 2019, 2023)

US Open

2R (2015, 2019)

Strona internetowa

Marco Cecchinato (ur. 30 września 1992 w Palermo) – włoski tenisista, reprezentant kraju w Pucharze Davisa.

Kariera tenisowa[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2008 rozpoczął karierę juniorską, a rok później zadebiutował w rozgrywkach rangi ITF.

W maju 2012, dzięki otrzymaniu dzikiej karty, wystąpił w kwalifikacjach turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Rzymie. Rok później po raz pierwszy wystąpił w drabince głównej turnieju rangi ATP World Tour – po pomyślnym przejściu kwalifikacji, przegrał w 1. rundzie imprezy w Nicei z Fabiem Fogninim. Trzy miesiące później triumfował w turnieju ATP Challenger Tour w San Marino, a w maju 2015 odniósł zwycięstwo podczas imprezy w Turynie. We wrześniu 2015 po raz pierwszy wystąpił w turnieju głównym Wielkiego Szlema, przegrywając w 1. rundzie US Open z Mardym Fishem 7:6(5), 3:6, 1:6, 3:6. W styczniu 2016 pomyślnie przeszedł przez kwalifikacje Australian Open, a w 1. rundzie turnieju głównego przegrał z Nicolasem Mahutem 6:4, 2:6, 2:6, 2:6.

W lipcu 2016 roku został zdyskwalifikowany na 18 miesięcy i zobowiązany do zapłaty 40 000 euro kary za ustawienie spotkania z Kamilem Majchrzakiem z poprzedniego sezonu oraz czerpanie korzyści finansowych z gry w internetowych zakładach bukmacherskich[1]. Włoch jednak odwoływał się od kar (nadal występując w turniejach), a ostatecznie w grudniu 2016 został oczyszczony z zarzutów, ponieważ dowody w jego sprawie zostały zdobyte niezgodnie z prawem[2].

Pod koniec kwietnia 2018 tenisista włoski, jako szczęśliwy przegrany, wygrał rywalizację w cyklu ATP World Tour w Budapeszcie, po finale z Johnem Millmanem[3]. W czerwcu Włoch został półfinalistą French Open 2018. Rywalizację rozpoczął od pokonania w pięciu setach Mariusa Copila. W trzeciej rundzie wyeliminował w czterech setach Pabla Carreño-Bustę (nr 11. ATP), a w kolejnym meczu Davida Goffina (nr 8. ATP). Ćwierćfinałową rywalizację z Novakiem Đokoviciem na Court Philippe Chatrier Cecchinato również rozstrzygnął w czterech setach[4]. Pojedynek o udział w finale zakończył się porażką Włocha w trzech setach z Dominicem Thiemem. Cecchinato stał się pierwszym włoskim tenisistą, który doszedł do półfinału Wielkiego Szlema od French Open 1978, gdy osiągnął ten wynik Corrado Barazzutti[5]. W drugiej połowie lipca Włoch został mistrzem turnieju w Umagu, a finał zakończył wynikiem 6:2, 7:6(4) z Guidem Pellą.

W sezonie 2019 Włoch wygrał jeden turniej ATP Tour, w połowie lutego w Buenos Aires, nie tracąc po drodze seta. W finale pokonał Diega Schwartzmana.

W październiku 2020 Cecchinato osiągnął finał zawodów w Cagliari, w którym pokonał go Laslo Đere.

Kolejny turniejowy finał zanotował w 2021 roku podczas rozgrywek w Parmie. Przegrał w nim z Sebastianem Kordą 2:6, 4:6.

Najwyżej sklasyfikowany w rankingu singlistów był na 16. miejscu (25 lutego 2019), natomiast w zestawieniu deblistów na 169. pozycji (27 czerwca 2016).

Zwycięzca 1. 29 kwietnia 2018 Budapeszt Ceglana Australia John Millman 7:5, 6:4
Zwycięzca 2. 22 lipca 2018 Umag Ceglana Argentyna Guido Pella 6:2, 7:6(4)
Zwycięzca 3. 17 lutego 2019 Buenos Aires Ceglana Argentyna Diego Schwartzman 6:1, 6:2
Finalista 1. 18 października 2020 Cagliari Ceglana Serbia Laslo Đere 6:7(3), 5:7
Finalista 2. 29 maja 2021 Parma Ceglana Stany Zjednoczone Sebastian Korda 2:6, 4:6

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

1. Marcin Motyka: Marco Cecchinato zdyskwalifikowany na 1,5 roku za ustawienie meczu z Kamilem Majchrzakiem. sportowefakty.pl, 2016-07-19. [dostęp 2016-07-19]. (pol.).
  2. Marco Cecchinato oczyszczony z zarzutów o korupcję [online], WP SportoweFakty [dostęp 2018-05-01] (pol.).
  3. ATP Budapest: Lucky loser Marco Cecchinato wins the first ATP title, „Tennis World USA” [dostęp 2018-04-30] (ang.).
  4. Subscribe to The Australian | Newspaper home delivery, website, iPad, iPhone & Android apps [online], www.theaustralian.com.au [dostęp 2018-06-08] (ang.).
  5. French Open 2018: Marco Cecchinato shocks Novak Djokovic to reach semi-finals, „BBC Sport”, 5 czerwca 2018 [dostęp 2018-06-08] (ang.).