2016–2017  Anglia U-21 2 (0)
2017–2020  Anglia 10 (1)
W sumie: 34 (2)
  1. Aktualne na: 15 lutego 2024. Uwzględniono wyłącznie rozgrywki ligowe.

Harry Billy Winks (ur. 2 lutego 1996 w Hemel Hempstead) – angielski piłkarz występujący na pozycji pomocnika w angielskim klubie Leicester City F.C. W latach 2017–2020 reprezentant Anglii.

Kariera klubowa[edytuj | edytuj kod]

Winks od wczesnych lat swojej kariery piłkarskiej był związany z Tottenhamem Hotspur. W sezonie 2013/14 regularnie trenował z pierwszym składem. Pierwszy raz na ławkę został powołany 30 marca 2014 roku w meczu ligowym na Anfield przeciwko Liverpoolowi. 27 lipca podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt z Tottenhamem. W pierwszym składzie zadebiutował 27 listopada w meczu grupowym Ligi Europy UEFA z FK Partizan na White Hart Lane, dając zmianę za Paulinho w ostatnich 3 minutach podstawowego czasu. 6 lipca 2015 podpisał drugi kontrakt z klubem mający ważność do roku 2018. W tym czasie numer na koszulce Winksa został zmieniony na 29. W nowym sezonie pierwszy raz wystąpił dając zmianę w meczu przeciwko Qarabağowi FK.

27 sierpnia 2016 roku wystąpił na murawie pierwszy raz w nowym sezonie wchodząc za Christiana Eriksena w ostatnich minutach meczu z Liverpoolem. 19 listopada Winks, grając całe 90 minut przeciwko West Hamowi, trafił swoją debiutancką bramkę dla Tottenhamu, remisując tym samym 1-1. Mecz ostatecznie zakończył się zwycięstwem Spurs 3-2. W FA Cup pierwszy raz zagrał 8 stycznia 2017 roku z Aston Villa. 14 lutego przedłużył z klubem kontrakt, decydując się na pozostanie w nim do roku 2022.

30 sierpnia 2022 roku został wypożyczony do włoskiego klubu UC Sampdoria[2], w którym zadebiutował dopiero 16 stycznia 2023 roku w meczu ligi włoskiej z Empoli wchodząc z ławki w 62. minucie za Bruno Amione. Mecz ten zakończył się wynikiem 1:0 dla Empoli[3].

Od razu po powrocie do Anglii 1 lipca 2023 roku został sprzedany za ok. 10 milionów funtów do drugoligowego Leicester City[4]. W drużynie Lisów zadebiutował 6 sierpnia 2023 roku w meczu ligowym z Coventry City. Harry Winks zagrał 90. minut[5]. Z kolei swojego pierwszego gola dla Leicester strzelił 28 października 2023 roku w meczu z Queens Park Rangers w 80. minucie po asyście Stephy'ego Mavididi. Był to gol na wagę trzech punktów[6].

Kariera reprezentacyjna[edytuj | edytuj kod]

Harry Winks reprezentował Anglię w drużynach U-17, U-18, U-19, U-20 i U-21. Występował podczas Mercedes-Benz Elite Cup 2015 w Niemczech z U-20. W składzie kadry U-21 zadebiutował 14 listopada 2016 roku w meczu z Francją.

W pierwszej reprezentacji Anglii zadebiutował 8 października 2017 w wygranym 1:0 meczu z Litwą[7].