EFL League Two

Football League Two
Państwo  Anglia
Dyscyplina piłka nożna
Data założenia 2004
Poprzednia nazwa 1992 - 2004 (Division Three)
1958 - 1992 (Division Four)
Rozgrywki
Liczba drużyn 24
Wyższy poziom ligowy League One
Niższy poziom ligowy Conference National
Puchary: Puchar Anglii
Puchar Ligi Angielskiej
League Trophy
Zwycięzcy
Obecny zwycięzca Swindon Town (2019/20)
Najwięcej zwycięstw Swindon Town,
Chesterfield (2)
Strona internetowa

Football League Two (częściej nazywana League Two dla skrótu lub od sponsora: Sky Bet Football League 2) – czwarta piłkarska klasa ligowa w angielskim systemie, a trzecia w The Football League.

Zespoły Football League Two w sezonie 2020/21[edytuj | edytuj kod]

Klub Poprzedni sezon (2019/20)
Barrow 1. (Awans z Conference National 2019/20)
Bolton Wanderers 23. (Spadek z League One 2019/20)
Bradford City 9.
Cambridge United 16.
Carlisle United 18.
Cheltenham Town 4.
Colchester United 6.
Crawley Town 13.
Exeter City 5.
Forest Green Rovers 10.
Grimsby Town 15.
Harrogate Town 2. (Awans z baraży Conference National 2019/20)
Leyton Orient 17.
Macclesfield Town 23.
Mansfield Town 21.
Morecambe 22.
Newport County 14.
Oldham Athletic 19.
Port Vale 8.
Salford City 11.
Scunthorpe United 20.
Southend United 22. (Spadek z League One 2019/20)
Tranmere Rovers 21. (Spadek z League One 2019/20)
Walsall 12.

Zwycięzcy League Two[edytuj | edytuj kod]

Sezon Zwycięzca Wicemistrz 3. miejsce Zwycięzca barażów
2004/2005 Yeovil Town Scunthorpe United Swansea City Southend United
2005/2006 Carlisle United Northampton Town Leyton Orient Cheltenham Town
2006/2007 Walsall Hartlepool United Swindon Town Bristol Rovers
2007/2008 Milton Keynes Dons Peterborough United Hereford United Stockport County
2008/2009 Brentford Exeter City Wycombe Wanderers Gillingham
2009/2010 Notts County Bournemouth Rochdale Dagenham & Redbridge
2010/2011 Chesterfield Bury Wycombe Wanderers Stevenage
2011/2012 Swindon Town Shrewsbury Town Crawley Town Crewe Alexandra
2012/2013 Gillingham Rotherham United Port Vale Bradford City
2013/2014 Chesterfield (2) Scunthorpe United Rochdale Fleetwood Town
2014/2015 Burton Albion Shrewsbury Town Bury Southend United
2015/2016 Northampton Town Oxford United Bristol Rovers AFC Wimbledon
2016/2017 Portsmouth Plymouth Argyle Doncaster Rovers Blackpool
2017/2018 Accrington Stanley Luton Town Wycombe Wanderers Coventry City
2018/2019 Lincoln City Bury Milton Keynes Dons Tranmere Rovers
2019/2020 Swindon Town (2) Crewe Alexandra Plymouth Argyle Northampton Town

Wyniki barażów[edytuj | edytuj kod]

Sezon Półfinał (1. mecz) Półfinał (rewanż) Finał
2004/2005 Lincoln City 1-0 Macclesfield Town

Northampton Town 0-0 Southend United

Macclesfield Town 1-1 Lincoln City

Southend United 1-0 Northampton Town

Lincoln City 0-2 Southend United
2005/2006 Lincoln City 0-1 Grimsby Town

Wycombe Wanderers 1-2 Cheltenham Town

Grimsby Town 2-1 Lincoln City

Cheltenham Town 0-0 Wycombe Wanderers

Grimsby Town 0-1 Cheltenham Town
2006/2007 Bristol Rovers 2-1 Lincoln City
Shrewsbury Town 0-0 Milton Keynes Dons
Lincoln City 3-5 Bristol Rovers
Milton Keynes Dons 1-2 Shrewsbury Town
Bristol Rovers 3-1 Shrewsbury Town
2007/2008 Darlington 2–1 Rochdale
Wycombe Wanderers 1–1 Stockport County
Rochdale 2–1 Darlington
(Rochdale wygrało 5-4 w rzutach karnych)
Stockport County 1–0 Wycombe Wanderers
Rochdale 2–3 Stockport County
2009/2010 Dagenham & Redbridge 6–0 Morecambe
Aldershot Town 0–1 Rotherham United
Morecambe 2–1 Dagenham & Redbridge
Rotherham United 2–0 Aldershot Town
Dagenham & Redbridge 3–2 Rotherham United
2010/2011 Torquay United 2-0 Shrewsbury Town
Stevenage 2-0 Accrington Stanley
Shrewsbury Town 0-0 Torquay United
Accrington Stanley 0-1 Stevenage
Stevenage 1-0 Torquay United
2011/2012 Crewe Alexandra 1-0 Southend United
Cheltenham Town 2-0 Torquay United
Southend United 2-2 Crewe Alexandra
Torquay United 1-2 Cheltenham Town
Cheltenham Town 0-2 Crewe Alexandra
2012/2013 Bradford City 2–3 Burton Albion
Northampton Town 1–0 Cheltenham Town
Burton Albion 1–3 Bradford City
Cheltenham Town 0–1 Northampton Town
Bradford City 3–0 Northampton Town
2013/2014 Burton Albion 1–0 Southend United
York City 0–1 Fleetwood Town
Southend United 2–2 Burton Albion
Fleetwood Town 0–0 York City
Burton Albion 0–1 Fleetwood Town
2014/2015 Plymouth Argyle 2–3 Wycombe Wanderers
Stevenage 1–1 Southend United
Wycombe Wanderers 2–1 Plymouth Argyle
Southend United 3–1 Stevenage
(po dogrywce)

Wycombe Wanderers 1–1 Southend United
(Southend wygrało 7-6 w rzutach karnych)
2015/2016 Portsmouth 2–2 Plymouth Argyle
AFC Wimbledon 1–0 Accrington Stanley
Plymouth Argyle 1–0 Portsmouth
Accrington Stanley 2–2 AFC Wimbledon
(po dogrywce)

AFC Wimbledon 2–0 Plymouth Argyle
2016/2017 Blackpool 3–2 Luton Town
Carlisle United 3–3 Exeter City
Luton Town 3-3 Blackpool
Exeter City 3-2 Carlisle United
Blackpool 2-1 Exeter City
2017/2018 Lincoln City 0-0 Exeter City
Coventry City 1-1 Notts County
Exeter City 3-1 Lincoln City
Notts County 1-4 Coventry City
Coventry City 3-1 Exeter City
2018/2019 Newport County 1-1 Mansfield Town
Tranmere Rovers 1-0 Forest Green Rovers
Mansfield Town 0-0 Newport County
(Newport County wygrało 5-3 w rzutach karnych)
Forest Green Rovers 1-1 Tranmere Rovers
Newport County 0–1 Tranmere Rovers
(po dogrywce)

2019/2020 Colchester United 1-0 Exeter City
Northampton Town 0-2 Cheltenham Town
Exeter City 3-1 Colchester United
Cheltenham Town 0-3 Northampton Town
Exeter City 0–4 Northampton Town

Zespoły zdegradowane[edytuj | edytuj kod]

Sezon Kluby
2004/2005 Kidderminster Harriers, Cambridge United
2005/2006 Oxford United, Rushden & Diamonds
2006/2007 Torquay United, Boston United
2007/2008 Mansfield Town, Wrexham
2008/2009 Chester City, Luton Town1
2009/2010 Darlington, Grimsby Town
2010/2011 Lincoln City, Stockport County
2011/2012 Macclesfield Town, Hereford United
2012/2013 Aldershot Town, Barnet
2013/2014 Bristol Rovers, Torquay United
2014/2015 Cheltenham Town, Tranmere Rovers
2015/2016 York City, Dagenham & Redbridge
2016/2017 Hartlepool United, Leyton Orient
2017/2018 Barnet, Chesterfield
2018/2019 Notts County, Yeovil Town
2019/2020 Stevenage2

1 Z 30 punktami odjętymi
2 Po wycofaniu Bury z League One, spada tylko jeden zespół.

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

Sezon Zawodnik (klub) Bramki
2004/2005 Phil Jevons (Yeovil Town) 27
2005/2006 Karl Hawley (Carlisle United)
Rickie Lambert (Rochdale)
22
2006/2007 Richard Barker (Hartlepool United)
Izale McLeod (Milton Keynes Dons)
21
2007/2008 Aaron McLean (Peterborough United) 29
2008/2009 Grant Holt (Shrewsbury Town
Jack Lester (Chesterfield)
20
2009/2010 Lee Hughes (Notts County) 30
2010/2011 Clayton Donaldson (Crewe Alexandra) 28
2011/2012 Izale McLeod (Barnet)
Jack Midson (Wimbledon)
18
2012/2013 Tom Pope (Port Vale) 31
2013/2014 Sam Winnall (Scunthorpe United) 23
2014/2015 Matthew Tubbs (Wimbledon – 11 oraz Portsmouth – 9) 21
2015/2016 Matty Taylor (Bristol Rovers) 27
2016/2017 John Akinde (Barnet)
John Marquis (Doncaster Rovers)
26
2017/2018 Billy Kee (Accrington Stanley) 25
2018/2019 James Norwood (Tranmere Rovers) 28
2019/2020 Eoin Doyle (Swindon Town) 25

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]