1. Aktualne na: 1 stycznia 2024. Uwzględniono wyłącznie rozgrywki ligowe.
Liga Narodów UEFA
srebro Portugalia 2018/2019
Mistrzostwa Europy U-17
srebro Malta 2014 piłka nożna

Donny van de Beek (ur. 18 kwietnia 1997 w Nijkerk) – holenderski piłkarz grający na pozycji pomocnika w Eintrachcie Frankfurt, do którego jest wypożyczony z Manchesteru United.

Kariera klubowa[edytuj | edytuj kod]

Jest wychowankiem amsterdamskiego AFC Ajax. W czasach juniorskich trenował także w klubie Veensche Boys[1] . W 2015 roku dołączył do seniorskiego zespołu Ajaksu. W Eredivisie zadebiutował 29 listopada 2015 w wygranym 2:0 meczu z PEC Zwolle[2].

2 września 2020 roku podpisał pięcioletni kontrakt z opcją przedłużenia o kolejny rok z Manchesterem United. W nowym klubie zadebiutował 19 września 2020 roku w przegranym 1:3 meczu przeciwko Crystal Palace, zmieniając w 67 minucie spotkania Paula Pogbę i zdobywając swoją pierwszą bramkę dla klubu.

31 stycznia 2022 roku udał się na półroczne wypożyczenie do Evertonu[3].

1 stycznia 2024 roku został wypożyczony do Eintrachtu Frankfurt[4].

Kariera reprezentacyjna[edytuj | edytuj kod]

W reprezentacji Holandii zadebiutował 14 listopada 2017 w wygranym 3:0 towarzyskim spotkaniu z Rumunią[5]. Grał w nim od 83. minuty, gdy zastąpił Stevena Berghuisa[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

1. Donny van de Beek, [w:] baza Transfermarkt (zawodnicy–transfery) [dostęp 2018-10-22].
  2. Donny van de Beek, [w:] baza Transfermarkt (zawodnicy–debiuty) [dostęp 2018-10-22].
  3. Oficjalnie: Van de Beek wypożyczony z Manchesteru United [online], devilpage.pl [dostęp 2021-01-31] (pol.).
  4. Oficjalnie: Donny van de Beek wypożyczony z Manchesteru United [online], devilpage.pl [dostęp 2024-01-01] (pol.).
  5. Donny van de Beek, [w:] baza Transfermarkt (zawodnicy–kadra) [dostęp 2018-10-22].
  6. Rumunia - Holandia, 14 lis 2017 - Mecze towarzyskie, [w:] baza Transfermarkt (protokoły meczowe) [dostęp 2018-10-22].