Autobusy miejskie w Poznaniu
| Ten artykuł od 2021-03 wymaga uzupełnienia informacji. |
autobus | |
Zajezdnia przy ul. Kaczej 12 (WA2) | |
Państwo | |
---|---|
Lokalizacja | |
Organizator | Poznań (ZTM Poznań) |
Liczba linii |
|
Lata funkcjonowania | od 1925 |
Autobusy miejskie w Poznaniu wraz z wykazem linii autobusowych podmiejskich – jeden z najstarszych systemów autobusowych w Polsce. Uruchomiony został w 1925 roku.
Historia[edytuj | edytuj kod]
Poznańskie autobusy należą do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Sp. z o.o., które wspólnie z przewoźnikami z gmin ościennych obsługuje linie miejskie i podmiejskie na zlecenie ZTM Poznań. Wyjątek stanowi tu Komunikacja miejska w Swarzędzu.
Komunikację autobusową w Poznaniu uruchomiono 1 listopada 1925 roku, choć od 1922 roku koncesję na przewozy posiadała spółka Poznańskie Autobusy S.A.[1]. Pierwsze linie autobusowe oznaczane były literami A, B itd., dopiero w 1954 roku zaczęto je oznaczać liczbami, od 51 wzwyż. Jedna linia kursowała ze Starego Rynku na Główną, a druga również ze Starego Rynku na Winiary. Wkrótce uruchomiono trzecią linię, z Placu Wolności na ul. Matejki. Pasażerów woziły cztery nowo zakupione autobusy marki Scania (każdy z nich o pojemności 25 pasażerów). 18 kwietnia 1934 otwarto pierwszą linię podmiejską, do Mosiny (funkcjonowała zaledwie dwa lata)[2]. W 1944 roku w Poznaniu pojawiły się pierwsze autobusy gazowe firmy Bussing. Podczas okupacji niemieckiej, okupant odczuwał braki paliwowe, w związku z czym wprowadził napęd gazowy. W większości zbiorniki gazowe znajdowały się na dachach autobusów. Wyjątek stanowiła linia z Garbar do Naramowic - tutaj z uwagi na niski wiadukt kolejowy (Tama Garbarska) używano doczep ze zbiornikiem gazowym. Autobusy gazowe (trzy sztuki) kursowały do końca 1945, zastępując nieodbudowane jeszcze linie tramwajowe na Dębiec i na Starołękę z ulicy Zielonej. Na ulicy tej, a także na ul. Św. Trójcy i na Starołęce znajdowały się specjalnie do tego celu wybudowane przez Niemców hydranty gazowe. Paliwa starczało tylko na podróż w jedną stronę[3].
Znaczny rozwój komunikacji autobusowej nastąpił w Poznaniu w latach 50. XX wieku. Linie dotarły do wielu dzielnic peryferyjnych (np. Krzyżownik, czy Starołęki Wielkiej), a także poza miasto (Swarzędz, Tarnowo Podgórne, Puszczykowo). Przyjęto też nowy tabor: najpierw Sany H-O1B, a potem Sany H-25B oraz (od połowy lat 60. XX wieku) ZiS-y 155. Dysponowano również Mavagami[2]. Autobusy stacjonujące dotąd na ul. Zwierzynieckiej, doczekały się w 1968 nowej zajezdni na ul. Warszawskiej[4].
W roku 1959 w mieście pojawiły się pierwsze Jelcze 272 MEX[5], a w 1966 pierwsze przegubowe Jelcze AP-02 (sześć sztuk). W roku 1970 MPK Poznań dysponowało wyłącznie Jelczami i było ich wówczas 227 sztuk (jedynie autobus turystyczny był marki Karosa). Około 1975 kursowały też Jelcze z doczepami (13 sztuk PO01), najczęściej na linii łączącej Ogrody z Krzyżownikami. W 1977 do miasta dotarły pierwsze egzemplarze Jelczy PR110 (10 sztuk). W dniu otwarcia 49. Międzynarodowych Targów Poznańskich podróżowała nimi delegacja partyjno-rządowa. Od 1983 przybywały zmodernizowane Jelcze PR110M. W 1984 na stanie MPK Poznań było 155 Jelczy PR110U, 23 Jelcze PR110M i cztery Jelcze PR110IL. W latach 80. XX wieku, w miarę sprowadzania nowych Ikarusów, liczba Jelczy zaczęła spadać. W 1991 dużą ich liczbę przekazano gminom podpoznańskim w związku z likwidacją linii podmiejskich. W 1992 ostatecznie wycofano ten typ z eksploatacji, pozostawiając trzy sztuki do obsługi wycieczek i przewozów zamkniętych[6]. W 1975 przedsiębiorstwo przewiozło autobusami 101.077 pasażerów. Rekord w tym zakresie przypadł na rok 1994 - 191.452 pasażerów. Potem przewozy spadły z uwagi na rozwój transportu indywidualnego[4].
W 1981 oddano do użytku zajezdnię przy ul. Kaczej na Kopanianie[5].
W 1991 wprowadzono linie autobusowe nocne (w miejsce zlikwidowanych tramwajowych)[5]. W latach 90. zakupiono pierwszy autobus niskopodłogowy (1995 r.) oraz wprowadzono do eksploatacji 122 niskopodłogowe autobusy marki MAN i Neoplan (począwszy od 1996 r.)[5]. W 2002 roku wprowadzono wewnętrzny system monitoringu w pojazdach. Od 2006 roku wszystkie autobusy marki Solaris zostały wyposażone w klimatyzację. Obecnie jest to 60 linii dziennych miejskich i podmiejskich oraz 21 nocnych, jak również jedna linia turystyczna obsługiwana przez zabytkowy tabor kursująca w weekendy. 31 marca 2008 r. MPK Poznań zakupiło za 1,5 mln złotych pierwszy w Polsce autobus Solaris Urbino 18 III Hybrid. Kursuje on po mieście od października 2008 r. Od 16 stycznia 2010 roku Poznań jest miastem posiadającym w 100% niskopodłogowy tabor autobusowy; wysokopodłogowe Ikarusy 280.70A z Poznania, trafiły do Częstochowy oraz Tarnowskich Gór (większość została tam zezłomowana). Z kolei w 2013 roku MPK wycofało swój jedyny średniopodłogowy autobus Ikarus 435.05D[7].
W 2005 MPK Poznań dysponowało 182 autobusami. W zajezdni przy ul. Pustej (Warszawskiej) stacjonowało 78 Neoplanów, 40 Ikarusów, w tym 33 typu 280, 12 Solarisów Urbino 18, 10 Solarisów Urbino 12 i 5 DAF-ów. W zajezdni przy ul. Kaczej garażowało 125 autobusów, w tym ponad 80 MAN-ów, 36 Ikarusów i 7 Jelczy. Najstarszym autobusem wykorzystywanym w służbie liniowej był DAF MB200 z 1982. Obsługiwano wówczas 77 linii, w tym 21 nocnych[2].
1 października 2011 roku, w związku z integracją transportu z Luboniem i częściowo z gminą Komorniki, a także w związku z ujednolicaniem numeracji linii podmiejskich, zmieniono oznaczenie linii 56 Górczyn – Luboń Żabikowo na 616, nie przydzielając poprzedniego numeru do żadnej trasy. Jednocześnie ograniczono funkcjonowanie tej linii do godzin szczytu w dni powszednie. Linię 56 uruchomiono ponownie na nowej trasie Ogrody – Krzyżowniki z dniem 1 lipca 2014 r.
W dniu 3 września 2012 r. została zlikwidowana kursująca od 1966 roku[8] linia pospieszna A[9], natomiast w jej miejsce utworzono linie nr. 45 oraz 97. 28 stycznia 2013 r. zlikwidowano linię 88, a jej kursy do Moraska przejęła linia podmiejska nr 902.
1 stycznia 2015 r. likwidacji uległy linie 70 i 72 – zostały zastąpione przez nowe linie podmiejskie 320, 321 oraz 322.
W styczniu 2019 roku nastąpiła zmiana numeracji miejskich linii dziennych na trzycyfrowe w celu ujednolicenia systemu numeracji tras autobusowych. Do wcześniej obowiązującego numeru została dopisana cyfra 1 – np. linia nr 44 otrzymała oznaczenie 144, aczkolwiek przez 3 do 4 miesięcy miał być okres przejściowy, w którym na równi funkcjonowały stara i nowa numeracja linii[10]. Wszelkie nowe linie autobusowe wprowadzone w 2018 roku posiadają oznaczenia trzycyfrowe[10].
W nocy z 1 na 2 marca 2021 roku zaczął obowiązywać nowy schemat przebiegu nocnej komunikacji – linie o numerach od 201[a] do 231 będą kursować tylko na terenie miasta Poznania, natomiast te o numerze od 250 wzwyż staną się podmiejskimi[11]. Wraz ze zmianą numeracji linii mają powstać nowe połączenia[11]. Przystanki autobusowe przy rondzie Kaponiera przestaną pełnić funkcję początkowo-końcowych, stając się „przelotowymi”[11].
Od 2024 roku nastąpi reorganizacja linii autobusowych w północnym Poznaniu[12]. Dotyczy to także całej sieci tramwajowej[13][14].
W autobusie o numerze #1840 znajduje się tabliczka upamiętniająca Krystynę Feldman, oddaną pasażerkę poznańskiej komunikacji. Tabliczkę umieszczono na miejscu, na którym najczęściej w tym pojeździe siadała.
Odnowa taboru[edytuj | edytuj kod]
Lata '90 XX wieku[edytuj | edytuj kod]
Początek odnowy taboru MPK Poznań rozpoczęło w 1994 roku. Wtedy to zakupiono 19 autobusów marki Ikarus 280.70A oraz 1 sztukę autobusu marki Ikarus 435.05D, które zostały wyposażone w silniki spełniające normę spalin EURO 1. Pojazdy wyposażone były również w automatyczne skrzynie biegów.
Pierwszy autobus niskowejściowy – Jelcz M121M zadebiutował w 1995 roku.
W 1996 roku zakupiono 122 niskopodłogowe miejskie autobusy MAN i Neoplan. Pojazdy spełniały normy spalin EURO 1 i EURO 2. Pierwszy Neoplan przybył z montowni w Bolechowie 22 marca 1996[15].
Lata 2000 - 2010[edytuj | edytuj kod]
W latach 2000 - 2004 zakupiono łącznie 62 niskopodłogowe autobusy takich marek jak: Solaris, MAN i Jelcz. W 2006 roku zakupiono 30 autobusów przegubowych Solaris Urbino 18 III oraz 22 autobusy MAN NL263 Lion's City. Zakupione autobusy spełniały normy spalin EURO 3 oraz zostały wyposażone w klimatyzację całopojazdową.
W 2008 roku zakupiono 6 sztuk Solarisów Urbino 18 III wyposażonych w silniki spełniające normę spalin EURO 5 oraz autobus hybrydowy Solaris Urbino 18 III Hybrid (ten ostatni wszedł na stan 3 listopada 2008)[16].
W 2009 roku zakupiono 5 autobusów Solaris Urbino 12 III wyposażonych w silniki EURO 5 EEV, 20 autobusów Solaris Urbino 18 III (silniki EURO 5 EEV) oraz 4 autobusy MAN NL273 Lion's City wyposażone w silniki spełniające normę spalin EURO 4.
Lata 2010 - 2020[edytuj | edytuj kod]
W latach 2010 - 2012 zakupiono 93 autobusy Solaris Urbino 12 III oraz 18 III (silniki spełniające normę spalin EURO 5 EEV), 26 sztuk autobusów Solaris Urbino 8,6 III (silniki EURO 5 EEV) i 2 minibusy Iveco Kapena 65C Urby. Wszystkie autobusy zakupiono w ramach dofinansowania z funduszy unijnych.
W 2013 roku zakupiono 25 sztuk autobusów Solaris – 23 sztuki Solarisów Urbino 12 III oraz 2 sztuki Solarisów Urbino 18 III. Autobusy te pozyskano w formie 8 letniej dzierżawy. 3 z 25 pojazdów spełniają normę spalin EURO 6[17]. W 2016 roku tabor MPK zasiliło 20 sztuk autobusów marki Solaris z najnowszej IV generacji modelu Urbino 18.
Rok 2018 przyniósł kolejne zasilenie w postaci łącznie 37 sztuk (19 sztuk Solarisów Urbino 12 i 18 sztuk Urbino 18).
W 2020 roku do ruchu wprowadzone zostały pierwsze pojazdy o napędzie elektrycznym. Dostarczono wtedy 6 sztuk Solarisów Urbino 12 IV Electric, które zostały zakupione z pomocą projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „System zielonych inwestycji - Część 2 - GEPARD - Bezemisyjny transport publiczny” oraz 15 sztuk Solarisów Urbino 18 IV Electric zakupionych w ramach dotacji Regionalnego Programu Operacyjnego „Korekta funkcjonowania układu komunikacyjnego w rejonie ronda Rataje”[18].
Lata 2021-2030[edytuj | edytuj kod]
W 2021 do Poznania dostarczono kolejne 37 pojazdów elektrycznych marki Solaris (31 sztuk Urbino 12 IV Electric i 6 sztuk Urbino 18 IV Electric) zakupionych w projekcie "Elektryfikacja wybranych linii autobusowych w Poznaniu” dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, oś priorytetowa VI „Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach”, działanie 6.1 „Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach”[19]. Autobusy zlokalizowane są na zajezdni przy ulicy Warszawskiej oraz Kaczej. Wysyłane często na linie 149, 175, 176, 163, 190, 169, 145, 160 (12 metrów) oraz 174, 169, 193 (wersje 18 metrowe)
W 2022 roku MPK Poznań zakupiło 5 minibusów Mercus MB Sprinter City. Służą one do obsługi linii o niskim zagęszczeniu pasażerów - tj. 121, 122, 123, 124 oraz podmiejskie 416. Pojazdy mogą przewozić do 14 osób na miejscach siedzących.
W 2023 roku do floty przewoźnika dołączyły przegubowe autobusy Mercedes-Benz Conecto G spełniające normę emisji spalin Euro 6. Są one zlokalizowane na zajezdni przy ul. Kaczej, i często wysyłane na linie 177, 164, 727, 182, 191, 159.
Kolejnym zakupem w 2023 roku było 25 autobusów Solaris Urbino 12 IV hydrogen. Inwestycja została dofinansowana z programu "Zielony transport publiczny", rozpisanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wszystkie z zamówionych autobusów dostarczono na zajezdnię przy ulicy Warszawskiej, gdzie znajduje się stacja tankowania wodoru wybudowana przez Orlen. Obsługują one głównie linie zlokalizowane przy Rondzie Rataje i Śródka, ale często wysyłane są w różne części miasta, niekoniecznie podlegające pod Warszawską. Linie: (152, 157, 158, 162, 166, 168, 169, 173, 178, 181, 184, 185, 188, 190, 196)
Linie dzienne[edytuj | edytuj kod]
Linia | Trasa | Strefy biletowe[20] |
Linie zwykłe miejskie[21] | ||
121 | OGRODY – Szpitalna – Nowina – Skąpskiego – MEISSNERA | A |
122 | JUNIKOWO – Wieruszowska – Ziębicka – Grunwaldzka – Smoluchowskiego – Kamiennogórska – Dziewińska – Kmicica – Ścinawska – Grunwaldzka – Cmentarna – Grunwaldzka – JUNIKOWO | A |
123 | STAROŁĘKA PKM – Starołęcka – Żeglarska – Oświęcimska – Sandomierska – Niżańska – Garaszewo – KRZESINY | A |
124 | SAFONY – Wergiliusza – Literacka – Koszalińska – Biskupińska – INSTYTUT TECHNOLOGICZNO–PRZYRODNICZY | A |
145 | KACZA – Kacza – Mrągowska – Promienista – Jugosłowiańska – Taczanowskiego – Bułgarska – Marcelińska – Przybyszewskiego – Rondo Jana Nowaka-Jeziorańskiego – Reymonta – Wyspiańskiego – Głogowska – DWORZEC ZACHODNI Powrót: DWORZEC ZACHODNI – Zachodnia – Głogowska – Berwińskiego – Wyspiańskiego – ... – KACZA | A |
146 | BORANTA – Boranta – Naramowicka – Łużycka – Stoińskiego – Umultowska – Opieńskiego – Szymanowskiego – Stróżyńskiego – bł. Marka z Aviano – Mateckiego – Obornicka – Szarych Szeregów – Rondo ks. Antoniego Sroki – Strzeszyńska – Biskupińska – STRZESZYN W okresie wakacji letnich linia wydłużona do Strzeszynka | A |
148 | RONDO KAPONIERA – Zwierzyniecka – Rondo Kaponiera – Bukowska – Bułgarska – Marcelińska – Strzegomska – Brzechwy – Złotowska – Bukowska – Perzycka – ŁAWICA Powrót: ŁAWICA – Złotowska – Brzechwy – ... – Bukowska – Zeylanda – RONDO KAPONIERA | A |
149 | GÓRCZYN PKM – Zgoda – Głogowska – Ostatnia – Bohaterów Westerplatte – Rondo Świerczewo – Kołłątaja – Opolska – Jesionowa – Górecka – Czechosłowacka – Łozowa – 28 Czerwca 1956 r. – DĘBIEC PKM | A |
152 | RONDO RATAJE – Zamenhofa – Piłsudskiego – Inflancka – Kurlandzka – Szwajcarska – abpa Dymka – Piwna – Kobylepole – Borówki – DARZYBÓR | A |
154 | RONDO RATAJE – Krzywoustego – Torowa – Rondo Szczepankowo im. Mycielskich – Ługańska – Szczepankowo – Gospodarska – Spławie – SPŁAWIE Wybrane kursy do pętli KRZESINY: RONDO RATAJE – ... – Gospodarska – Glebowa – Ostrowska – Tarnowska – Pabianicka – KRZESINY | A |
156 | OGRODY – Szpitalna – Nowina – Polska – Dąbrowskiego – Santocka – Sianowska – Słupska – KRZYŻOWNIKI Powrót: KRZYŻOWNIKI – ... – Dąbrowskiego – OGRODY | A |
157 | RONDO ŚRÓDKA – Wyszyńskiego – Rondo Śródka – Jana Pawła II – abpa Baraniaka – abpa Dymka – Browarna – Rondo Obrońców Grodna – Światopełka – Warszawska – Mogileńska – Pusta – MOGILEŃSKA Powrót: MOGILEŃSKA – ... – Jana Pawła II – Rondo Śródka – Jana Pawła II – RONDO ŚRÓDKA | A |
158 | STAROŁĘKA – Starołęcka – Rondo Wielka Starołęka – Głuszyna – Piotrowo – SYPNIEWO | A |
159 | POZNAŃ GŁÓWNY – Dworcowa – Święty Marcin – Rondo Kaponiera – Roosevelta – Bukowska – PORT LOTNICZY ŁAWICA Powrót: PORT LOTNICZY ŁAWICA – Bukowska – Zeylanda – Rondo Kaponiera – Święty Marcin – Dworcowa – POZNAŃ GŁÓWNY | A |
160 | GARBARY PKM – Garbary – Małe Garbary – Wolnica – Solna – Nowowiejskiego – al. Wielkopolska – Nad Wierzbakiem – Wojska Polskiego – Podolańska – Lutycka – Szczawnicka – Zakopiańska – Kosowska – Strzeszyńska – Biskupińska – STARY STRZESZYN[22] Wybrane kursy: GARBARY PKM – ... – Biskupińska – STARY STRZESZYN[22] – Koszalińska – Literacka – Wergiliusza – SAFONY | A |
161 | OGRODY – Szpitalna – Nowina – Polska – Dąbrowskiego – Słupska – KRZYŻOWNIKI Powrót: KRZYŻOWNIKI – ... – Dąbrowskiego – OGRODY | A |
162 | RONDO RATAJE – Jana Pawła II – Rondo Rataje – Zamenhofa – Piłsudskiego – Inflancka – Bobrzańska – Krzywoustego – Torowa – Pokrzywno – Garaszewo – Krzesiny – KRZESINY – Pabianicka – Tarnowska – Ostrowska – Ługańska – Krzywoustego – Wiatraczna – Inflancka – Piłsudskiego – Zamenhofa – Rondo Rataje – Krzywoustego – RONDO RATAJE Pierwsze kursy w dni świąteczne: RONDO RATAJE – ... – Ostrowska – Spławie – SPŁAWIE – Spławie – Gospodarska – Glebowa – Skibowa – Szczepankowo – Ługańska – Krzywoustego – ... – RONDO RATAJE | A |
163 | GÓRCZYN PKM – Zgoda – Ściegiennego – Taczanowskiego – Bułgarska – Marcelińska – Grochowska – Bukowska – Zeylanda – Zwierzyniecka – Rondo Kaponiera – Święty Marcin – al. Niepodległości – Solna – Wolnica – Małe Garbary – Estkowskiego - RONDO ŚRÓDKA Powrót: RONDO ŚRÓDKA – ... – al. Niepodległości – Święty Marcin – Rondo Kaponiera – Roosevelta – Bukowska – ... – GÓRCZYN PKM | A |
164 | KACZA – Mrągowska – Jawornicka – Promienista – Ściegiennego – Arciszewskiego – Reymonta – Chociszewskiego – Kasprzaka – Matejki – Szylinga – Kraszewskiego – Dąbrowskiego – Kościelna – Nad Wierzbakiem – Wojska Polskiego – Golęcińska – Koszalińska – Literacka – PUSZKINA Powrót: PUSZKINA – ... Chociszewskiego – Szymborska – Hetmańska – Arciszewskiego – ... – KACZA | A |
166 | RONDO RATAJE – Jana Pawła II – Rondo Rataje – Zamenhofa – Piłsudskiego – Inflancka – Bobrzańska – Chartowo – Kurlandzka – Szwajcarska – Folwarczna - Piwna - abpa Dymka – Browarna – Światopełka – Warszawska – Sośnicka – Sarnia – Kamieńska – Starachowicka – ZIELINIEC Powrót: ZIELINIEC – Kamieńska – ... – Szwajcarska – Szwajcarska Szpital – Kurlandzka – Chartowo – Wiatraczna – Inflancka – ... – RONDO RATAJE | A |
167 | RONDO ŚRÓDKA – Wyszyńskiego – Rondo Śródka – Wyszyńskiego – Most Bolesława Chrobrego – Estkowskiego – Garbary – Szelągowska – Naramowicka – Radojewo – Piołunowa – RADOJEWO Powrót: RADOJEWO – Piołunowa – Podbiałowa – Radojewo – ... – Wyszyńskiego – Rondo Śródka – Jana Pawła II – RONDO ŚRÓDKA | A |
168 | POZNAŃ GŁÓWNY – Dworcowa – Święty Marcin – al. Niepodległości – Przepadek – Pułaskiego – al. Armii Poznań – Księcia Mieszka I – al. Solidarności – Piątkowska – Juraszów – Strzeszyńska – Rondo ks. Sroki – Kosowska – Zakopiańska – STRZESZYN PKM Powrót: STRZESZYN PKM – ... – Księcia Mieszka I – Przepadek – al. Niepodległości – Święty Marcin – Rondo Kaponiera – Święty Marcin – Dworcowa – POZNAŃ GŁÓWNY | A |
169 | OS. KOPERNIKA – Promienista – Grochowska – Marcelińska – Przybyszewskiego – Bukowska – Zeylanda – Zwierzyniecka – Rondo Kaponiera – Święty Marcin – al. Niepodległości – Przepadek – Pułaskiego – al. Armii Poznań – Księcia Mieszka I – Słowiańska – Murawa – Rondo Solidarności – Murawa – Lechicka – Naramowicka – Łużycka – Stoińskiego – Kurpińskiego – Wojciechowskiego – Jaroczyńskiego – Stróżyńskiego – Szymanowskiego – Szeligowskiego – OS. SOBIESKIEGO Powrót: OS. SOBIESKIEGO – ... – Księcia Mieszka I – Przepadek – ... – Święty Marcin – Rondo Kaponiera – Roosevelta – Bukowska – ... – OS. KOPERNIKA | A |
170 | PUSZKINA – Literacka – Golęcińska – Wojska Polskiego – Dojazd – Al. Solidarności – POŁABSKA Powrót: RONDO SOLIDARNOŚCI – Al. Solidarności – Dojazd – Wojska Polskiego – Golęcińska – Literacka – PUSZKINA[23] | A |
171 | OS. DĘBINA – 28 Czerwca 1956 r. – Łozowa – Czechosłowacka – Dolna Wilda – Wspólna – Rolna – Pamiątkowa – 28 Czerwca 1956 r. – Kosińskiego – Prądzyńskiego – Fabryczna – Robocza – Przemysłowa – ks. Wujka – al. Przemysła II – Towarowa – Powstańców Wlkp. – al. Niepodległości – Przepadek – Pułaskiego – al. Armii Poznań – Księcia Mieszka I – al. Solidarności – Rondo Solidarności – Murawa – OS. WICHROWE WZGÓRZE Powrót: OS. WICHROWE WZGÓRZE – ... – Księcia Mieszka I – Przepadek – ... – Fabryczna – 28 Czerwca 1956 r. – Pamiątkowa – ... – OS. DĘBINA | A |
174 | OS. SOBIESKIEGO – Smoleńska – Szymanowskiego – Opieńskiego – Umultowska – Połabska – al. Solidarności – Rondo Solidarności – Murawa – Słowiańska – Szelągowska – Garbary – Strzelecka – Królowej Jadwigi – Most Królowej Jadwigi – Krzywoustego – Rondo Rataje – Zamenhofa – Krucza – Orla – Pawia – Inflancka – Kurlandzka – Obodrzycka - UNII LUBELSKIEJ Powrót: UNII LUBELSKIEJ – ... – Królowej Jadwigi – Strzelecka – Kazimierza Wielkiego – Mostowa – Wielka – Garbary – ... – OS.SOBIESKIEGO | A |
175 | GÓRCZYN PKM – Zgoda – Ściegiennego – Głogowska – Rakoniewicka – Leszczyńska – Opolska – DĘBIEC PKM | A |
176 | OS. DĘBINA – 28 Czerwca 1956 r. – Łozowa – Czechosłowacka – Dolna Wilda – Wspólna – Rolna – Hetmańska – Dolna Wilda – Żelazka – Droga Dębińska – Strzelecka – Kazimierza Wielkiego – Mostowa – Wielka – Garbary – GARBARY PKM Powrót: GARBARY PKM – Garbary – Droga Dębińska – ... – OS. DĘBINA | A |
177 | RONDO KAPONIERA – Zwierzyniecka – Rondo Kaponiera – Roosevelta – Bukowska – Leśnych Skrzatów – Brzechwy – Złotowska – Malwowa – Grunwaldzka – JUNIKOWO Powrót: JUNIKOWO – ... – Bukowska – Zeylanda – Zwierzyniecka – RONDO KAPONIERA | A |
178 | SZARYCH SZEREGÓW – Szarych Szeregów – Obornicka – Rondo Obornickie – Lechicka – Piątkowska – al. Solidarności – Rondo Solidarności – Murawa – Lechicka – Most Lecha – Bałtycka – Hlonda – Podwale – Rondo Śródka – Jana Pawła II – RONDO ŚRÓDKA Powrót: RONDO ŚRÓDKA – Wyszyńskiego – Rondo Śródka – Podwale – ... – SZARYCH SZEREGÓW | A |
179 | KACZA – Mrągowska – Jawornicka – Promienista – Ściegiennego – Arciszewskiego – Hetmańska – Dmowskiego – Krauthofera – Górecka – Jesionowa – Opolska – DĘBIEC PKM | A |
180 | GÓRCZYN PKM – Zgoda – Ściegiennego – Głogowska – Fabianowo – Wołczyńska – Wołowska – Rybnicka – Krzepicka – Oleśnicka – Wołowska – Sycowska – Lange – SYCOWSKA CENTRUM HANDLOWE Powrót: SYCOWSKA CENTRUM HANDLOWE – ... – Fabianowo – Kowalewicka – Nowe Kotowo – Modlibowskiej – Mieleszyńska – Głogowska – ... – GÓRCZYN PKM | A |
181 | RONDO RATAJE – Jana Pawła II – Rondo Rataje – Zamenhofa – Piłsudskiego – Inflancka – Piaśnicka – Chartowo – Dymka – Szwajcarska – Szwedzka - Krzywoustego – KRZYWOUSTEGO KINEPOLIS Powrót: KRZYWOUSTEGO KINEPOLIS – Klenowska – Szwedzka – ... – Zamenhofa – Rondo Rataje – Krzywoustego – RONDO RATAJE | A |
182 | GÓRCZYN PKM – Zgoda – Ściegiennego – Arciszewskiego – Grochowska – Szpitalna – Dąbrowskiego – Żeromskiego – Niestachowska – Wojska Polskiego – gen. Maczka – Piątkowska – Słowiańska – Murawa – Rondo Solidarności – Murawa – OS. WICHROWE WZGÓRZE | A |
183 | RONDO ŚRÓDKA - Estkowskiego - Garbary - Szelagowska - Naramowicka Serbska – Rondo Solidarności – al. Solidarności – Dojazd – Lutycka – Szczawnicka – Druskienicka – Jasielska – Strzeszyńska – Rondo ks. Sroki – SZARYCH SZEREGÓW Powrót: SZARYCH SZEREGÓW – ... – Estkowskiego - Rondo Śródka – Jana Pawła II – RONDO ŚRÓDKA | A |
184 | RONDO RATAJE – Jana Pawła II – Rondo Rataje – Zamenhofa – Krucza – Orla – Pawia – Inflancka – Kurlandzka – Szwajcarska – SZWAJCARSKA CENTRUM HANDLOWE – Szwajcarska – Szwajcarska Szpital – Kurlandzka – abpa Baraniaka – Jana Pawła II – Rondo Śródka – Warszawska – św. Michała – Termalna – TERMY MALTAŃSKIE Wybrane kursy: RONDO RATAJE – ... – TERMY MALTAŃSKIE – Grodzieńska – Krańcowa – NOWE ZOO | A |
185 | RONDO ŚRÓDKA – Wyszyńskiego – Rondo Śródka – Podwale – Hlonda – Zawady – Główna – Gdyńska – Bałtycka – Most Lecha – Lechicka – Serbska – Rondo Solidarności – Murawa – Lechicka – Umultowska – Wiechowicza – Kurpińskiego – Jaroczyńskiego – Stróżyńskiego – Szymanowskiego – Szeligowskiego – OS. SOBIESKIEGO Powrót: OS. SOBIESKIEGO – ... – Podwale – Rondo Śródka – Jana Pawła II – RONDO ŚRÓDKA | A |
186 | OGRODY – Szpitalna – Nowina – Dąbrowskiego – Sianowska – Słupska – Chojnicka – Wilków Morskich – KIEKRZ Powrót: KIEKRZ – ... – Dąbrowskiego – OGRODY | A |
188 | OS. SOBIESKIEGO – Stróżyńskiego – Morasko – pętla Morasko – Jaśkowiaka – RADOJEWO[24] Linia kursuje tylko w dni nauki szkolnej. | A |
189 | STAROŁĘKA PKM - św. Antoniego - Minikowo - Baranowska - Uni Lubelskiej - Forteczna - STAROŁĘKA PKM* *od strony pętli tramwajowej | A |
190 | RONDO RATAJE – Krzywoustego – Kólowej Jadwigii – AWF[25] – Kazimierza Wielkiego – Mostowa – Wielka – Garbary – Szelągowska – Słowiańska – Piątkowska – Wojciechowskiego – Jaroczyńskiego – Stróżyńskiego – OS. SOBIESKIEGO Powrót: OS. SOBIESKIEGO – ... – Szelągowska – Garbary – Kazimierza Wielkiego – AWF - … - RONDO RATAJE | A |
191 | OS. KOPERNIKA – Promienista – Jugosłowiańska – Taczanowskiego – Bułgarska – Bukowska – Szpitalna – Dąbrowskiego – Żeromskiego – Niestachowska – Witosa – al. Solidarności – Połabska – Umultowska – Opieńskiego – Szymanowskiego – Stróżyńskiego – OS. SOBIESKIEGO | A |
193 | GÓRCZYN PKM – Zgoda – Ściegiennego – Promienista – Jawornicka – Grunwaldzka – Bułgarska – Bukowska – Szpitalna – Dąbrowskiego – Żeromskiego – Niestachowska – Witosa – al. Solidarności – Piątkowska – Wojciechowskiego – Jaroczyńskiego – Stróżyńskiego – OS. SOBIESKIEGO | A |
194 | STAROŁĘKA – Starołęcka – Czernichowska – Ożarowska – Rondo Minikowo – Sandomierska – Garaszewo – Sandomierska – Rondo Minikowo – Minikowo – Św. Antoniego – Książęca – STAROŁĘKA Wybrane kursy w dni szkolne: STAROŁĘKA – Starołęcka – Starołęka Wielka – Starołęcka – Czernichowska – ... – STAROŁĘKA | A |
196 | RONDO RATAJE – Jana Pawła II – Rondo Rataje – Zamenhofa – Piłsudskiego – Inflancka – Kurlandzka – Bobrzańska – Krzywoustego – Torowa – Rondo Szczepankowo im. Mycielskich – Ostrowska – Tarnowska – Pabianicka – KRZESINY – Krzesiny – Garaszewo – Pokrzywno – Torowa – Rondo Szczepankowo im. Mycielskich – Ługańska – Krzywoustego – Wiatraczna – Inflancka – Piłsudskiego – Zamenhofa – Rondo Rataje – Krzywoustego – RONDO RATAJE Trasa jednokierunkowa | A |
198 | OS. SOBIESKIEGO – Stróżyńskiego – Szymanowskiego – Opieńskiego – Umultowska – Krygowskiego – Kampus UAM Morasko – Krygowskiego – OS. RÓŻANY POTOK Wybrane kursy w ciągu tygodnia: OS. SOBIESKIEGO – Stróżyńskiego – Szymanowskiego – Opieńskiego – Umultowska – Krygowskiego – OS. RÓŻANY POTOK – Dzięgielowa – Naramowicka – RADOJEWO | A |
Linie podmiejskie | ||
173 | RONDO ŚRÓDKA – Wyszyńskiego – Rondo Śródka – Podwale – Hlonda – Zawady – Główna – Gnieźnieńska – BOGUCIN/PĘTLA – Gnieźnieńska – Bałtycka – Janikowska – JANIKOWO Wybrane kursy: RONDO ŚRÓDKA – ... – BOGUCIN/PĘTLA – ... – JANIKOWO – Janikowo/Asfaltowa – JANIKOWO/OGRODNICZA | A, B |
312 | RONDO ŚRÓDKA – Podwale – Zawady – Główna – Gdyńska – Koziegłowy – Czerwonak – Miękowo – Owińska/Kolejowa – Owińska/Dworcowa – Owińska/Piotrowskiego – Owińska/Bydgoska – Bolechowo/Poznańska – Bolechowo/Wojska Polskiego – PROMNICE/PÓŁNOCNA Wybrane kursy: RONDO ŚRÓDKA – ... – Czerwonak/Gdyńska – Czerwonak/Leśna – Czerwonak/Brzozowa – Czerwonak/Zdroje – Czerwonak/Źródlana – Czerwonak/Leśna – ... – Bolechowo/Wojska Polskiego – Bolechowo/Obornicka – Bolechowo-Osiedle/Zespół Szkół – ... PROMNICE/PÓŁNOCNA | A, B |
320 | RONDO ŚRÓDKA – Podwale – Zawady – Główna – Gdyńska – Koziegłowy/Poznańska – Koziegłowy/Taczaka – Koziegłowy/Piaskowa – KOZIEGŁOWY/ZAKŁADY DROBIARSKIE | A, B |
321 | RONDO ŚRÓDKA – Podwale – Zawady – Główna – Gdyńska – Koziegłowy – Kicin – KICIN/PĘTLA | A, B |
322 | PIĄTKOWSKA – Al. Solidarności – Rondo Solidarności – Serbska – Lechicka – Most Lecha – Bałtycka – Gdyńska – Koziegłowy/Poznańska – Koziegłowy/Piaskowa – Koziegłowy/Piłsudskiego – CZERWONAK/CMENTARZ | A, B |
323 | RONDO ŚRÓDKA – Podwale – Zawady – Główna – Gdyńska – Koziegłowy – Kicin – Kliny – Mielno – Wierzonka – Karłowice – TUCZNO/PĘTLA | A, B |
341 | RONDO ŚRÓDKA – Podwale – Zawady – Główna – Gdyńska – Koziegłowy – Czerwonak – Owińska – Bolechowo-Osiedle – Szlachęcin – Murowana Goślina/Kutrzeby – Murowana Goślina/Długa – Murowana Goślina/Poznańska – Murowana Goślina/Rogozińska – PRZEBĘDOWO/PĘTLA | A, B |
342 | RONDO ŚRÓDKA – Podwale – Zawady – Główna – Gdyńska – Koziegłowy – Czerwonak – Owińska/Poznańska – Owińska/Kolejowa – Owińska/Dworcowa – Owińska/Piotrowskiego – Owińska/Bydgoska – Bolechowo/Poznańska – Bolechowo/Wojska Polskiego – Bolechowo/Obornicka – Szlachęcin – Murowana Goślina/Kutrzeby – Murowana Goślina/Długa – Murowana Goślina/Poznańska – Murowana Goślina/Rogozińska – PRZEBĘDOWO/PĘTLA | A, B |
348 | OS. SOBIESKIEGO – Stróżyńskiego – Szymanowskiego – Opieńskiego – Umultowska – Krygowskiego – Dzięgielowa – Naramowicka – Radojewo – Biedrusko/Poznańska – BIEDRUSKO/PARK – Biedrusko/Wolności – Promnice – Bolechowo/Wojska Polskiego – Bolechowo/Obornicka – Szlachęcin – Murowana Goślina/Kutrzeby – Murowana Goślina/Długa – Murowana Goślina/Poznańska – Murowana Goślina/Rogozińska – PRZEBĘDOWO/PĘTLA | A, B |
388 | KOZIEGŁOWY/PIASKOWA SZKOŁA – Koziegłowy/Piaskowa – Koziegłowy/Poznańska – Kicin – Kliny – Mielno – Wierzonka/Gminna – Wierzonka/Karłowicka – Dębogóra/Kasztanowa – Dębogóra/Leśna – Dębogóra/Dębowa – DĘBOGÓRA/DĄBRÓWKI Kursuje tylko w dni robocze, 3 kursy/dzień. | B, C |
392 | Owińska/Dworcowa – Owińska/Zielona – Bolechówko/Lipowa – Potasze/Lipowa – POTASZE/JODŁOWA Kursuje tylko w dni robocze, w godzinach 5:20 – 13:45 | B, C |
394 | KOZIEGŁOWY/PIASKOWA SZKOŁA – Koziegłowy/Poznańska – Kicin – Czerwonak/Zdroje – Czerwonak/Źródlana – Czerwonak/Gdyńska – Miękowo Kursuje tylko w dni robocze, w godzinach 5:20 – 13:45 | B, C |
396 | KOZIEGŁOWY/PIASKOWA SZKOŁA – Koziegłowy/Poznańska – Kicin – Czerwonak/Zdroje – Czerwonak/Źródlana – Czerwonak/Gdyńska – Miękowo – Owińska/Poznańska – Owińska/Kolejowa – Owińska/Dworcowa – Owińska/Zielona – Bolechówko/Lipowa – Potasze/Lipowa – POTASZE/JODŁOWA Kursuje tylko w dni robocze, w godzinach 5:20 – 13:45 | B, C |
397 | PROMNICE/KLONOWA – Promnice/Północna – Bolechowo/Wojska Polskiego – Bolechowo/Poligonowa – Trzaskowo – TRZASKOWO/WIEŚ Linia kursuje w dni robocze. | C |
401 | RONDO ŚRÓDKA – Warszawska – Poznańska – Polna – Cieszkowskiego – Kwaśniewskiego – OS.KOŚCIUSZKOWCÓW | II |
405 | RONDO ŚRÓDKA – Warszawska – Tysiąclecia – Polna – SWARZĘDZ RYNEK | II |
406 | RONDO ŚRÓDKA – Warszawska – Tysiąclecia – JASIN ETC | II |
407 | RONDO ŚRÓDKA – Warszawska – Tysiąclecia – JASIN UL. RABOWICKA | II |
412 | RONDO ŚRÓDKA – Wyszyńskiego – Rondo Śródka – Podwale – Hlonda – Zawady – Główna – Gnieźnieńska – BOGUCIN/PĘTLA – Kobylnica – Gruszczyn – os. Kościuszkowców – DWORZEC PKP CENTRUM PRZESIADKOWE | II |
416 | MOGILEŃSKA – Pusta – Mogileńska – Warszawska – Sośnicka – Sarnia – Kamieńska – Starachowicka – ZIELINIEC – GRUSZCZYN | A, B |
425 | RONDO RATAJE – Krzywoustego – Anny Jantar – Brneńska – Milczańska – Inflancka – Bobrzańska – Chartowo – abpa Dymka – Szwajcarska - Folwarczna – Kobylepole – Darzyborska – Borówki – Żywiczna – Swarzędz/Szumana – Swarzędz/Przybylskiego – Swarzędz/Graniczna – Swarzędz/Kupiecka – Zalasewo/Planetarna – ZALASEWO/PLANETARNA SZKOŁA Powrót: ZALASEWO/PLANETARNA SZKOŁA – ... – Chartowo – Wiatraczna – Milczańska – ... – RONDO RATAJE | A, B |
431 | RONDO RATAJE – Jana Pawła II – Rondo Rataje – Bolesława Krzywoustego – Torowa – Rondo Szczepankowo im. Mycielskich – Ługańska – Szczepankowo – Tulce/Poznańska – Tulce/Krańcowa – Gowarzewo/Tulecka – Gowarzewo/Swarzędzka – Gowarzewo/Topolowa – Gowarzewo/Akacjowa – Gowarzewo/Swarzędzka – Gowarzewo/Kleszczewska – Tanibórz – Trzek/Topolowa – Bylin – Kleszczewo/Poznańska – KLESZCZEWO/PARK Powrót: KLESZCZEWO/PĘTLA – Kleszczewo/Średzka – Kleszczewo/Poznańska – ... – Ługańska – Bolesława Krzywoustego – Rondo Rataje – Bolesława Krzywoustego – RONDO RATAJE | A, B |
432 | RONDO RATAJE – Jana Pawła II – Rondo Rataje – Bolesława Krzywoustego – Torowa – Rondo Szczepankowo im. Mycielskich – Ługańska – Szczepankowo – Tulce/Poznańska – Tulce/Krańcowa – Gowarzewo/Tulecka – Gowarzewo/Jesionowa – Tulce – Komorniki – Nagradowice – Bylin – Bylin/Sportowa – Kleszczewo/Poznańska – KLESZCZEWO/PĘTLA Powrót: KLESZCZEWO/PĘTLA – Kleszczewo/Średzka – Kleszczewo/Poznańska – ... – Ługańska – Bolesława Krzywoustego – Rondo Rataje – Bolesława Krzywoustego – RONDO RATAJE | A, B |
435 | RONDO RATAJE – Jana Pawła II – Rondo Rataje – Bolesława Krzywoustego – Torowa – Rondo Szczepankowo im. Mycielskich – Ługańska – Szczepankowo – Tulce/Poznańska | A, B |
484 | Dw. Os. Kościuszkowców/Rynek – Tulce kościół | II |
485 | Węzeł Przesiadkowy w Swarzędzu – Łowęcin – Sarbinowo – Jankowo – Biskupice – Jerzykowo – Promno – Pobiedziska Letnisko – Węzeł Przesiadkowy w Pobiedziskach | II |
486 | Węzeł Przesiadkowy w Swarzędzu – Rynek – Siekierki Wielkie | II |
490 | Węzeł Przesiadkowy w Swarzędzu – Rynek – Zieliniec | I |
491 | Węzeł Przesiadkowy w Swarzędzu – Rynek – Gortatowo | I |
492 | Węzeł Przesiadkowy w Swarzędzu – Rynek – Kobylnica – Uzarzewo | I |
493 | Węzeł Przesiadkowy w Swarzędzu – Rynek – Kobylnica – Karłowice | I |
494 | Kobylnica – Dw. Os. Kościuszkowców – Rynek – Dworzec PKP w Swarzędzu – Garby Małe | I |
497 | os. Leśne – Zalasewo/Planetarna – Kruszewnia | I |
498 | Węzeł Przesiadkowy w Swarzędzu – Rynek – Jasin Volkswagen – Kruszewnia | I |
499 | Dw. Os. Kościuszkowców – Zalasewo/Planetarna – os. Leśne | I |
501 | RONDO RATAJE – Jana Pawła II – Rondo Rataje – Bolesława Krzywoustego – Jaryszki/Poznańska – Żerniki/węzeł Koninko – Żerniki/Jana Gutenberga – Gądki/Magazynowa – Gądki/Poznańska – Borówiec/trasa S11 – Skrzynki/trasa S11 – Kórnik/trasa S11 – Kórnik/droga 434 – Kórnik/Stanisława Woźniaka – Kórnik/Poznańska – Kórnik/Zamkowa – Kórnik/Armii Krajowej – Kórnik-Bnin/Rynek – Kórnik-Bnin/Śremska – KÓRNIK/BNIN OSIEDLE Powrót: KÓRNIK/BNIN OSIEDLE – ... – Gądki/Poznańska – Jaryszki/Poznańska – Bolesława Krzywoustego – Rondo Rataje – Bolesława Krzywoustego – RONDO RATAJE | A, B, C |
502 | RONDO RATAJE – Jana Pawła II – Rondo Rataje – Bolesława Krzywoustego – Jaryszki/Poznańska – Żerniki/węzeł Koninko – Żerniki/Jana Gutenberga – Gądki/Magazynowa – Gądki/Zbożowa – Robakowo/Poznańska – Dachowa/Poznańska – Dachowa/Okrężna – Dachowa/Poznańska – Szczodrzykowo/Poznańska – Szczodrzykowo/droga 434 – Dziećmierowo/Dworcowa – Dziećmierowo/Zaułek – Kórnik/Zaułek – Kórnik/droga 434 – Kórnik/Stanisława Woźniaka – Kórnik/Poznańska – Kórnik/Zamkowa – Kórnik/Armii Krajowej – Kórnik-Bnin/Rynek – Kórnik-Bnin/Śremska – KÓRNIK/BNIN OSIEDLE Powrót: KÓRNIK/BNIN OSIEDLE – ... – Gądki/Zbożowa – Gądki/Poznańska – Jaryszki/Poznańska – Bolesława Krzywoustego – Rondo Rataje – Bolesława Krzywoustego – RONDO RATAJE | A, B, C |
503 | RONDO RATAJE – Jana Pawła II – Rondo Rataje – Bolesława Krzywoustego – Jaryszki/Poznańska – SZCZODRZYKOWO/SZKOŁA | A, B, C |
511 | FRANOWO – Szwajcarska – Kurlandzka – Bobrzańska – Krzywoustego – Torowa – Pokrzywno – Pabianicka – Tarnowska – Jaryszki/Składowa – Koninko/Składowa – Szczytniki/Wspólna – Koninko/Pisarska – Koninko/Radiowa – Borówiec/Radiowa – Borówiec/Poznańska – Borówiec/Szkolna – Borówiec/Główna – Kamionki/Poznańska – Kamionki/Platanowa – KAMIONKI/KLONOWA Kursuje tylko w dni robocze. | A, B |
512 | FRANOWO – Kurlandzka – Bobrzańska – Krzywoustego – Torowa – Pokrzywno – Pabianicka – Tarnowska – Ostrowska – Jaryszki/Ostrowska – Żerniki – Koninko/Gutenberga – Szczytniki/Wspólna – Koninko/Pisarska – Koninko/Radiowa – Szczytniki/Jeziorna – Kamionki/Poznańska – Borówiec/Główna – Borówiec/Szkolna – BORÓWIEC/SZKOŁA Powrót: BORÓWIEC/SZKOŁA – ... – Torowa – Krzywoustego – Wiatraczna – Kurlandzka – ... – FRANOWO | A, B |
527 | STAROŁĘKA – Książęca – Starołęcka – Czapury/Poznańska – Wiórek/Podleśna – Wiórek/Poznańska – Czapury/Poznańska – Babki – Daszewice/Leśna – Daszewice/Poznańska – Kamionki/Poznańska – KAMIONKI/PĘTLA Wybrane kursy do przystanku Głuszyna/Kościół. | A, B |
560 | RONDO RATAJE – Jana Pawła II – Rondo Rataje – Bolesława Krzywoustego – Jaryszki/Poznańska – Żerniki/węzeł Koninko – Żerniki/Jana Gutenberga – Gądki/Magazynowa – Gądki/Poznańska – Borówiec/trasa S11 – Skrzynki/trasa S11 – Kórnik/trasa S11 – Kórnik/droga 434 – Kórnik/Stanisława Woźniaka – Kórnik/Poznańska – Kórnik/Zamkowa – Kórnik/Armii Krajowej – Kórnik-Bnin/Rynek – Kórnik-Bnin/Śremska – Kórnik/Bnin Osiedle – Kórnik-Bnin/Śremska – Kórnik-Bnin/Błażejewska – Błażejewo/Zaniemyska – Błażejewko/Zaniemyska – Błażejewko/Sportowa – Jeziory Wielkie – Jeziory Wielkie/Kórnicka – Jeziory Małe/Kórnicka – Łękno/Poznańska – Zaniemyśl/Poznańska – Zaniemyśl/Edwarda Raczyńskiego – ZANIEMYŚL/KOŚCIÓŁ Powrót: ZANIEMYŚL/KOŚCIÓŁ – Zaniemyśl/Edwarda Raczyńskiego – Zaniemyśl/Poznańska – ... – Gądki/Poznańska – Jaryszki/Poznańska – Bolesława Krzywoustego – Rondo Rataje – Bolesława Krzywoustego – RONDO RATAJE | A, B, C, D |
561 | RONDO RATAJE – Jana Pawła II – Rondo Rataje – Bolesława Krzywoustego – Jaryszki/Poznańska – Żerniki/trasa S11 – Gądki/Poznańska – Borówiec/trasa S11 – Skrzynki/trasa S11 – Kórnik/trasa S11 – Kórnik/droga 434 – Kórnik/Stanisława Woźniaka – Kórnik/Poznańska – Kórnik/Zamkowa – Kórnik/Armii Krajowej – Kórnik-Bnin/Biernacka – Biernatki/Główna – Prusinowo/Główna – Jeziory Wielkie – Jeziory Małe/Kórnicka – Łękno/Poznańska – Zaniemyśl/Poznańska – Zaniemyśl/Edwarda Raczyńskiego – ZANIEMYŚL/KOŚCIÓŁ Powrót: ZANIEMYŚL/KOŚCIÓŁ – ... – Bolesława Krzywoustego – Rondo Rataje – Bolesława Krzywoustego – RONDO RATAJE | A, B, C, D |
602 | DĘBIEC PKM – 28 Czerwca 1956 r. – Luboń/Armii Poznań – Łęczyca/Poznańska – ŁĘCZYCA/DWORCOWA | A, B |
603 | GARBARY PKM – Garbary – Strzelecka – Droga Dębińska – Piastowska – Dolna Wilda – Czechosłowacka – Łozowa – 28 Czerwca 1956 r. – Luboń/Armii Poznań – Łęczyca/Poznańska – ŁĘCZYCA/DWORCOWA Powrót: ŁĘCZYCA/DWORCOWA – ... – Droga Dębińska – Strzelecka – Garbary – Kazimierza Wielkiego – Mostowa – Wielka – Garbary – GARBARY PKM | A, B |
610 | DĘBIEC PKM – 28 Czerwca 1956 r. – Luboń/Armii Poznań – Luboń/Dębiecka – Luboń/Aleksandra Puszkina – Luboń/Żabikowska – Luboń/Powstańców Wielkopolskich – Luboń/Księdza Streicha – Luboń/Dworcowa – Luboń/Fabryczna – Luboń/Jana III Sobieskiego – Luboń/Żabikowska – Luboń/Wojska Polskiego – Luboń/Romualda Traugutta – Luboń/11 Listopada – Luboń/Józefa Poniatowskiego – Luboń/Tadeusza Kościuszki – Kotowo – Wandy Modlibowskiej – Mieleszyńska – Głogowska (droga serwisowa) – Głogowska – Wiadukt Kosynierów Górczyńskich – Głogowska – Piotra Ściegiennego – Zgoda – GÓRCZYN PKM Powrót: GÓRCZYN PKM – ... – Głogowska (droga serwisowa) – Fabianowo – Barbary Lerczakówny – Kowalewicka – Nowe Kotowo – Wandy Modlibowskiej – ... – DĘBIEC PKM | A, B |
611 | DĘBIEC PKM – Opolska – Luboń/Żabikowska – Luboń/11 Listopada – Luboń/Tadeusza Kościuszki – Luboń/Józefa Poniatowskiego – LUBOŃ/ŻABIKOWO Powrót: LUBOŃ/ŻABIKOWO – Luboń/11 Listopada – Luboń/Klonowa – Luboń/Józefa Poniatowskiego – ... – DĘBIEC PKM | A, B |
614 | GÓRCZYN PKM – Zgoda – Piotra Ściegiennego – Głogowska – Wiadukt Kosynierów Górczyńskich – Rakoniewicka – Czechosłowacka – Górecka – Jesionowa – Opolska – pętla Dębiec – Opolska – Luboń/Żabikowska – Luboń/Powstańców Wielkopolskich – Luboń/Księdza Streicha – Luboń/Augusta Cieszkowskiego – Luboń/Stefana Okrzei – Luboń/Kazimierza Pułaskiego – Luboń/Rondo Poznańskiego Czerwca 1956 – Luboń/Aleja Jana Pawła II – Luboń/Wschodnia – Luboń/Jana III Sobieskiego – Luboń/Kwiatowa – Luboń/Polna – Luboń/Kręta – ŁĘCZYCA/DWORCOWA | A, B |
616 | GÓRCZYN PKM – Zgoda – Ściegiennego – Głogowska – Wiadukt Kosynierów Górczyńskich – Głogowska – Głogowska (droga serwisowa) – Fabianowo – Barbary Lerczakówny – Kowalewicka – Nowe Kotowo – Wandy Modlibowskiej – Kotowo – Luboń/Tadeusza Kościuszki – Luboń/Józefa Poniatowskiego – LUBOŃ/ŻABIKOWO Powrót: LUBOŃ/ŻABIKOWO – ... – Kotowo – Wandy Modlibowskiej – Mieleszyńska – Głogowska (droga serwisowa) – Głogowska – ... – GÓRCZYN PKM | A, B |
651 | DĘBIEC PKM – 28 Czerwca 1956 r. – Luboń/Armii Poznań – Łęczyca/Poznańska – Puszczykowo/Poznańska – Puszczykowo/Rondo księdza Kazimierza Pielatowskiego – Puszczykowo/Poznańska – Puszczykowo/Rondo Franciszka Heigelmanna – Puszczykowo/Piaskowa – Puszczykowo/Karola Libelta – Puszczykowo/Jana Kasprowicza – Puszczykowo/Dworcowa – Puszczykowo/Nadwarciańska – Puszczykowo/Józefa Ignacego Kraszewskiego – PUSZCZYKOWO/NIWKA SZPITAL – Puszczykowo/Józefa Ignacego Kraszewskiego – Puszczykowo/Nadwarciańska – Puszczykowo/Piotra Mocka – Mosina/Piotra Mocka – Mosina/Rzeczypospolitej Mosińskiej – Mosina/Józefa Poniatowskiego – Mosina/Szosa Poznańska – Mosina/Rondo Budzyń – Mosina/Mostowa – Mosina/Wawrzyniaka – Mosina/Dworcowa – MOSINA/DWORZEC KOLEJOWY Wybrane kursy: | A, B, C |
690 | LUBOŃ/ŻABIKOWO – Luboń/Józefa Poniatowskiego – Luboń/Tadeusza Kościuszki – Luboń/11 Listopada – Luboń/Żabikowska – Luboń/Wschodnia – Luboń/Aleja Jana Pawła II – Luboń/Rono Poznańskiego Czerwca 1956 – Luboń/Kazimierza Pułaskiego – Luboń/Stefana Okrzei – Luboń/Kościelna – Luboń/Księdza Streicha – Luboń/Powstańców Wielkopolskich – Luboń/Jana Henryka Dąbrowskiego – Luboń/3 Maja – Luboń/Armii Poznań – Łęczyca/Poznańska – ŁĘCZYCA/DWORCOWA Wybrane kursy: Kursuje w dni robocze | A, B |
701 | GÓRCZYN PKM – Zgoda – Piotra Ściegiennego – Głogowska – Wiadukt Kosynierów Górczyńskich – Rakoniewicka – Czechosłowacka – Górecka – Jesionowa – Opolska – pętla Dębiec – Opolska – Luboń/Żabikowska – Luboń/Jana III Sobieskiego – Luboń/Kręta – Wiry/Laskowska – Wiry/Łęczycka – Wiry/Komornicka – Komorniki/Komornicka – Komorniki/Rondo Biskupa Jordana – Komorniki/Komornicka – Komorniki/Nizinna – Komorniki/Poznańska – Komorniki/Jeziorna – Komorniki/Zakładowa – KOMORNIKI/JEZIORNA Powrót: KOMORNIKI/JEZIORNA – Komorniki/Jeziorna – Komorniki/Poznańska – ... – GÓRCZYN PKM | A, B |
702 | GÓRCZYN PKM – Zgoda – Piotra Ściegiennego – Głogowska – Wiadukt Kosynierów Górczyńskich – Głogowska – Głogowska (droga serwisowa) – Fabianowo – Barbary Lerczakówny – Kowalewicka – Nowe Kotowo – Wandy Modlibowskiej – Kotowo – Luboń/Tadeusza Kościuszki – Luboń/Józefa Poniatowskiego – Luboń/11 Listopada – Komorniki/Żabikowska – Komorniki/Rondo Biskupa Jordana – Komorniki/Komornicka – Komorniki/Nizinna – Komorniki/Poznańska – Komorniki/Zakładowa – Komorniki/Młyńska – Komorniki/Sadowa – KOMORNIKI/OS. ZIELONE WZGÓRZE Powrót: KOMORNIKI/OS. ZIELONE WZGÓRZE – ... – Kotowo – Wandy Modlibowskiej – Głogowska (droga serwisowa) – Głogowska – ... – GÓRCZYN PKM | A, B |
703 | GÓRCZYN PKM - Zgoda - Głogowska - Komorniki/Poznańska - Szreniawa/Sadowa - Rosnowo/Sadowa - Chomęcice/Poznańska - Konarzewo/Poznańska - KONARZEWO/PĘTLA Wybrane kursy: | A, B, C |
704 | GÓRCZYN PKM – Zgoda – Piotra Ściegiennego – Głogowska – Wiadukt Kosynierów Górczyńskich – Głogowska – Kowalewicka – Haliny Konopackiej – Marii Lange[b] – Sycowska – Komorniki/Fabianowska – Komorniki/Wiśniowa – Komorniki/Księdza Piotra Wawrzyniaka – Komorniki/Krzysztofa Kolumba – Głuchowo/Krzysztofa Kolumba – Głuchowo/Tęczowa – Głuchowo/Komornicka – Głuchowo/Stawna – KOMORNIKI/TOPOLOWA | A, B, C |
705 | GÓRCZYN PKM - Głogowska - Komorniki/Poznańska - Szreniawa/Poznańska - Rosnówko/Termalna - Rosnówko/Bukowa - Walerianowo/Bukowa - Rosnowo/Bukowa - Chomęcice/Poznańska - Konarzewo/Poznańska - KONARZEWO/PĘTLA Wybrane kursy: - przez przystanek Szreniawa/Stacja | A, B, C |
707 | GÓRCZYN PKM - Głogowska - Komorniki/Poznańska - Szreniawa/Sadowa - Rosnowo/Sadowa - Walerianowo/Bukowa - Rosnówko/Bukowa - Rosnówko/Termalna - Rosnówko/Poznańska - Rosnówko/Dworcowa - ROSNÓWKO STACJA Wybrane kursy: - przez przystanek Sycowska Centrum Handlowe - skrócone do przystanku KOMORNIKI/JEZIORNA | A, B, C |
710 | GÓRCZYN PKM – Zgoda – Piotra Ściegiennego – Głogowska – Wiadukt Kosynierów Górczyńskich – Głogowska – Kowalewicka – Haliny Konopackiej – Marii Lange[b] – Sycowska – Trzebińska – Plewiska/Fabianowska – Plewiska/Skryta – Plewiska/Grunwaldzka – Plewiska/Szkolna – Komorniki/Księdza Malinowskiego – Komorniki/Krzysztofa Kolumba – KOMORNIKI/KOLUMBA Wybrane kursy: GÓRCZYN PKM – ... – Plewiska/Grunwaldzka – Plewiska/Szkolna – przyst. Plewiska/Stacja Energetyczna – Plewiska/Szkolna – ... – KOMORNIKI/KOLUMBA | A, B |
716 | JUNIKOWO – Grunwaldzka – Plewiska/Grunwaldzka – Plewiska/Szkolna – Komorniki/Księdza Malinowskiego – Komorniki/Polna – Głuchowo/Komornicka – Głuchowo/Stawna – GŁUCHOWO/STAWNA Wybrane kursy: | A, B, C |
727 | JUNIKOWO – Grunwaldzka – Malwowa – Skórzewo/Poznańska – Skórzewo/Rondo Ojca Mariana Żelazka – Skórzewo/Poznańska – Skórzewo/Rondo Powstańców Wielkopolskich – Skórzewo/Księdza Stanisława Kozierowskiego – Dąbrowa/Wiejska – Dąbrowa/Leśna – Dąbrówka/Leśna – Dąbrówka/Rondo Leona Dorny – Dąbrówka/Długa – Dąbrówka/Poznańska – Dąbrówka/Malinowa – przyst. Dąbrówka/Szkoła – Dąbrówka/Malinowa – Dąbrówka/Kolejowa – PALĘDZIE/DWORZEC KOLEJOWY Powrót: PALĘDZIE/DWORZEC KOLEJOWY – Dąbrówka/Kolejowa – Dąbrówka/Poznańska – ... – JUNIKOWO | A, B, C |
729 | OGRODY – Szpitalna – Bukowska – Złotowska – Skórzewo/Poznańska – Skórzewo/Rondo Ojca Mariana Żelazka – Skórzewo/Poznańska – Skórzewo/Rondo Powstańców Wielkopolskich – Skórzewo/Księdza Stanisława Kozierowskiego – Dąbrowa/Wiejska – Dąbrowa/Szkolna – Dąbrowa/Bukowska – Zakrzewo/Bukowska – Zakrzewo/Długa – Zakrzewo/Gajowa – Zakrzewo/Długa – Dąbrówka/Długa – Dąbrówka/Rondo Leona Dorny – Dąbrówka/Poznańska – Palędzie/Pocztowa – Palędzie/Ojca Mariana Żelazka – Dopiewiec/Szkolna – Dopiewiec/Poznańska – Dopiewo/Poznańska – Dopiewo/Wyzwolenia – Dopiewo/Leśna – Dopiewo/Dworcowa – DOPIEWO/DWORZEC KOLEJOWY Wybrane kursy: - w weekendy kursy nocne do przystanku ŁAWICA | A, B, C |
801 | OGRODY – Szpitalna – Nowina – Polska – Jana Henryka Dąbrowskiego – Santocka – Sianowska – Słupska – przyst. Krzyżowniki – Słupska – Wichrowa – Baranowo/Rzemieślnicza – Baranowo/Kościelna – Baranowo/Amestytowa – BARANOWO/OS. RUBINOWE Powrót: BARANOWO/OS. RUBINOWE – Baranowo/Amestytowa – Baranowo/Rzemieślnicza – ... – Santocka – Gorajska – Jana Henryka Dąbrowskiego – OGRODY | A, B |
802 | OGRODY – Szpitalna – Nowina – Polska – Jana Henryka Dąbrowskiego – Baranowo/Poznańska – Baranowo/Rolna – Baranowo/Szamotulska – Przeźmierowo/Szamotulska – Przeźmierowo/Rynkowa – Przeźmierowo/Sosnowa – Przeźmierowo/Olszynowa – Batorowo/Stefana Batorego – Lusowo/Nowa – Lusowo/Poznańska – Lusowo/Lipowa – Lusowo/Poznańska – LUSOWO/KOŚCIÓŁ – Lusowo/Poznańska – Sady/Lusowska – Sady/Kobylnicka – Sady/Poprzeczna – Sady/Spółdzielcza – Sady/Poznańska – Tarnowo Podgórne/Poznańska – TARNOWO PODGÓRNE/CENTRUM Wybrane kursy: | A, B, C |
803 | JUNIKOWO – Grunwaldzka – Malwowa – Skórzewska – Wysogotowo/Wierzbowa – Przeźmierowo/Olszynowa – Przeźmierowo/Sosnowa – Przeźmierowo/Rynkowa – Przeźmierowo/Poznańska – Jana Henryka Dąbrowskiego – Gorajska – Jana Henryka Dąbrowskiego – OGRODY Powrót: OGRODY – Szpitalna – Nowina – Polska – Jana Henryka Dąbrowskiego – Baranowo/Poznańska – Baranowo/Rolna – Baranowo/Szamotulska – Przeźmierowo/Szamotulska – Przeźmierowo/Rynkowa – ... – JUNIKOWO | A, B |
804 | OGRODY – Szpitalna – Nowina – Polska – Jana Henryka Dąbrowskiego – Baranowo/Poznańska – Baranowo/Rolna – Baranowo/Szamotulska – Przeźmierowo/Szamotulska – Przeźmierowo/Rynkowa – Przeźmierowo/Sosnowa – Przeźmierowo/Olszynowa – Batorowo/Stefana Batorego – Batorowo/Zakrzewska – Lusowo/Długa – Zakrzewo/Długa – Zakrzewo/Poznańska – Sierosław/Bukowska – SIEROSŁAW/DZIAŁKI Powrót: SIEROSŁAW/DZIAŁKI – ... – Przeźmierowo/Rynkowa – Przeźmierowo/Poznańska – Jana Henryka Dąbrowskiego – Gorajska – Jana Henryka Dąbrowskiego – OGRODY | A, B, C |
811 | OGRODY – Szpitalna – Nowina – Polska – Jana Henryka Dąbrowskiego – Baranowo/Poznańska – Swadzim/Poznańska – Sady/Poznańska – Tarnowo Podgórne/Poznańska – Tarnowo Podgórne/Ostatnia – Tarnowo Podgórne/Nowa – Tarnowo Podgórne/Rondo im. Jacka Kuronia – Tarnowo Podgórne/Nowa – Rumianek/Nowa – Rumianek/Szkolna – Rumianek/Południowa – Jankowice/Wiśniowa – Lusówko/Jankowicka – Lusówko/Tarnowska – Lusówko/Otowska – LUSÓWKO/PĘTLA – Lusówko/Sierosławska – Lusówko/Rozalińska – Sierosław/Prosta – Sierosław/Bukowska – Sierosław/Morwowa – Sierosław/Dworska – Sierosław/Kasztanowa – Sierosław/Bukowska – SIEROSŁAW/DZIAŁKI Powrót: SIEROSŁAW/DZIAŁKI – Sierosław/Bukowska – Sierosław/Morwowa – Sierosław/Dworska – Sierosław/Kasztanowa – Sierosław/Bukowska – Sierosław/Prosta – ... – Tarnowo Podgórne/Poznańska – Tarnowo Podgórne/Sowia – Tarnowo Podgórne/Poznańska – ... – Jana Henryka Dąbrowskiego – Gorajska – Jana Henryka Dąbrowskiego – OGRODY | A, B, C |
812 | OGRODY – Szpitalna – Nowina – Polska – Jana Henryka Dąbrowskiego – Baranowo/Poznańska – Swadzim/Poznańska – Sady/Poznańska – Tarnowo Podgórne/Poznańska – Tarnowo Podgórne/Rondo Lecha Wałęsy – Jankowice/Poznańska – Jankowice/Wiśniowa – Jankowice/Ogrodowa – Ceradz Kościelny/Jankowicka – CERADZ KOŚCIELNY/KOŚCIÓŁ – Ceradz Kościelny/Bukowska – Ceradz Dolny/Powstańców Wielkopolskich – Grzebienisko/Lipowa – Grzebienisko/Bukowska – Grzebienisko/Szkolna – GRZEBIENISKO/PĘTLA Powrót: GRZEBIENISKO/PĘTLA – ... – Tarnowo Podgórne/Poznańska – Tarnowo Podgórne/Sowia – Tarnowo Podgórne/Poznańska – ... – Jana Henryka Dąbrowskiego – Gorajska – Jana Henryka Dąbrowskiego – OGRODY | A, B, C |
813 | OGRODY – Szpitalna – Nowina – Polska – Jana Henryka Dąbrowskiego – Baranowo/Poznańska – Swadzim/Poznańska – Sady/Poznańska – Tarnowo Podgórne/Poznańska – Tarnowo Podgórne/Szkolna – Tarnowo Podgórne/23 Października – Góra/Poznańska – Góra/Kręta – Góra/Szamotulska – GÓRA/PĘTLA – Brzezno – Kaźmierz/Poznańska – Kaźmierz/Rynek – KAŹMIERZ/RYNEK Powrót: KAŹMIERZ/RYNEK – ... – Tarnowo Podgórne/Poznańska – Tarnowo Podgórne/Sowia – Tarnowo Podgórne/Poznańska – ... – Jana Henryka Dąbrowskiego – Gorajska – Jana Henryka Dąbrowskiego – OGRODY | A, B, C |
821 | OGRODY – Szpitalna – Nowina – Polska – Jana Henryka Dąbrowskiego – Baranowo/Poznańska – Baranowo/Szamotulska – Chyby/Szamotulska – droga nr 184 (odc. w granicach Poznania) – Kobylniki/Szamotulska – Napachanie/Szamotulska – Napachanie/Tarnowska – Tarnowo Podgórne/Tarnowska – Tarnowo Podgórne/Rokietnicka – Tarnowo Podgórne/Poznańska – TARNOWO PODGÓRNE/CENTRUM Powrót: TARNOWO PODGÓRNE/CENTRUM – ... – Baranowo/Szamotulska – Przeźmierowo/Szamotulska – Przeźmierowo/Rynkowa – Przeźmierowo/Poznańska – Jana Henryka Dąbrowskiego – Gorajska – Jana Henryka Dąbrowskiego – OGRODY | A, B, C |
825 | TARNOWO PODGÓRNE/CENTRUM – GÓRA | C |
826 | SADY – LUSOWO | C |
832 | OS. SOBIESKIEGO – Stróżyńskiego – Mateckiego – Obornicka – Suchy Las/Obornicka – Jelonek/Obornicka – Złotniki/Obornicka – Złotkowo/Obornicka – Sobota/Poznańska – Bytkowo/Obornicka – Rokietnica/Obornicka – Rokietnica/Pocztowa – Rokietnica/Szamotulska – Rokietnica/Szkolna – Napachanie/Rakoniewicka – Napachanie/Rokietnicka – Mrowino/Poznańska – Cerekwica/Przybrodzka – Przybroda/Kaźmierska – PRZYBRODA/PĘTLA | A, B |
833 | OGRODY – Szpitalna – Nowina – Dąbrowskiego – Słupska – Chojnicka – Kierska – Kiekrz/Kierska – Rokietnica/Golęcińska – Rokietnica/Pocztowa – Rokietnica/Szamotulska – Rokietnica/Szkolna – Rokietnica/Trakt Napoleoński – Kiekrz/Poznańska – Starzyny/Poznańska – STARZYNY/RYNKOWA | A, B |
834 | OGRODY – Szpitalna – Nowina – Dąbrowskiego – Słupska – Chojnicka – Kierska – Kiekrz/Kierska – Rokietnica/Golęcińska – Rokietnica/Pocztowa – Rokietnica/Kolejowa – Rostworowo/Rokietnicka – Żydowo/Rostworowska – Żydowo/Przecławska – ŻYDOWO/PĘTLA – (PRZECŁAW/PĘTLA) | A, B |
835 | OGRODY – Dąbrowskiego – Żeromskiego – Niestachowska – Wojska Polskiego – Golęcińska – Koszalińska – Psarskie – Chojnicka – Wilków Morskich – KIEKRZ Powrót: KIEKRZ – ... – Żeromskiego – Przybyszewskiego – Szamarzewskiego – Szpitalna – OGRODY | A |
836 | OGRODY – Dąbrowskiego – Żeromskiego – Niestachowska – Wojska Polskiego – Golęcińska – Koszalińska – Psarskie – Chojnicka – Wilków Morskich – KIEKRZ – Kobylinki/Tarnowska Powrót: KIEKRZ – ... – Żeromskiego – Przybyszewskiego – Szamarzewskiego – Szpitalna – OGRODY | A, B |
837 | OGRODY – Dąbrowskiego – Żeromskiego – Niestachowska – Wojska Polskiego – Golęcińska – Koszalińska – Psarskie – Chojnicka – Wilków Morskich – KIEKRZ – Pawłowice/Pętla Powrót: KIEKRZ – ... – Żeromskiego – Przybyszewskiego – Szamarzewskiego – Szpitalna – OGRODY | A, B |
882 | Tarnowo Pdg/Termy – Rokietnica/Węzeł | B, C |
886 | TARNOWO PODGÓRNA/CENTRUM – Gaj Wielki – Młodasko – Bytyń – PIERSKO ROLNA | C |
889 | WIELKIE – Chyby – Baranowo – Przeźmierowo/Szamotulska–Przeźmierowo/Poznańska –Baranowo/Poznańska –Wichrowa –Przeźmierowo/Kościelna – PRZEŹMIEROWO/SZKOŁA Wybrane kursy: - wydłużone do przystanku WYSOGOTWO/DŁUGA: PRZEŹMIEROWO/SZKOŁA-Przeźmierowo/Ogrodowa-Przeźmierowo/Łanowa-Przeźmierowo/Rynkowa - Przeźmierowo/Sosnowa - Przeźmierowo/Olszynowa - Wysogotowo/Wierzbowa-WYSOGOTWO/DŁUGA | B |
891 | ROKIETNICA/STACJA – Rokietnica/Pocztowa – Rokietnica/Szkolna – Rokietnica/Trakt Napoleoński – Rokietnica/Szamotulska – Mrowino/Dworcowa – Mrowino/Kopernika – Mrowino/Poznańska – MROWINO SZKOŁA | B |
893 | ROKIETNICA/STACJA – Krzyszkowo/Koszycy – Rokietnica/Koszycy – Rokietnica/Kolejowa – Rostworowo/Rokietnicka – Żydowo/Rostworowska – Żydowo/Przecławska – ŻYDOWO PĘTLA – (PRZECŁAW/PĘTLA) | B |
901 | ZŁOTNIKI/OS. GRZYBOWE – Suchy Las, Powstańców Wlkp. – Suchy Las, Sucholeska – Suchy Las, Bogusławskiego – Suchy Las, Działki – Suchy Las, Bogusławskiego – Suchy Las, Leśna – Suchy Las, Meteorytowa – Stróżyńskiego – Szymanowskiego – Szeligowskiego – SOBIESKIEGO DWORZEC | A, B |
902 | SUCHY LAS/DZIAŁKI – Suchy Las, Bogusławskiego – Suchy Las, Alejowa – Meteorytowa – Morasko – Stróżyńskiego – Szymanowskiego – Szeligowskiego – SOBIESKIEGO DWORZEC | A, B |
904 | ZŁOTNIKI/WIEŚ – Złotniki, Łagiewnicka – Złotniki, Jelonkowa – Złotniki, Czołgowa – Jelonek, Obornicka – Suchy Las, Obornicka – Suchy Las, Bogusławskiego – Suchy Las, Leśna – Suchy Las, Meteorytowa – Morasko – Stróżyńskiego – Szymanowskiego – Szeligowskiego – OS. SOBIESKIEGO | A, B |
905 | CHLUDOWO/SZKOŁA - Chludowo/Rynek - Chludowo/Kościelna - Chludowo/Dworcowa - Zielątkowo/Dworcowa - Zielątkowo/Leśna - Zielątkowo/Dworcowa - Golęczewo/Dworcowa - Golęczewo/Obornicka - Złotkowo/Sobocka - Złotkowo/Złota - Złotkowo/Lipowa - Złotkowo/Obornicka - Złotniki/Dworcowa - Złotniki/Łagiewnicka - Złotniki/Obornicka - Jelonek/Obornicka - Suchy Las/Obornicka - Suchy Las/Bogusławskiego - Suchy Las/Leśna - Suchy Las/Meteorytowa - Morasko - Stróżyńskiego - Szymanowskiego - Szeligowskiego - Stróżyńskiego - OS. SOBIESKIEGO Wybrane kursy: - przez Suchy Las/Działki | A, B, C |
907 | pierwszy przebieg trasy: CHLUDOWO/SZKOŁA – Chludowo, Szkolna – Chludowo, Rynek – Chludowo, Kościelna – Chludowo, Dworcowa – Zielątkowo, Dworcowa – Zielątkowo, Leśna – Golęczewo, Dworcowa – Golęczewo, Szosa Poznańska – Złotkowo, Sobocka – Złotkowo, Złota – Złotkowo, Lipowa – Złotniki, Obornicka – Jelonek, Obornicka – Suchy Las, Obornicka – Obornicka – Mateckiego – Stróżyńskiego – Szymanowskiego – Szeligowskiego – OS. SOBIESKIEGO drugi przebieg trasy: CHLUDOWO/SZKOŁA – Chludowo, Szkolna – Chludowo, Rynek – Chludowo, Kościelna – Chludowo, Dworcowa – Zielątkowo, Dworcowa – Zielątkowo, Leśna – Golęczewo, Dworcowa – Golęczewo, Szosa Poznańska – Złotkowo, Sobocka – Złotkowo, Złota – Złotkowo, Lipowa – Złotniki Wieś, Obornicka – Jelonek, Obornicka – Suchy Las, Obornicka – Obornicka – Mateckiego – Stróżyńskiego – Szymanowskiego – Szeligowskiego – OS. SOBIESKIEGO | A, B, C |
911 | RONDO ŚRÓDKA – Wyszyńskiego – Estkowskiego – Garbary – Szelągowska – Naramowicka – Radojewo – Biedrusko – BIEDRUSKO/PARK | A, B |
Linie nocne[edytuj | edytuj kod]
Miejskie[edytuj | edytuj kod]
Linia | Trasa | Mapa przebiegu | Uwagi | |
---|---|---|---|---|
OSM | ZTM | |||
211 | STAROŁĘKA – Starołęcka – Forteczna – Obodrzycka – Unii Lubelskiej – Rondo Żegrze – Żegrze – Inflancka – Pawia – Orla – Krucza – Ludwika Zamenhofa – Rondo Starołęka – Ludwika Zamenhofa – Rondo Rataje – Bolesława Krzywoustego – Most Królowej Jadwigi – Królowej Jadwigi – Strzelecka – Kazimierza Wielkiego – Grobla – Wierzbowa – Mostowa – Wielka – Garbary – GARBARY PKM Wybrane kursy: RONDO MINIKOWO – Minikowo – Świętego Antoniego – Książęca – Starołęcka – … – GARBARY PKM Powrót: GARBARY PKM – Garbary – Strzelecka – Królowej Jadwigi – Most Królowej Jadwigi – Bolesława Krzywoustego – Rondo Rataje – Bolesława Krzywoustego – Dworzec Rataje – Jana Pawła II – Rondo Rataje – Ludwika Zamenhofa – … – STAROŁĘKA – Starołęcka – Książęca – Świętego Antoniego – Minikowo – RONDO MINIKOWO | ? | 211 (PDF) | Przejazd przez Dworzec Rataje obsługiwany tylko w kierunku Starołęki |
212 | SZWAJCARSKA SZPITAL – Eugeniusza Piaseckiego – Marii Aleksandrowicz – Kurlandzka – Chartowo – Piaśnicka – Inflancka – Józefa Piłsudskiego – Ludwika Zamenhofa – Rondo Rataje – Bolesława Krzywoustego – Most Królowej Jadwigi – Królowej Jadwigi – Stanisława Matyi – Towarowa – Składowa – al. Niepodległości – Święty Marcin – Henryka Wieniawskiego – Aleksandra Fredry – Most Teatralny – Franklina Roosevelta – Rondo Kaponiera – Franklina Roosevelta – Bukowska – Grochowska – Marcelińska – Bułgarska – Jugosłowiańska – Promienista – Kacza – KACZA Powrót: KACZA – … – Bukowska – Zeylanda – Zwierzyniecka – Rondo Kaponiera – Franklina Roosevelta – Most Teatralny – Aleksandra Fredry – al. Niepodległości – Towarowa – Powstańców Wielkopolskich – al. Niepodległości – Królowej Jadwigi – Most Królowej Jadwigi – Bolesława Krzywoustego – Rondo Rataje – Bolesława Krzywoustego – Dworzec Rataje – Jana Pawła II – Rondo Rataje – Zamenhofa – … – SZWAJCARSKA SZPITAL | ? | 212 (PDF) | Częstotliwość co 60 minut |
213 | MOGILEŃSKA – Pusta – Warszawska – Rondo Śródka – Prymasa Stefana Wyszyńskiego – Most Mieszka I – Prymasa Stefana Wyszyńskiego – Most Bolesława Chrobrego – Ewarysta Estkowskiego – Małe Garbary – Solna – al. Niepodległości – Aleksandra Fredry – Most Teatralny – Franklina Roosevelta – Rondo Kaponiera – Franklina Roosevelta – Głogowska – Piotra Ściegiennego – Zgoda – Piotra Ściegiennego – Głogowska – Wiadukt Kosynierów Górczyńskich – Głogowska – Czechosłowacka – Leszczyńska – Opolska – DĘBIEC PKM | ? | 213 (PDF) | Częstotliwość co 60 minut |
214 | RADOJEWO – Piołunowa – Podbiałowa – Radojewo – Naramowicka – Szelągowska – Garbary – Małe Garbary – Solna – al. Niepodległości – Aleksandra Fredry – Most Teatralny – Franklina Roosevelta – Rondo Kaponiera – Franklina Roosevelta – Głogowska – Ryszarda Berwińskiego – Stanisława Wyspiańskiego – Wojskowa – Grunwaldzka – Rondo Krzysztofa Skubiszewskiego – Grunwaldzka – JUNIKOWO Powrót: JUNIKOWO – … – Naramowicka – Dzięgielowa – Bogumiła Krygowskiego – Uniwersytetu Poznańskiego – Bogumiła Krygowskiego – Dzięgielowa – Naramowicka – Radojewo – Piołunowa – RADOJEWO | ? | 214 (PDF) | Częstotliwość co 60 minut |
215 | OS. SOBIESKIEGO – Smoleńska – Franciszka Stróżyńskiego – Rondo Wandy Błeńskiej – Mariana Jaroczyńskiego – Zygmunta Wojciechowskiego – Lechicka – Połabska – Aleje Solidarności – Księcia Mieszka I – Przepadek – al. Niepodległości – Aleksandra Fredry – Most Teatralny – Franklina Roosevelta – Rondo Kaponiera – Most Uniwersytecki – Święty Marcin – Towarowa – Powstańców Wielkopolskich – al. Niepodległości – Niezłomnych – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 r. – Hetmańska – Rolna – Wspólna – Dolna Wilda – Czechosłowacka – Łozowa – 28 Czerwca 1956 r. – OS. DĘBINA Wybrane kursy:
Powrót: WIRY KOŚCIÓŁ – Wiry/Komornicka – Wiry/Łęczycka – Wiry/Laskowska – … – LUBOŃ KRĘTA – … – OS. DĘBINA – … – 28 Czerwca 1956 r. – Wierzbięcice – Stanisława Matyi – Towarowa – Składowa – al. Niepodległości – … – Franciszka Stróżyńskiego – Tadeusza Szeligowskiego – OS. SOBIESKIEGO | • 215: os. Sobieskiego → os. Dębina • 215: os. Dębina → os. Sobieskiego warianty: | 215 (PDF) | Częstotliwość co 30 minut |
216 | POZNAŃ GŁÓWNY – Dworcowa – Święty Marcin – Most Uniwersytecki – Rondo Kaponiera – Franklina Roosevelta – Dąbrowskiego – Kościelna – Nad Wierzbakiem – Wojska Polskiego – Wincentego Witosa – Aleje Solidarności – Piątkowska – Juraszów – Strzeszyńska – Jasielska – Druskienicka – Rondo Cichowiczów – Strzeszyńska – Biskupińska – Koszalińska – Literacka – Rondo Józefa Czapskiego – LITERACKA – Literacka – Koszalińska – Golęcińska – Wojska Polskiego – Nad Wierzbakiem – Kościelna – Jana Henryka Dąbrowskiego – Franklina Roosevelta – Rondo Kaponiera – Most Uniwersytecki – Dworcowa – POZNAŃ GŁÓWNY | ? | 216 (PDF) |
|
218 | OS. SOBIESKIEGO – Smoleńska – Karola Szymanowskiego – Henryka Opieńskiego – Umultowska – Stefana Soińskiego – Łużycka – Naramowicka – Lechicka – Murawa – Słowiańska – Księcia Mieszka I – Pułaskiego – Franklina Roosevelta – Rondo Kaponiera – Franklina Roosevelta – Głogowska – Hetmańska – Wiadukt Dolna Wilda – Hetmańska – Wiadukt Hetmański – Hetmańska – Most Przemysła I – Hetmańska – Rondo Starołęka – Ludwika Zamenhofa – Orla – Pawia – Inflancka – Kurlandzka – Marii Aleksandrowicz – Szwajcarska – FRANOWO | ? | 218 (PDF) | Częstotliwość co 30 minut |
219 | WICHROWA – Jana Henryka Dąbrowskiego – Polska – Nowina – Szpitalna – Jana Henryka Dąbrowskiego – Józefa Kraszewskiego – Zwierzyniecka – Rondo Kaponiera – Most Uniwersytecki – Dworcowa – POZNAŃ GŁÓWNY Wybrane kursy: KIEKRZ – Wilków Morskich – Chojnicka – Słupska – Jana Henryka Dąbrowskiego – … – POZNAŃ GŁÓWNY | ? | 219 (PDF) | – |
220 | GARBARY PKM – Garbary – Strzelecka – Królowej Jadwigi – Most Królowej Jadwigi – Bolesława Krzywoustego – Rondo Rataje – Bolesława Krzywoustego – Dworzec Rataje – Jana Pawła II – Rondo Rataje – Bolesława Krzywoustego – Estakada Katowicka – Bolesława Krzywoustego – Wiadukt Franowo – Bolesława Krzywoustego – Torowa – łącznik bez nazwy – Rondo Szczepankowo im. Mycielskich – Ługańska – Szczepankowo – Gospodarska – Spławie – Ostrowska – Tarnowska – KRZESINY – Krzesiny – Garaszewo – Rondo Krzesiny – Pokrzywno – Torowa – łącznik bez nazwy – Rondo Szczepankowo im. Mycielskich – Ługańska – Bolesława Krzywoustego – Wiadukt Franowo – Bolesława Krzywoustego – Estakada Katowicka – Bolesława Krzywoustego – Rondo Rataje – Bolesława Krzywoustego – Most Królowej Jadwigi – Królowej Jadwigi – Strzelecka – Kazimierza Wielkiego – Grobla – Wierzbowa – Mostowa – Wielka – Garbary – Aleja Armii Poznań – GARBARY PKM | ? | 220 (PDF) | 3 kursy na noc, o częstotliwości 60/90 minut |
221 | SYPNIEWO – Sypniewo – Głuszyna – Rondo Wielka Starołęka – Starołęcka – Świętego Antoniego – Książęca – Starołęcka – Rondo Starołęka – Ludwika Zamenhofa – Rondo Rataje – Bolesława Krzywoustego – Most Królowej Jadwigi – Królowej Jadwigi – Strzelecka – Kazimierza Wielkiego – Grobla – Wierzbowa – Mostowa – Wielka – Garbary – Aleja Armii Poznań – GARBARY PKM Powrót: GARBARY PKM – Garbary – Strzelecka – Królowej Jadwigi – Most Królowej Jadwigi – Bolesława Krzywoustego – Rondo Rataje – Bolesława Krzywoustego – Dworzec Rataje – Jana Pawła II – Rondo Rataje – Ludwika Zamenhofa – … – SYPNIEWO | • 221: Sypniewo → Garbary • 221: Garbary → Sypniewo | 221 (PDF) | |
222 | MOGILEŃSKA – Pusta – Warszawska – Światopełka – Rondo Obrońców Grodna – Światopełka – Browarna – Arcybiskupa Walentego Dymka – Piwna – Stalowa – Folwarczna – Szwajcarska – Marii Aleksandrowicz – Eugeniusza Piaseckiego – Marii Aleksandrowicz – Kurlandzka – Chartowo – Piaśnicka – Inflancka – Józefa Piłsudskiego – Ludwika Zamenhofa – Rondo Rataje – Bolesława Krzywoustego – Most Królowej Jadwigi – Królowej Jadwigi – Stanisława Matyi – Towarowa – Składowa – al. Niepodległości – Święty Marcin – Henryka Wieniawskiego – Aleksandra Fredry – Most Teatralny – Franklina Roosevelta – Rondo Kaponiera – Franklina Roosevelta – Bukowska – Grochowska – Marcelińska – Bułgarska – Bukowska – Leśnych Skrzatów – Brzechwy – Złotowska – Bukowska – PORT LOTNICZY ŁAWICA Wybrane kursy: MOGILEŃSKA – … – Piwna – Kobylepole – Borówki – DARZYBÓR – Borówki – Kobylepole – Piwna – … – PORT LOTNICZY ŁAWICA Powrót: PORT LOTNICZY ŁAWICA – Bukowska – Policka – Bukowska (łącznik) – Perzycka – Złotowska – … – Bukowska – Janusza Zeylanda – Zwierzyniecka – Rondo Kaponiera – Franklina Roosevelta – Most Teatralny – Aleksandra Fredry – al. Niepodległości – Niezłomnych – Królowej Jadwigi – Most Królowej Jadwigi – Bolesława Krzywoustego – Rondo Rataje – Bolesława Krzywoustego – Dworzec Rataje – Jana Pawła II – Rondo Rataje – Ludwika Zamenhofa – … – MOGILEŃSKA | ? | 222 (PDF) | Częstotliwość co 60 minut |
223 | ZIELINIEC – Kamieńska – Sarnia – Sośnicka – Warszawska – Wiadukt Antoninek im. Orląt Lwowskich – Warszawska – Rondo Śródka – Prymasa Stefana Wyszyńskiego – Most Mieszka I – Prymasa Stefana Wyszyńskiego – Most Bolesława Chrobrego – Ewarysta Estkowskiego – Małe Garbary – Solna – al. Niepodległości – Aleksandra Fredry – Most Teatralny – Franklina Roosevelta – Rondo Kaponiera – Franklina Roosevelta – Głogowska – Piotra Ściegiennego – Zgoda – Piotra Ściegiennego – Promienista – Jawornicka – Mrągowska – Kacza – KACZA Wybrane kursy: MOGILEŃSKA – Pusta – Warszawska – … – KACZA | ? | 223 (PDF) | Częstotliwość co 60 minut |
224 | BORANTA – Boranta – Naramowicka – Lechicka – Wilczak – Serbska – Szelągowska – Garbary – Małe Garbary – Solna – al. Niepodległości – Aleksandra Fredry – Most Teatralny – Franklina Roosevelta – Rondo Kaponiera – Franklina Roosevelta – Głogowska – Ryszarda Berwińskiego – Stanisława Wyspiańskiego – Wojskowa – Grunwaldzka – Rondo Krzysztofa Skubiszewskiego – Grunwaldzka – JUNIKOWO PKM Wybrane kursy:
Powrót: JUNIKOWO PKM/PLEWISKA STRAŻ POŻARNA/MALWOWA – … – Szelągowska – Serbska – Lechicka – Naramowicka – Boranta – BORANTA | ? | 224 (PDF) | Częstotliwość co 60 minut |
226 | POZNAŃ GŁÓWNY – Dworcowa – Święty Marcin – Most Uniwersytecki – Rondo Kaponiera – Franklina Roosevelta – Jana Henryka Dąbrowskiego – Kościelna – Nad Wierzbakiem – Wojska Polskiego – Golęcińska – Koszalińska – Literacka – Rondo Józefa Czapskiego – LITERACKA – Literacka – Koszalińska – Biskupińska – Strzeszyńska – Rondo Cichowiczów – Druskienicka – Jasielska – Strzeszyńska – Juraszów – Piątkowska – Aleje Solidarności – Wincentego Witosa – Wojska Polskiego – Nad Wierzbakiem – Kościelna – Jana Henryka Dąbrowskiego – Franklina Roosevelta – Rondo Kaponiera – Most Uniwersytecki – Dworcowa – POZNAŃ GŁÓWNY | ? | 226 (PDF) |
|
227 | KOZIEGŁOWY/OS. LEŚNE – Koziegłowy/Marszałka Józefa Piłsudskiego – Koziegłowy/Poznańska – Koziegłowy/Gdyńska – Gdyńska – Główna – Zawady – Prymasa Augusta Hlonda – Podwale – Rondo Śródka – Jana Pawła II – Rondo Rataje – Bolesława Krzywoustego – RONDO RATAJE Wybrane kursy:
Powrót: RONDO RATAJE – Jana Pawła II – Rondo Rataje – Jana Pawła II – … – Kicin/Poznańska – Kicin/Wodna – KICIN/PĘTLA | ? | 227 (PDF) | Częstotliwość co 30 minut |
Podmiejskie[edytuj | edytuj kod]
Linia | Trasa | Mapa przebiegu | Uwagi | |
---|---|---|---|---|
OSM | ZTM | |||
215 | Wybrane kursy linii miejskiej 215 do Lubonia i Wir w strefie B. | |||
219 | Wybrane kursy linii miejskiej 219 do Rokietnicy i Starzyn w strefie B. | |||
224 | Wybrane kursy linii miejskiej 224 do Plewisk i Skórzewa (ul. Malwowa) w strefie B. | |||
227 | Wybrane kursy linii miejskiej 227 do Koziegłów i Kicina w strefie B. | |||
250 | GÓRCZYN PKM – Zgoda – Piotra Ściegiennego – Głogowska – Wiadukt Kosynierów Górczyńskich – Głogowska – Głogowska (droga serwisowa) – Barbary Lerczakówny – Kowalewicka – Wandy Modlibowskiej – Kotowo – Luboń/Tadeusza Kościuszki – Luboń/Józefa Poniatowskiego – Luboń/11 Listopada – Komorniki/Żabikowska – Komorniki/Rondo Biskupa Jordana – Komorniki/Komornicka – Komorniki/Nizinna – Komorniki/Poznańska – Szreniawa – Rosnówko/Poznańska – Rosnówko/1 Maja – Rosnówko/Bukowa – Walerianowo/Bukowa – Rosnowo/Bukowa – Rosnowo/Sadowa – Chomęcice/Poznańska – Konarzewo/Poznańska – Konarzewo/Kościelna – Konarzewo Pętla – Konarzewo/Poznańska – Chomęcice/Poznańska – Chomęcice/Głuchowska – Głuchowo/Stawna – GŁUCHOWO/STAWNA | ? | 250 (PDF) |
|
251 | DĘBIEC PKM – 28 Czerwca 1956 r. – Luboń/Armii Poznań – Łęczyca/Poznańska – Puszczykowo/Poznańska – Puszczykowo/Rondo księdza Kazimierza Pielatowskiego – Puszczykowo/Poznańska – Puszczykowo/Rondo Franciszka Heigelmanna – Puszczykowo/Piaskowa – Puszczykowo/Karola Libelta – Puszczykowo/Jana Kasprowicza – Puszczykowo/Dworcowa – Puszczykowo/Nadwarciańska – Puszczykowo/Józefa Ignacego Kraszewskiego – PUSZCZYKOWO/NIWKA SZPITAL – Puszczykowo/Józefa Ignacego Kraszewskiego – Puszczykowo/Nadwarciańska – Puszczykowo/Piotra Mocka – Mosina/Piotra Mocka – Mosina/Rzeczypospolitej Mosińskiej – Mosina/Józefa Poniatowskiego – Mosina/Szosa Poznańska – Mosina/Rondo Budzyń – Mosina/Mostowa – Mosina/Wawrzyniaka – Mosina/Dworcowa – MOSINA/DWORZEC KOLEJOWY | ? | do września 2021 r. jako linia 651[26]
| |
252 | RONDO ŚRÓDKA – Prymasa Stefana Wyszyńskiego – Rondo Śródka – Podwale – Prymasa Augusta Hlonda – Zawady – Główna – Gdyńska – Koziegłowy/Gdyńska – Czerwonak/Gdyńska – Miękowo/Gdyńska – Miękowo/Poznańska – Owińska/Poznańska – Owińska/Kolejowa – Owińska/Dworcowa – Owińska/Zielona – Owińska/Antoniego Piotrowskiego – Owińska/Bydgoska – Bolechowo/Poznańska – Bolechowo/Poligonowa – Bolechowo-Osiedle/Wojska Polskiego – Bolechowo-Osiedle/Obornicka – Szlachęcin – Murowana Goślina/Generała Tadeusza Kutrzeby – Murowana Goślina/Długa – Murowana Goślina/Rondo Zielone Wzgórza – Murowana Goślina/Poznańska – Murowana Goślina/Mostowa – Murowana Goślina/Kolejowa – Murowana Goślina/Polna – Murowana Goślina/Rogozińska – Przebędowo – PRZEBĘDOWO/PĘTLA Wybrane kursy: RONDO ŚRÓDKA – … – Bolechowo-Osiedle/Wojska Polskiego – Promnice/Wojska Polskiego – Biedrusko/Wolności – Biedrusko/1 Maja – Biedrusko/Rondo 31 Grudnia 1918 r. – Biedrusko/Parkowa – Biedrusko/Park – Biedrusko/Parkowa – Biedrusko/Rondo 31 Grudnia 1918 r. – Biedrusko/1 Maja – Biedrusko/Wolności – Promnice/Wojska Polskiego – Bolechowo-Osiedle/Wojska Polskiego – … – PRZEBĘDOWO/PĘTLA Powrót: PRZEBĘDOWO/PĘTLA – … – Murowana Goślina/Kolejowa – Murowana Goślina/Wojska Polskiego – Murowana Goślina/Poznańska – … – RONDO ŚRÓDKA | ? | do września 2021 r. jako linia 342[26]
| |
253 | OS. SOBIESKIEGO – Smoleńska – Franciszka Stróżyńskiego – Tadeusza Szeligowskiego – Henryka Opieńskiego – Karola Szymanowskiego – Franciszka Stróżyńskiego – Błogosławionego Marka z Aviano – Morasko – Suchy Las/Meteorytowa – Suchy Las/Leśna – Suchy Las/Obornicka – Jelonek/Obornicka – Złotniki/Obornicka – Złotkowo/Obornicka – Złotkowo/Lipowa – Złotkowo/Złota – Złotkowo/Sobocka – Złotkowo/Obornicka – Golęczewo/Szosa Poznańska – Golęczewo/Dworcowa – Golęczewo/Leśna – Zielątkowo/Leśna – Zielątkowo/Dworcowa – Chludowo/Dworcowa – Chludowo/Poznańska – CHLUDOWO/SZKOŁA Wybrane kursy: OS. SOBIESKIEGO – … – Złotniki/Obornicka – Złotniki/Łagiewnicka – ZŁOTNIKI/WIEŚ Powrót: CHLUDOWO SZKOŁA – Chludowo/Poznańska – Chludowo/Szkolna – Chludowo/Rynek – Chludowo/Kościelna – Chludowo/Dworcowa – … – OS. SOBIESKIEGO | ? | 253 (PDF) |
|
257 | JUNIKOWO – Grunwaldzka – Malwowa – Skórzewo/Poznańska – Skórzewo/Rondo Ojca Mariana Żelazka – Skórzewo/Poznańska – Skórzewo/Rondo Powstańców Wielkopolskich – Skórzewo/Księdza Stanisława Kozierowskiego – Dąbrowa/Wiejska – Dąbrowa/Szkolna – Dąbrowa/Bukowska – Zakrzewo/Bukowska – Zakrzewo/Rondo Ofiar Pomordowanych w lasach Zakrzewsko-Palędzkich – Zakrzewo/Długa Zakrzewo/Gajowa – Zakrzewo/Długa – Dąbrówka/Długa – Dąbrówka/Poznańska – Palędzie/Pocztowa – Palędzie/Ojca Mariana Żelazka – Dopiewiec/Szkolna – Dopiewiec/Poznańska – Dopiewo/Poznańska – Dopiewo/Wyzwolenia – Dopiewo/Leśna – DOPIEWO/DWORZEC KOLEJOWY | ? | 257 (PDF) |
|
258 | TARNOWO PODGÓRNE/CENTRUM – Tarnowo Podgórne/Poznańska – Tarnowo Podgórne/Rondo im. Gmin Partnerskich – Tarnowo Podgórne/Poznańska – Tarnowo Podgórne/Sowia – Tarnowo Podgórne/Poznańska (droga krajowa nr 92) – Sady/Poznańska – Sady/Dojazdowa – Sady/Za Motelem – Sady/Lusowska – Lusowo/Poznańska – Lusowo/Lipowa – Lusowo Kościół – Lusowo/Poznańska – Lusowo/Nowa – Batorowo/Stefana Batorego – Wysogotowo/Olszynowa – Przeźmierowo/Olszynowa – Przeźmierowo/Sosnowa – Przeźmierowo/Rynkowa – Przeźmierowo/Poznańska – Baranowo/Poznańska – Jana Henryka Dąbrowskiego – Gorajska – Jana Henryka Dąbrowskiego – Polska – Nowina – Szpitalna – Jana Henryka Dąbrowskiego – Józefa Kraszewskiego – Zwierzyniecka – Rondo Kaponiera – Most Uniwersytecki – Dworcowa – POZNAŃ GŁÓWNY Powrót: POZNAŃ GŁÓWNY – Dworcowa – Święty Marcin – Most Uniwersytecki – Rondo Kaponiera – Zwierzyniecka – … – Jana Henryka Dąbrowskiego – Jana Henryka Dąbrowskiego (droga serwisowa) – Santocka – Sianowska – Słupska – Jana Henryka Dąbrowskiego – Baranowo/Poznańska – Baranowo/Rolna – Baranowo/Szamotulska – Przeźmierowo/Szamotulska – Przeźmierowo/Rynkowa – … – Sady/Lusowska – Sady/Kobylnicka – Sady/Poprzeczna – Sady/Spółdzielcza – Sady/Poznańska (droga krajowa nr 92) – droga serwisowa – Tarnowo Podgórne/Poznańska (droga krajowa nr 92) – Tarnowo Podgórne/Poznańska – … – TARNOWO PODGÓRNE/CENTRUM | ? | 258 (PDF) | 1 para kursów tylko w nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę |
259 | STARZYNY/RYNKOWA – Kiekrz/Poznańska – Rokietnica/Trakt Napoleoński – Rokietnica/Szkolna – Rokietnica/Szamotulska – Rokietnica/Rondo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Rokietnica/Pocztowa – Rokietnica/Golęcińska – Kiekrz/Kierska – Kierska – Chojnicka – Wilków Morskich – Chojnicka – Słupska – Jana Henryka Dąbrowskiego – Polska – Nowina – Szpitalna – Jana Henryka Dąbrowskiego – Józefa Kraszewskiego – Zwierzyniecka – Rondo Kaponiera – Most Uniwersytecki – Dworcowa – POZNAŃ GŁÓWNY Powrót: POZNAŃ GŁÓWNY – Dworcowa – Święty Marcin – Most Uniwersytecki – Rondo Kaponiera – Zwierzyniecka – … – Jana Henryka Dąbrowskiego – Jana Henryka Dąbrowskiego (droga serwisowa) – Santocka – Sianowska – Słupska – … – STARZYNY/RYNKOWA | ? | 259 (PDF) | 2 pary kursów tylko w nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę |
Spis pętli autobusowych[edytuj | edytuj kod]
Pętle autobusowe na obszarze Poznania[27][edytuj | edytuj kod]
Pętle autobusowe używane okazyjnie na obszarze Poznania[edytuj | edytuj kod]
Nazwa pętli/miejsce | Współrzędne | Uwagi |
---|---|---|
CENTRUM HANDLOWE M1 | 52°22′56″N 16°59′28″E/52,382210 16,991010 |
|
ŁYSOGÓRSKA | 52°20′38″N 16°56′25″E/52,344000 16,940210 | dawniej Marlewo |
NOWA WIEŚ POZNAŃSKA | 52°23′53″N 17°02′41″E/52,398090 17,044850 | zlokalizowana przy granicy Poznania i Swarzędza |
Pętle autobusowe zlikwidowane na obszarze Poznania[edytuj | edytuj kod]
Nazwa pętli/miejsce | Współrzędne geograficzne | Uwagi |
---|---|---|
KRESOWA | 52°28′05″N 16°56′52″E/52,467960 16,947730 | do końca lat 80. w sąsiedztwie pętli biegła granica miasta |
OSIEDLE ARMII KRAJOWEJ | 52°22′58″N 16°57′10″E/52,382830 16,952710 |
|
OSIEDLE STEFANA BATOREGO | 52°27′33″N 16°55′37″E/52,459120 16,927050 | |
ŚWIĄTNICZKI | 52°20′10″N 17°00′39″E/52,335980 17,010810 |
Pętle autobusowe poza obszarem Poznania[27][edytuj | edytuj kod]
Tabor autobusowy[edytuj | edytuj kod]
Tabor liniowy[edytuj | edytuj kod]
Typ autobusu | Eksploatacja od | System chłodzenia przestrzeni pasażerskiej | Liczba |
---|---|---|---|
Kapena Urby 65c | 2011 | klimatyzacja konwektorowa | 1 |
Mercus City | 2022 | 5 | |
MAN NL263 Lion’s City | 2005 | 7 | |
MAN NL273 Lion’s City | 2009 | klimatyzacja konwektorowa | 3 |
Solaris Urbino 8,6 | 2011 | klimatyzacja szynowa oraz konwektorowa | 26 |
Solaris Urbino 12 III | 2009 | klimatyzacja konwektorowa lub/oraz szynowa (w zależności od modelu) | 85 |
Solaris Urbino 12 IV | |||
Solaris Urbino 18 III | 2006 | klimatyzacja konwektorowa lub/oraz szynowa (w zależności od modelu) | 131 |
Solaris Urbino 18 IV | |||
Solaris Urbino 18 III hybrid Allison II | 2008 | klimatyzacja konwektorowa | 1 |
Solaris Urbino 12 IV electric | 2020 | klimatyzacja konwektorowa | 37 |
Solaris Urbino 18 IV electric | 2019 | klimatyzacja konwektorowa | 21 |
Mercedes-Benz Conecto G | 2023 | 20 | |
Wszystkie pojazdy | 342 | ||
Udział autobusów niskopodłogowych i niskowejściowych | 100% | ||
Udział autobusów klimatyzowanych | 92% |
Inne[edytuj | edytuj kod]
Typ autobusu | Przeznaczenie | Liczba | Rok Produkcji | Numer taborowy |
---|---|---|---|---|
Scania Irizar New Century 12.35 | Turystyczny | 1 | 2006 | 1994[29] |
Jelcz P01 | Zabytkowy | 1 | 1972 | 1813 |
Jelcz 043 | Zabytkowy | 1 | 1985 | 1679 |
Jelcz PR110 | Zabytkowy | 1 | 1991 | 1383[30] |
DAF MB200 | Zabytkowy | 1 | 1982 | 1934[31] |
Ikarus 260.04 | Zabytkowy | 1 | 1985 | 1735 |
Ikarus 280.26 | Zabytkowy | 1 | 1986 | 1545 |
MAN NG313 | Zabytkowy | 1 | 2003 | 1073 |
Jelcz M121M | Zabytkowy | 1 | 1995 | 1551 |
IVECO 4010 | Pracowniczy | 1[32] | ||
Jelcz L100 | Szkoleniowy | 1[33] | 2000 | 1998[34] |
MAN NL273 Lion's City | Szkoleniowy | 1 | 2009 | 1136 |
Autosan A1010T | Szkoleniowy | 2 | 2009/2019 | 1995/1999 |
Zajezdnie autobusowe[edytuj | edytuj kod]
Eksploatowane[edytuj | edytuj kod]
- WA1, ul. Warszawska, nr autobusów: 1501-1999, tabor: IVECO 4010, Kapena, Solaris (wszystkie modele), linie: 146, 148, 152, 154, 157, 159, 160, 162, 163, 166, 167, 168, 171, 173, 174, 176, 177, 178, 181, 182, 183, 184, 185, 188, 189, 190, 191, 194, 196, 198, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 218, 220, 221, 222, 223, 224, 226, 227, 322, 348, 416, 425, 911.
- WA2, ul. Kacza na Kopaninie (Junikowo), nr autobusów: 1001-1493, tabor: IVECO 4010, Kapena, MAN (wszystkie modele), Solaris (wszystkie modele), linie: 121, 145, 146, 148, 149, 156, 158, 159, 163, 164, 168, 169, 170, 171, 175, 176, 177, 179, 180, 182, 186, 190, 191, 193, 212, 213, 214, 215, 216, 219, 222, 223, 224, 226, 727.
Zlikwidowane[edytuj | edytuj kod]
- Zajezdnia przy ulicy Zwierzynieckiej na Jeżycach
- Zajezdnia przy ulicy Świętojańskiej na Komandorii
- Zajezdnia przy ulicy Polskiej
- Zajezdnia przy ulicy Fortecznej na Starołęce
- Zajezdnia przy ulicy Darzyborskiej na Darzyborze
Zobacz też[edytuj | edytuj kod]
- Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu
- Zakład Komunikacji Publicznej Suchy Las
- Kórnickie Przedsiębiorstwo Autobusowe Kombus
- Zakład Usług Komunalnych w Komornikach
- Translub Luboń
- Warbus
Uwagi[edytuj | edytuj kod]
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ Zbigniew Kopeć , Poznań między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939, Łódź: Księży Młyn, 2013, s. 51, ISBN 978-83-7729-030-9, OCLC 891282668 .
- ↑ a b c Marian Janusz Strenk, To już 80 lat minęło! Rozmowa z dyrektorem przewozów autobusowych - Krzysztofem Książykiem, w: Z Życia MPK Poznań, nr 3(725)/2005, s. 1-2, ISSN 0329-6637
- ↑ Edmund Nadolski, Kiedy brakowało nam autobusów, w: Z Życia MPK Poznań, nr 1(547)/1996, s. 2, ISSN 0329-6637
- ↑ a b Komunikacja autobusowa coraz bardziej popularna, w: Z Życia MPK Poznań, nr 7(748)/2006, s. 3, ISSN 0329-6637
- ↑ a b c d 130 lat komunikacji miejskiej w Poznaniu, w: Z Życia MPK Poznań, nr 6(810)/2010, s. 2-6, ISSN 0329-6637
- ↑ Marcin Jurczak, Krótka historia francuskiego Berlieta. PeeRka powraca, w: Z Życia MPK Poznań, nr 19(793)/2008, s. 10-11, ISSN 0329-6637
- ↑ Ikarus 435.05D #1951 – -=[Fotogaleria Transportowa]=-. Phototrans.eu. [dostęp 2015-04-30]. (pol.).
- ↑ Linia autobusowa A. Poznańska Wiki. [dostęp 2018-11-10]. (pol.).
- ↑ Janusz Ludwiczak: Pasażerowie chcą przywrócenia "A". lazarz.pl, 2012-09-07. [dostęp 2018-06-21]. (pol.).
- ↑ a b Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu: Zmiana numeracji poznańskich linii autobusowych od stycznia 2019 r.. ztm.poznan.pl, 2018-06-07. [dostęp 2018-06-14]. (pol.).
- ↑ a b c Nowy standard na liniach nocnych ZTM od nocy z 1 na 2 marca. Pasażerowie zyskają m.in. bogatszą sieć połączeń i wygodniejsze przesiadki. Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu, 2021-02-04. [dostęp 2021-02-28]. (pol.).
- ↑ https://ztm.poznan.pl/pl/komunikaty/od-nowego-roku-modyfikacja-ukladu-linii-autobusowych-na-polnocy-poznania
- ↑ https://www.ztm.poznan.pl/pl/komunikaty/propozycja-nowego-stalego-ukladu-linii-tramwajowych
- ↑ https://www.ztm.poznan.pl/pl/komunikaty/korekta-planowanego-nowego-ukladu-linii-tramwajowych-15-zostanie-na-obecnej-trasie-a-trojka-pojedziemy-z-naramowic-do-unii-lubelskiej
- ↑ Odbiór Neoplana (pierwszego), w: Z Życia MPK Poznań, nr 5(550)/1996, s. 3, ISSN 0329-6637
- ↑ Ryszard Luter, Wydarzenia roku 2008, w: Z Życia MPK Poznań, nr 20(794)/2009, s. 4, ISSN 0329-6637
- ↑ "Polityka taborowa w komunikacji miejskiej-stan obecny i perspektywy na przyszłość, Poznań, Rosnówko, 26-27 kwietnia 2016 roku, SITK RP
- ↑ Administrator, Elektryczne autobusy na ulicach Poznania [online], mpk.poznan.pl [dostęp 2020-12-09] (pol.).
- ↑ Administrator, W Poznaniu przybędzie 37 elektrycznych autobusów [online], mpk.poznan.pl [dostęp 2020-12-09] (pol.).
- ↑ Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu: Strefy taryfowe. [dostęp 2019-09-06]. (pol.).
- ↑ Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu: Mapa sieci połączeń ZTM Poznań. ztm.poznan.pl, 2019-09-02. [dostęp 2019-09-06]. (pol. • ang.).
- ↑ a b Rozkład jazdy - Linia 160 [online], MPK Poznań [dostęp 2024-03-14] (pol.).
- ↑ Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu: Nowa linia na Strzeszyn. Od 3 września mieszkańcy dojadą autobusem linii nr 170 na Winogrady i do trasy PST. ztm.poznan.pl. [dostęp 2018-08-21]. (pol.).
- ↑ Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu: Wzmocnienie komunikacji w rejonie Moraska, Radojewa i Umultowa w związku z otwarciem nowej szkoły. ztm.poznan.pl. [dostęp 2018-08-26]. (pol.).
- ↑ Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu: Od 2 września: zmiany nazw 4 przystanków oraz uruchomienie dwóch nowych przystanków na pilotażowej linii nr 121. ztm.poznan.pl, 2019-08-21. [dostęp 2019-09-06]. (pol.).
- ↑ a b Stały układ linii nocnych obowiązujący od 1 marca 2021 [online], Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu, 3 lutego 2021 [dostęp 2021-03-01] (pol. • ang.).
- ↑ a b Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne – Rozkład Jazdy.
- ↑ Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu – Rozkład jazdy. [dostęp 2015-04-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-09)].
- ↑ Scania K114EB / Irizar New Century 12.35. phototrans.eu. [dostęp 2019-01-03].
- ↑ Klub Miłośników Pojazdów Szynowych: Tabor. kmps.org.pl. [dostęp 2019-01-03].
- ↑ MPK Poznań: DAF MB 200. mpk.poznan.pl. [dostęp 2019-01-03].
- ↑ Transport Database and Photogallery – Phototrans.eu.
- ↑ Transport Database and Photogallery – Phototrans.eu.
- ↑ Jelcz L100I. phototrans.eu. [dostęp 2019-01-03].
Bibliografia[edytuj | edytuj kod]
- Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla miasta Poznania na lata 2014-2025. Poznań 2014
Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]
- Oficjalna strona MPK Poznań
- Galeria zdjęć aglomeracji poznańskiej – poznanskie-autobusy.pl
- Nawigacja w komunikacji miejskiej – jakdojade.pl
- Mapa połączeń nocnych na terenie aglomeracji poznańskiej – stan na dzień 17.10.2020.
- Mapa połączeń autobusowych i tramwajowych na terenie aglomeracji poznańskiej – stan na dzień 1.09.2020.