2017–  Włochy 1 (0)
W sumie: 31 (1)
  1. Aktualne na: 17 listopada 2017. Uwzględniono wyłącznie rozgrywki ligowe.
  2. Aktualne na: 17 listopada 2017.

Andrea Conti (ur. 2 marca 1994 w Lecco) – włoski piłkarz grający na pozycji obrońcy we włoskim klubie Parma Calcio, do którego jest wypożyczony z A.C. Milanu oraz w reprezentacji Włoch.

Kariera klubowa[edytuj | edytuj kod]

Conti jest wychowankiem Atalanty BC, gdzie w młodzieżowych zespołach przez wiele lat grał m.in. z Mattią Caldarą i Roberto Gagliardinim. Zanim Conti zadebiutował w pierwszym zespole był wypożyczany do Perugii (z którą w sezonie 2013/2014 wygrał Serie C1) i drugoligowego Virtusu Lanciano. Po powrocie do Bergamo po raz pierwszy zagrał w Atalancie 2 grudnia 2015 w przegranym 1:3 z Udinese Calcio meczu 4. rundy Pucharu Włoch[1]. W Serie A zadebiutował zaś w przegranym 1:2 spotkaniu z tym samym rywalem[2].

W sezonie 2016/2017 Conti był już podstawowym zawodnikiem Atalanty, która osiągnęła największy sukces w historii jakim było zajęcie czwartego miejsca w Serie A i zdobycie rekordowych w historii klubu 72 punktów we włoskiej elicie.

7 lipca Conti podpisał pięcioletni kontrakt z A.C. Milan, który zapłacił Atalancie 24 miliony euro i oddał Matteo Pessinę. W Milanie Conti zadebiutował 27 lipca w spotkaniu trzeciej rundy eliminacji Ligi Europy z Universitateą Krajowa. W Rumunii mediolańczycy wygrali 1:0, a Conti w 73. minucie gry zastąpił Ignazio Abate[3]. Rozgrywki ligowe rozpoczął jako podstawowy zawodnik, ale potem doznał urazu stawu skokowego, a następnie zerwał więzadła krzyżowe w kolanie[4].

Kariera reprezentacyjna[edytuj | edytuj kod]

Conti we włoskich drużynach narodowych grał od 2010 roku i występu w kadrze U-17. Z drużyną U-21 zaś wystąpił w młodzieżowych mistrzostwach Europy 2017. W Polsce Włosi dotarli do półfinału zawodów.

Do pierwszej reprezentacji po raz pierwszy został powołany w lutym 2017 roku. Było to trzydniowe krajowe zgrupowanie w Coverciano, podczas którego Włosi nie rozegrali żadnego spotkania[5]. Conti zagrał za to w meczu z San Marino 31 maja 2017. Włosi wygrali 8:0, a Conti grał do 69. minuty, gdy zastąpił go Cristiano Biraghi. Spotkanie to nie jest jednak uznawane za oficjalnie ani przez FIFA, ani przez FIGC[6][7].

Pierwszy oficjalny mecz w pierwszej kadrze Antonio Conti rozegrał więc 5 września 2017. Włosi pokonali wówczas Izraelczyków 1:0 w kwalifikacjach do mistrzostw świata 2018. Conti grał do 52. minucie, gdy z powodu kontuzji stawu skokowego opuścił boisko[8].