Year | Men's singles | Women's singles | Men's doubles | Women's doubles | Mixed doubles |
1965 | Otto Hecker | Peggy Brixhe | Fernando Pinto Vitor P. Alves | Isabel Salema Peggy Brixhe | Fernando Pinto Peggy Brixhe |
1966 | Anton Sauter | Isabel Rocha | Conceição Felizardo Isabel Rocha | José Bento Isabel Rocha |
1967 | José Bento | Fernando Pinto Francisco Lomos | José Azevedo Isabel Rocha |
1968 | Oscar Lujan | no competition | Oscar Lujan Monge Dias | no competition | Jan Holtnaes Cecilia Geirithas |
1969 | Jan Holtnaes | Isabel Rocha | Jan Holtnaes Anton Sauter | Jan Holtnaes Susan Bennett |
1970 | Erich Linnemann | Peggy Brixhe | Anton Sauter Erich Linnemann | Helena Dias Isabel Rocha | José Bento Isabel Rocha |
1971 | Anton Sauter | Fina Salazar | no competition | Alfredo Salazar Fina Salazar |
1972 | Philip Smith | Nora Gardner | Eddy Sutton Bill Kidd | Nora Gardner Barbara Giles | Bill Kidd Barbara Giles |
1973 | Ray Stevens | Margaret Beck | Ray Stevens Elliot Stuart | Ray Stevens Barbara Giles |
1974 | Elo Hansen | Barbara Giles | David Hunt Bill Kidd | Margo Winter Barbara Giles | David Hunt Margo Winter |
1975 | no competition |
1976 | Michael Wilks | Jane Webster | Michael Wilks Peter Bullivant | Jane Webster Kathleen Redhead | Peter Bullivant Kathleen Redhead |
1977 | Tariq Farooq | Karen Bridge | Ola Eriksson Christian Lundberg | Karen Bridge Anne Statt | Tim Stokes Karen Bridge |
1978 | Thomas Kihlström | Marjan Ridder | Thomas Kihlström Bengt Fröman | Barbara Sutton Paula Kilvington | Eddy Sutton Barbara Sutton |
1979 | Ray Stevens | Nora Perry | Ray Stevens Elliot Stuart | Nora Perry Eva Stuart | Ray Stevens Nora Perry |
1980 | David Eddy | Eva Stuart | David Eddy Elliot Stuart | Gillian Clark Kathleen Redhead | Ray Roge Kathleen Redhead |
1981 | Kevin Jolly | Catharine Troke | Ray Stevens Derek Talbot | Marjan Ridder Else Thoresen | Billy Gilliland Eva Stuart |
1982 | Ray Stevens | Ray Stevens Darren Hall | Nora Perry Catharine Troke | Ray Stevens Nora Perry |
1983 | Kevin Jolly | Alison Fisher | Billy Gilliland Alex White | Alison Fisher Jane Shipman | Billy Gilliland Jane Shipman |
1984 | Thomas Angarth | Fiona Elliott | Gerry Asquith Elliot Stuart | Fiona Elliott Eva Stuart | Gerry Asquith Fiona Elliott |
1985 | Niels Skeby | Niels Skeby Poul Erik Hoyer Larsen | Fiona Elliott J. Elliot | Mark Elliott Fiona Elliott |
1986 | Ken Middlemiss | Eva Stuart | David Eddy Elliot Stuart | Margarida Cruz Paula Sousa | Ken Middlemiss Margarida Cruz |
1987 | P. Patel | Pernille Dupont | Pernille Dupont Lotte Olsen | José Nascimento Lotte Olsen |
1988 | Stéphane Renault | Christelle Mol | Nick Pettman Jon Pulford | Cecilia Brun Christelle Mol | José Nascimento Christelle Mol |
1989 | Oystein Larsen | J. Gomes | Oystein Larsen Trond Waland | Maria Gomes Zamy Gomes | Flemming Glyager Gitte Hansen |
1990 | Peter Smith | Julia Mann | Peter Smith Nittin Panesar | Julia Mann Tania Growes | Nittin Panesar Tania Growes |
1991[1] | Anders Nielsen | Astrid van der Knaap | Andy Goode Glen Milton | Elena Denisova Marina Yakusheva | Chris Hunt Tracy Dineen |
1992[2] | Andrey Antropov | Elena Rybkina | Andy Goode Chris Hunt | Joanne Wright Joanne Davies | Andy Goode Joanne Wright |
1993[3] | Andrey Antropov | Marina Andrievskaia | Chan Kin Ngai Wong Wai Lap | Marina Andrievskaja Marina Yakusheva | Nikolaj Zuev Marina Yakusheva |
1994[4] | Martin Lundgaard Hansen | Irina Yakusheva | Thomas Damgaard Jan Jörgensen | Rikke Olsen Helene Kirkegaard | Martin Lundgaard Hansen Rikke Olsen |
1995[5] | Anne Sondergaard | Hendrik Sörensen Martin Lundgaard Hansen | Majken Vange Mette Hansen | Peder Nissen Mette Hansen |
1996[6] | Rikard Magnusson | Karolina Ericsson | Ian Pearson James Anderson | Emma Chaffin Tracey Hallam | Nathan Robertson Gail Emms |
1997[7] | Peter Janum | Ann Gibson | Fernando Silva Hugo Rodrigues | Karen Peatfield Tracey Hallam | Russell Hogg Alexis Blanchflower |
1998[8] | Niels Christian Kaldau | Tanya Woodward | James Anderson Ian Pearson | Tracy Dineen Sarah Hardaker | Ian Sydie Denyse Julien |
1999[9] | Peter Janum | Ella Karachkova | Manuel Dubrulle Vincent Laigle | Sara Sankey Ella Miles | Björn Siegemund Karen Stechmann |
2000[10] | Rikard Magnusson | Elena Nozdran | Janek Roos Joachim Fischer Nielsen | Lene Mørk Britta Andersen | Mathias Boe Karina Sørensen |
2001 | Oliver Pongratz | Pi Hongyan | Michael Keck Joachim Tesche | Ella Miles Sara Sankey | Björn Siegemund Nicol Pitro |
2002[11] | Niels Christian Kaldau | Julia Mann | Michael Logosz Robert Mateusiak | Lene Mørk Helle Nielsen | Fredrik Bergström Jenny Karlsson |
2003[12] | Pi Hongyan | Jim Laugesen Michael Søgaard | Julie Houmann Helle Nielsen | Fredrik Bergström Johanna Persson |
2004[13] | Stanislav Pukhov | Tracey Hallam | Simon Archer Robert Blair | Nadieżda Kostiuczyk Kamila Augustyn | Simon Archer Donna Kellogg |
2005[14] | Arif Rasidi | Yuan Wemyss | Anthony Clark Simon Archer | Sandra Marinello Kathrin Piotrowski | Anthony Clark Donna Kellogg |
2006 | Michael Christensen | Anders Kristiansen Simon Mollyhus | Liza Parker Jenny Day | Rasmus M. Andersen Mie Schjott-Kristensen |
2007 | Peter Mikkelsen | Judith Meulendijks | Mikkel Delbo Larsen Jacob Chemnitz | Jenny Wallwork Suzanne Rayappan | Rasmus Bonde Christinna Pedersen |
2008 | Anand Pawar | Kaori Imabeppu | Ruud Bosch Koen Ridder | Cai Jiani Zhang Xi | Zhang Yi Cai Jiani |
2009[15] | Magnus Sahlberg | Jill Pittard | Ruben Gordown Khosadalina Stenny Kusuma | Emelie Lennartsson Emma Wengberg | Lukasz Moren Natalia Pocztowiak |
2010[16] | Kenn Lim | Telma Santos | Martin Kragh Anders Skaarup Rasmussen | Lauren Smith Alexandra Langley | Zvonimir Đurkinjak Staša Poznanović |
2011[17] | Sven-Eric Kastens | Sashina Vignes Waran | Niclas Nøhr Mads Pedersen | Robin Middleton Alexandra Langley |
2012[18] | Dieter Domke | Beatriz Corrales | Zvonimir Đurkinjak Nikolaj Overgaard | Gabrielle White Alexandra Langley | Marcus Ellis Gabrielle White |
2013[19] | Ramdan Misbun | Ella Diehl | Anders Skaarup Rasmussen Kim Astrup Sorensen | Lena Grebak Maria Helsbøl | Jones Ralfy Jansen Keshya Nurvita Hanadia |
2014[20] | Rei Sato | Sandra-Maria Jensen | Kazuki Matsumaru Izumi Okoshi | Sarah Thomas Carissa Turner | Roman Zirnwald Elisabeth Baldauf |
2015[21] | Kazumasa Sakai | Sayaka Takahashi | Peter Briggs Tom Wolfenden | Ayane Kurihara Naru Shinoya | Filip Myhren Emma Wengberg |
2016[22] | Niluka Karunaratne | Mia Blichfeldt | Ong Yew Sin Teo Ee Yi | Goh Yea Ching Peck Yen Wei | Mikkel Mikkelsen Mai Surrow |
2017[23] | Subhankar Dey | Sayaka Takahashi | Kazuaki Oshima Yuta Yamasaki | Chisato Hoshi Naru Shinoya | Anton Kaisti Jenny Nyström |
2018[24] | Rasmus Messerschmidt | Qi Xuefei | Lu Chen Ye Hong-wei | Li Zi-qing Teng Chun-hsun | Peter Käsbauer Olga Konon |
2019[25] | Felix Burestedt | Porntip Buranaprasertsuk | Chang Ko-chi Lee Fang-jen | Julie Finne-Ipsen Clara Nistad | Chang Ko-chi Lee Chih-chen |
2020[26] | Brice Leverdez | Sabrina Jaquet | Lucas Corvée Brice Leverdez | Lauren Middleton Holly Newall | Christopher Grimley Eleanor O'Donnell |
2021[27] | Ditlev Jaeger Holm | Laura Sárosi | Mads Pieler Kolding Frederik Søgaard | Christine Busch Amalie Schulz | Callum Hemming Jessica Pugh |
2022[28] | Andi Fadel Muhammad | Hsu Wen-chi | Su Ching-heng Ye Hong-wei | Yeung Nga Ting Yeung Pui Lam | Ye Hong-wei Lee Chia-hsin |
2023[29] | Johnnie Torjussen | Neslihan Yiğit | Julien Maio William Villeger | Bengisu Erçetin Nazlıcan İnci | Andreas Søndergaard Iben Bergstein |
2024[30] | Joakim Oldorff | Devika Sihag | Chen Zhi-ray Lin Yu-chieh | Chloe Birch Estelle van Leeuwen | Ethan van Leeuwen Chloe Birch |