Canadian men's curling championship edition
The 1969 Macdonald Brier , Canada's national men's curling championship was held March 3–7 at the Oshawa Civic Auditorium in Oshawa, Ontario .
The Ron Northcott rink representing Alberta won their third title, having gone undefeated. It was the first time a team had gone undefeated since 1957.[2] It was also the 11th title for Alberta. Northcott became the fourth skip to ever win back-to-back Briers joining Gordon Hudson , Matt Baldwin , and Ernie Richardson (twice).
British Columbia were runners-up, with an impressive 9-1 record, which was usually good enough to win. Both Saskatchewan and Prince Edward Island tied for third place at 7-3 records. It was tied for the best ever result for PEI, which also finished third the previous year.[3]
The teams are listed as follows:[4]
Alberta British Columbia Manitoba Calgary CC , Calgary Skip: Ron Northcott Third: Dave Gerlach Second: Bernie Sparkes Lead: Fred Storey
Prince George CC , Prince George Skip: Kevin Smale Third: Peter Sherba Second: Bob McDonald Lead: Pat Carr
Maple Leaf CC , Winnipeg Skip: Bob Robinson Third: Al Shinfield Second: Len Easton Lead: Doug Strange
New Brunswick Newfoundland Northern Ontario Moncton CA , Moncton Skip: Harold Mabey Jr. Third: Ed Steeves Second: Harold Keith Lead: Grant MacMellon
St. John's CC , St. John's Skip: Bill Piercey Third: Frank M. Stent Second: Thomas A. Warren Lead: William C. Roy
Kenora CC , Kenora Skip: Terry Johnson Third: Jack Thompson Second: Grant Green Lead: Gordon Peterson
Nova Scotia Ontario Prince Edward Island Dartmouth CC , Dartmouth Skip: Peter Hope Third: Gene Mattatall Second: Bob Margeson Lead: Reg Beaver
London CC , London Skip: Ken Buchan Third: Gary Weisz Second: Mitch Czaja Lead: Ross Guest
Charlottetown CC , Charlottetown Skip: Alan Smith Third: Doug Bell Second: Bob Dillon Lead: Merrill Wiggington
Quebec Saskatchewan CFB Bagotville CC , Chicoutimi Skip: Earl Carson Third: Doug Stuart Second: Alan R. Sully Lead: Ed Wood
Avonlea CC , Avonlea Skip: Bob Pickering Third: Garnet Campbell Second: Bob Thomas Lead: Gary Ford
Round robin standings [ edit ] Final Round Robin standings :[2]
Round robin results [ edit ] Monday, March 3 [5]
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Saskatchewan (Pickering) 2 1 1 2 2 0 1 1 1 0 0 1 12 Newfoundland (Piercey) 0 0 0 0 0 1 0 0 0 2 2 0 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Manitoba (Robinson) 0 1 0 0 0 0 1 0 0 1 0 0 3 Alberta (Northcott) 3 0 0 3 0 3 0 0 0 0 1 1 11
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Quebec (Carson) 1 0 0 2 0 1 0 1 2 0 0 3 10 Northern Ontario (Johnson) 0 3 2 0 0 0 1 0 0 2 1 0 9
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final British Columbia (Smale) 0 1 0 0 2 0 0 1 0 1 1 0 6 Ontario (Buchan) 1 0 0 1 0 0 1 0 0 0 0 1 4
Monday, March 3 [5]
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final British Columbia (Smale) 0 3 0 2 3 2 0 0 2 0 3 1 16 Saskatchewan (Pickering) 0 0 1 0 0 0 0 5 0 4 0 0 10
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Alberta (Northcott) 2 0 3 0 1 0 2 0 1 1 0 0 10 Northern Ontario (Johnson) 0 2 0 1 0 2 0 2 0 0 1 1 9
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Quebec (Carson) 0 1 0 0 2 0 1 2 0 1 0 1 8 New Brunswick (Mabey) 2 0 1 1 0 1 0 0 1 0 1 0 7
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Manitoba (Robinson) 2 0 1 0 0 0 0 4 0 1 0 0 8 Newfoundland (Piercey) 0 1 0 1 1 1 2 0 2 0 2 1 11
Tuesday, March 4 [6]
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Manitoba (Robinson) 1 0 0 0 2 0 1 0 0 3 0 1 8 British Columbia (Smale) 0 0 4 0 0 1 0 3 4 0 2 0 14
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Alberta (Northcott) 0 0 2 2 0 3 0 2 0 2 0 3 14 New Brunswick (Mabey) 2 2 0 0 1 0 1 0 1 0 1 0 8
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Ontario (Buchan) 0 2 2 0 0 1 0 1 0 2 0 1 9 Saskatchewan (Pickering) 1 0 0 3 1 0 1 0 1 0 3 0 10
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Final Northern Ontario (Johnson) 0 0 2 1 0 0 3 0 1 0 1 0 1 9 Newfoundland (Piercey) 1 2 0 0 1 1 0 1 0 1 0 1 0 8
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Nova Scotia (Hope) 0 4 0 0 1 0 1 0 0 3 2 0 11 Quebec (Carson) 1 0 0 1 0 2 0 1 1 0 0 1 7
Tuesday, March 4 [6]
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Prince Edward Island (Smith) 0 1 1 0 0 0 1 0 1 0 1 0 5 Quebec (Carson) 1 0 0 1 2 1 0 1 0 1 0 1 8
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Newfoundland (Piercey) 0 0 0 2 0 0 2 0 2 0 2 0 8 New Brunswick (Mabey) 0 0 1 0 1 1 0 3 0 2 0 1 9
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Alberta (Northcott) 2 0 2 1 0 0 4 1 3 0 2 0 15 Nova Scotia (Hope) 0 1 0 0 2 1 0 0 0 2 0 1 7
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Ontario (Buchan) 0 1 0 0 3 0 0 1 0 1 0 1 7 Manitoba (Robinson) 1 0 0 2 0 1 2 0 1 0 1 0 8
Wednesday, March 5 [7]
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Saskatchewan (Pickering) 0 2 3 0 0 0 2 0 2 0 0 1 10 Manitoba (Robinson) 2 0 0 1 1 0 0 2 0 0 1 0 7
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Prince Edward Island (Smith) 0 0 0 0 2 2 0 2 0 1 0 0 7 Alberta (Northcott) 0 1 3 1 0 0 1 0 1 0 0 1 8
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Northern Ontario (Johnson) 3 1 0 2 2 0 0 0 0 3 0 0 11 Ontario (Buchan) 0 0 1 0 0 2 0 2 2 0 1 2 10
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Newfoundland (Piercey) 1 0 2 0 3 2 0 1 0 2 1 X 12 Nova Scotia (Hope) 0 2 0 4 0 0 0 0 3 0 0 X 9
Wednesday, March 5 [7]
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Saskatchewan (Pickering) 2 1 0 0 1 0 2 3 0 0 2 0 11 Northern Ontario (Johnson) 0 0 1 0 0 1 0 0 2 0 0 1 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Quebec (Carson) 1 0 1 0 0 1 0 1 0 2 0 0 6 Alberta (Northcott) 0 4 0 3 0 0 2 0 3 0 2 0 14
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final New Brunswick (Mabey) 0 1 0 3 0 0 1 1 3 0 0 2 11 Ontario (Buchan) 1 0 2 0 4 1 0 0 0 1 1 0 10
Thursday, March 6 [8]
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final New Brunswick (Mabey) 0 1 0 1 0 0 1 0 0 0 0 0 3 Saskatchewan (Pickering) 0 0 2 0 2 0 0 0 0 0 1 3 8
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Quebec (Carson) 1 1 0 1 1 1 0 1 0 1 0 5 12 Newfoundland (Piercey) 0 0 1 0 0 0 1 0 2 0 1 0 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Nova Scotia (Hope) 0 1 0 3 0 1 0 2 0 1 0 2 10 Ontario (Buchan) 0 0 3 0 1 0 1 0 2 0 2 0 9
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Manitoba (Robinson) 1 0 1 0 2 0 2 0 0 0 1 1 8 Northern Ontario (Johnson) 0 2 0 2 0 2 0 1 1 1 0 0 9
Thursday, March 6 [8]
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Nova Scotia (Hope) 1 0 0 0 0 0 1 0 2 0 0 2 6 Saskatchewan (Pickering) 0 1 2 1 2 1 0 2 0 1 2 0 12
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Manitoba (Robinson) 2 0 0 3 0 1 2 0 2 0 2 0 12 New Brunswick (Mabey) 0 0 1 0 2 0 0 2 0 1 0 2 8
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final British Columbia (Smale) 3 1 0 2 2 1 0 0 1 0 0 0 10 Quebec (Carson) 0 0 1 0 0 0 1 1 0 3 2 1 9
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Ontario (Buchan) 0 1 0 2 0 2 2 0 1 1 0 0 9 Prince Edward Island (Smith) 2 0 1 0 3 0 0 2 0 0 1 2 11
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Alberta (Northcott) 0 3 0 2 1 1 0 2 0 1 0 6 16 Newfoundland (Piercey) 1 0 3 0 0 0 2 0 2 0 1 0 9
Thursday, March 6 [8]
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Final Ontario (Buchan) 0 0 2 1 1 0 2 0 1 0 1 0 1 9 Quebec (Carson) 0 2 0 0 0 1 0 2 0 1 0 2 0 8
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Nova Scotia (Hope) 0 2 0 0 1 1 0 0 1 2 0 0 7 Manitoba (Robinson) 2 0 1 1 0 0 1 2 0 0 0 1 8
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Alberta (Northcott) 1 0 1 0 3 2 0 1 0 1 0 0 9 British Columbia (Smale) 0 1 0 3 0 0 1 0 1 0 2 0 8
Draw 10 [ edit ] Friday, March 7 [9]
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Saskatchewan (Pickering) 2 3 1 0 2 0 0 1 0 2 0 1 12 Quebec (Carson) 0 0 0 1 0 2 0 0 1 0 1 0 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Prince Edward Island (Smith) 0 1 1 0 3 1 0 0 0 2 0 3 11 Manitoba (Robinson) 1 0 0 2 0 0 2 1 2 0 2 0 10
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Ontario (Buchan) 1 1 0 2 0 2 0 1 0 2 0 0 9 Alberta (Northcott) 0 0 2 0 1 0 2 0 1 0 4 1 11
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Northern Ontario (Johnson) 1 0 1 0 1 2 2 0 5 2 0 2 16 Nova Scotia (Hope) 0 2 0 2 0 0 0 2 0 0 2 0 8
Draw 11 [ edit ] Friday, March 7 [9]
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Quebec (Carson) 2 0 2 0 1 0 2 4 0 1 0 2 14 Manitoba (Robinson) 0 1 0 1 0 1 0 0 3 0 2 0 8
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Saskatchewan (Pickering) 0 0 0 2 0 1 1 0 0 3 1 0 8 Alberta (Northcott) 1 2 1 0 1 0 0 0 3 0 0 1 9
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final New Brunswick (Mabey) 0 3 0 2 0 2 0 1 2 0 0 1 11 Nova Scotia (Hope) 2 0 1 0 1 0 1 0 0 2 1 0 8
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Newfoundland (Piercey) 0 0 0 0 0 0 2 0 4 0 1 0 7 Ontario (Buchan) 3 2 2 1 2 2 0 1 0 1 0 2 16
All-Star Team [ edit ] The media selected the following curlers as All-Stars:[10]
Bernie Sparkes became the first player to be selected to the all-star team four times as he was selected the three previous years as well.
Ross G.L. Harstone Award [ edit ] The Ross Harstone Award was presented to the player chosen by their fellow peers as the curler who best represented Harstone's high ideals of good sportsmanship, observance of the rules, exemplary conduct and curling ability.[11] [10]
References [ edit ] External links [ edit ]
Macdonald Brier Labatt Brier Nokia Brier Tim Hortons Brier Montana's Brier