Table tennis at the 1980 Summer Paralympics
From Wikipedia the free encyclopedia
Table tennis at the VI Paralympic Games | |
---|---|
Table tennis at the 1980 Summer Paralympics consisted of 32 events, 22 for men and 10 for women.
Medal table[edit]
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | West Germany (FRG) | 9 | 2 | 6 | 17 |
2 | Switzerland (SUI) | 5 | 2 | 0 | 7 |
3 | Netherlands (NED) | 4 | 4 | 6 | 14 |
4 | Great Britain (GBR) | 4 | 3 | 0 | 7 |
5 | Austria (AUT) | 2 | 5 | 0 | 7 |
6 | United States (USA) | 2 | 1 | 2 | 5 |
7 | Yugoslavia (YUG) | 2 | 1 | 0 | 3 |
8 | South Korea (KOR) | 1 | 2 | 1 | 4 |
9 | Ireland (IRL) | 1 | 1 | 1 | 3 |
Norway (NOR) | 1 | 1 | 1 | 3 | |
11 | Sweden (SWE) | 0 | 5 | 1 | 6 |
12 | France (FRA) | 0 | 2 | 5 | 7 |
13 | Egypt (EGY) | 0 | 1 | 1 | 2 |
Finland (FIN) | 0 | 1 | 1 | 2 | |
15 | Zimbabwe (ZIM) | 0 | 1 | 0 | 1 |
16 | Canada (CAN) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Hong Kong (HKG) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Italy (ITA) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Mexico (MEX) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totals (19 entries) | 31 | 32 | 29 | 92 |
Medal summary[edit]
Men's events[edit]
Women's events[edit]
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Singles 1A | Julie Toomey Ireland | Sandra James Zimbabwe | Josefina Cornejo Mexico |
Singles 1B | Jane Blackburn Great Britain | M. Lijsen Norway | Rosa Sicari Italy |
Singles 2 | Elisabeth Bisquolm Switzerland | Rosa Schweizer Austria | Ruth Lamsbach West Germany |
Singles 3 | Verena Chiari Switzerland | J. Swann Great Britain | R. Andre France |
Singles 4 | Irene Schmidt Netherlands | L. Karlsson Sweden | Gerda Becker Netherlands |
Singles C | A. Smith Great Britain | G. Bosrup Sweden | N. Kabous France |
Teams 1B | Norway (NOR) A. Klausen Marit Lysen | Ireland (IRL) Frances O'Sullivan John Twomey | None |
Teams 2 | Austria (AUT) Rosa Schweizer A. Wicher | Great Britain (GBR) Jane Blackburn G. Matthews | Ireland (IRL) Angela Hendra Anne Sinnott |
Teams 3 | Switzerland (SUI) Elisabeth Bisquolm Verena Chiari | France (FRA) R. Andre Maguy Ramousse | Jamaica (JAM) Jennifer Brown Quida White |
Teams 4 | Netherlands (NED) Gerda Becker Irene Schmidt | Great Britain (GBR) B. Gibbs J. Swann | Sweden (SWE) L. Karlsson R. Soderberg |