2017 in sports
From Wikipedia the free encyclopedia
2017 in sports describes the year's events in world sport.
Calendar by month[edit]
January[edit]
February[edit]
March[edit]
April[edit]
May[edit]
June[edit]
July[edit]
August[edit]
September[edit]
October[edit]
November[edit]
December[edit]
Air sports[edit]
Aerobatics[edit]
- July 9 – 17: 5th FAI World YAK 52 Aerobatic Championship in Tula
- Overall winner: Oleg Shpolianskii
- Overall teams winners: Russia (Oleg Shpolianskii, Vladimir Kotelnikov)
- July 27 – August 5: 8th FAI World Advanced Glider Aerobatic Championships in Toruń
- Overall Advanced winners: 1st. Gustav Salminen, 2nd. Erwin George, 3rd: Michał Klimaszewski
- Advanced Teams winners: 1st: Poland (Michał Klimaszewski, Agata Nykaza, Mirosław Wrześniewski), 2nd: France (Erwin George, Benoit Madrenas, Eric Lanquetin), 3rd: Romania (Ciprian Lupaș, Valentin Hota, Gál Zsolt)
- July 27 – August 5: 20th FAI World Glider Aerobatic Championships in Toruń
- Overall Unlimited winners: 1st. Ferenc Tóth, 2nd: János Szilágyi, 3rd: Luca Bertossio
- Unlimited Teams winners: 1st: Hungary (Ferenc Tóth, János Szilágyi, János Sonkoly), 2nd: Germany (Moritz Kirchberg, Eugen Schaal, Marvin Woltering), 3rd: Austria (Siegfried Mayr, Gabriel Stangl, Bernhard Behr)
- August 3 – 13: 10th FAI European Advanced Aerobatic Championships in Chotěboř
- August 16 – 26: 29th FAI World Aerobatic Championships in Malalane
Model aircraft[edit]
Events[edit]
- February 19 – 25: 2017 FAI F3P World Championship for Indoor Aerobatic Model Aircraft in Strasbourg[1]
- Winner: Gernot Bruckmann
- Junior winner: Felix Scander
- Team winners: Austria
- March 13 – 17: 2017 FAI F1D European Championships for Free Flight Indoor Model Aircraft in Slănic
- July 16 – 22: 2017 FAI F3J European Championship for Model Gliders in Martin
- Seniors winners: 1st place: Arijan Hucaljuk, 2nd place: Oleksander Chekh, 3rd place: Manuel Reinecke
- Juniors winners: 1st place: Ivaylo Dimitrov, 2nd place: Marco Gallizia, 3rd place: Oskar Stempihar
- Seniors teams winners: 1st place: Turkey, 2nd place: Slovakia, 3rd place: Slovenia
- Juniors teams winners: 1st place: Germany, 2nd place: Bulgaria, 3rd place: Czech Republic
- July 21 – 30: 2017 FAI F3 World Championships for Model Helicopters in Włocławek
- F3C Seniors winners: 1st place: Ennio Graber, 2nd place: Hiroki Ito, 3rd place: Pierre Gutierrez
- F3C Juniors winners: 1st place: Axel Mondet, 2nd place: Thomas Rettenbacher, 3rd place: Tianshi AN
- F3C Teams winners: 1st place: France, 2nd place: Switzerland, 3rd place: Japan
- F3N Seniors winners: 1st place: Ko Huan-chen, 2nd place: Eric Weber, 3rd place: James Robertson
- F3N Juniors winners: 1st place: Aaron Cole, 2nd place: Samuel Aunbirk Jensen, 3rd place: Marcel Doring
- F3N Teams winners: 1st place: Germany, 2nd place: United Kingdom, 3rd place: Denmark
- July 24 – 30: 2017 FAI F3K World Championship for Model Gliders in Lviv
- July 25 – 29: 2017 FAI F3D World Championship for Pylon Racing Model Aircraft in Järna
- Seniors winners: 1st place: Jiří Novotný, 2nd place: Stefan Raeven, 3rd place: Thomas Eriksson
- Juniors winners: 1st place: Daniel Arapakis, 2nd place: Bram Lentjes, 3rd place: Johannes Reutenberg
- Teams winners: 1st place: Australia, 2nd place: United States, 3rd place: Italy
- July 30 – August 6: 2017 FAI F1 Junior European Championships for Free Flight Model Aircraft in Prilep
- August 5 – 12: 2017 FAI F2 European Championships for Control Line Model Aircraft in Békéscsaba
- F2A winners: 1st: Luca Grossi, 2nd: Ferenc Szvacsek, 3rd: Oleksandr Osovyk
- Junior F2A winners: 1st: Illia Rediuk, 2nd: Alexey Emelyanov, 3rd: Kacper Walania
- F2B winners: 1st: Igor Burger, 2nd: Marco Valiera, 3rd: Zbynek Kravcik
- Junior F2B winners: 1st: Yaroslav Fokin, 2nd: Jan Kopriva, 3rd: Mykola Kucher
- F2B Teams winners: 1st: Ukraine, 2nd: Czech Republic, 3rd: Russia
- Junior F2C Teams winners: 1st: Russia, 2nd: Ukraine, 3rd: Poland
- F2D winners: 1st: Spain, 2nd: Lithuania, 3rd: Russia
- August 6 – 12: 2017 FAI F3B World Championship for Model Gliders in Jeseník
- August 6 – 13: 2017 FAI F1 World Championships for Free Flight Model Aircraft in Szentes
- F1A winners: 1st: Igor Bombek, 2nd: Robert Lesko, 3rd: Julien Sion
- F1A Teams winners: 1st: France, 2nd: United Kingdom, 3rd: Slovenia
- F1B winners: Stepan Stefanchuk, Gilad Mark, 3rd: Rolandas Mackus
- F1B Teams winners: 1st: Serbia, 2nd: Israel, 3rd: Lithuania
- F1C winners: 1st: Yuri Shvedenkov, 2nd: Edward Burek, 3rd: Raimond Naaber
- F1C Teams winners: 1st: China, 2nd: France, 3rd: United Kingdom
- August 19 – 27: 2017 FAI S European Championships for Space Models in Nowy Targ
- August 21 – 27: 2017 FAI F1E World Championships for Free Flight Model Aircraft in Turda
- November 18 – 28: 2017 FAI F3A World Championship for Aerobatic Model Aircraft in Argentina
Hot air ballooning[edit]
- August 22 – 27: 20th FAI European Hot Air Balloon Championship in Brissac-Quincé
- September 4 – 9: 4th FAI Women's European Hot Air Balloon Championship in Leszno
- September 7 – 16: 61st Coupe Aéronautique Gordon Bennett in Gruyères
General aviation[edit]
Events[edit]
- July 28 – August 3: 23rd FAI World Precision Flying Championship at Spitzerberg Airport
- Winners: 1st: Krzysztof Skrętowicz, 2nd: Janusz Darocha, 3rd: Michał Wieczorek
- Teams winners: 1st: Poland, 2nd: Czech Republic, 3rd: France
- September 11 – 16: 1st FAI World Air Navigation Race Championship in Castellón
- September 13 – 17: 54th National Championship Air Races at Reno Stead Airport
Gliding[edit]
- January 8 – 21: 34th FAI World Gliding Championships in Benalla[2]
- 15 m winner: Sebastian Kawa
- 18 m winner: Killian Walbrou
- Open winner: Russell Cheetham
- May 17 – June 4: 9th FAI Women's World Gliding Championship in Zbraslavice
- Club winner: Sabrina Vogt (Glasflügel H-201)
- Standard winner: Aude Grangeray (Schempp-Hirth Discus-2)
- 18 m winner: Katrin Senne (Schleicher ASG 29)
- June 10 – 17: Uppsala Masters at Sundbro Airport
- June 29 – July 16: 2nd FAI World 13.5m Class Gliding Championship in Szatymaz
- Winner: Sebastian Kawa, 2nd place: Uli Schwenk, 3rd place: Sebastian Riera
- July 20 – August 6: 19th FAI European Gliding Championships in Moravská Třebová
- Club winners: 1st: Tim Kuijpers, 2nd: Boris Zorz, 3rd: Fabian Peitz
- Standard winners: 1st: Pavel Louzecky, 2nd: Miloslav Cink, 3rd: Jeroen Jennen
- Double Seater winners: 1st: Poland (Kawa & Matkowski), 2nd: United Kingdom (Jones & Coppin), 3rd: Switzerland (Cronjaeger & Heidemeyer)
- July 27 – August 13: 10th FAI Junior World Gliding Championships in Kaunas
- August 10 – 26: 19th FAI European Gliding Championships at Lasham Airfield
- November 26 – December 8: 2nd FAI Pan-American Gliding Championship in Santa Rosa de Conlara
2017 Grand Prix gliding[edit]
- December 14 – 20, 2016: Sailplane Grand Prix #1 in Horsham
- Winner: Geoff Brown (Jonker JS-1 Revelation)
- March 26 – April 1: Sailplane Grand Prix #2 in Orlando
- Winner: Jerzy Szemplinski (Schleicher ASG 29)
- April 17 – 22: Sailplane Grand Prix #3 in Magaliesburg
- Winner: Laurens Goudriaan (Jonker JS-1 Revelation)
- May 7 – 14: Sailplane Grand Prix #4 in Santa Cilia
- Winner: Jon Gatfield (Schleicher ASG 29)
- May 27 – June 3: Sailplane Grand Prix #5 in Wrocław
- Winner: Sebastian Kawa (Jonker JS-1 Revelation)
- June 10 – 17: Sailplane Grand Prix #6 in Varese
- Winner: Giorgio Galetto (Schempp-Hirth Ventus-3)
- June 25 – July 1: Sailplane Grand Prix #7 in Buno-Bonnevaux
- Winner: Christophe Abadie (Schleicher ASG 29)
- July 29 – August 5: Sailplane Grand Prix #8 in Partizánske
- Winner: Roman Mracek (Schleicher ASG 29)
- August 19 – 26: Sailplane Grand Prix #9 in Celje
- Winner: Boštjan Pristavec (Jonker JS-1 Revelation)
- January 1 – 31, 2018: Sailplane Grand Prix #10 in Vitacura (World final)
Hang gliding[edit]
- July 24 – August 6: 20th FAI World Hang Gliding Class 2 Championship in Aspres-sur-Buëch
- August 6 – 19: 14th FAI Women's World Hang Gliding Championship in Brasília
- Cancelled due to lack of pilots.[3]
- August 6 – 19: 21st FAI World Hang Gliding Class 1 Championship in Brasília
- Winners: 1st. Petr Beneš, 2nd. Alessandro Ploner, 3rd. Christian Chiech
- Teams winners: 1st. Italy, 2nd. Czech Republic, 3rd. Germany
Ultralight aviation[edit]
- April 28 – May 7: 2017 FAI Asian-Oceanic Paramotor Championships in Lopburi
- August 12 – 19: 14th FAI European Microlight Championships at the Nagykanizsa Airport
- RAL1 class winner: Jiri Krajcza
- RAL2 class winners: Czech Republic (Petr Jonás & Lucie Krameriusová)
- RGL2 class winners: Poland (Alojzy Dernbach & Klaudia Laskowska)
- RWL1 class winner: Andrey Shchekoldin
- RWL2 class winners: Russia (Maksim Semenov & Alfiia Semenova)
- August 26 – September 2: 2017 FAI European Paramotor Championships in Přerov
Parachuting[edit]
Paraski World Cup[edit]
- January 20 – 22: Paraski World Cup Series #1 in Bad Leonfelden
- February 3 – 5: Paraski World Cup Series #2 in Unterammergau
- February 17 – 19: Paraski World Cup Series #3 (final) in Železná Ruda
Events[edit]
- March 7 – 11: 16th FAI World Para-Ski Championships in St. Johann in Tirol
- July 11 – 20: 41st CISM World Military Parachuting Championship in Warendorf
- Individual Overall winners: Elischa Weber (m) / Olga Lepezina
- Juniors Overall winners: Tianbo Gao (m) / Darja Shastakovich (f)
- Nation Overall winners: Russia (m) / Russia (f)
- Formation team winners: Belgium (m) / France (f)
- Individual Style winners: Elischa Weber (m) / Léocadie Ollivier de Pury (f)
- Individual Style Juniors winners: Tianbo Gao (m) / Darja Shastakovich (f)
- Individual Accuracy winners: Miroslav Kříž (m) / Siwei Liu (f)
- Individual Accuracy Juniors winners: Zhang Zuolei (m) / Darja Shastakovich (f)
- Team Accuracy winners: China (m) / Belarus (f)
- August 7 – 12: 14th FAI European Formation Skydiving Championships in Saarlouis
- August 7 – 12: 12th FAI World Cup of Artistic Events in Saarlouis
- Freestyle winners: 1st: Russia, 2nd: Slovakia, 3rd: United Kingdom
- Freefly winners: 1st: France 2, 2nd: United States, 3rd: France 1
- August 7 – 12: 21st FAI World Cup of Formation Skydiving in Saarlouis
- Winners: Hayabusa NMP PCH (m) / VR4 France Femmes (f)
- Vertical Formation Skydiving winners: SDC Core
- Formation Skydiving 8-Way winners: Golden Knights
- August 7 – 12: 2nd FAI European Speed Skydiving Championships in Saarlouis
- August 7 – 12: 7th FAI European Canopy Formation Championships in Saarlouis
- August 7 – 12: 3rd FAI World Cup of Speed Skydiving in Saarlouis
- August 7 – 12: 11th FAI European Artistic Events Championships in Saarlouis
- August 7 – 12: 9th FAI World Cup of Canopy Formation in Saarlouis
- August 24 – 31: 6th FAI Junior European Freefall Style and Accuracy Landing Championships in Podgorica
- August 24 – 31: 9th FAI European Freefall Style and Accuracy Landing Championships in Podgorica
- Individual Overall winners: Jiri Gecnuk (m) / Liubov Ekshikeeva (f)
- Individual Accuracy winners: István Asztalos (m) / Nataliia Nikitsiuk (f)
- Individual Style winners: Libor Jirousek (m) / Liubov Ekshikeeva (f)
- Team Accuracy winners: Belarus (m) / Russia (f)
- Nation Overall winners: Czech Republic (m) / Russia (f)
- October 20 – 22: 2nd FAI World Indoor Skydiving Championships in Laval
- Open 4-Way Formation Tournament winners: 1st. Belgium 1, 2nd. France, 3rd. United States
- Women's 4-Way Formation Tournament winners: 1st. France 1, 2nd. United Kingdom, 3rd. Czech Republic
- Junior 4-Way Formation Tournament winners: 1st. France 1, 2nd. Canada, 3rd. Czech Republic
- Vertical Formation Skydiving winners: 1st. France 1, 2nd. United States, 3rd. Poland
- Dynamic 2-Way Tournament winners: 1st. Poland 1, 2nd. Singapore, 3rd. France
- Dynamic 4-Way Tournament winners: 1st. France, 2nd. Czech Republic, 3rd. Switzerland
- Open Indoor Freestyle winners: 1st. Russia, 2nd. Poland, 3rd. Czech Republic
- Junior Indoor Freestyle winners: 1st. Singapore, 2nd. United States, 3rd. Poland
- November 2 – 8: 2nd FAI World Cup of Wingsuit Flying in United States
- Wingsuit Performance winners: 1st. Chris Geiler, 2nd. Alexey Galda, 3rd. Travis Mickle
- Wingsuit Acrobatic winners: 1st. United States 2 (Wicked Wingsuits), 2nd. United States 1 (Flatspin), 3rd. Russia (Sky Republic)
- November 27 – December 1: 9th FAI World Cup of Canopy Piloting in Dubai
Paragliding[edit]
2017 Paragliding World Cup[edit]
- January 17 – 28: World Cup Superfinal in Governador Valadares
- Men's winner: Aaron Durogati
- Women's winner: Seiko Fukuoka Naville
- Teams winner: Gin Gliders
- May 20 – 27: Paragliding World Cup #1 in Cœur de Savoie
- June 17 – 24: Paragliding World Cup #2 in Niš
- August 5 – 12: Paragliding World Cup #3 in Disentis
- September 2 – 9: Paragliding World Cup #4 in Pico do Gavião
- October 28 – November 4: Paragliding World Cup #5 in Guayaquil
- January 9 – 20, 2018: 2017 Paragliding World Cup Superfinal in Roldanillo
2017 Paragliding Accuracy World Cup[edit]
- March 16 – 20: Paragliding Accuracy World Cup #1 in Manado
- April 7 – 9: Paragliding Accuracy World Cup #2 in Vršac
- July 21 – 23: Paragliding Accuracy World Cup #3 in Mont-Saint-Pierre, Quebec
- September 22 – 24: Paragliding Accuracy World Cup #4 in Kobarid (final)
Other in Paragliding[edit]
- January 19 – 22: 1st Paragliding ASEAN Friendships Open in Nong Khai
- Overall winner: Tanapat Luangam
- Women's winner: Nannapat Phuchong
- Teams winner: Bueng Kan
- May 5 – 14: 9th FAI World Paragliding Accuracy Championship in Vlorë
- Winner: Tzvetan Tzolov (Gradient Bright 5)
- Women's winner: Nunnapat Puchong
- Team winners: China
- July 1 – 15: 15th FAI World Paragliding Championship in Pedavena
- Overall winner: Pierre Remy
- Women's winner: Seiko Fukuoka Naville
- Teams winners: France (Pierre Remy, Honorin Hamard, Luc Armant, Julien Wirtz, Laurie Genovese)
Alpine skiing[edit]
Amateur boxing[edit]
American football[edit]
- Super Bowl LI – the New England Patriots (AFC) won 34–28 (OT) over the Atlanta Falcons (NFC)
- Location: NRG Stadium
- Attendance: 70,807
- MVP: Tom Brady, QB (New England)
Aquatics[edit]
Archery[edit]
Indoor archery[edit]
- November 26 & 27, 2016: IA World Cup #1 in Marrakesh[5][6]
- Recurve winners: Brady Ellison (m) / Bryony Pitman (f)
- Compound winners: Stephan Hansen (m) / Danelle Wentzel (f)
- December 10 & 11, 2016: IA World Cup #2 in Bangkok[7]
- Recurve winners: KIM Jae-hyeong (m) / SONG Ji-yung (f)
- Compound winners: Mike Schloesser (m) / Sarah Prieels (f)
- January 20 – 22: IA World Cup #3 in Nîmes[8][9]
- Recurve winners: Jean-Charles Valladont (m) / Claudia Mandia (f)
- Compound winners: Stephan Hansen (m) / Tanja Jensen (f)
- February 10 – 12: IA World Cup #4 (final) in Las Vegas[10]
- March 7 – 12: 2017 WAE Indoor European Archery Championships in Vittel[11][12]
- Recurve winners: David Pasqualucci (m) / Veronika Marchenko (f)
- Team recurve winners: Italy (Marco Galiazzo, Massimiliano Mandia, David Pasqualucci) (m) / Poland (Karolina Farasiewicz, Natalia Leśniak, Wioleta Myszor)
- Junior recurve winners: Erdal Meriç Dal (m) / Tatiana Andreoli (f)
- Junior team recurve winners: France (Thomas Chirault, Thomas Koenig, Valentin Ripaux) / Italy (Tatiana Andreoli, Tanya Giaccheri, Vanessa Landi)
- Compound winners: Jacopo Polidori (m) / Alexandra Savenkova (f)
- Team compound winners: Italy (Michele Nencioni, Sergio Pagni, Jacopo Polidori) / Denmark (Erika Anear, Tanja Jensen, Sarah Sonnichsen) (f)
- Junior compound winners: Nico Wiener (m) / Mariya Shkolna (f)
- Junior team compound winners: Denmark (Christoffer Berg, Simon Olsen, Sune Rasmussen) / Estonia (Emily Hoim, Lisell Jaatma, Meeri-Marita Paas) (f)
Outdoor archery[edit]
- May 16 – 21: WA World Cup #1 in Shanghai[13]
- Recurve winners: Steve Wijler (m) / Ki Bo-bae (f)
- Compound winners: Stephan Hansen (m) / Sara López (f)
- Recurve team winners: Kazakhstan (m) / Russia (f)
- Compound team winners: India (m) / South Korea (f)
- Mixed team winners: South Korea (Compound) / Chinese Taipei (Recurve)
- June 6 – 11: WA World Cup #2 in Antalya[14]
- Recurve winners: Jean-Charles Valladont (m) / Ksenia Perova (f)
- Compound winners: Chen Hsiang-Hsuan (m) / Sarah Sonnichsen (f)
- Recurve team winners: Italy (m) / Chinese Taipei (f)
- Compound team winners: Denmark (m) / Denmark (f)
- Mixed team winners: Denmark (Compound) / Chinese Taipei (Recurve)
- June 20 – 25: WA World Cup #3 in Salt Lake City[15]
- Recurve winners: Im Dong-hyun (m) / Chang Hye-jin (f)
- Compound winners: Mike Schloesser (m) / Andrea Marcos (f)
- Recurve team winners: Russia (m) / Chinese Taipei (f)
- Compound team winners: South Korea (m) / South Korea (f)
- Mixed team winners: Colombia (Compound) / South Korea (Recurve)
- August 8 – 13: WA World Cup #4 in Berlin[16]
- Recurve winners: Kim Woo-jin (m) / KANG Chae-young (f)
- Compound winners: Demir Elmaağaçlı (m) / Sarah Sonnichsen (f)
- Recurve team winners: France (m) / South Korea (f)
- Compound team winners: The United States (m) / The United States (f)
- Mixed team winners: The United States (Compound) / South Korea (Recurve)
- August 22 – 26: 2017 WAE Field Archery European Championships in Mokrice Catez[17]
- September 2 & 3: WA World Cup #5 (final) in Rome[19]
- Recurve winners: Kim Woo-jin (m) / Ki Bo-bae (f)
- Compound winners: Braden Gellenthien (m) / Sara López (f)
- Mixed team winners: Denmark (Compound) / South Korea (Recurve)
- September 12 – 17: 2017 World Para Archery Championships in Beijing[20]
- Recurve winners: ZHAO Lixue (m) / Zahra Nemati (f)
- Compound winners: AI Xinliang (m) / ZHOU Jiamin (f)
- W1 winners: Jeff Fabry (m) / Jessica Stretton (f)
- Mixed team winners: Russia (Compound) / Italy (Recurve)
- Recurve team winners: Russia (m) / China (f)
- Compound team winners: Italy (m) / Iran (f)
- W1 Team winners: Turkey (m) / Great Britain (f)
- September 19 – 24: 2017 World Archery 3D Championships in Robion[21]
- Barebow winners: Cesar Vera Bringas (m) / Jessica Lindblom (f)
- Compound winners: Joan Pauner (m) / Ama Aude (f)
- Instinctive Bow winners: Zibrandt Christensen (m) / Heldis Zahlberger (f)
- Longbow winners: Robin Gardeur (m) / Giulia Barbaro (f)
- Team winners: United States (m) / Italy (f)
- October 2 – 8: 2017 World Youth Archery Championships in Rosario[22]
- Junior recurve winners: JEONG Tae-yeong (m) / KIM Kyoung-eun (f)
- Cadet recurve winners: TANG Chih-Chun (m) / PARK So-hui (f)
- Junior compound winners: Curtis Broadnax (m) / Alexis Ruiz (f)
- Cadet compound winners: Bryan Alvarado Fernandez (m) / Lucy Mason (f)
- Junior recurve Team winners: South Korea (m) / Italy (f)
- Cadet recurve Team winners: United States (m) / Japan (f)
- Mixed recurve team winners: India (junior) / Chinese Taipei (cadet)
- Junior compound team winners: Mexico (m) / Mexico (f)
- Cadet compound team winners: United States (m) / Mexico (f)
- Mixed compound team winners: Great Britain (junior) / Turkey (cadet)
- October 15 – 22: 2017 World Archery Championships in Mexico City[23]
- South Korea won both the gold and overall medal tallies.
Association football[edit]
Athletics (track and field)[edit]
Badminton[edit]
Baseball[edit]
World Baseball Classic[edit]
- March 7 – 22: 2017 World Baseball Classic (championship game at Dodger Stadium in Los Angeles)[24]
- The United States defeated Puerto Rico, 8–0, to win their first World Baseball Classic title. Japan took third place.
Major League Baseball[edit]
- April 2 – October 1: 2017 Major League Baseball season
- American League winners: Houston Astros
- National League winners: Los Angeles Dodgers
- June 12 – 14: 2017 Major League Baseball draft in Secaucus, New Jersey
- #1 pick: Royce Lewis (to the Minnesota Twins from JSerra Catholic High School)
- July 11: 2017 Major League Baseball All-Star Game in Miami at Marlins Park
- The American League defeated the National League, 2–1.
- MVP: Robinson Canó ( Seattle Mariners)
- 2017 Major League Baseball Home Run Derby winner: Aaron Judge ( New York Yankees)
- 2017 All-Star Futures Game: The World Team defeated the United States, 7–6.
- 2017 All-Star Futures Game MVP: Brent Honeywell ( Tampa Bay Rays)
- October 24 – November 1: 2017 World Series
- The Houston Astros defeated the Los Angeles Dodgers, 4–3 in games played, to win their first World Series title.
WBSC[edit]
- July 28 – August 6: 2017 12U Baseball World Cup in Tainan[25]
- The United States defeated Chinese Taipei, 7–2, to win their third consecutive 12U Baseball World Cup title. Mexico took third place.
- September 1 – 10: 2017 U-18 Baseball World Cup in Thunder Bay[26]
- The United States defeated South Korea, 8–0, to win their fourth consecutive and ninth overall U-18 Baseball World Cup title. Japan took third place.
Little League Baseball tournaments[edit]
- July 29 – August 5: 2017 Senior League World Series in Easley[27]
- Team Latin America (Aguadulce, Coclé) defeated Team Southeast ( Coral Springs), 5–4, in the final.
- July 30 – August 6: 2017 Intermediate League World Series in Livermore[28]
- Team Puerto Rico defeated Team East ( New Jersey), 6–5, in the final.
- August 13 – 20: 2017 Junior League World Series in Taylor[29]
- Team Asia–Pacific (Taoyuan, Taiwan) defeated Team East ( Kennett Square), 12–1, in the final.
- August 17 – 27: 2017 Little League World Series in South Williamsport[30]
- Team Japan (Tokyo Kitasuna LL) defeated Team Southwest ( Lufkin), 12–2, in the final.
Basketball[edit]
FIBA[edit]
- Africa
- July 13 – 22: 2017 FIBA Africa Under-16 Championship in Vacoas-Phoenix[31]
- August 4 – 12: 2017 FIBA Under-16 Women's African Championship in Maputo[32]
- August 18 – 27: AfroBasket Women 2017 in Bamako[33]
- September 8 – 16: AfroBasket 2017 in Tunis and Dakar[34]
- Asia
- January 29 – February 2: 2017 WABA Championship in Amman[35]
- April 19 – 23: 2017 WABA U16 Championship in Tehran
- May 12 – 18: 2017 SEABA Championship in Quezon City[36]
- Champions: Philippines (12 points); Second: Indonesia (11 points); Third: Thailand (10 points)
- Note: The Philippines have qualified to compete in the