2012–13 UEFA Women's Champions League
From Wikipedia the free encyclopedia
Tournament details | |
---|---|
Dates | 11 August 2012 – 23 May 2013[1] |
Teams | 54 |
Final positions | |
Champions | Wolfsburg (1st title) |
Runners-up | Lyon |
Tournament statistics | |
Top scorer(s) | Laura Rus (11 goals) |
The 2012–13 UEFA Women's Champions League was the 12th edition of the European women's championship for football clubs. The final was held at Stamford Bridge, London, England on 23 May 2013.
Team allocation and distribution[edit]
The national champions and runners-up, where known, in nations that have participated in the past five years are listed as expected to compete. Some of these teams may choose not to participate. Norway has overtaken Iceland in the UEFA coefficients and thus assured themselves a second entry.
Countries are allocated places according to their UEFA league coefficient for women.[2] A first entry list was posted on 14 June 2012 by the Belgian representative.[3] Not returning since last year is the champion of Luxembourg, for the first time Montenegro sends its champion. Here CH denotes the national champion, RU the national runner-up.
Round of 32 | |||
---|---|---|---|
Turbine Potsdam (CH) | Wolfsburg (RU) | Lyon (CH) | Juvisy (RU) |
LdB Malmö (CH) | Göteborg (RU) | Rossiyanka (CH) | Zorky Krasnogorsk (RU) |
Arsenal (CH) | Birmingham City (RU)Note 1 | Brøndby (CH) | Fortuna Hjørring (RU) |
Torres (CH) | Bardolino Verona (RU) | Røa (CH) | Stabæk (RU) |
Stjarnan (CH) | Neulengbach (CH) | Barcelona (CH) | Standard Liège (CH) |
Sparta Praha (CH) | ADO Den Haag (CH) | ||
Qualifying round | |||
Bobruichanka (CH) | BIIK Kazygurt (CH) | Unia Racibórz (CH) | Zhytlobud-1 Kharkiv (CH) |
MTK Hungária (CH) | PK-35 Vantaa (CH) | PAOK (CH) | Zürich (CH) |
Spartak Subotica (CH) | Glasgow City (CH) | NSA Sofia (CH) | Olimpia Cluj (CH) |
1º de Dezembro (CH) | Pomurje (CH) | SFK 2000 (CH) | ASA Tel Aviv University (CH) |
Gintra Universitetas (CH) | Apollon Limassol (CH) | Slovan Bratislava (CH) | Cardiff Met. Ladies (CH) |
Peamount United (CH) | KÍ Klaksvík (CH) | FC Noroc (CH) | Osijek (CH) |
Ataşehir Belediyesi (CH) | Glentoran Belfast United (CH) | Pärnu JK (CH) | Naše Taksi (CH) |
Birkirkara (CH) | Skonto/Ceriba (CH) | Ada (CH) | Ekonomist (CH) |
- 1.^ On 6 December 2011 it was announced that the 2011 FA WSL Runners-up were given the spot,[4] and not as initially planned the 2011–12 FA Women's Cup winner.[5]
Round and draw dates[edit]
UEFA has scheduled the competition as follows.[6]
Round | Draw | First leg | Second leg |
---|---|---|---|
Qualifying round | 28 June 2012[7] | 11–16 August 2012 | |
Round of 32 | 23 August 2012 | 26–27 September 2012 | 3–4 October 2012 |
Round of 16 | 31 October–1 November 2012 | 7–8 November 2012 | |
Quarterfinals | 27 November 2012 | 20–21 March 2013 | 27–28 March 2013 |
Semifinals | 13–14 April 2013 | 20–21 April 2013 | |
Final | 23 May 2013 |
Qualifying round[edit]
32 teams enter in the qualifying round, and were divided into eight groups of four teams, with one team from each seeding pot. The group-winners and best two runners-up qualify for the round of 32.
Seeding and draw[edit]
32 teams entered in the qualifying round, and were divided into eight groups of four teams, with one team from each seeding pot:[8]
Pot 1
| Pot 2 | Pot 3
| Pot 4
|
The eight hosts were confirmed by UEFA before the draw, and two hosts could not be placed in the same group. Each team played the other teams in the group once. The matches were played between 11 and 16 August 2012. The draw was held on 28 June 2012.[9]
Tie-breaker criteria[edit]
As usual in UEFA competitions, three points are awarded for a win, and one point for a draw. If teams are equal on points after all matches have been played, the following criteria applies:
- Higher number of points obtained in the matches among the teams in question.
- Superior goal difference resulting from the matches among the teams in question.
- Higher number of goals scored in the matches among the teams in question.
- Superior goal difference in all group matches
- Higher number of goals scored in all group matches
- Higher number of club coefficient points
- Drawing of lots
Criteria 1–3 are reapplied until the tie cannot be resolved; only then is criteria 4 used.
Group 1[edit]
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zürich | 3 | 3 | 0 | 0 | 14 | 0 | +14 | 9 |
Pomurje (H) | 3 | 2 | 0 | 1 | 13 | 5 | +8 | 6 |
Ataşehir Belediyesi | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 10 | −5 | 3 |
Gintra Universitetas | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 20 | −17 | 0 |
Ataşehir Belediyesi | 3–2 | Gintra Universitetas |
---|---|---|
Matveeva 44', 55' Aladağ 75' | Report | Möller 26' Neverdauskaite 36' |
Zürich | 4–0 | Ataşehir Belediyesi |
---|---|---|
Zürcher 29' Humm 40' Grings 49', 80' | Report |
Pomurje | 9–1 | Gintra Universitetas |
---|---|---|
Eržen 31', 45+2', 70' Benak 45' Rogan 48', 66' (p) Zver 62', 72', 78' | Report | O. Imanalijeva 58' |
Gintra Universitetas | 0–8 | Zürich |
---|---|---|
Report | Zumbühl 21', 79' Deplazes 36' Brandenberger 58' Terchoun 60' Zürcher 83' Kiwic 85' Weber 90+1' |
Ataşehir Belediyesi | 2–4 | Pomurje |
---|---|---|
Uraz 25' Ebi 52' | Report | Prša 21' Tibaut 23', 89' Rogan 28' |
Group 2[edit]
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
BIIK Kazygurt | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 0 | +9 | 9 |
Spartak Subotica (H) | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 2 | +6 | 6 |
NSA Sofia | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 11 | −9 | 3 |
Pärnu JK | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6 | −6 | 0 |
BIIK Kazygurt | 3–0 | Pärnu JK |
---|---|---|
Litvinenko 83' (p), 86', 90+2' | Report |
Spartak Subotica | 7–0 | NSA Sofia |
---|---|---|
Tenkov 21', 27' Radojičić 33', 35' Čanković 61' Ilić 70' Razhgeva 79' (o.g.) | Report |
NSA Sofia | 2–0 | Pärnu JK |
---|---|---|
Gospodinova 17' Popadiynova 43' | Report |
Spartak Subotica | 0-2 | BIIK Kazygurt |
---|---|---|
Report | Litvinenko 14' Ogbiagbevha 53' |
BIIK Kazygurt | 4–0 | NSA Sofia |
---|---|---|
Litvinenko 2' Zhanatayeva 44' Ogbiagbevha 90' Krstić 90+3' | Report |
Spartak Subotica | 1-0 | Pärnu JK |
---|---|---|
Slović 79' | Report |
Group 3[edit]
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Olimpia Cluj | 3 | 3 | 0 | 0 | 16 | 3 | +13 | 9 |
1° Dezembro | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 4 | +2 | 6 |
Glentoran Belfast United | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 9 | −4 | 3 |
Birkirkara (H) | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 12 | −11 | 0 |
1° Dezembro | 4–0 | Glentoran Belfast United |
---|---|---|
Silva 7' Galvão 55' Ventura 82' Elvas 90+2' | Report |
Birkirkara | 0–8 | Olimpia Cluj |
---|---|---|
Report | Duşa 9', 90' (p) Sârghe 15' Lunca 20' Voicu 22' Bortan 38' Vătafu 60', 82' |
Birkirkara | 0–1 | 1° Dezembro |
---|---|---|
Report | Silva 17' |
Olimpia Cluj | 4–2 | Glentoran Belfast United |
---|---|---|
Duşa 25', 76', 86' Lunca 84' | Report | Burk 16' Vance 74' |
Olimpia Cluj | 4–1 | 1° Dezembro |
---|---|---|
Duşa 22', 34', 70' Lunca 59' | Report | Silva 21' |
Birkirkara | 1–3 | Glentoran Belfast United |
---|---|---|
Feasey 90+2' | Report | Bailie 45+4' McGuinness 72', 77' |
Group 4[edit]
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Unia Racibórz | 3 | 3 | 0 | 0 | 17 | 1 | +16 | 9 |
Slovan Bratislava (H) | 3 | 2 | 0 | 1 | 11 | 7 | +4 | 6 |
Bobruichanka | 3 | 1 | 0 | 2 | 7 | 9 | −2 | 3 |
Ekonomist | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 20 | −18 | 0 |
Slovan Bratislava | 0–5 | Unia Racibórz |
---|---|---|
Report | Wiśniewska 5' Chinasa 11', 54', 90' Mika 85' |
Unia Racibórz | 7–1 | Ekonomist |
---|---|---|
Tarczyńska 18', 43' Ištóková 20' Chinasa 25', 58', 71' Sýkorová 52' | Report | Krivokapić 89' |
Slovan Bratislava | 3–2 | Bobruichanka |
---|---|---|
Ondrušová 39' (p) Fecková 63', 83' | Report | Mravíková 28' (o.g.) Buzinova 78' |
Unia Racibórz | 5–0 | Bobruichanka |
---|---|---|
Chinasa 17', 90+4' Pożerska 25' Tarczyńska 30' Mika 43' | Report |
Slovan Bratislava | 8–0 | Ekonomist |
---|---|---|
Fecková 23', 59' Fatulová 35' Vargovčiková 45' Cabarkapa 66' (o.g.) Balážiková 78' Kujovičová 84' Ondrušová 90+1' | Report |
Group 5[edit]
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
SFK 2000 (H) | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 1 | +5 | 7 |
Peamount United | 3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 4 | +5 | 6 |
ASA Tel Aviv University | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 6 | 0 | 4 |
Cardiff Met. Ladies | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 10 | −10 | 0 |
SFK 2000 | 4–0 | Peamount United |
---|---|---|
Šešlija 3' Hadžić 30' Fetahović 32', 43' | Report |
ASA Tel Aviv University | 5–0 | Cardiff Met. Ladies |
---|---|---|
Falkon 1', 62' Shenar 6', 50' Friedman 31' | Report |
Peamount United | 5–0 | ASA Tel Aviv University |
---|---|---|
Russell 5' Lawlor 41', 62', 90' Roche 58' | Report |
SFK 2000 | 1–0 | Cardiff Met. Ladies |
---|---|---|
Kršo 57' | Report |
ASA Tel Aviv University | 1–1 | SFK 2000 |
---|---|---|
Shelina 50' | Report | Hadžić 6' |
Cardiff Met. Ladies | 0–4 | Peamount United |
---|---|---|
Report | Roche 2', 58' O'Sullivan 9' Lawlor 48' |
Group 6[edit]
Apollon's 21–0 victory over Ada set a new competition record.
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Apollon Limassol (H) | 3 | 3 | 0 | 0 | 31 | 0 | +31 | 9 |
Zhytlobud-1 Kharkiv | 3 | 2 | 0 | 1 | 16 | 5 | +11 | 6 |
KÍ Klaksvík | 3 | 1 | 0 | 2 | 12 | 10 | +2 | 3 |
Ada | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 46 | −44 | 0 |
Apollon Limassol | 7–0 | KÍ Klaksvík |
---|---|---|
Farrelly 16' Rus 17', 74', 84' Kostova 53', 62' Iuşan 90' | Report |
Zhytlobud-1 Kharkiv | 14–1 | Ada |
---|---|---|
Kostyuchenko 6', 65' Shundrovska 9', 50' Znaidzionava 11', 90' Tatarinova 30', 52' Basanska 37', 60' Nesterenko 45+3', 62' Ovdiychuk 67', 86' | Report | Baro 45+2' |
KÍ Klaksvík | 1–2 | Zhytlobud-1 Kharkiv |
---|---|---|
Purkhús 29' | Report | Josephsen 66' (o.g.) Tykhonova 76' |
Apollon Limassol | 21–0 | Ada |
---|---|---|
Kostova 3', 45+3' (p), 49', 59' Rus 13', 25', 63', 65', 71 ' Lazri 18' (o.g.) Farrelly 21', 45', 84' Spânu Olar 30', 34', 74' Iordanou 40' Bajrakurtaj 51' (o.g.) Geogiou 68' Zampa 75', 90+2' (p) | Report |
Zhytlobud-1 Kharkiv | 0–3 | Apollon Limassol |
---|---|---|
Report | Kostova 58' Rus 60' Farrelly 75' |
Ada | 1–11 | KÍ Klaksvík |
---|---|---|
Baro 10' | Report | Thomsen 28', 33', 52', 85' Purkhús 49', 57', 63', 81', 83' Andreasen 53', 65' |
Group 7[edit]
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
MTK | 3 | 3 | 0 | 0 | 14 | 0 | +14 | 9 |
PAOK | 3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 2 | +7 | 6 |
Naše Taksi (H) | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 10 | −5 | 3 |
Skonto/Ceriba | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 18 | −16 | 0 |
Naše Taksi | 0–1 | PAOK |
---|---|---|
Report | Panteliadou 47' |
PAOK | 8–0 | Skonto/Ceriba |
---|---|---|
Dimitrijević 3', 69', 77', 87' Arvanitaki 29' Panteliadou 32', 60' Dimitriou 45' | Report |
Naše Taksi | 0-7 | MTK |
---|---|---|
Report | Pádár 5', 76' Vágó 13', 15', 28' (p) Palkovics 73' Smuczer 77' |
Skonto/Ceriba | 2–5 | Naše Taksi |
---|---|---|
Levencova 6' Brahimi 47' (o.g.) | Report | Brahimi 14' (p), 89' Stankovska 24', 87' Naceva 45+4' |
Group 8[edit]
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Glasgow City | 3 | 2 | 1 | 0 | 15 | 3 | +12 | 7 |
PK-35 Vantaa (H) | 3 | 2 | 1 | 0 | 10 | 2 | +8 | 7 |
Osijek | 3 | 1 | 0 | 2 | 14 | 7 | +7 | 3 |
Noroc | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 28 | −27 | 0 |
PK-35 Vantaa | 6–0 | Noroc |
---|---|---|
Walker 20', 25', 37' Taipale 59', 79' Saarinen 74' | Report |
Glasgow City | 3–2 | Osijek |
---|---|---|
Dalziel 67', 79' Mitchell 86' | Report | Lojna 9' Kalamiza 75' |
Glasgow City | 11–0 | Noroc |
---|---|---|
Ross 4', 17' Callaghan 8', 45+1' McSorley 10', 21' Dalziel 40' Lindner 50', 54', 89' McDonald 80' | Report |
Osijek | 1–3 | PK-35 Vantaa |
---|---|---|
Andrlić 70' | Report | Leppikangas 14' Walker 31' Uwak 68' |
PK-35 Vantaa | 1–1 | Glasgow City |
---|---|---|
Uwak 8' | Report | Ross 5' |
Noroc | 1–11 | Osijek |
---|---|---|
Mihalaş 43' | Report | Joščak 13', 82', 88' Nevrkla 24', 85' Lojna 42' Kalamiza 47', 51', 68' Culek 89' Šalek 90+1' |
Ranking of group runners-up[edit]
The two best runners-up also qualify for the round of 32. The match against the fourth-placed team in the group does not count for the purposes of the runners-up table. The tie-breakers in this ranking are:
- Higher number of points obtained
- Superior goal difference
- Higher number of goals scored
- Higher number of club coefficient points
- Fair play conduct in all group matches
Grp | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8 | PK-35 Vantaa | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 4 |
2 | Spartak Subotica | 2 | 1 | 0 | 1 | 7 | 2 | +5 | 3 |
3 | 1° Dezembro | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 3 |
5 | Peamount United | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 3 |
1 | Pomurje | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 | 3 |
7 | PAOK | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | −1 | 3 |
6 | Zhytlobud-1 Kharkiv | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | −2 | 3 |
4 | Slovan Bratislava | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 7 | −4 | 3 |
Knockout stage[edit]
The top 16 ranked teams are seeded for the round of 32. Team that qualified through the qualifying round are marked with (Q).[10]
Seeded: | Unseeded:
|
Bracket[edit]
Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |||||||||||||||||||||||
Arsenal | 3 | 4 | 7 | ||||||||||||||||||||||||
Barcelona | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||||||||||||
Arsenal | 2 | 4 | 6 | ||||||||||||||||||||||||
Potsdam | 1 | 3 | 4 | ||||||||||||||||||||||||
Potsdam | 3 | 5 | 8 | ||||||||||||||||||||||||
Liège | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||||||||||||
Arsenal | 3 | 1 | 4 | ||||||||||||||||||||||||
Torres | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||||||||||||
Limassol | 2 | 1 | 3 | ||||||||||||||||||||||||
Torres | 3 | 3 | 6 | ||||||||||||||||||||||||
Torres | 4 | 3 | 7 | ||||||||||||||||||||||||
Cluj | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||||||||||||
Cluj (a) | 1 | 2 | 3 | ||||||||||||||||||||||||
Neulengbach | 1 | 2 | 3 | ||||||||||||||||||||||||
Arsenal | 0 | 1 | 1 | ||||||||||||||||||||||||
Wolfsburg | 2 | 2 | 4 | ||||||||||||||||||||||||
Racibórz | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||||||||||||
Wolfsburg | 5 | 6 | 11 | ||||||||||||||||||||||||
Wolfsburg | 4 | 1 | 5 | ||||||||||||||||||||||||
Røa | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||||||||||||
Kazygurt | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||||||||||||
Røa | 4 | 4 | 8 | ||||||||||||||||||||||||
Wolfsburg | 2 | 2 | 4 | ||||||||||||||||||||||||
Rossiyanka | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||||||||||||
SFK 2000 | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||||||||||||
Sparta Prague | 3 | 3 | 6 | ||||||||||||||||||||||||
Sparta Prague | 0 | 2 | 2 | ||||||||||||||||||||||||
Rossiyanka | 1 | 2 | 3 | ||||||||||||||||||||||||
Den Haag | 1 | 2 | 3 | ||||||||||||||||||||||||
Rossiyanka | 4 | 1 | 5 | ||||||||||||||||||||||||
Wolfsburg | 1 | ||||||||||||||||||||||||||
Lyon | 0 | ||||||||||||||||||||||||||
Stjarnan | 0 | 1 | 1 | ||||||||||||||||||||||||
Krasnogorsk | 0 | 3 | 3 | ||||||||||||||||||||||||
Krasnogorsk | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||||||||||||
Lyon | 9 | 2 | 11 | ||||||||||||||||||||||||
Pallokerho-35 | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||||||||||||
Lyon | 7 | 5 | 12 | ||||||||||||||||||||||||
Lyon | 5 | 3 | 8 | ||||||||||||||||||||||||
Malmö | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||||||||||||
MTK | 0 | 1 | 1 | ||||||||||||||||||||||||
Malmö | 4 | 6 | 10 | ||||||||||||||||||||||||
Malmö | 1 | 2 | 3 | ||||||||||||||||||||||||
Verona | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||||||||||||
Birmingham | 2 | 0 | 2 | ||||||||||||||||||||||||
Verona | 0 | 3 | 3 | ||||||||||||||||||||||||
Lyon | 3 | 6 | 9 | ||||||||||||||||||||||||
Juvisy | 0 | 1 | 1 | ||||||||||||||||||||||||
Stabæk | 2 | 3 | 5 | ||||||||||||||||||||||||
Brøndby | 0 | 3 | 3 | ||||||||||||||||||||||||
Stabæk | 0 | 1 | 1 | ||||||||||||||||||||||||
Juvisy | 0 | 2 | 2 | ||||||||||||||||||||||||
Zürich | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||||||||||||
Juvisy | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||||||||||||
Juvisy | 1 | 3 | 4 | ||||||||||||||||||||||||
Göteborg | 0 | 1 | 1 | ||||||||||||||||||||||||
Glasgow | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||||||||||||
Hjørring | 2 | 0 | 2 | ||||||||||||||||||||||||
Hjørring | 1 | 2 | 3 | ||||||||||||||||||||||||
Göteborg | 1 | 3 | 4 | ||||||||||||||||||||||||
Subotica | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||||||||||||
|