This is a list of round winners and playoff matches in the regionally organized Eccellenza 2005/2006 .
Like the 2011–12 season, there were 48 groups into 9 squads a one.
Division winners [ edit ] * a second team promoted via playoffs – see below
Regional playoffs [ edit ] Note: Eccellenza Liguria, Trentino-Alto Adige/Südtirol, Veneto, Friuli-Venezia Giulia, Emilia-Romagna, Lazio, Basilicata and Sardinia did not organize any regional playoff, but admitted directly the second-placed team to the national phase. A special tiebreaker playoff was held in Eccellenza Veneto B, as the second and the third placed teams ended the regular season with the same points. Piedmont A [ edit ] 4th-place Tie-breaker
Team 1 Score Team 2 Asti 2–1 Acqui
Playoff semifinals
Team 1 Agg. Tooltip Aggregate score Team 2 1st leg 2nd leg Asti 1–2 Borgosesia 0–1 1–1
Playoff finals
Team 1 Agg. Tooltip Aggregate score Team 2 1st leg 2nd leg Borgosesia 3–3(b ) Biella L.M. 2–2 1–1
Teams admitted to playoffs Position Team Points 2nd Biella L.M. 56 3rd Borgosesia 56 4th Asti 54 5th Acqui 54
Piedmont B [ edit ] Playoff semifinals
Team 1 Agg. Tooltip Aggregate score Team 2 1st leg 2nd leg Bra 2–1 Pool Cirievauda 1–0 1–1
Playoff finals
Team 1 Agg. Tooltip Aggregate score Team 2 1st leg 2nd leg Bra 0–2 Nova Colligiana 0–0 0–2
Teams admitted to playoffs Position Team Points 2nd Nova Colligiana 54 3rd Pool Cirievauda 50 4th Bra 50
Lombardy A [ edit ] 5th-Place Tiebreaker
Team 1 Score Team 2 Corsico 1–0 Gavirate
Playoff semifinals
Team 1 Agg. Tooltip Aggregate score Team 2 1st leg 2nd leg Corsico 3–1 Sancolombano 0–0 3–1 Verbano 1–2 Saronno 1–0 0–2
Playoff final
Team 1 Score Team 2 Saronno 0–1 Corsico
Teams admitted to playoffs Position Team Points 2nd Sancolombano 65 3rd Saronno 62 4th Verbano 59 5th Corsico 54 6th Gavirate 54
Lombardy B [ edit ] Playoff semifinals
Team 1 Agg. Tooltip Aggregate score Team 2 1st leg 2nd leg Voluntas Osio di Sotto 2–1 Galbiatese 0–0 2–1 Mariano 2–3 Cantù 1–2 1–1
Playoff final
Team 1 Score Team 2 Cantù 0–2 Voluntas Osio di Sotto
Teams admitted to playoffs Position Team Points 2nd Galbiatese 58 3rd Cantù 56 4th Mariano 50 5th Voluntas Osio di Sotto 50
Lombardy C [ edit ] Playoff semifinals
Team 1 Agg. Tooltip Aggregate score Team 2 1st leg 2nd leg Castelcovati (b )4–4 Verolese 2–2 2–2 Suzzara 0–3 Serenissima 0–2 0–1
Playoff final
Team 1 Score Team 2 Castelcovati 0–1 Serenissima
Teams admitted to playoffs Position Team Points 2nd Castelcovati 61 3rd Serenissima 60 4th Suzzara 60 5th Verolese 55
Veneto B [ edit ] Playoff
Team 1 Score Team 2 Mestre Edo 2–1 Romano d'Ezzelino
Teams admitted to playoffs Position Team Points 2nd Mestre Edo 55 3rd Romano d'Ezzelino 55
Tuscany A [ edit ] Playoff semifinals
Team 1 Agg. Tooltip Aggregate score Team 2 1st leg 2nd leg Camaiore (b )1–1 Forte dei Marmi 1–1 0–0 Larcianese 4–2 Castelfranco 1–0 3–2
Playoff final
Teams admitted to playoffs Position Team Points 2nd Forte dei Marmi 58 3rd Castelfranco 52 4th Larcianese 48 5th Camaiore 44
Tuscany B [ edit ] Playoff semifinals
Team 1 Agg. Tooltip Aggregate score Team 2 1st leg 2nd leg San Piero a Sieve 1–1(b ) Scandicci 0–0 1–1 Calenzano 2–3 Castelnuovese 1–0 1–3
Playoff final
Team 1 Agg. Tooltip Aggregate score Team 2 1st leg 2nd leg Castelnuovese 5–4 Scandicci 4–2 1–2
Teams admitted to playoffs Position Team Points 2nd Scandicci 68 3rd Castelnuovese 59 4th Calenzano 50 5th San Piero a Sieve 44
Playoff semifinals
Team 1 Agg. Tooltip Aggregate score Team 2 1st leg 2nd leg Trestina 2–1 Pontevecchio 2–0 0–1 Valfabbrica 0–1 Deruta 0–1 0–0
Playoff final
Team 1 Score Team 2 Deruta 2–0 Trestina
Teams admitted to playoffs Position Team Points 2nd Pontevecchio 56 3rd Deruta 55 4th Valfabbrica 50 5th Trestina 48
Playoff semifinals
Team 1 Agg. Tooltip Aggregate score Team 2 1st leg 2nd leg Cingolana 3–2 Jesina 2–2 1–0 Biagio Nazzaro 3–3(b ) Montegiorgese 1–2 2–1
Playoff final
Team 1 Score Team 2 Montegiorgese 1–0 Cingolana
Teams admitted to playoffs Position Team Points 2nd Jesina 64 3rd Montegiorgese 59 4th Biagio Nazzaro 57 5th Cingolana 57
Abruzzo [ edit ] Playoff semifinals
Playoff final
Teams admitted to playoffs Position Team Points 2nd Valle del Giovenco 73 3rd Hatria 71 4th Cologna Paese 60 5th Atessa 59
Playoff semifinals
Team 1 Agg. Tooltip Aggregate score Team 2 1st leg 2nd leg Atletico Trivento 1–1(b ) Termoli 0–0 1–1 Sesto Campano 3–3(b ) Agnonese 3–1 0–2
Playoff final
Team 1 Score Team 2 Termoli 0–2 Agnonese
Teams admitted to playoffs Position Team Points 2nd Termoli 69 3rd Agnonese 65 4th Sesto Campano 56 5th Atletico Trivento 52
Campania A [ edit ] Playoff semifinals
Playoff final
Teams admitted to playoffs Position Team Points 2nd Internapoli 59 3rd Succivo 55 4th Casertana 52 5th Boys Caivanese 52
Campania B [ edit ] Playoff semifinals
Team 1 Score Team 2 Gragnano 3–0 Agropoli Vico Equense 3–1 Gebilson Cilento
Playoff final
Team 1 Score Team 2 Gragnano 3–0 Vico Equense
Teams admitted to playoffs Position Team Points 2nd Gragnano 72 3rd Vico Equense 59 4th Gebilson Cilento 53 5th Agropoli 51
Playoff semifinals
Team 1 Agg. Tooltip Aggregate score Team 2 1st leg 2nd leg Virtus Locorotondo 2–7 Fasano 2–3 0–4 Francavilla Fontana 1–1(b ) Real Altamura 1–0 0–1
Playoff final
Team 1 Agg. Tooltip Aggregate score Team 2 1st leg 2nd leg Francavilla Fontana 3–5 Fasano 2–1 1–4
Teams admitted to playoffs Position Team Points 2nd Fasano 57 3rd Real Altamura 57 4th Francavilla Fontana 55 5th Virtus Locorotondo 54
Calabria [ edit ] Playoff semifinals
Team 1 Agg. Tooltip Aggregate score Team 2 1st leg 2nd leg Scalea 1–3 Castrovillari 0–2 1–1 Sambiase 2–4 Capo Vaticano 1–0 1–4
Playoff final
Team 1 Agg. Tooltip Aggregate score Team 2 1st leg 2nd leg Capo Vaticano 2–2(b ) Castrovillari 1–1 1–1
Teams admitted to playoffs Position Team Points 2nd Castrovillari 66 3rd Capo Vaticano 55 4th Sambiase 51 5th Scalea 48
Sicily A [ edit ] Playoff semifinals
Team 1 Score Team 2 Trecastagni (b )1–1 Carini Acicatena 2–1 Atletico Tremestieri
Playoff final
Team 1 Score Team 2 Trecastagni 0–2 Acicatena
Teams admitted to playoffs Position Team Points 2nd Trecastagni 54 3rd Acicatena 51 4th Atletico Tremestieri 49 5th Carini 48
Sicily B [ edit ] Playoff semifinals
Team 1 Score Team 2 Akragas (b )0–0 Enna Palazzolo 0–3 Nissa
Playoff final
Team 1 Score Team 2 Akragas 2–1 Nissa
Teams admitted to playoffs Position Team Points 2nd Akragas 61 3rd Palazzolo 60 4th Nissa 60 5th Enna 46
National playoffs [ edit ] First round [ edit ] Team 1 Agg. Tooltip Aggregate score Team 2 1st leg 2nd leg Sevegliano (Friuli) 2–3 La Nuova Piovese (Veneto A) 0–1 2–2 Corsico (Lombardy A) 5–2 Nova Colligiana (Piedmont B) 2–1 3–1 Serenissima (Lombardy C) 1–6 Biella L.M. (Piedmont A) 1–2 0–4 Mestre Edo (Veneto B) 3–4 Sarzanese (Liguria) 1–3 2–1 Copparese (Emilia Romagna B) 3–8 Valle del Giovenco (Abruzzo) 2–3 1–5 Voluntas Osio di Sotto (Lombardy B) 4–1 St. Pauls (Trentino-Alto Adige/Südtirol) 3–1 1–0 Terracina (Latium B) 1–3 Forte dei Marmi (Tuscany A) 1–2 0–1 Castelnuovese (Tuscany B) 1–0 Deruta (Umbria) 1–0 0–0 Formigine (Emilia Romagna A) 1–3 Budoni (Sardinia) 0–0 1–3 Civitavecchiese (Latium A) 3–2 Montegiorgio (Marche) 2–1 1–1 Akragas (Sicily B) 0–4 Fasano (Apulia) 0–1 0–3 Agnonese (Molise) 3–6 Acicatena (Sicily A) 2–3 1–3 Gragnano (Campania B) 5–2 Internapoli (Campania B) 2–0 3–2 Castrovillari (Calabria) 2–1 Avigliano (Basilicata) 1–0 1–1
Second round [ edit ] Team 1 Agg. Tooltip Aggregate score Team 2 1st leg 2nd leg La Nuova Piovese (Veneto A) 4–3 Corsico (Lombardy A) 2–3 2–0 Biella L.M. (Piedmont A) 0–3 Sarzanese (Liguria) 0–0 0–3 Valle del Giovenco (Abruzzo) 4–2 Voluntas Osio di Sotto (Lombardy B) 1–2 3–0 Forte dei Marmi (Tuscany A) 4–3 Castelnuovese (Tuscany B) 2–2 2–1 Budoni (Sardinia) 2–2(a ) Civitavecchiese (Latium A) 2–2 0–0 Fasano (Apulia) 2–4 Acicatena (Sicily A) 2–1 0–3 Gragnano (Campania B) 4–4 7–10(p ) Castrovillari (Calabria) 3–1 1–3
Promoted teams [ edit ] Coppa Italia Dilettanti [ edit ] 2005/2006 Final: Esperia Viareggio (Tuscany – A) 2:0 Real Ippogrifo (Campania – B)[1]
Since Esperia Viareggio won its Eccellenza division, being therefore already promoted, Real Ippogrifo is automatically promoted to Serie D.
References [ edit ]
Domestic leagues Domestic cups European competitions Related to national team