Curling competition at Kelowna, British Columbia
The 1968 Macdonald Brier , Canada's national men's curling championship was held March 4–8 at the Kelowna Arena in Kelowna , British Columbia . A total of 25,813 fans attended the event.[5]
Team Alberta , who was skipped by Ron Northcott captured the Brier Tankard by finishing round robin play with a 9-1 record. This was Alberta's tenth Brier championship overall and the second one won by Northcott's rink, who also won the Brier two years prior in 1966 . Northcott's rink would represent Canada in the 1968 Air Canada Silver Broom , which was the men's world curling championship .
Saskatchewan were runners-up, with an 8–2 record while Prince Edward Island finished in third with a 7-3 record, which at the time was PEI's best Brier finish.[6]
The teams are listed as follows:[7]
Alberta British Columbia Manitoba New Brunswick Calgary CC , Calgary Skip: Ron Northcott Third: Jim Shields Second: Bernie Sparkes Lead Fred Storey
Richmond WC , Richmond Skip: Bob McCubbin Third: Jack Tucker Second: Ed Trimble Lead: Keith Issac
Dauphin CC , Dauphin Skip: Burke Parker Third: Lloyd Yerama Second: Roy Berry Lead: Jack Yuill
Fredericton CC , Fredericton Skip: Jim Ayer Third: Ron Ketch Second: Jim Anderson Lead: Frank Ayer
Newfoundland Northern Ontario Nova Scotia Ontario St. John's CC , St. John's Skip: Bill Piercey Third: Frank M. Stent Second: Thomas A. Warren Lead: William C. Roy
Geraldton CC , Geraldton Skip: Herbert Pile Third: Len Tremblay Second: Ross Davis Lead: D. Wayne Downey
Mayflower CC , Halifax Skip: Don Flemming Third: Chuck Piper Jr. Second: Gregory Jeans Lead: David Conrad
St. Thomas CC , St. Thomas Skip: Don Gilbert Third: Al Zikman Second: Jimmy Waite Lead: Dick Donald
Prince Edward Island Quebec Saskatchewan Charlottetown CC , Charlottetown Skip: Alan Smith Third: Doug Bell Second: Bob Dillon Lead: Merrill Wiggington
CFB Bagotville CC , Chicoutimi Skip: Bill Tracy Third: Earl Carson Second: Alan R. Sully Lead: Ed Wood
Avonlea CC , Avonlea Skip: Bob Pickering Third: Jack Keys Second: Garnet Campbell Lead: Gary Ford
Round Robin standings [ edit ] The final standings were as follows:[6]
Round-robin results [ edit ] Monday, March 4, 4:00pm [8]
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Quebec (Tracy) 0 0 2 0 1 0 0 1 1 0 0 0 5 Saskatchewan (Pickering) 2 1 0 2 0 2 0 0 0 1 1 2 11
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Newfoundland (Piercey) 0 0 0 1 0 0 0 2 0 1 0 1 5 Alberta (Northcott) 0 0 2 0 1 2 2 0 3 0 3 0 13
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Ontario (Gilbert) 1 0 1 1 1 0 0 1 0 1 0 1 7 Manitoba (Parker) 0 1 0 0 0 1 1 0 2 0 0 0 5
Monday, March 4, 11:00pm [8]
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Alberta (Northcott) 3 0 0 1 0 3 1 2 1 0 3 0 14 Nova Scotia (Flemming) 0 1 1 0 1 0 0 0 0 1 0 1 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final New Brunswick (Ayer) 0 0 1 0 1 0 0 1 1 0 0 2 6 Saskatchewan (Pickering) 1 3 0 1 0 3 5 0 0 3 2 0 18
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Newfoundland (Piercey) 0 2 2 0 0 1 0 0 1 1 1 0 8 British Columbia (McCubbin) 2 0 0 1 1 0 3 1 0 0 0 2 10
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Prince Edward Island (Smith) 0 0 2 0 2 0 1 0 1 1 1 2 10 Quebec (Tracy) 1 2 0 3 0 1 0 2 0 0 0 0 9
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Ontario (Gilbert) 0 1 0 1 1 0 0 2 0 0 1 2 8 Northern Ontario (Pile) 1 0 1 0 0 1 3 0 1 1 0 0 9
Tuesday, March 5, 12:00pm [9]
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Nova Scotia (Flemming) 2 0 0 1 1 0 1 2 1 1 0 0 9 British Columbia (McCubbin) 0 3 2 0 0 1 0 0 0 0 2 0 8
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Newfoundland (Piercey) 0 1 1 0 0 5 0 0 0 0 1 0 8 Ontario (Gilbert) 1 0 0 1 1 0 2 3 0 2 0 1 11
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Manitoba (Parker) 1 4 0 1 3 0 2 0 1 0 1 1 14 Northern Ontario (Pile) 0 0 3 0 0 1 0 2 0 1 0 0 7
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Alberta (Northcott) 0 0 2 0 0 2 0 1 0 3 0 1 9 Quebec (Tracy) 1 0 0 1 0 0 1 0 2 0 3 0 8
Tuesday, March 5, 5:30pm [9]
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Manitoba (Parker) 2 0 1 0 0 4 3 0 2 1 5 4 22 Newfoundland (Piercey) 0 3 0 0 1 0 0 1 0 0 0 0 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final British Columbia (McCubbin) 2 0 2 0 0 0 2 0 2 0 2 0 10 Quebec (Tracy) 0 2 0 1 1 1 0 1 0 0 0 0 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Alberta (Northcott) 0 0 1 0 1 0 2 0 1 1 1 0 7 New Brunswick (Ayer) 1 1 0 1 0 2 0 1 0 0 0 0 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Nova Scotia (Flemming) 0 1 0 0 1 0 0 0 1 0 1 0 4 Ontario (Gilbert) 1 0 2 0 0 0 2 0 0 1 0 1 7
Wednesday, March 6, 5:30pm [10] [11]
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Saskatchewan (Pickering) 1 0 0 4 0 0 0 1 0 0 0 0 6 Alberta (Northcott) 0 2 2 0 4 1 2 0 4 1 0 1 17
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Quebec (Tracy) 2 2 0 1 0 1 0 2 0 0 1 0 9 Ontario (Gilbert) 0 0 2 0 3 0 2 0 1 1 0 2 11
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Nova Scotia (Flemming) 1 1 0 2 0 5 0 1 3 1 0 0 14 Manitoba (Parker) 0 0 1 0 0 0 2 0 0 0 1 1 5
Wednesday, March 6, 11:00pm [10]
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Prince Edward Island (Smith) 1 0 1 0 0 0 0 2 0 1 1 2 8 Alberta (Northcott) 0 3 0 1 1 2 3 0 4 0 0 0 14
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Ontario (Gilbert) 1 0 5 0 0 1 0 1 0 0 0 1 9 New Brunswick (Ayer) 0 1 0 2 0 0 1 0 3 2 1 0 10
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final British Columbia (McCubbin) 1 0 2 1 2 1 1 1 0 0 0 1 10 Saskatchewan (Pickering) 0 2 0 0 0 0 0 0 1 1 1 0 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Quebec (Tracy) 0 0 0 1 2 1 1 0 1 0 1 1 8 Manitoba (Parker) 1 2 2 0 0 0 0 1 0 6 0 0 12
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Final Northern Ontario (Pile) 2 0 0 1 0 3 0 2 0 1 0 0 0 9 Nova Scotia (Flemming) 0 1 1 0 1 0 1 0 2 0 3 0 1 10
Thursday, March 7, 12:00pm [12]
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final New Brunswick (Ayer) 0 1 3 0 0 1 0 2 0 0 0 1 8 Manitoba (Parker) 1 0 0 1 0 0 1 0 2 0 1 0 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Quebec (Tracy) 0 0 3 0 1 2 0 0 1 1 0 0 8 Northern Ontario (Pile) 2 1 0 1 0 0 0 1 0 0 0 2 7
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Newfoundland (Piercey) 0 1 0 1 1 3 1 0 0 1 0 1 9 Nova Scotia (Flemming) 1 0 1 0 0 0 0 1 1 0 1 0 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Ontario (Gilbert) 0 0 0 0 1 0 0 1 0 1 0 0 3 Saskatchewan (Pickering) 1 1 0 0 0 1 0 0 2 0 1 4 10
Thursday, March 7, 5:30pm [12]
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Newfoundland (Piercey) 0 1 0 0 1 0 0 1 0 2 0 3 8 Quebec (Tracy) 1 0 2 1 0 2 3 0 1 0 1 0 11
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Manitoba (Parker) 2 0 1 0 1 0 0 0 1 0 0 1 6 Saskatchewan (Pickering) 0 2 0 2 0 4 2 1 0 1 0 0 12
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Ontario (Gilbert) 0 0 0 0 0 0 2 0 0 1 0 1 4 Prince Edward Island (Smith) 0 0 0 1 0 1 0 0 1 0 4 0 7
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Alberta (Northcott) 1 2 2 1 0 1 4 0 0 1 0 2 14 British Columbia (McCubbin) 0 0 0 0 1 0 0 1 1 0 2 0 5
Thursday, March 7, 11:00pm [12]
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Alberta (Northcott) 0 0 1 1 0 1 2 0 2 0 1 0 8 Ontario (Gilbert) 0 2 0 0 2 0 0 1 0 3 0 1 9
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Nova Scotia (Flemming) 0 0 0 0 2 1 0 0 1 1 0 2 7 Quebec (Tracy) 2 2 1 1 0 0 2 0 0 0 2 0 10
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final New Brunswick (Ayer) 0 2 0 0 4 1 0 1 0 4 2 0 14 Newfoundland (Piercey) 0 0 1 0 0 0 1 0 1 0 0 1 4
Draw 10 [ edit ] Friday, March 8, 12:00pm [6] [13]
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Nova Scotia (Flemming) 0 0 0 0 2 0 0 1 2 2 1 0 8 New Brunswick (Ayer) 0 1 1 1 0 0 1 0 0 0 0 3 7
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Manitoba (Parker) 1 0 0 2 0 0 1 1 0 3 1 0 9 Alberta (Northcott) 0 1 2 0 2 0 0 0 3 0 0 2 10
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final British Columbia (McCubbin) 1 1 1 0 0 1 0 0 1 0 3 0 8 Ontario (Gilbert) 0 0 0 1 2 0 1 1 0 3 0 3 11
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Saskatchewan (Pickering) 2 0 0 0 1 0 0 1 1 0 3 1 9 Newfoundland (Piercey) 0 1 0 0 0 0 1 0 0 1 0 0 3
Draw 11 [ edit ] Friday, March 8, 5:30pm [6]
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final British Columbia (McCubbin) 2 0 0 1 0 1 1 0 3 0 2 0 10 Manitoba (Parker) 0 2 1 0 1 0 0 2 0 4 0 1 11
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Saskatchewan (Pickering) 1 0 1 0 1 0 0 3 0 0 2 1 9 Nova Scotia (Flemming) 0 1 0 1 0 1 1 0 1 1 0 0 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Quebec (Tracy) 2 0 1 0 1 0 0 0 0 1 0 0 5 New Brunswick (Ayer) 0 1 0 1 0 1 3 1 2 0 3 0 12
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final Northern Ontario (Pile) 1 0 2 0 0 2 1 0 2 0 0 1 9 Alberta (Northcott) 0 2 0 3 1 0 0 2 0 3 2 0 13
All-Star Team [ edit ] The media selected the following curlers as All-Stars:[14]
Bernie Sparkes became the first player to be selected to the all-star team three times as he was selected the two previous years as well.
Ross G.L. Harstone Award [ edit ] The Ross Harstone Award was presented to the player chosen by their fellow peers as the curler who best represented Harstone's high ideals of good sportsmanship, observance of the rules, exemplary conduct and curling ability.[15]
Records [ edit ] Prince Edward Island's 17-16 extra end victory over Newfoundland in Draw 11 tied the record for the highest scoring game in Brier history.[16] This was also matched in 1932 with Ontario's 17-16 win over New Brunswick and in 1957 with Saskatchewan's 30-3 victory over New Brunswick.
References [ edit ] External links [ edit ]
Macdonald Brier Labatt Brier Nokia Brier Tim Hortons Brier Montana's Brier