Seznam olympijských medailistů v běhu na lyžích
Zimní olympijské hry mají běh na lyžích v programu již od prvních Zimních olympijských her 1924. Ženy startovaly v běhu na lyžích poprvé na Zimních olympijských hrách 1952. V současné době se na zimních olympijských hrách závodí v těchto disciplínách: muži: běh na 15 km, běh na 50 km, štafeta 4 x 10 km, skiatlon, sprint jednotlivci, sprint dvojice; ženy: běh na 10 km, běh na 30 km, štafeta 4 x 5 km, skiatlon, sprint jednotlivkyně, sprint dvojice.
Muži[editovat | editovat zdroj]
Běh na 18 a 15 km[editovat | editovat zdroj]
Běh na 50 km[editovat | editovat zdroj]
- Poznámky
- ↑ Závod byl zkrácen z původních 50 km na 30 km.
Štafeta 4 x 10 km[editovat | editovat zdroj]
Skiatlon[editovat | editovat zdroj]
Sprint jednotlivci[editovat | editovat zdroj]
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 2002 Salt Lake City | Tor Arne Hetland Norsko (NOR) | Peter Schlickenrieder Německo (GER) | Cristian Zorzi Itálie (ITA) |
ZOH 2006 Turín | Björn Lind Švédsko (SWE) | Roddy Darragon Francie (FRA) | Thobias Fredriksson Švédsko (SWE) |
ZOH 2010 Vancouver | Nikita Krjukov Rusko (RUS) | Alexandr Panžinskij Rusko (RUS) | Petter Northug Norsko (NOR) |
ZOH 2014 Soči | Ola Vigen Hattestad Norsko (NOR) | Teodor Peterson Švédsko (SWE) | Emil Jönsson Švédsko (SWE) |
ZOH 2018 Pchjongčchang | Johannes Høsflot Klæbo Norsko (NOR) | Federico Pellegrino Itálie (ITA) | Alexandr Bolšunov Olympijští sportovci z Ruska (OAR) |
ZOH 2022 Peking | Johannes Høsflot Klæbo Norsko (NOR) | Federico Pellegrino Itálie (ITA) | Alexandr Terentěv Sportovci ROV (ROC) |
Sprint dvojice[editovat | editovat zdroj]
Ženy[editovat | editovat zdroj]
Běh na 10 km (ženy)[editovat | editovat zdroj]
Běh na 20 a 30 km (ženy)[editovat | editovat zdroj]
Štafeta 3 × 5 km a 4 × 5 km (ženy)[editovat | editovat zdroj]
Skiatlon (ženy)[editovat | editovat zdroj]
Sprint jednotlivkyně (ženy)[editovat | editovat zdroj]
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 2002 Salt Lake City | Julija Čepalovová Rusko (RUS) | Evi Sachenbacherová Německo (GER) | Anita Moenová Norsko (NOR) |
ZOH 2006 Turín | Chandra Crawfordová Kanada (CAN) | Claudia Künzelová Německo (GER) | Aljona Sidková Rusko (RUS) |
ZOH 2010 Vancouver | Marit Bjørgenová Norsko (NOR) | Justyna Kowalczyková Polsko (POL) | Petra Majdičová Slovinsko (SLO) |
ZOH 2014 Soči | Maiken Caspersenová Fallaová Norsko (NOR) | Ingvild Flugstad Östbergová Norsko (NOR) | Vesna Fabjanová Slovinsko (SLO) |
ZOH 2018 Pchjongčchang | Stina Nilssonová Švédsko (SWE) | Maiken Caspersenová Fallaová Norsko (NOR) | Julija Bělorukovová Olympijští sportovci z Ruska (OAR) |
ZOH 2022 Peking | Jonna Sundlingová Švédsko (SWE) | Maja Dahlqvistová Švédsko (SWE) | Jessica Digginsová Spojené státy americké (USA) |
Sprint dvojice (ženy)[editovat | editovat zdroj]
Vyřazené disciplíny[editovat | editovat zdroj]
Běh na 10 km (muži)[editovat | editovat zdroj]
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 1992 Albertville | Vegard Ulvang Norsko (NOR) | Marco Albarello Itálie (ITA) | Christer Majbäck Švédsko (SWE) |
ZOH 1994 Lillehammer | Bjørn Dæhlie Norsko (NOR) | Vladimir Smirnov Kazachstán (KAZ) | Marco Albarello Itálie (ITA) |
ZOH 1998 Nagano | Bjørn Dæhlie Norsko (NOR) | Markus Gandler Rakousko (AUT) | Mika Myllylä Finsko (FIN) |
Běh na 30 km (muži)[editovat | editovat zdroj]
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 1956 Cortina d'Ampezzo | Veikko Hakulinen Finsko (FIN) | Sixten Jernberg Švédsko (SWE) | Pavel Kolčin Sovětský svaz (URS) |
ZOH 1960 Squaw Valley | Sixten Jernberg Švédsko (SWE) | Rolf Rämgård Švédsko (SWE) | Nikolaj Anikin Sovětský svaz (URS) |
ZOH 1964 Innsbruck | Eero Mäntyranta Finsko (FIN) | Harald Grønningen Norsko (NOR) | Igor Vorončichin Sovětský svaz (URS) |
ZOH 1968 Grenoble | Franco Nones Itálie (ITA) | Odd Martinsen Norsko (NOR) | Eero Mäntyranta Finsko (FIN) |
ZOH 1972 Sapporo | Vjačeslav Vedenin Sovětský svaz (URS) |
|