2020-21 UEFA Avrupa Ligi
Turnuva detayları | |
---|---|
Tarih | 20 Ağustos-1 Ekim 2020 (ön elemeler) 22 Ekim 2020 - 26 Mayıs 2021 |
Takım | 48+8 158 +55 (toplam) (55 federasyondan) |
Final durumu | |
Şampiyon | Villarreal (1. kez) |
İkinci | Manchester United |
Turnuva istatistikleri | |
Oynanan maç | 204 |
Atılan gol | 618 (maç başına 3,03) |
Seyirci | 99.205 (maç başına 486) |
Gol kralı | Borja Mayoral (Roma) Gerard Moreno (Villarreal) Pizzi (Benfica) Yusuf Yazıcı (Lille) (7'şer gol) |
← 2019-20 2021-22 → |
2020-21 UEFA Avrupa Ligi, UEFA tarafından düzenlenen Avrupa'nın en büyük ikinci futbol organizasyonunun 50. sezonudur. UEFA Avrupa Ligi adı ve formatıyla ise 12. sezondur. Final maçı, 26 Mayıs 2021 tarihinde Polonya'nın Gdańsk şehrindeki PGE Arena Gdańsk stadyumunda oynanmıştır.[1]
Format değişikliği[değiştir | kaynağı değiştir]
UEFA tarafından 2018-19 sezonundan itibaren başlamak üzere UEFA Avrupa Ligi'nde aşağıdaki değişikliklerin yapılmasına karar verilmiştir.[2][3]
- Bir önceki sezonun UEFA Avrupa Ligi şampiyonu UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşamasına katılacaktır.
- UEFA Şampiyonlar Ligi'nin grup aşamasından önce elenen lig şampiyonları UEFA Avrupa Ligine katılacaktır.
- Kulüp katsayıları hesaplanırken, ülke katsayısının %20'sinin eklenmesi uygulaması kaldırılmıştır. Eğer kulüp katsayısı, ülke katsayısının %20'sinden az ise ülke katsayısının %20'si kulüp katsayısı olarak alınır.
- COVID-19 pandemisi nedeniyle sezon geç başladığı için eleme turları tek maçlı eleme sistemi ile oynanacaktır. Bu maçlar, kurada ilk çekilen takımın sahasında oynanacaktır.[4]
Katılacak Takımların belirlenmesi[değiştir | kaynağı değiştir]
2020-21 UEFA Avrupa Liginde UEFA'ya üye 55 ülke federasyonundan 2020-21 UEFA Şampiyonlar Liginden elenerek gelen takımlar dahil toplam 213 takım mücadele edecektir. Ülkelerin takım sayılarının belirlenmesi için 2019 UEFA ülkeler sıralaması listesi kullanılmaktadır. Buna Göre:
- 1 ile 51.sıraya kadar olan ülkelerden (Lihtenştayn hariç) üç takım.
- 52 ve 54.sıradaki ülkelerden iki takım.
- Lihtenştayn ve Kosova'dan birer takım.
- 2020-21 UEFA Şampiyonlar Liginden elenerek gelen 55 takım.
Ülke Sıralaması[değiştir | kaynağı değiştir]
Ülke katsayı puanları 2014-15 ve 2018-19 yılları arasında Avrupa Kupalarında mücadele etmiş ülke takımlarının katsayı puanlarıdır.[5][6]
|
|
|
Takımların dağılımı[değiştir | kaynağı değiştir]
Bu turda katılacak takım sayıları | Bir önceki turdan gelen takım sayıları | Şampiyonlar liginden gelen takım sayıları | ||
---|---|---|---|---|
Ön eleme turu (16 takım) |
| |||
Birinci eleme turu (94 takım) |
|
| ||
İkinci eleme turu | Şampiyonlar (20 takım) |
| ||
Şampiyon olmayan (72 takım) |
|
| ||
Üçüncü eleme turu | Şampiyonlar (18 takım) |
|
| |
Şampiyon olmayan (52 takım) |
|
|
| |
Play-off turu | Şampiyonlar (16 takım) |
|
| |
Şampiyon olmayan (26 takım) |
| |||
Grup aşaması (48 takım) |
|
|
| |
Eleme Aşaması (32 takım) |
|
|
Takımlar[değiştir | kaynağı değiştir]
- Açıklamalar
- KŞ: Kupa Şampiyonu
- LK: Lig Kupası Şampiyonu
- N.: Ligindeki sıralaması
- PK: Liginde sezon sonunda oynanan Avrupa kupası Play-Off kazananı
- ŞL: Şampiyonlar liginden gelen
- GA: Grup aşamasını 3.sırada tamamlayan
- PO: Play-off turunda kaybeden
- 3E: Üçüncü eleme turunda kaybeden
- 2E: İkinci eleme turunda kaybeden
- 1E: Birinci eleme turunda kaybeden
- ÖE: Ön eleme turunda kaybeden
Turnuva Takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]
Aksi belirtilmedikçe kura çekimleri İsviçre'nin Nyon şehrinde yapılacaktır.[7]
Aşama | Tur | Kura tarihi | Birinci ayak | İkinci ayak |
---|---|---|---|---|
Ön eleme | Ön eleme turu | 9 Ağustos 2020 | 20 Ağustos 2020 (tek maç) | |
Eleme turları | Birinci eleme turu | 10 Ağustos 2020 | 27 Ağustos 2020 (tek maç) | |
İkinci eleme turu | 31 Ağustos 2020 | 17 Eylül 2020 (tek maç) | ||
Üçüncü eleme turu | 1 Eylül 2020 | 24 Eylül 2020 (tek maç) | ||
Play-off | Play-off turu | 18 Eylül 2020 | 1 Ekim 2020 (tek maç) | |
Grup aşaması | 1. Maçlar | 2 Ekim 2020 (Atina) | 22 Ekim 2020 | |
2. Maçlar | 29 Ekim 2020 | |||
3. Maçlar | 5 Kasım 2020 | |||
4. Maçlar | 26 Kasım 2020 | |||
5. Maçlar | 3 Aralık 2020 | |||
6. Maçlar | 10 Aralık 2020 | |||
Eleme aşaması | Son 32 | 14 Aralık 2020 | 18 Şubat 2021 | 25 Şubat 2021 |
Son 16 | 26 Şubat 2021 | 11 Mart 2021 | 18 Mart 2021 | |
Çeyrek final | 19 Mart 2021 | 8 Nisan 2021 | 15 Nisan 2021 | |
Yarı final | 29 Nisan 2021 | 6 Mayıs 2021 | ||
Final | 26 Mayıs 2021 PGE Arena Gdańsk, Gdańsk |
Eleme turları[değiştir | kaynağı değiştir]
Ön eleme turu[değiştir | kaynağı değiştir]
Kura çekimi 9 Ağustos 2020 tarihinde yapılacaktır.[8] Maçlar 20 Ağustos 2020 tarihinde oynanmıştır.[7]
1. Takım | Sonuç | 2. Takım |
---|---|---|
Tre Penne | 1-3 | Gjilani |
Lincoln Red Imps | 3-0 (H) | Prishtina |
FC Santa Coloma | 0-0(uz.)(3-4 p) | Iskra Danilovgrad |
Engordany | 1-3 | Zeta |
Glentoran | 1-0 | HB Tórshavn |
St Joseph's | 1-2 | B36 Tórshavn |
Coleraine | 1-0 | La Fiorita |
NSÍ Runavík | 5-1 | Barry Town United |
Birinci eleme turu[değiştir | kaynağı değiştir]
Kura çekimi 10 Ağustos 2020 tarihinde yapılmıştır.[9] Maçlar 27 Ağustos 2020 tarihinde oynanmıştır.[7]
İkinci eleme turu[değiştir | kaynağı değiştir]
Kura çekimi 31 Ağustos 2020 tarihinde yapılmıştır.[10] Maçlar 17 Eylül 2020 tarihinde oynanmıştır.[7]
1. Takım | Sonuç | 2. Takım | |||
---|---|---|---|---|---|
Lig şampiyonları | |||||
Inter Club d'Escaldes | 0-1 | Dundalk | |||
KuPS | 1-1 (uz.) (4-3 p) | Slovan Bratislava | |||
Linfield | 0-1 | Floriana | |||
Riga FC | 1-0 | Tre Fiori | |||
Djurgårdens | 2-1 | Europa | |||
Flora | 2-1 | KR | |||
Sileks | 0-2 | Drita | |||
Astana | 0-1 | Budućnost Podgorica | |||
Ararat-Armenia | 4-3 (uz.) | Fola Esch | |||
Connah's Quay Nomads | 0-1 | Dinamo Tbilisi |
Üçüncü eleme turu[değiştir | kaynağı değiştir]
Kura çekimi 1 Eylül 2020 tarihinde yapılmıştır.[11] Maçlar 24 Eylül 2020 tarihinde oynanmıştır.[7]
1. Takım | Sonuç | 2. Takım | |||
---|---|---|---|---|---|
Lig şampiyonları | |||||
Sarajevo | 2-1 | Budućnost Podgorica | |||
Sheriff Tiraspol | 1-1 (uz.) (3-5 p) | Dundalk | |||
Ararat-Armenia | 1-0 (uz.) | Celje | |||
Riga FC | 0-1 | Celtic | |||
KuPS | 2-0 | Sūduva | |||
Legia Warszawa | 2-0 | Drita | |||
KÍ Klaksvík | 6-1 | Dinamo Tbilisi | |||
Djurgårdens | 0-1 | CFR Cluj | |||
Floriana | 0-0 (uz.) (2-4 p) | Flora |
Play-off turu[değiştir | kaynağı değiştir]
Kura çekimi 18 Eylül 2020 tarihinde yapılacaktır.[12] Maçlar 1 Ekim 2020 tarihinde oynanmıştır.[7]
1. Takım | Sonuç | 2. Takım | |||
---|---|---|---|---|---|
Lig şampiyonları | |||||
Young Boys | 3-0 | Tirana | |||
Dinamo Zagreb | 3-1 | Flora | |||
CFR Cluj | 3-1 | KuPS | |||
Ararat-Armenia | 1-2 | Crvena zvezda | |||
Dynamo Brest | 0-2 | Ludogorets Razgrad | |||
Sarajevo | 0-1 | Celtic | |||
Legia Warszawa | 0-3 | Karabağ | |||
Dundalk | 3-1 | KÍ Klaksvík |
1. Takım | Sonuç | 2. Takım | |||
---|---|---|---|---|---|
Diğer takımlar | |||||
Hapoel Be'er Sheva | 1-0 | Viktoria Plzeň | |||
Rosenborg | 0-2 | PSV | |||
AEK | 2-1 | Wolfsburg | |||
Basel
|