2023–24 Coupe de France
Tournament details | |
---|---|
Country | France |
Dates | 14 May 2023 – 25 May 2024 |
Defending champions | Toulouse |
Final positions | |
Champions | Paris Saint-Germain (15th title) |
Runner-up | Lyon |
Tournament statistics | |
Top goal scorer(s) | Kylian Mbappé (8 goals) |
The 2023–24 Coupe de France was the 107th season of the main football cup competition of France. The competition was organised by the French Football Federation (FFF) and is open to all clubs in French football, as well as clubs from the overseas departments and territories (Guadeloupe, French Guiana, Martinique, Mayotte, New Caledonia, Tahiti, Réunion, Saint Martin, and Saint Pierre and Miquelon).
The defending champions Toulouse, who beat Nantes 5–1 in the previous year's final to claim their first Coupe de France title,[1] were eliminated in the round of 32 by third-tier FC Rouen.
Paris Saint-Germain defeated Lyon 2–1 in the final for a record-extending fifteenth Coupe de France title.[2]
Dates[edit]
Dates for the first two qualifying rounds, and any preliminaries required, were set by the individual Regional leagues. From round three, the FFF defined the calendar, with rounds up to and including the round of 32 being scheduled for weekends and later rounds up to, but not including, the final, taking place on midweek evenings.[3]
Round | Dates |
---|---|
Third round | 17 September 2023 |
Fourth round | 1 October 2023 |
Fifth round | 15 October 2023 |
Sixth round | 29 October 2023 |
Seventh round | 19 November 2023 |
Eighth round | 10 December 2023 |
Round of 64 | 7 January 2024 |
Round of 32 | 21 January 2024 |
Round of 16 | 7 February 2024 |
Quarter-finals | 28 February 2024 |
Semi-finals | 2 April 2024 |
Final | 25 May 2024 |
Teams[edit]
Rounds 1 to 6[edit]
The first six rounds, and any preliminaries required, were organised by the Regional Leagues and the Overseas Departments/Territories, who allowed teams from within their league structure to enter at any point up to the third round. Teams from Championnat National 3 entered at the third round, those from Championnat National 2 entered at the fourth round and those from Championnat National entered at the fifth round.[4]
The number of teams entering at each qualifying round was as follows:
Region | First | Second | Third | Fourth | Fifth |
---|---|---|---|---|---|
Nouvelle-Aquitaine | 558 | 125 | 10 | 4 | 1 |
Pays de la Loire | 418 | 55 | 28 | 4 | 2 |
Centre-Val de Loire | 170 | 51 | 8 | 5 | 2 |
Corsica | 6 | 22 | 2 | 0 | |
Bourgogne-Franche-Comté | 298 | 89 | 11 | 3 | 2 |
Grand Est | 720 | 160 | 46 | 3 | 2 |
Méditerranée | 194 | 11 | 6 | 6 | 2 |
Occitanie | 376 | 98 | 9 | 2 | 1 |
Hauts-de-France | 718 | 273 | 8 | 6 | 0 |
Normandy | 258 | 107 | 14 | 2 | 2 |
Brittany | 446 | 219 | 12 | 3 | 0 |
Paris IDF | 368 | 89 | 12 | 9 | 2 |
Auvergne-Rhône-Alpes | 706 | 149 | 49 | 6 | 2 |
Réunion | 16 | 0 | |||
Mayotte | 39 | 34 | 12 | 0 | 0 |
Guadeloupe | 40 | 12 | 0 | 0 | |
Martinique | 52 | 6 | 0 | 0 | |
French Guiana | 12 | 26 | 0 | 0 | |
Saint Pierre and Miquelon | 2 | 1[a] | |||
Total | 5271 | 1571 | 291 | 71 | 18 |
- ^ winner entered into the Brittany draw
Round 7[edit]
The 153 qualifiers from the Regional Leagues were joined by the 11 qualifiers from the Overseas Territories and 20 2023–24 Ligue 2 teams.[5] The qualifiers from Réunion, Martinique, Guadeloupe and French Guiana played off in internal matches.[4]
Ligue 2[edit]
|
Regional leagues[edit]
Nouvelle Aquitaine (14 teams)
Pays de la Loire (11 teams)
Centre-Val de Loire (6 teams)
Corsica (2 teams)
Bourgogne-Franche-Comté (9 teams)
| Grand Est (20 teams)
Méditerranée (5 teams)
Occitanie (10 teams)
| Hauts-de-France (21 teams)
Normandy (9 teams)
Brittany (15 teams)
| Paris-Île-de-France (11 teams)
Auvergne-Rhône-Alpes (20 teams)
|
Overseas teams[edit]
French Guiana: 2 teams Réunion: 2 teams | Martinique: 2 teams Guadeloupe: 2 teams
| Mayotte: 1 team
Tahiti: 1 team New Caledonia: 1 team
|
- ^ Winner of 2022–23 Tahiti Cup.[6]
- ^ Winner of 2023 New Caledonia Cup.[7]
Round 8[edit]
The eighth round ties for mainland matches were defined at the same time as the seventh round draw. The winners of the seventh round matches in Martinique and Guadeloupe played their eighth round matches at home against teams from mainland France, from a prioritised list of teams who were both willing to travel and still in the competition. If the team from Tahiti were to win their seventh round tie, this eighth round match would take place overseas, and be drawn from the same list.[8] Teams from Réunion and French Guiana were slotted into the draw where gaps appeared due to mainland teams being selected to travel overseas.
Prioritised order of mainland teams[edit]
The prioritised list of mainland teams willing to travel overseas was published on 31 October 2023, along with the priority list of ties they would be allocated to should they remain in the competition beyond the seventh round.[9]
Priority | Mainland team | Tie allocated |
---|---|---|
1 | US Thionville Lusitanos | Seventh round in New Caledonia |
2 | FC Fleury 91 | Eighth round in Guadeloupe |
3 | ASPTT Dijon | Eliminated in seventh round |
4 | FC Métropole Troyenne | Eighth round in Martinique |
5 | Entente SSG | |
6 | Blagnac FC | |
7 | Dinan Léhon FC | |
8 | US Philbertine Football | |
9 | Jura Dolois Football | |
10 | Angoulême Charente FC | |
11 | SU Dives-Cabourg | |
12 | ASC Biesheim | |
13 | EF Reims Sainte-Anne | |
14 | Olympique Saumur FC | |
15 | FC Libourne |
Round of 64[edit]
The 46 qualifying teams from Round 8 were joined by the 18 2023–24 Ligue 1 teams. 32 ties were drawn in regional groups.[4]
|
Later rounds[edit]
Later rounds were open draws with no regional grouping.
Seventh round[edit]
The draw for the seventh round took place in multiple stages:[10]
- The seventh round in Guadeloupe, Martinique, French Guiana[11] and Réunion took place between the two qualifying teams from each territory, and was drawn and scheduled by the local league.
- The Overseas tie involving the team from New Caledonia was drawn separately on 31 October 2023, against a team from the list of those willing to travel.[8][9]
- Mainland teams were divided into nine groups, primarily by geography, but also ensuring the groups were balanced in terms of the levels of the teams. The teams from Mayotte and Tahiti were included in these groups, but were drawn away from home. Groups were published on 1 November 2023.[12] The mainland draw took place later on 1 November 2023.[13]
Overseas playoff ties[edit]
18 November 2023 | ASC Le Geldar | 3–0 | ASC Agouado | Sinnamary, French Guiana |
15:45 GFT |
| Report | Stadium: Stade Omnisport Referee: Jimy Baclet |
19 November 2023 | La Tamponnaise | 2–3 | Saint-Denis FC | Saint-Pierre, Réunion |
18:00 Réunion Time |
| Report |
| Stadium: Stade Michel Volnay Referee: Julien Rahal |
18 November 2023 | AS Samaritaine | 0–1 | Golden Lion FC | Fort-de-France, Martinique |
19:00 AST | Report | Stadium: Stade Pierre-Aliker |
22 November 2023 | CS Moulien | 3–1 | SC Baie-Mahault | Sainte-Anne, Guadeloupe |
20:00 AST | Report |
| Stadium: Stade Valette |
Overseas team hosting mainland team[edit]
This tie was drawn on 31 October 2023.
18 November 2023 | Hienghène Sport | 0–4 | US Thionville Lusitanos (5) | Nouméa, New Caledonia |
14:30 New Caledonia Time | Report |
| Stadium: Stade Numa-Daly Magenta Referee: Nicolas Rainville |
Mainland ties[edit]
These ties were drawn on 1 November 2023.
Group 7A[edit]
18 November 2023 | Stade Plabennécois (5) | 1–1 (5–6 p) | FC Challans (5) | Plabennec |
18:00 CET | Report |
| Stadium: Stade de Kervéguen Referee: Thomas Rocaboy |
19 November 2023 | Stade Paimpolais FC (7) | 2–1 | FC Flers (5) | Paimpol |
14:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Charles Bourcier Referee: Romain Rétif |
17 November 2023 | Stade Briochin (4) | 3–3 (5–3 p) | Concarneau (2) | Saint-Brieuc |
19:00 CET |
| Report | Stadium: Stade Fred-Aubert Referee: Benjamin Lepaysant |
17 November 2023 | Les Herbiers VF (4) | 2–1 | US Avranches (3) | Les Herbiers |
19:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Massabielle Referee: Gabriel Henry |
18 November 2023 | Dinan Léhon FC (4) | 3–1 | TA Rennes (5) | Dinan |
18:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade du Clos Gastel |
19 November 2023 | US Châteaugiron (8) | 0–6 | AS Vitré (5) | Châteaugiron |
14:00 CET | Report |
| Stadium: Stade Municipal Referee: Elian Douart |
18 November 2023 | SU Dives-Cabourg (5) | 2–3 | FC Dieppe (5) | Dives-sur-Mer |
18:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade André Heurtematte Referee: Yann Flament |
19 November 2023 | PD Ergué-Gabéric (5) | 3–1 | EA Saint-Renan (6) | Ergué-Gabéric |
15:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade de Lestonan Referee: Louison Olivier |
18 November 2023 | GSI Pontivy (5) | 2–0 | Plougastel FC (6) | Pontivy |
18:00 CET |
| Report | Stadium: Stade du Faubourg de Verdun Referee: Yohan Gagnant |
19 November 2023 | Stade Pontivyen (5) | 1–2 | FC Rouen (3) | Pontivy |
15:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade du Faubourg de Verdun Referee: Jordane Lomi |
18 November 2023 | US Saint-Malo (4) | 2–2 (2–4 p) | Guingamp (2) | Saint-Malo |
18:00 CET |
| Report | Stadium: Stade de Marville Referee: Mikaël Lesage |
18 November 2023 | AG Caennaise (5) | 2–1 | US Fougères (5) | Caen |
18:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade de Venoix - Claude-Mercier Referee: Romain Zamo |
Group 7B[edit]
18 November 2023 | US Provin (6) | 0–5 | Laval (2) | Villeneuve-d'Ascq[14] |
14:00 CET | Report | Stadium: Stadium Lille Métropole Referee: Ali Djedid |
19 November 2023 | US Philbertine Football (5) | 2–0 | Vendée Poiré-sur-Vie Football (5) | Saint-Philbert-de-Grand-Lieu |
14:00 CET |
| Report | Stadium: Complexe Sportif des Chevrets Referee: Aurélien Grizon |
18 November 2023 | LB Châteauroux (3) | 2–1 | Red Star FC (3) | Châteauroux |
13:45 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Gaston-Petit Referee: Olivier Thual |
19 November 2023 | US Nœux-les-Mines (6) | 2–2 (7–8 p) | Avoine OCC (4) | Nœux-les-Mines |
14:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Camille Tisserand Referee: Henri Dutech Perez |
19 November 2023 | US Torcy (6) | 0–1 | FC Fleury 91 (4) | Torcy |
14:00 CET | Report |
| Stadium: Stade du Frémoy Referee: Aldric Chancioux |
19 November 2023 | JS Douvres (7) | 2–1 | US Choisy-au-Bac (6) | Douvres-la-Délivrande |
14:00 CET |
| Report |
| Stadium: Complexe Sportif Pierre Roux Referee: Bastien Lalbie |
18 November 2023 | FC Plessis-Robinson (6) | 2–1 | ES Aubance (7) | Le Plessis-Robinson |
16:00 CET |
| Report |
| Stadium: Parc des Sports du Hameau Referee: Bastien Melique |
18 November 2023 | AC Houilles (6) | 0–2 | Angers (2) | Houilles |
14:00 CET | Report | Stadium: Stade Maurice-Baquet Referee: William Toulliou |
19 November 2023 | AS Villers Houlgate Côte Fleurie (5) | 4–0 | FC Équeurdreville-Hainneville (6) | Villers-sur-Mer |
14:00 CET |
| Report | Stadium: Stade André Salesse Referee: Guillaume Danglade |
19 November 2023 | US Laon (6) | 1–2 | Racing Club de France Football (4) | Laon |
14:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Marcel Levindrey Referee: Valentin Cardon |
Group 7C[edit]
19 November 2023 | Saint-Michel FC 91 (9) | 0–2 | Entente SSG (5) | Les Ulis[15] |
14:00 CET | Report |
| Stadium: Stade Jean-Marc Salinier Referee: Florian Della Tomasina |
19 November 2023 | Olympique Noisy-le-Sec (7) | 0–2 | AS Furiani-Agliani (4) | Noisy-le-Sec |
14:00 CET | Report |
| Stadium: Stade Salvador Allende Referee: Guillaume Paradis |
18 November 2023 | UF Mâconnais (4) | 1–2 | Louhans-Cuiseaux FC (5) | Mâcon |
18:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Pierre Guérin Referee: Thomas Vincent |
18 November 2023 | Union Cosnoise Sportive (5) | 1–0 | US Chantilly (5) | Cosne-Cours-sur-Loire |
17:00 CET |
| Report | Stadium: Stade Raphaël Giraux Referee: Victoria Beyer |
18 November 2023 | US Le Pays du Valois (5) | 0–0 (2–4 p) | Auxerre (2) | Chambly[16] |
18:00 CET | Report | Stadium: Stade Walter-Luzi Referee: Thierry Bouillé |
18 November 2023 | FC Saint-Meziery (6) | 1–0 | A.S. Pirae | Saint-Mesmin |
14:00 CET |
| Report | Stadium: Stade Hubert Clercy |
18 November 2023 | US Saint-Omer (6) | 1–1 (5–4 p) | Saint-Denis US (6) | Saint-Omer |
19:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Gaston Bonnet Referee: Gaëtan Deneuve |
18 November 2023 | SAS Épinal (3) | 2–1 | Troyes (2) | Épinal |
13:45 CET |
| Report |
| Stadium: Stade de la Colombière Referee: Antoine Valnet |
19 November 2023 | SA Le Quesnoy (8) | 1–4 | FC Métropole Troyenne (5) | Le Quesnoy |
14:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Hubert Jouanisson Referee: Jean-Baptiste Esponde |
18 November 2023 | US Villejuif (6) | 2–2 (4–5 p) | Paris FC (2) | Ivry-sur-Seine[17] |
14:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Edouard Clerville Referee: Brendan Roffet |
Group 7D[edit]
18 November 2023 | Montdidier AC (8) | 0–4 | Quevilly-Rouen (2) | Amiens[18] |
18:30 CET | Report | Stadium: Stade de la Licorne Referee: Anthony Ustaritz |
18 November 2023 | RC Doullens (9) | 0–6 | Dijon FCO (3) | Doullens |
14:30 CET | Report | Stadium: Stade Jacques Moisson Referee: Steven Llewellyn |
18 November 2023 | Bondues FC (6) | 0–1 | Entente Feignies Aulnoye FC (4) | Bondues |
14:00 CET | Report |
| Stadium: Complexe Sportif du Fort Referee: Maxim Plat |
18 November 2023 | Écureuils Itancourt-Neuville (6) | 3–2 | Iris Club de Croix (5) | Itancourt |
14:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Parc de la Marquette Referee: Julien Reynet |
26 November 2023[a] | US Blériot-Plage (8) | 0–0 (3–1 p) | ASPTT Dijon (5) | Gravelines[20] |
14:00 CET | Report | Stadium: Stade des Huttes Referee: Philippe Lucas |
19 November 2023 | US Camon (7) | 2–5 | FC Chambly Oise (4) | Camon |
14:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Lucien Jovelin Referee: Marc Michout |
18 November 2023 | FC Loon-Plage (6) | 0–3 | Caen (2) | Loon-Plage |
17:00 CET | Report | Stadium: Stade Marcel Rosseel Referee: Edgar Barenton |
18 November 2023 | RC Calais (6) | 2–1 | ESC Longueau (6) | Calais |
18:00 CET | Report |
| Stadium: Stade de l'Épopée Referee: Loïc L'Henoret |
19 November 2023 | EF Reims Sainte-Anne (5) | 1–1 (5–4 p) | US Boulogne (4) | Cormontreuil |
14:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Robert Pirès Referee: Eddy Rosier |
18 November 2023 | Chaumont FC (6) | 0–1 | Dunkerque (2) | Chaumont |
14:00 CET | Report |
| Stadium: Stade Georges Dodin Referee: Geoffrey Kubler |
Group 7E[edit]
19 November 2023 | Jarville JF (6) | 2–4 | Sarreguemines FC (6) | Jarville-la-Malgrange |
14:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade de Montaigu Referee: Alexandre Mercier |
19 November 2023 | ES Villerupt-Thil (6) | 0–2 | ASC Biesheim (4) | Villerupt |
14:00 CET | Report |
| Stadium: Stade Auguste Delaune Referee: Yann Gazagnes |
19 November 2023 | US Forbach (6) | 0–0 (4–5 p) | FC Geispolsheim 01 (6) | Forbach |
14:00 CET | Report | Stadium: Stade du Schlossberg Referee: Brice Bayour |
17 November 2023 | FC Sochaux Montbéliard (3) | 2–1 | Jura Sud Foot (4) | Montbéliard |
19:30 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Auguste Bonal Referee: Mickaël Leleu |
19 November 2023 | FC Schweighouse-sur-Moder (7) | 2–3 | ES Thaon (5) | Schweighouse-sur-Moder |
14:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Municipal Referee: Alexis Guillon |
18 November 2023 | SSEP Hombourg-Haut (6) | 0–3 | Amiens (2) | Hombourg-Haut |
14:00 CET | Report | Stadium: Stade Omnisports Raymond Litzenburger Referee: Alexandre Perreau-Niel |
18 November 2023 | US Sarre-Union (5) | 1–0 | APM Metz (6) | Sarre-Union |
17:00 CET |
| Report | Stadium: Stade Omnisports Referee: Christophe Tani |
18 November 2023 | SR Colmar (4) | 0–1 | CA Pontarlier (5) | Colmar |
18:00 CET | Report |
| Stadium: Parc des Sports Stadium Referee: Romain Perpiñan |
18 November 2023 | FCSR Haguenau (4) | 0–2 | Valenciennes (2) | Haguenau |
15:00 CET | Report | Stadium: Parc des Sports Referee: Rémi Landry |
18 November 2023 | FC Mulhouse (6) | 2–1 | Jura Dolois Football (5) | Mulhouse |
18:30 CET |
| Report |
| Stadium: Stade de l'Ill Referee: Dario De Quarti |
Group 7F[edit]
18 November 2023 | Saint-Aubin-Guérande Football (8) | 0–3 | US Revel (6) | Saint-André-des-Eaux[21] |
18:00 CET | Report |
| Stadium: Stade de l’Île-de-la-Pierre Referee: Simon Préaux |
18 November 2023 | Blagnac FC (5) | 1–0 | Aviron Bayonnais (5) | Blagnac |
18:00 CET |
| Report | Stadium: Complexe Andromède Referee: Maxime Apruzzese |
19 November 2023 | Jeunesse Villenave (6) | 1–0 | JA Isle (7) | Villenave d'Ornon |
14:00 CET |
| Report | Stadium: Stade Alain Roche Referee: Elisa Daupeux |
18 November 2023 | La France d'Aizenay (7) | 1–2 | FC Libourne (4) | Aizenay |
18:30 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Municipal Referee: Léo Beulet |
18 November 2023 | FC Chauray (5) | 0–1 | Pau (2) | Chauray |
19:00 CET | Report |
| Stadium: Stade Municipal Referee: Pierre Legat |
18 November 2023 | JS Coulaines (6) | 2–1 | SO Cholet (3) | Coulaines |
15:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade André Conty Referee: Maxime Jamet |
19 November 2023 | Aunis AFC (8) | 0–1 | Stade Mayennais FC (6) | La Rochelle[22] |
14:00 CET | Report |
| Stadium: Stade François Le Parco Referee: Romain Bénéteau |
18 November 2023 | US Liffré (6) | 0–3 | Rodez (2) | Liffré |
15:00 CET | Report | Stadium: Stade Nelson Paillou Referee: Tifenn Leprodhomme |
18 November 2023 | FC Bassin d'Arcachon (6) | 2–1 | Olympique Saumur FC (4) | Arcachon |
19:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Jean Brousse Referee: Valentin Giorgetti |
2 December 2023 | Étoile Maritime FC (6) | 2–2 (2–4 p) | Trélissac-Antonne Périgord FC (4) | La Rochelle[a] |
14:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade François-Le Parco Referee: Loïc L'Henoret |
- ^ Initially, the tie was reversed from the draw, as Étoile Maritime FC were unable to secure a suitable stadium in time. Subsequently, Trélissac-Antonne Périgord FC attempted to move the match from the original pitch at Stade Firmin Daudou to a synthetic pitch, due to pitch conditions. Étoile Maritime FC appealed and the match will now take place in La Rochelle, with Étoile Maritime FC at home, on November 25, 2023. The match was further rescheduled for December 2 after the assistant coach of Étoile Maritime FC, Najib Akhannich, died in his sleep on the night of Thursday November 23 to Friday November 24 and his family asked the French Football Federation to postpone the match, which was accepted.[23][24]
Group 7G[edit]
19 November 2023 | Toulouse Métropole FC (6) | 1–4 | Ajaccio (2) | Toulouse |
15:00 CET | Report | Stadium: Stade des Fontaines Referee: Faouzi Benchabane |
18 November 2023 | AS Lavernose-Lherm-Mauzac (8) | 0–4 | US Orléans (3) | Muret[25] |
14:00 CET | Report | Stadium: Stade Clément Ader Referee: Soulaimane Chamel |
18 November 2023 | FC Montlouis (5) | 0–4 | Bergerac Périgord FC (4) | Montlouis-sur-Loire |
20:00 CET | Report |
| Stadium: Stade Eugène Cholet Referee: Timothé Bonnot |
19 November 2023 | FA Morlaàs Est Béarn (7) | 0–1 | AS Panazol (5) | Morlaàs |
14:00 CET | Report |
| Stadium: Stade de la Hourquie Referee: Cédric Mouysset |
17 November 2023 | Canet Roussillon FC (5) | 1–1 (1–4 p) | Bordeaux (2) | Perpignan[26] |
20:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Gilbert Brutus Referee: Karim Abed |
18 November 2023 | Vierzon FC (5) | 0–1 | Angoulême Charente FC (4) | Vierzon |
18:30 CET | Report |
| Stadium: Stade de Brouhot Referee: Pierre Retail |
18 November 2023 | Stade Poitevin FC (5) | 0–3 | US Castanéenne (5) | Buxerolles |
18:00 CET | Report |
| Stadium: Stade Michel-Amand Referee: Émeline Rochebilière |
19 November 2023 | Auch Football (6) | 0–4 | SO Romorantin (4) | Auch |
14:00 CET | Report |
| Stadium: Complexe Sportif Éric Carrière Referee: Victor Petigny |
Group 7H[edit]
18 November 2023 | FC Roche-Saint-Genest (7) | 1–2 | AS Saint-Priest (5) | Saint-Étienne[27] |
18:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Salif Keita Referee: Valentin Ougier |
18 November 2023 | FC Limonest Dardilly Saint-Didier (5) | 0–0 (4–5 p) | AS Domérat (6) | Limonest |
16:00 CET | Report | Stadium: Parc des Sports Courtois Fillot Referee: Nicolas Houguet |
18 November 2023 | Velay FC (6) | 1–3 | FC Martigues (3) | Saint-Paulien |
17:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Guy Roux Referee: Azzedine Souifi |
18 November 2023 | Olympique Alès (4) | 6–1 | AS Rosador | Alès |
15:00 CET | Report |
| Stadium: Stade Pierre Pibarot Referee: Samir Zolota |
18 November 2023 | Lyon La Duchère (5) | 4–1 | Bastia (2) | Lyon |
14:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade de Balmont Referee: Abdelatif Kherradji |
18 November 2023 | Thonon Evian Grand Genève FC (4) | 2–2 (5–4 p) | Aubagne FC (4) | Thonon-les-Bains |
16:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade de Vongy Referee: Robin Chapapria |
18 November 2023 | Hauts Lyonnais (5) | 2–0 | CS Neuville (6) | Pomeys |
14:00 CET |
| Report | Stadium: Stade de la Neylière Referee: Julien Rouquette |
19 November 2023 | US Feurs (5) | 2–1 | FC Espaly (5) | Feurs |
14:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Maurice Rousson Referee: Willy Bertolotti |
17 November 2023 | FC Villefranche Beaujolais (3) | 1–2 | Grenoble (2) | Villefranche-sur-Saône |
19:30 CET |
| Report | Stadium: Stade Armand Chouffet Referee: Romain Delpech |
18 November 2023 | Chambéry SF (5) | 1–0 | CS Volvic (6) | Chambéry |
18:00 CET |
| Report | Stadium: Plaine de Jeux Mager Referee: Tawbane Kani |
Group 7I[edit]
18 November 2023 | FC Chaponnay-Marennes (7) | 0–0 (8–7 p) | Hyères FC (4) | Lyon[28] |
14:00 CET | Report | Stadium: Stade Vuillermet Referee: Gaëtan Martin |
19 November 2023 | FC Seyssins (9) | 0–2 | Le Puy Foot 43 Auvergne (4) | Grenoble[29] |
14:00 CET | Report |
| Stadium: Stade des Alpes Referee: Guillaume Janin |
18 November 2023 | Football Bourg-en-Bresse Péronnas 01 (4) | 0–3 | Saint-Étienne (2) | Bourg-en-Bresse |
13:45 CET | Report |
| Stadium: Stade Marcel-Verchère Referee: Aurélien Petit |
19 November 2023 | Roannais Foot 42 (7) | 1–3 | Nîmes Olympique (3) | Roanne |
14:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Henry Malleval Referee: Ahmed Taleb |
19 November 2023 | AS Fabrègues (6) | 2–2 (3–2 p) | Squadra Valincu Alta-Rocca Rizzanese (6) | Fabrègues |
14:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Joseph Jeanton Referee: Louis Lungeri |
18 November 2023 | AS Cannes (4) | 2–1 | FC Bourgoin-Jallieu (4) | Cannes |
18:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Pierre de Coubertin Referee: Julien Schmitt |
18 November 2023 | ES Fosséenne (5) | 1–2 | Annecy (2) | Fos-sur-Mer |
17:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Parsemain Referee: Arnaud Baert |
Eighth round[edit]
The draw for the eighth round took place at the same time as the seventh round, with seventh round ties being paired together.[13]
Group 8A[edit]
10 December 2023 | Stade Paimpolais FC (7) | 1–1 (1–3 p) | FC Challans (5) | Paimpol |
14:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Charles Bourcier Referee: Gaëtan Deneuve |
9 December 2023 | Stade Briochin (4) | 1–2 | Les Herbiers VF (4) | Saint-Brieuc |
19:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Fred-Aubert Referee: Aurélien Grizon |
9 December 2023 | Dinan Léhon FC (4) | 2–0 | AS Vitré (5) | Dinan |
18:00 CET |
| Report | Stadium: Stade Le Clos Gastel Referee: Henri Dutech-Perez |
9 December 2023 | FC Dieppe (5) | 2–0 | PD Ergué-Gabéric (5) | Dieppe |
18:00 CET |
| Report | Stadium: Stade Jean Dasnias Referee: Clémence Gonçalves |
9 December 2023 | GSI Pontivy (5) | 0–1 | FC Rouen (3) | Pontivy |
18:00 CET | Report |
| Stadium: Stade du Faubourg de Verdun Referee: Kevin Barbin |
9 December 2023 | AG Caennaise (5) | 0–1 | Guingamp (2) | Caen |
19:00 CET | Report |
| Stadium: Stade Michel d'Ornano[30] Referee: Steven Llewellyn |
Group 8B[edit]
9 December 2023 | US Philbertine Football (5) | 1–2 | Laval (2) | Nantes[31] |
14:30 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Marcel-Saupin Referee: Maxime Jamet |
9 December 2023 | CS Moulien | 1–1 (3–2 p) | FC Fleury 91 (4) | Le Moule, Guadeloupe |
15:00 AST |
| Report |
| Stadium: Stade Jacques Pontremy Attendance: Thierry Bouillé |
9 December 2023 | Avoine OCC (4) | 4–1 | ASC Le Geldar | Avoine |
14:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Marcel-Vignaud Referee: Marc Michout |
9 December 2023 | JS Douvres (7) | 1–5 | LB Châteauroux (3) | Douvres-la-Délivrande |
13:30 CET |
| Report | Stadium: Complexe Sportif Pierre Roux Referee: Julien Guéguen |
9 December 2023 | FC Plessis-Robinson (6) | 1–2 | Angers (2) | Le Plessis-Robinson |
15:00 CET |
| Report | Stadium: Parc des Sports du Hameau Referee: Valentin Giorgetti |
10 December 2023 | AS Villers Houlgate Côte Fleurie (5) | 1–3 | Racing Club de France Football (4) | Villers-sur-Mer |
13:30 CET |
| Report |
| Stadium: Stade André Salesse Referee: Thomas Vincent |
Group 8C[edit]
10 December 2023 | Entente SSG (5) | 1–0 | AS Furiani-Agliani (4) | Saint-Gratien |
15:00 CET |
| Report | Stadium: Parc des Sports Michel Hidalgo Referee: Benjamin Lepaysant |
16 December 2023[a] | Louhans-Cuiseaux FC (5) | 2–2 (4–3 p) | Union Cosnoise Sportive (5) | Louhans |
18:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade du Bram Referee: Timothé Bonnot |
9 December 2023 | FC Saint-Meziery (6) | 1–4 | Auxerre (2) | Troyes[33] |
17:00 CET |
| Report | Stadium: Stade de l'Aube Referee: Mickaël Leleu |
9 December 2023 | US Saint-Omer (6) | 1–1 (4–2 p) | SAS Épinal (3) | Saint-Omer |
18:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Gaston Bonnet Referee: Guy Grégory Prevot |
9 December 2023 | Paris FC (2) | 3–1 | Saint-Denis FC | Paris |
17:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Sébastien Charléty Referee: Karim Abed |
9 December 2023 | Golden Lion FC | 3–2 | FC Métropole Troyenne (5) | Fort-de-France, Martinique |
17:00 AST |
| Report |
| Stadium: Stade Pierre-Aliker Referee: Romain Delpech |
Group 8D[edit]
9 December 2023 | Quevilly-Rouen (2) | 3–1 | Dijon FCO (3) | Le Petit-Quevilly |
15:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Robert Diochon Referee: Guillaume Paradis |
9 December 2023 | Écureuils Itancourt-Neuville (6) | 2–3 | Entente Feignies Aulnoye FC (4) | Itancourt |
14:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Parc de la Marquette Referee: Yohan Gagnant |
10 December 2023 | US Blériot-Plage (8) | 0–3 | FC Chambly Oise (4) | Gravelines[34] |
13:30 CET | Report | Stadium: Stade des Huttes Referee: Florian Della Tomasina |
9 December 2023 | RC Calais (6) | 1–4 | Caen (2) | Calais |
17:00 CET |
| Report | Stadium: Stade de l'Épopée Referee: Félicien Gazon |
9 December 2023 | EF Reims Sainte-Anne (5) | 1–1[a] (4–3 p) | Dunkerque (2) | Cormontreuil |
13:30 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Robert Pirès Referee: Aurélien Petit |
- ^ A report was filed to the FFF by Dunkerque, indicating a suspended player was included on the team-sheet by EF Reims Sainte-Anne, which would result in the team being eliminated and Dunkerque qualifying.[35] On 13 December 2023, the FFF announced it had upheld the report, and that Dunkerque qualified for the next round.[36]
Group 8E[edit]
9 December 2023 | Sarreguemines FC (6) | 3–0 | ASC Biesheim (4) | Sarreguemines |
18:00 CET |
| Report | Stadium: Stade de la Blies Referee: Valentin Cardon |
9 December 2023 | FC Geispolsheim 01 (6) | 0–4 | FC Sochaux Montbéliard (3) | Geispolsheim |
14:00 CET | Report | Stadium: Stade Municipal Referee: Tawbane Kani |
9 December 2023 | ES Thaon (5) | 0–1 | Amiens (2) | Thaon-les-Vosges |
14:00 CET | Report |
| Stadium: Stade Robert Sayer Referee: Alexandre Mercier |
9 December 2023 | US Sarre-Union (5) | 0–0 (1–3 p) | CA Pontarlier (5) | Sarre-Union |
17:00 CET | Report | Stadium: Stade Omnisports Referee: Romain Zamo |
10 December 2023 | FC Mulhouse (6) | 1–1 (4–5 p) | Valenciennes (2) | Mulhouse |
15:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade de l'Ill Referee: Yann Gazagnes |
Group 8F[edit]
9 December 2023 | US Revel (6) | 1–1 (3–2 p) | Blagnac FC (5) | Revel |
18:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Municipal Referee: Louis Lungeri |
9 December 2023 | Jeunesse Villenave (6) | 2–4 | FC Libourne (4) | Villenave d'Ornon |
20:00 CET |
| Report |
| Stadium: Stade Alain Roche Referee: Julien Rouquette |