2018 in the sport of athletics
2018 in athletics | |
---|---|
Major world events | 2018 IAAF World Indoor Championships |
← 2017 2019 → |
In 2018, no world outdoor athletics championships was held. Major events held during the year included the 2018 IAAF World Indoor Championships, 2018 IAAF Continental Cup, 2018 IAAF World Race Walking Team Championships, and 2018 IAAF World Half Marathon Championships.
Major championships[edit]
World[edit]
- IAAF World Indoor Championships
- IAAF World U20 Championships
- IAAF Continental Cup
- IAAF Diamond League
- Summer Youth Olympics
- Athletics World Cup
- World Marathon Majors
- World Half Marathon Championships
- IAAF World Race Walking Cup
- WMRA World Mountain Running Championships
- World University Cross Country Championships
Regional[edit]
- African Championships
- Asian Indoor Championships
- Asian Junior Championships
- Asian Race Walking Championships
- Asian Games
- Central American and Caribbean Games
- Central American Championships
- Commonwealth Games
- European Athletics Championships
- European Athletics U18 Championships
- European Cross Country Championships
- European Throwing Cup
- European Cup 10,000m
- European Mountain Running Championships
- European Team Championships
- Ibero-American Championships
- Mediterranean U23 Championships
- Micronesian Games
- NACAC Cross Country Championships
- South American Games
- South American U23 Championships
- South American Cross Country Championships
- South Asian Games
- South Asian Junior Championships
- Oceania Athletics Championships
- Oceania Cross Country Championships
World records[edit]
Indoor[edit]
Event | Athlete | Nation | Result | Location | Date |
---|---|---|---|---|---|
Men's 60 metres | Christian Coleman | United States | 6.34 | Albuquerque, New Mexico | 18 February 2018 |
Men's 400 metres | Michael Norman | United States | 44.52[Note 1] | College Station, Texas | 10 March 2018 |
Men's 4 × 400 metres relay | Karol Zalewski Rafal Omelko Lukasz Krawczuk Jakub Krzewina | Poland | 3:01.77 | Birmingham, United Kingdom | 4 March 2018[1] |
Men's 4 × 400 metres relay | Ilolo Izu Robert Grant Devin Dixon Mylik Kerley | United States (Texas A&M) | 3:01.39[Note 2] | College Station, Texas | 10 March 2018 |
Men's 4 × 800 metres relay | Joseph McAsey Kyle Merber Chris Giesting Jesse Garn | United States | 7:11.30 | Boston, United States | 25 February 2018 |
Women's 4 × 800 metres relay | Chrishuna Williams Raevyn Rogers Charlene Lipsey Ajeé Wilson | United States | 8:05.89 | New York City, United States | 3 February 2018 |
Outdoor[edit]
Event | Athlete | Nation | Result | Location | Date |
---|---|---|---|---|---|
Men's 50,000 metres (track) | Tyler Andrews | United States | 2:46:06.80[Note 3] | Santa Barbara, California | 13 April 2018[2][3] |
Men's half marathon | Abraham Kiptum | Kenya | 58:18 | Valencia, Spain | 28 October 2018 |
Men's marathon | Eliud Kipchoge | Kenya | 2:01:39 | Berlin, Germany | 16 September 2018 |
Men's 100 kilometres run | Nao Kazami | Japan | 6:09:14 | Lake Saroma, Japan | 24 June 2018[4] |
Men's decathlon | Kevin Mayer | France | 9126 pts | Talence, France | 16 September 2018 |
Women's 3000 metres steeplechase | Beatrice Chepkoech | Kenya | 8:44.32 | Fontvieille, Monaco | 20 July 2018 |
Women's 5K run (mixed sex race) | Caroline Chepkoech Kipkirui | Kenya | 14:48 | Prague, Czech Republic | 8 September 2018 |
Women's half marathon (women only race) | Netsanet Gudeta | Ethiopia | 1:06:11 | Valencia, Spain | 24 March 2018 |
Women's 50 kilometres race walk | Liang Rui | China | 4:04:36 | Taicang, China | 5 May 2018 |
Awards[edit]
Men[edit]
Award | Winner |
---|---|
IAAF World Athlete of the Year | Eliud Kipchoge (KEN) |
Track & Field News Athlete of the Year | Eliud Kipchoge (KEN) |
European Athlete of the Year | Kevin Mayer (FRA) |
European Athletics Rising Star | Armand Duplantis (SWE) Jakob Ingebrigtsen (NOR) |
The Bowerman | Michael Norman (USA) |
Women[edit]
Season's bests[edit]
Detailed results[edit]
World and continental athletics events[edit]
- March 2 – 4: 2018 IAAF World Indoor Championships in Birmingham[5]
- United States won both the gold and overall medal tallies.
- March 24: 2018 IAAF World Half Marathon Championships in Valencia[6]
- Individual winners: Geoffrey Kipsang Kamworor (m) / Netsanet Gudeta (f)
- Team winners: Ethiopia (m) / Ethiopia (f)
- April 7: 2018 World University Cross Country Championships in St. Gallen[7]
- Individual winners: El Hocine Zourkane (m) / Caterina Juliet Granz (f)
- Team winners: South Africa (m) / Japan (f)
- May 5 & 6: 2018 IAAF World Race Walking Team Championships in Taicang[8]
- Individual 10 km Walk winners: ZHANG Yao (m) / Alegna González (f)
- Team 10 km Walk winners: China (m) / China (f)
- Individual 20 km Walk winners: Koki Ikeda (m) / Lupita González (f)
- Team 20 km Walk winners: Japan (m) / China (f)
- Individual 50 km Walk winners: Hirooki Arai (m) / LIANG Rui (f)
- Team 50 km Walk winners: Japan (m) / China (f)
- July 5 – 8: 2018 European Athletics U18 Championships in Győr[9]
- Great Britain won the gold medal tally. France won the overall medal tally.
- July 10 – 15: 2018 IAAF World U20 Championships in Tampere[10]
- Kenya won the gold medal tally. United States won the overall medal tally.
- August 7 – 12: 2018 European Athletics Championships in Berlin[11]
- Great Britain & Poland won 7 gold medals each. Germany won the overall medal tally.
- September 8 & 9: 2018 IAAF Continental Cup in Ostrava[12]
2018 World Marathon Majors[edit]
- February 25: 2018 Tokyo Marathon[13][14]
- Winners: Dickson Chumba (m) / Birhane Dibaba (f)
- April 16: 2018 Boston Marathon[15][16]
- Winners: Yuki Kawauchi (m) / Desiree Linden (f)
- April 22: 2018 London Marathon[17][18]
- Winners: Eliud Kipchoge (m) / Vivian Cheruiyot (f)
- September 16: 2018 Berlin Marathon[19][20]
- Winners: Eliud Kipchoge (m) (World Record) / Gladys Cherono Kiprono (f)
- October 7: 2018 Chicago Marathon[21][22]
- Winners: Mo Farah (m) / Brigid Kosgei (f)
- November 4: 2018 New York City Marathon (final)[23][24]
- Winners: Lelisa Desisa (m) / Mary Jepkosgei Keitany (f)
2018 IAAF Diamond League[edit]
- May 4: Qatar Athletic Super Grand Prix in Doha[25]
- 1500 m winners: Taresa Tolosa (m) / Caster Semenya (f)
- Men's 200 m winner: Noah Lyles
- Men's 400 m winner: Steven Gardiner
- Men's 800 m winner: Emmanuel Korir
- Men's 3000 m Steeplechase winner: Chala Beyo
- Men's 400 m Hurdles winner: Abderrahaman Samba
- Men's High Jump winner: Mutaz Essa Barshim
- Men's Triple Jump winner: Pedro Pablo Pichardo
- Men's Javelin Throw winner: Thomas Röhler
- Women's 100 m winner: Marie-Josée Ta Lou
- Women's 3000 m winner: Caroline Chepkoech Kipkirui
- Women's 100 m Hurdles winner: Kendra Harrison
- Women's Pole Vault winner: Sandi Morris
- Women's Discus Throw winner: Sandra Perković
- May 12: Shanghai Golden Grand Prix in China[26]
- Men's 100 m winner: Reece Prescod
- Men's 400 m winner: Steven Gardiner
- Men's 800 m winner: Wycliffe Kinyamal
- Men's 1500 m winner: Timothy Cheruiyot
- Men's 5000 m winner: Birhanu Balew
- Men's 110 m Hurdles winner: Omar McLeod
- Men's Pole Vault winner: Renaud Lavillenie
- Men's Long Jump winner: Luvo Manyonga
- Women's 200 m winner: Shaunae Miller-Uibo
- Women's 3000 m Steeplechase winner: Beatrice Chepkoech
- Women's 100 m Hurdles winner: Brianna McNeal
- Women's 400 m Hurdles winner: Dalilah Muhammad
- Women's High Jump winner: Mariya Lasitskene (Russia)
- Women's Triple Jump winner: Caterine Ibargüen
- Women's Shot Put winner: Gong Lijiao
- Women's Javelin Throw winner: Lü Huihui
- May 25 & 26: Prefontaine Classic in Eugene, Oregon[27]
- 100 m winners: Ronnie Baker (m) / Marie-Josée Ta Lou (f)
- 800 m winners: Emmanuel Korir (m) / Caster Semenya (f)
- Pole Vault winners: Sam Kendricks (m) / Jenn Suhr (f)
- Men's 200 m winner: Noah Lyles
- Men's One Mile winner: Timothy Cheruiyot
- Men's Two Miles winner: Selemon Barega
- Men's 3000 m Steeplechase winner: Benjamin Kigen
- Men's 110 m Hurdles winner: Omar McLeod
- Men's High Jump winner: Mutaz Essa Barshim
- Men's Triple Jump winner: Christian Taylor
- Men's Shot Put winner: Ryan Crouser
- Men's Javelin Throw winner: Thomas Röhler
- Women's 400 m winner: Shaunae Miller-Uibo
- Women's 1500 m winner: Shelby Houlihan
- Women's 5000 m winner: Genzebe Dibaba
- Women's 400 m Hurdles winner: Janieve Russell
- May 31: Golden Gala Pietro Mennea in Rome[28]
- 400 m winners: Fred Kerley (m) / Salwa Eid Naser (f)
- 3000 m Steeplechase winners: Conseslus Kipruto (m) / Hyvin Jepkemoi (f)
- 400 m Hurdles winners: Abderrahaman Samba (m) / Georganne Moline (f)
- Discus Throw winners: Fedrick Dacres (m) / Sandra Perković (f)
- Men's 100 m winner: Ronnie Baker
- Men's 800 m winner: Wycliffe Kinyamal
- Men's 1500 m winner: Timothy Cheruiyot
- Men's Pole Vault winner: Sam Kendricks
- Men's Long Jump winner: Luvo Manyonga
- Women's 200 m winner: Marie-Josée Ta Lou
- Women's 100 m Hurdles winner: Sharika Nelvis
- Women's High Jump winner: Mariya Lasitskene (Russia)
- June 7: Bislett Games in Oslo[29]
- 400 m Hurdles winners: Abderrahman Samba (m) / Dalilah Muhammad (f)
- Men's 200 m winner: Ramil Guliyev
- Men's 1500 m winner: Chris O'Hare
- Men's One Mile winner: Elijah Manangoi
- Men's 10000 m winner: Dominic Chemut Kiptarus
- Men's High Jump winner: Mutaz Essa Barshim
- Men's Shot Put winner: Tomas Walsh
- Men's Discus Throw winner: Andrius Gudžius
- Women's 100 m winner: Murielle Ahouré
- Women's 400 m winner: Salwa Eid Naser
- Women's 800 m winner: Caster Semenya
- Women's 3000 m Steeplechase winner: Hyvin Jepkemoi
- Women's 100 m Hurdles winner: Danielle Williams
- Women's Pole Vault winner: Sandi Morris
- Women's Triple Jump winner: Caterine Ibargüen
- Women's Javelin Throw winner: Tatsiana Khaladovich
- June 10: Stockholm Bauhaus Athletics in Sweden[30]
- 100 m winners: Hassan Taftian (m) / Dina Asher-Smith (f)
- 200 m winners: Ramil Guliyev (m) / Ivet Lalova-Collio (f)
- 800 m winners: Peter Bol (m) / Shume Chaltu Regasa (f)
- Pole Vault winners: Armand Duplantis (m) / Sandi Morris (f)
- Long Jump winners: Juan Miguel Echevarría (m) / Lorraine Ugen (f)
- Men's 1000 m winner: Ferguson Cheruiyot Rotich
- Men's 5000 m winner: Selemon Barega
- Men's 400 m Hurdles winner: Abderrahman Samba
- Men's Discus Throw winner: Fedrick Dacres
- Women's 400 m winner: Salwa Eid Naser
- Women's 1500 m winner: Gudaf Tsegay
- Women's 100 m Hurdles winner: Brianna McNeal
- Women's High Jump winner: Mariya Lasitskene (Russia)
- June 30: Meeting de Paris in France[31]
- 200 m winners: Michael Norman (m) / Shericka Jackson (f)
- 800 m winners: Ferguson Cheruiyot Rotich (m) / Caster Semenya (f)
- Discus Throw winners: Fedrick Dacres (m) / Sandra Perković (f)
- Men's 100 m winner: Ronnie Baker
- Men's 1500 m winner: Timothy Cheruiyot
- Men's 110 m Hurdles winner: Ronald Levy
- Men's 400 m Hurdles winner: Abderrahman Samba
- Men's Pole Vault winner: Sam Kendricks
- Women's 400 m winner: Salwa Eid Naser
- Women's 3000 m Steeplechase winner: Beatrice Chepkoech
- Women's High Jump winner: Mariya Lasitskene (Russia)
- Women's Triple Jump winner: Caterine Ibargüen
- July 5: Athletissima in Lausanne[32]
- 200 m winners: Noah Lyles (m) / Gabrielle Thomas (f)
- 400 m Hurdles winners: Abderrahman Samba (m) / Shamier Little (f)
- Pole Vault winners: Renaud Lavillenie (m) / Katerina Stefanidi (f)
- Men's 5000 m winner: Birhanu Balew
- Men's 110 m Hurdles winner: Sergey Shubenkov (Russia)
- Men's High Jump winner: Danil Lysenko (Russia)
- Men's Triple Jump winner: Christian Taylor
- Men's Shot Put winner: Tomas Walsh
- Women's 100 m winner: Marie-Josée Ta Lou
- Women's 400 m winner: Salwa Eid Naser
- Women's 800 m winner: Francine Niyonsaba
- Women's 1500 m winner: Shelby Houlihan
- Women's Long Jump winner: Malaika Mihambo
- Women's Javelin Throw winner: Nikola Ogrodníková
- July 13: Meeting International Mohammed VI d'Athlétisme de Rabat in Morocco[33]
- Men's 100 m winner: Christian Coleman
- Men's 400 m winner: Akeem Bloomfield
- Men's 1500 m winner: Brahim Kaazouzi
- Men's 3000 m winner: Yomif Kejelcha
- Men's 3000 m Steeplechase winner: Benjamin Kigen
- Men's Pole Vault winner: Sam Kendricks
- Men's Long Jump winner: Tajay Gayle
- Men's Javelin Throw winner: Magnus Kirt
- Women's 200 m winner: Shaunae Miller-Uibo
- Women's 800 m winner: Francine Niyonsaba
- Women's 1000 m winner: Caster Semenya
- Women's 5000 m winner: Hellen Obiri
- Women's 100 m Hurdles winner: Brianna McNeal
- Women's High Jump winner: Mirela Demireva
- Women's Triple Jump winner: Caterine Ibargüen
- Women's Shot Put winner: Christina Schwanitz
- July 20: Herculis in Fontvieille, Monaco[34]
- 800 m winners: Nijel Amos (m) / Caster Semenya (f)
- 3000 m Steeplechase winners: Soufiane El Bakkali (m) / Beatrice Chepkoech (f)
- Shot Put winners: Ryan Crouser (m) / Gong Lijiao (f)
- Men's 200 m winner: Noah Lyles
- Men's 1500 m winner: Timothy Cheruiyot
- Men's 110 m Hurdles winner: Sergey Shubenkov (Russia)
- Men's High Jump winner: Danil Lysenko (Russia)
- Men's Triple Jump winner: Christian Taylor
- Women's 100 m winner: Marie-Josée Ta Lou
- Women's 400 m winner: Shaunae Miller-Uibo
- Women's 100 m Hurdles winner: Queen Harrison
- Women's Pole Vault winner: Anzhelika Sidorova (Russia)
- July 21 & 22: Müller Anniversary Games in London[35]
- 100 m winners: Ronnie Baker (m) / Shelly-Ann Fraser-Pryce (f)
- 200 m winners: Akeem Bloomfield (m) / Jenna Prandini (f)
- 400 m winners: Abdalelah Haroun (m) / Stephenie Ann McPherson (f)
- 800 m winners: Emmanuel Korir (m) / Ce'Aira Brown (f)
- 400 m Hurdles winners: Karsten Warholm (m) / Shamier Little (f)
- Long Jump winners: Luvo Manyonga (m) / Shara Proctor (f)
- Men's 1500 m winner: Matthew Centrowitz Jr.
- Men's 5000 m winner: Paul Chelimo
- Men's 3000 m Race Walk winner: Tom Bosworth
- Men's 110 m Hurdles winner: Ronald Levy
- Men's Pole Vault winner: Sam Kendricks
- Women's One Mile winner: Sifan Hassan
- Women's 3000 m winner: Lilian Kasait Rengeruk
- Women's 100 m Hurdles winner: Kendra Harrison
- Women's Javelin Throw winner: Lü Huihui
- Women's High Jump winner: Mariya Lasitskene (Russia)
- Women's Discus Throw winner: Sandra Perković
- August 18: Müller Grand Prix Birmingham in Great Britain[36]
- Long Jump winners: Luvo Manyonga (m) / Malaika Mihambo (f)
- Men's 100 m winner: Christian Coleman
- Men's 400 m winner: Fred Kerley
- Men's 800 m winner: Emmanuel Korir
- Men's One Mile winner: Stewart McSweyn
- Men's 3000 m Steeplechase winner: Conseslus Kipruto
- Men's 110 m Hurdles winner: Orlando Ortega
- Men's High Jump winner: Brandon Starc
- Men's Javelin Throw winner: Andreas Hofmann
- Women's 200 m winner: Shaunae Miller-Uibo
- Women's 1000 m winner: Laura Muir
- Women's 1500 m winner: Sifan Hassan
- Women's 3000 m winner: Agnes Jebet Tirop
- Women's 100 m Hurdles winner: Pamela Dutkiewicz
- Women's 400 m Hurdles winner: Léa Sprunger
- Women's Pole Vault winner: Sandi Morris
- Women's Shot Put winner: Christina Schwanitz
- August 29 & 30: Weltklasse Zürich in Switzerland[37]
- 400 m Hurdles winners: Kyron McMaster (m) / Dalilah Muhammad (f)
- Javelin Throw winners: Andreas Hofmann (m) / Tatsiana Khaladovich (f)
- Men's 200 m winner: Noah Lyles
- Men's 400 m winner: Fred Kerley
- Men's 1500 m winner: Timothy Cheruiyot
- Men's 3000 m Steeplechase winner: Conseslus Kipruto
- Men's Pole Vault winner: Timur Morgunov (Russia)
- Men's Long Jump winner: Luvo Manyonga
- Men's Shot Put winner: Tomas Walsh
- Women's 100 m winner: Murielle Ahouré
- Women's 800 m winner: Caster Semenya
- Women's 5000 m winner: Hellen Obiri
- Women's High Jump winner: Mariya Lasitskene (Russia)
- Women's Pole Vault winner: Katerina Stefanidi
- Women's Triple Jump winner: Caterine Ibargüen
- August 31: Memorial Van Damme (final) in Brussels[38]
- 400 m winners: Jonathan Sacoor (m) / Salwa Eid Naser (f)
- 800 m winners: Emmanuel Korir (m) / Lynsey Sharp (f)
- High Jump winners: Brandon Starc (m) / Nafissatou Thiam (f)
- Discus Throw winners: Fedrick Dacres (m) / Yaime Pérez (f)
- Men's 100 m winner: Christian Coleman
- Men's 5000 m winner: Selemon Barega
- Men's 110 m Hurdles winner: Sergey Shubenkov (Russia)
- Men's Pole Vault winner: Timur Morgunov (Russia)
- Men's Triple Jump winner: Pedro Pablo Pichardo
- Women's 200 m winner: Shaunae Miller-Uibo
- Women's 1500 m winner: Laura Muir
- Women's 3000 m Steeplechase winner: Beatrice Chepkoech
- Women's 100 m Hurdles winner: Brianna McNeal
- Women's 400 m Hurdles winner: Hanna Ryzhykova
- Women's Shot Put winner: Gong Lijiao
- Women's Long Jump winner: Caterine Ibargüen
2018 IAAF World Challenge & IAAF Hammer Throw Challenge[edit]
- May 19: Jamaica International Invitational in Kingston[39]
- 100 m winners: Ronnie Baker (m) / Elaine Thompson (f)
- 200 m winners: Christopher Taylor (m) / Shericka Jackson (f)
- 400 m winners: Demish Gaye (m) / Jessica Beard (f)
- 400 m Hurdles winners: TJ Holmes (m) / Janieve Russell (f)
- Men's 800 m winner: Ryan Sánchez
- Men's 3000 m winner: Alfredo Santana
- Men's High Jump winner: Jamal Wilson
- Men's Triple Jump winner: Omar Craddock
- Women's 1500 m winner: Stephanie Brown
- Women's 100 m Hurdles winner: Jasmin Stowers
- Women's Long Jump winner: Ese Brume
- Women's Shot Put winner: Jeneva Stevens
- Women's Hammer Throw winner: DeAnna Price
- May 20: Golden Grand Prix in Osaka[40]
- 100 m winners: Justin Gatlin (m) / Wei Yongli (f)
- 800 m winners: Mostafa Smaili (m) / Emily Cherotich Tuei (f)
- 400 m Hurdles winners: Takatoshi Abe (m) / Sage Watson (f)
- Pole Vault winners: Scott Houston (m) / Kristen Hixson (f)
- Javelin Throw winners: Cheng Chao-tsun (m) / Liu Shiying (f)
- Men's 200 m winner: Isaac Makwala
- Men's 1500 m winner: Ryan Gregson
- Men's 110 m Hurdles winner: Chen Kuei-ru
- Men's High Jump winner: Naoto Tobe
- Men's Long Jump winner: Jarvis Gotch
- Men's Shot Put winner: Damien Birkinhead
- Men's Hammer Throw winner: Paweł Fajdek
- Women's 400 m winner: Justyna Święty-Ersetic
- Women's 3000 m winner: Shuru Bulo
- Women's 100 m Hurdles winner: Queen Harrison
- June 3: Fanny Blankers-Koen Games in Hengelo (World Challenge only)[41]
- 200 m winners: Luxolo Adams (m) / Dafne Schippers (f)
- 400 m winners: Abdalelah Haroun (m) / Shakima Wimbley (f)
- Men's 800 m winner: Jonathan Kitilit
- Men's 110 m Hurdles winner: Sergey Shubenkov (Russia)
- Men's Pole Vault winner: Sam Kendricks
- Men's Long Jump winner: Luvo Manyonga
- Women's One Mile winner: Jenny Simpson
- Women's 100 m Hurdles winner: Brianna McNeal
- Women's High Jump winner: Mariya Lasitskene (Russia)
- June 5: Paavo Nurmi Games in Turku[42]
- 200 m winners: Ramil Guliyev (m) / Finette Agyapong (f)
- 400 m Hurdles winners: Mamadou Kassé Hanne (m) / Meghan Beesley (f)
- Men's 1500 m winner: Younès Essalhi
- Men's 3000 m Steeplechase winner: Nicholas Kiptonui Bett
- Men's 110 m Hurdles winner: Sergey Shubenkov (Russia)
- Men's High Jump winner: Maksim Nedasekau
- Men's Hammer Throw winner: Wojciech Nowicki
- Men's Javelin Throw winner: Magnus Kirt
- Women's 3000 m winner: Meskerem Mamo
- Women's 100 m Hurdles winner: Ebony Morrison
- Women's Pole Vault winner: Nikoleta Kyriakopoulou
- Women's Triple Jump winner: Tori Franklin
- Women's Discus Throw winner: Sandra Perković
- June 13: 57th Golden Spike Ostrava in Ostrava[43]
- 200 m winners: Aaron Brown (m) / Dafne Schippers (f)
- Men's 100 m winner: Justin Gatlin
- Men's 400 m winner: Abdalelah Haroun
- Men's 3000 m winner: Selemon Barega
- Men's 110 m Hurdles winner: Pascal Martinot-Lagarde
- Men's Discus Throw winner: Andrius Gudžius
- Men's High Jump winner: Mutaz Essa Barshim
- Men's Pole Vault winner: Paweł Wojciechowski
- Men's Long Jump winner: Juan Miguel Echevarría
- Men's Shot Put winner: Tomas Walsh
- Men's Javelin Throw winner: Jakub Vadlejch
- Women's 800 m winner: Rababe Arafi
- Women's 1500 m winner: Gudaf Tsegay
- Women's 3000 m Steeplechase winner: Norah Jeruto
- Women's Hammer Throw winner: Anita Włodarczyk
- June 22: Meeting de Atletismo Madrid in Madrid (World Challenge only)[44]
- 800 m winners: Álvaro de Arriba (m) / Christina Hering (f)
- Men's 100 m winner: Su Bingtian
- Men's 400 m winner: Luguelín Santos
- Men's 3000 m Steeplechase winner: Albert Chemutai
- Men's 110 m Hurdles winner: Gabriel Constantino
- Men's High Jump winner: Danil Lysenko (Russia)
- Men's Pole Vault winner: Diogo Ferreira
- Men's Triple Jump winner: Alexis Copello
- Men's Javelin Throw winner: Marcin Krukowski
- Women's 200 m winner: Ángela Tenorio
- Women's 1500 m winner: Gudaf Tsegay
- Women's 100 m Hurdles winner: Eline Berings
- Women's Long Jump winner: Shara Proctor
- Women's Shot Put winner: Christina Schwanitz
- Women's Hammer Throw winner: Anita Włodarczyk
- June 29: P-T-S Meeting in Šamorín (Hammer Throw Challenge only)[45]
- July 1 & 2: István Gyulai Memorial in Székesfehérvár (Hammer Throw Challenge only)[46]
- July 8: Grande Premio Brasil Caixa de Atletismo in Bragança Paulista (World Challenge only)[47]
- 100 m winners: Paulo André Camilo de Oliveira (m) / Vitória Cristina Rosa (f)
- 3000 m Steeplechase winners: Nicholas Kiptonui Bett (m) / Birtukan Adamu (f)
- Triple Jump winners: Chris Carter (m) / Liadagmis Povea (f)
- Shot Put winners: Curt Jensen (m) / Yaniuvis López (f)
- Discus Throw winners: Apostolos Parellis (m) / Andressa de Morais (f)
- Men's 400 m winner: Bralon Taplin
- Men's 400 m Hurdles winner: Márcio Teles
- Men's Pole Vault winner: Cole Walsh
- Men's Hammer Throw winner: Dilshod Nazarov
- Women's 100 m Hurdles winner: Ebony Morrison
- Women's High Jump winner: Levern Spencer
- August 22: Kamila Skolimowska Memorial in Chorzów (Hammer Throw Challenge only)[48]
- Women's Hammer Throw winner: Joanna Fiodorow
- September 2: ISTAF Berlin in Germany (World Challenge only)[49]
- 100 m winners: Tyquendo Tracey (m) / Marie-Josée Ta Lou (f)
- Javelin Throw winners: Thomas Röhler (m) / Kelsey-Lee Roberts (f)
- Men's 1500 m winner: Timothy Cheruiyot
- Men's 110 m Hurdles winner: Orlando Ortega
- Men's High Jump winner: Maksim Nedasekau
- Men's Discus Throw winner: Christoph Harting
- Women's 1000 m winner: Caster Semenya
- Women's One Mile winner: Marta Pen
- Women's 3000 m Steeplechase winner: Colleen Quigley
- Women's 100 m Hurdles winner: Christina Manning
- Women's Long Jump winner: Brooke Stratton
- Women's Triple Jump winner: Kimberly Williams
- Women's Shot Put winner: Christina Schwanitz
- September 3 & 4: IWC Zagreb 2018 (final) in Croatia (World Challenge only)[50]
- 100 m winners: Mike Rodgers (m) / Marie-Josée Ta Lou (f)
- 400 m winners: Luka Janežič (m) / Salwa Eid Naser (f)
- Discus Throw winners: Fedrick Dacres (m) / Sandra Perković (f)
- Men's 200 m winner: Alonso Edward
- Men's 800 m winner: Nijel Amos
- Men's 1500 m winner: Elijah Manangoi
- Men's 110 m Hurdles winner: Orlando Ortega
- Men's Shot Put winner: Ryan Crouser
- Men's Pole Vault winner: Timur Morgunov (Russia)
- Men's Long Jump winner: Luvo Manyonga
- Women's 3000 m winner: Lilian Kasait Rengeruk
- Women's 100 m Hurdles winner: Sharika Nelvis
- Women's 400 m Hurdles winner: Hanna Ryzhykova
- Women's Triple Jump winner: Elena Panțuroiu
2018 IAAF World Indoor Tour[edit]
- February 3: Weltklasse in Karlsruhe in Germany[51]
- 60 m winners: Su Bingtian (m) / Tatjana Pinto (f)
- Women's 60 m Hurdles winner: Sharika Nelvis
- Women's 400 m winner: Léa Sprunger
- Men's 800 m winner: Marcin Lewandowski
- Women's 1500 m winner: Genzebe Dibaba
- Men's 3000 m winner: Hagos Gebrhiwet
- Women's High Jump winner: Mirela Demireva
- Men's Pole Vault winner: Raphael Holzdeppe
- Long Jump winners: Juan Miguel Echevarría (m) / Malaika Mihambo (f)
- February 6: PSD Bank Meeting in Düsseldorf[52]
- 60 m winners: Su Bingtian (m) / Asha Philip (f)
- 60 m Hurdles winners: Balázs Baji (m) / Christina Manning (f)
- 1500 m winners: Vincent Kibet
- Men's 800 m winner: Adam Kszczot
- Women's 1500 m winner: Beatrice Chepkoech
- Men's 3000 m winner: Yomif Kejelcha
- Men's Pole Vault winner: Piotr Lisek
- Men's Shot Put winner: Tomáš Staněk
- Women's Long Jump winner: Ivana Španović
- February 8: Madrid Indoor Meeting in Spain[53]
- 400 m winners: Óscar Husillos (m) / Léa Sprunger (f)
- 800 m winners: Adam Kszczot (m) / Esther Guerrero Puigdevall (f)
- 1500 m winners: Ayanleh Souleiman (m) / Genzebe Dibaba (f)
- Triple Jump winners: Almir dos Santos (m) / Viktoriya Prokopenko (f)
- Men's 60 m winner: Mike Rodgers
- Men's Pole Vault winner: Konstantinos Filippidis
- Men's Shot Put winner: Tomáš Staněk
- Women's 3000 m winner: Meraf Bahta
- Women's High Jump winner: Mariya Lasitskene
- February 10: New Balance Indoor Grand Prix in Boston[54]
- 400 m winners: Deon Lendore (m) / Shakima Wimbley (f)
- 800 m winners: Donavan Brazier (m) / Jenna Westaway (f)
- 1500 m winners: Chris O'Hare (m) / Dawit Seyaum (f)
- 3000 m winners: Edward Cheserek (m) / Jennifer Simpson (f)
- Men's 60 m winner: Christian Coleman
- Men's 300 m winner: Jereem Richards
- Men's Triple Jump winner: Chris Carter
- Women's 60 m Hurdles winner: Sharika Nelvis
- Women's High Jump winner: Erika Kinsey
- February 15: Copernicus Cup in Toruń[55]
- 60 m winners: Ján Volko (m) / Marie-Josée Ta Lou
- 400 m winners: Luka Janežič (m) / Iveta Putalová
- 800 m winners: Adam Kszczot (m) / } Angelika Cichocka
- 1500 m winners: Taresa Tolosa (m) / Rababe Arafi
- 60 m Hurdles winners: Milan Trajkovic (m) / Pamela Dutkiewicz
- Men's Pole Vault winner: Piotr Lisek
- Men's Triple Jump winner: Cristian Nápoles
- Men's Shot Put winner: Konrad Bukowiecki
- Women's High Jump winner: Mariya Lasitskene
- February 25: Müller Indoor Grand Prix (final) in Glasgow[56]
- 60 m winners: Su Bingtian (m) / Marie-Josée Ta Lou (f)
- 400 m winners: Fred Kerley (m) / Phyllis Francis (f)
- 800 m winners: Adam Kszczot (m) / Līga Velvere (f)
- 1500 m winners: Bethwell Birgen (m) / Beatrice Chepkoech (f)
- 60 m Hurdles winners: Ronald Levy (m) / Christina Manning (f)
- Long Jump winners: Shi Yuhao (m) / Khaddi Sagnia (f)
- Men's 3000 m winner: Justus Soget Kiplagat
- Men's 3000 m Race Walk winner: Tom Bosworth
- Women's High Jump winner: Mariya Lasitskene
- Women's Pole Vault winner: Katerina Stefanidi
2018 IAAF Combined Events Challenge[edit]
- April 27 & 28: Multistars in Florence[57]
- Decathlon winner: Martin Roe (8,228 points)
- Heptathlon winner: Erica Bougard (6,327 points)
- May 26 & 27: Hypo-Meeting in Götzis[58]
- Decathlon winner: Damian Warner (8,795 points)
- Heptathlon winner: Nafissatou Thiam (6,806 points)
- June 9 & 10: Oceania Combined Events Championships in Townsville
- June 16 & 17: Mehrkampf-Meeting Ratingen in Germany[59]
- Decathlon winner: Arthur Abele (8,481 points)
- Heptathlon winner: Carolin Schäfer (6,549 points)
- June 21 – 24: Part of the 2018 USA Outdoor Track and Field Championships in Des Moines
- Decathlon winner: Zach Ziemek (8,294 points)
- Heptathlon winner: Erica Bougard (6,347 points)
- July 3 & 4: 2018 Pan American Combined Events Cup in Ottawa[60]
- Decathlon winner: Scott Filip (7,643 points)
- Heptathlon winner: Georgia Ellenwood (6,026 points)
- August 7 – 12: Part of the 2018 European Athletics Championships in Berlin
- September 15 & 16: Décastar (final) in Talence[61]
- Decathlon winner: Kevin Mayer (9,126 points) (World Record)
- Heptathlon winner: Carolin Schäfer (6,457 points)
2018 IAAF Cross Country Permit[edit]
- November 12, 2017: Cross de Atapuerca in Burgos[62]
- Winners: Getaneh Molla (m) / Senbere Teferi (f)
- January 6: Campaccio in San Giorgio su Legnano[63]
- Winners: James Kibet (m) / Lilian Rengeruk (f)
- January 6: Antrim International Cross Country in Great Britain[64]
- Winners: Timothy Cheruiyot (m) / Margaret Chelimo Kipkemboi (f)
- January 14: Cross Internacional Juan Muguerza in Elgoibar[65]
- Winners: Selemon Barega / Ruth Jebet (f)
- January 21: Cross Internacional de Itálica in Seville[66]
- Winners: Joshua Cheptegei (m) / Agnes Jebet Tirop (f)
- February 11: Cinque Mulini in San Vittore Olona[67]
- Winners: Jacob Kiplimo (m) / Letesenbet Gidey (f)
- February 18: Almond Blossom Cross Country (final) in Albufeira[68]
- Winners: Soufianne El Bakkali (m) / Salomé Rocha (f)
2018 IAAF Race Walking Challenge[edit]
- February 11: 2018 Oceania Race Walking Championships in Adelaide[69]
- 20 km Walk winners: Perseus Karlström (m) / Beki Smith (f)
- February 24 & 25: Memorial Jerzy Hausleber in Monterrey[70]
- 20 km Walk winners: Lebogang Shange (m) / Lupita González (f)
- 50 km Walk winners: Andrés Chocho (m) / Erika Jazmine Morales (f)
- March 10: 2018 South American Race Walking Championships in Sucúa[71]
- 20 km Walk winners: Andrés Chocho (m) / Érica de Sena (f)
- 50 km Walk winners: James Rendón (m) / Magaly Bonilla (f)
- April 7: Grande Prémio Internacional de Rio Maior em Marcha Atlética in