South Korea at the 2012 Summer Olympics
From Wikipedia the free encyclopedia
South Korea at the 2012 Summer Olympics | |
---|---|
IOC code | KOR |
NOC | Korean Olympic Committee |
Website | www |
in London | |
Competitors | 248 in 22 sports |
Flag bearers | Yoon Kyung-shin (opening) Song Dae-nam (closing) |
Medals Ranked 5th |
|
Summer Olympics appearances (overview) | |
South Korea (officially the Republic of Korea) competed at the 2012 Summer Olympics in London, from July 27 to August 12, 2012. This was the nation's sixteenth appearance at the Olympics, having missed the 1980 Summer Olympics in Moscow because of its support for the United States boycott. The Korean Olympic Committee sent the nation's smallest delegation to the Games since 1992. A total of 248 athletes, 135 men and 113 women, competed in 22 sports.
South Korea left London with a total of 30 medals (13 gold, 9 silver, and 8 bronze), finishing fifth in the medal standings and tying its record for the most gold medals won at an Olympics with the total it set at Beijing.[1] Six of these medals were awarded to the team in fencing, five in shooting, four in archery, and three in judo. South Korean athletes dominated in archery, where they won gold medals in all but one sporting events and broke two world records. Despite the absence of baseball and softball at the Olympics, South Korea's team-based athletes proved successful in London, as the men's football team won the bronze medal against neighbouring Japan. For the first time in its history, South Korea won Olympic medals in team fencing.
Among the nation's medalists were pistol shooter Jin Jong-oh, and taekwondo jin Hwang Kyung-seon, who both successfully defended their Olympic titles from Beijing. Three South Korean athletes won Olympic gold medals for the first time in history: gymnast Yang Hak-seon in the men's vault exercises, archer Oh Jin-hyek in the men's individual event, and sabre fencer Kim Ji-yeon in the women's individual event. Park Tae-hwan, who won two silver medals in London, emerged as the most successful South Korean swimmer in history, with a total of four Olympic medals.
Medalists[edit]
Delegation[edit]
The Korean Olympic Committee (KOC) selected a team of 245 athletes, 133 men and 112 women, to compete in 24 sports; it was the nation's smallest team sent to the Olympics since 1992. South Korea did not qualify athletes in basketball, canoeing, equestrian, and tennis.[2] There was only a single competitor in rhythmic gymnastics, and in triathlon.
The South Korean team featured nine defending champions from Beijing, including freestyle swimmer Park Tae-hwan, the men's archery team (led by Im Dong-hyun), pistol shooter Jin Jong-oh, weightlifters Jang Mi-ran and Sa Jae-hyouk, and taekwondo jins Hwang Kyung-seon and Cha Dong-min. Among these champions, Jin Jong-oh only managed to defend his Olympic title for the second consecutive time. Handball player Yoon Kyung-shin, who competed at his fifth Olympics since 1992 (except the 1996 Summer Olympics in Atlanta, where his team did not qualify), was the oldest athlete of the team, at age 39, and later became South Korea's flag bearer at the opening ceremony.[2] Platform diver Kim Su-ji, on the other hand, was the youngest of the team, at age 14.
Other notable South Korean athletes featured judoka and top medal contenders Wang Ki-chun and Kim Jae-bum, foil fencer and Olympic silver medalist Nam Hyun-hee, and butterfly swimmer and Youth Olympic gold medalist Chang Gyu-cheol.
The following table lists the number of South Korean competitors who participated in each Olympic sport. Note that swimming, synchronized swimming, diving and water polo are technically considered as one sport, aquatics. However, due to their significant practical differences, they are listed separately by tradition.
Sport | Men | Women | Total |
---|---|---|---|
Archery | 3 | 3 | 6 |
Athletics | 11 | 6 | 17 |
Badminton | 6 | 6 | 12 |
Boxing | 2 | 0 | 2 |
Cycling | 6 | 4 | 10 |
Diving | 1 | 1 | 2 |
Fencing | 7 | 10 | 17 |
Field hockey | 16 | 16 | 32 |
Football | 18 | 0 | 18 |
Gymnastics | 5 | 2 | 7 |
Handball | 14 | 14 | 28 |
Judo | 7 | 7 | 14 |
Modern pentathlon | 2 | 1 | 3 |
Rowing | 1 | 3 | 4 |
Sailing | 4 | 0 | 4 |
Shooting | 7 | 6 | 13 |
Swimming | 6 | 9 | 15 |
Synchronized swimming | - | 2 | 2 |
Table tennis | 3 | 3 | 6 |
Taekwondo | 2 | 2 | 4 |
Triathlon | 1 | 0 | 1 |
Volleyball | 0 | 12 | 12 |
Weightlifting | 6 | 4 | 10 |
Wrestling | 7 | 2 | 9 |
Total | 135 | 113 | 248 |
Archery[edit]
South Korea has qualified three archers for the men's individual event, three archers for the women's individual event, a team for the men's team event and a team for the women's team event
- Men
Athlete | Event | Ranking round | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Im Dong-hyun | Individual | 699 WR | 1 | Guidi (SMR) (64) W 6–0 | Wang C-P (TPE) (33) W 6–4 | van der Ven (NED) (16) L 1–7 | Did not advance | |||
Kim Bub-min | 698 | 2 | Elder (FIJ) (63) W 6–4 | Rai (IND) (31) W 6–2 | Olaru (MDA) (47) W 7–1 | Dai Xx (CHN) (7) L 5–6 | Did not advance | |||
Oh Jin-hyek | 690 | 3 | Müller (SUI) (62) W 7–3 | Álvarez (MEX) (30) W 6–4 | Dobrowolski (POL) (14) W 6–0 | Ruban (UKR) (43) W 7–1 | Dai Xx (CHN) (7) W 6–5 | Furukawa (JPN) (5) W 7–1 | ||
Im Dong-hyun Kim Bub-min Oh Jin-hyek | Team | 2087 WR | 1 | — | Bye | Ukraine (UKR) (9) W 227–220 | United States (USA) (4) L 219–224 | Mexico (MEX) (7) W 224–219 |
- Women
Athlete | Event | Ranking round | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Choi Hyun-joo | Individual | 651 | 21 | Tomasi (ITA) (44) W 6–5 | Grandal (ESP) (53) W 6–5 | Schuh (FRA) (37) L 5–6 | Did not advance | |||
Ki Bo-bae | 671 | 1 | Al-Mashhadani (IRQ) (64) W 6–0 | Timofeyeva (BLR) (33) W 6–2 | Hayakawa (JPN) (16) W 6–0 | Perova (RUS) (9) W 6–4 | Lorig (USA) (4) W 6–2 | Román (MEX) (11) W 6–5 | ||
Lee Sung-jin | 671 | 2 | Tuimalealiifano (SAM) (63) W 6–0 | Esebua (GEO) (34) W 6–2 | Bishindee (MGL) (18) W 6–0 | Avitia (MEX) (10) L 2–6 | Did not advance | |||
Choi Hyun-joo Ki Bo-bae Lee Sung-jin | Team | 1993 | 1 | — | Bye | Denmark (DEN) (8) W 206–195 | Japan (JPN) (5) W 221–206 | China (CHN) (7) W 210–209 |
Athletics[edit]
South Korean athletes have so far achieved qualifying standards in the following athletics events (up to a maximum of 3 athletes in each event at the 'A' Standard, and 1 at the 'B' Standard):[3][4]
- Key
- Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
- Q = Qualified for the next round
- q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
- NR = National record
- N/A = Round not applicable for the event
- Bye = Athlete not required to compete in round
- Men
- Track & road events
Athlete | Event | Final | |
---|---|---|---|
Result | Rank | ||
Jang Sin-kweon | Marathon | 2:28:20 | 73 |
Jeong Jin-hyeok | 2:38:45 | 82 | |
Lee Doo-hang | 2:17:19 | 32 | |
Byun Young-jun | 20 km walk | 1:23:26 | 31 |
Kim Hyun-sub | 1:21:36 | 17 | |
Park Chil-sung | DNF | ||
Kim Dong-young | 50 km walk | 3:57:33 | 38 |
Park Chil-sung | 3:45:55 NR | 13 | |
Yim Jung-hyun | 3:56:34 | 34 |
- Field events
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distance | Position | Distance | Position | ||
Kim Deok-hyeon | Triple jump | 16.22 | 22 | Did not advance | |
Kim Yoo-suk | Pole vault | NM | — | Did not advance | |
Jung Sang-jin | Javelin throw | 76.39 | 31 | Did not advance |
- Women
- Track & road events
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Jung Hye-lim | 100 m hurdles | 13.48 | 7 | Did not advance | |||
Chung Yun-hee | Marathon | — | 2:31:58 | 41 | |||
Kim Sung-eun | 2:46:38 | 96 | |||||
Lim Kyung-hee | 2:39:03 | 76 | |||||
Jeon Yong-eun | 20 km walk | — | DSQ |
- Field events
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distance | Position | Distance | Position | ||
Choi Yun-hee | Pole vault | 4.10 | 18 | Did not advance |
Badminton[edit]
- Men
Athlete | Event | Group Stage | Elimination | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Lee Hyun-il | Singles | Pacheco (PER) W (21–12, 21–7) | — | 1 Q | Jørgensen (DEN) W (21–17, 21–13) | Chen J (CHN) W (21–15, 21–16) | Lin D (CHN) L (12–21, 10–21) | Chen L (CHN) L (12–21, 21–15, 15–21) | 4 | |
Son Wan-ho | Ivanov (RUS) W (21–15, 21–19) | Hsu J-h (TPE) W (21–14, 21–10) | — | 1 Q | Gade (DEN) L (9–21, 16–21) | Did not advance | ||||
Jung Jae-sung Lee Yong-dae | Doubles | Bach / Gunawan (USA) W (21–14, 21–19) | Kawamae / Sato (JPN) W (21–16, 21–15) | Koo K K / Tan B H (MAS) W (21–16, 21–11) | 1 Q | — | Ahsan / Septano (INA) W (21–12, 21–16) | Boe / Mogensen (DEN) L (21–17, 18–21 20–22) | Koo K K / Tan B H (MAS) W (23–21, 21–10) | |
Ko Sung-hyun Yoo Yeon-seong | Cwalina / Łogosz (POL) W (17–21, 21–7, 21–13) | Isara / Jongjit (THA) L (15–21, 14–21) | Ahsan / Septano (INA) L (22–24, 12–21) | 3 | — | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Group Stage | Elimination | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Bae Youn-joo | Singles | Tee J Y (MAS) W (16–21, 21–15, 21–12) | Allegrini (ITA) W (21–11, 21–15) | — | 1 Q | Wang Yh (CHN) L (21–15, 14–21, 14–21) | Did not advance | |||
Sung Ji-hyun | Kværnø (NOR) W (21–8, 21–5) | Yip P Y (HKG) L (18–21, 21–23) | — | 2 | Did not advance | |||||
Ha Jung-eun Kim Min-jung | Doubles | Choo / Veeran (AUS) W (21–7, 21–19) | Edwards / Viljoen (RSA) W (21–8, 21–7) | Jauhari / Polii (INA) W (18–21, 21–14, 21–12) | 1 Q | — | Disqualified – match fixing | |||
Jung Kyung-eun Kim Ha-na | Bruce / Li (CAN) W (21–5, 21–11) | Sorokina / Vislova (RUS) W (23–21, 21–18) | Wang Xl / Yu Y (CHN) W (21–14, 21–11) | 1 Q | — | Disqualified – match fixing |
- Mixed
Athlete | Event | Group Stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Lee Yong-dae Ha Jung-eun | Doubles | Ahmad / Natsir (INA) L (19–21, 12–21) | Laybourn / Rytter Juhl (DEN) L (15–21 12–21) | Diju / Gutta (IND) W (21–15, 21–15) | 3 | Did not advance |
Boxing[edit]
South Korea has so far qualified in the following events.
- Men
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Shin Jong-hun | Light flyweight | Bye | Aleksandrov (BUL) L 14–15 | Did not advance | |||
Han Soon-chul | Lightweight | Eliwa (EGY) W 11–6 | Safaryants (BLR) W 13+–13 | Gaibnazarov (UZB) W 16–13 | Petrauskas (LTU) W 18–13 | Lomachenko (UKR) L 9–19 |
Cycling[edit]
Road[edit]
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Park Sung-baek | Men's road race | Did not finish | |
Na Ah-reum | Women's road race | 3:35:56 | 13 |
Track[edit]
- Sprint
Athlete | Event | Qualification | Round 1 | Repechage 1 | Round 2 | Repechage 2 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time Speed (km/h) | Rank | Opposition Time Speed (km/h) | Opposition Time Speed (km/h) | Opposition Time Speed (km/h) | Opposition Time Speed (km/h) | Opposition Time Speed (km/h) | Opposition Time Speed (km/h) | Opposition Time Speed (km/h) | Rank | ||
Lee Hye-jin | Women's sprint | 11.405 63.130 | 14 | Panarina (BLR) L | Sullivan (CAN) Maeda (JPN) L | Did not advance |
- Team sprint
Athlete | Event | Qualification | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time Speed (km/h) | Rank | Opposition Time Speed (km/h) | Rank | Opposition Time Speed (km/h) | Rank | ||
Lee Eun-ji Lee Hye-jin | Women's team sprint | 34.636 51.969 | 9 | Did not advance |
- Pursuit
Athlete | Event | Qualification | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Opponent Results | Rank | Opponent Results | Rank | ||
Choi Seung-woo Jang Sun-jae Park Keon-woo Park Seon-ho | Men's team pursuit | 4:07.210 | 10 | Did not advance |
- Keirin
Athlete | Event | 1st Round | Repechage | 2nd Round | Final |
---|---|---|---|---|---|
Rank | Rank | Rank | Rank | ||
Lee Hye-jin | Women's keirin | 5 | 6 | Did not advance | 17 |
- Omnium
Athlete | Event | Flying lap | Points race | Elimination race | Individual pursuit | Scratch race | Time trial | Total points | Rank | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Points | Rank | Rank | Time | Rank | Rank | Time | Rank | ||||
Cho Ho-sung | Men's omnium | 13.614 | 12 | 20 | 10 | 9 | 4:32.382 | 13 | 8 | 1:04.150 | 8 | 60 | 11 |
Lee Min-hye | Women's omnium | 14.793 | 14 | 3 | 14 | 11 | 3:46.871 | 15 | 9 | 36.547 | 11 | 74 | 15 |
Diving[edit]
- Men
Athlete | Event | Preliminaries | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | ||
Park Ji-ho | 10 m platform | 370.50 | 26 | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Preliminaries | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | ||
Kim Su-ji | 10 m platform | 215.75 | 26 | Did not advance |
Fencing[edit]
South Korea has qualified 14 fencers.
- Men
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Jung Jin-sun | Individual épée | — | Sukhov (RUS) W 15–11 | Alimzhanov (KAZ) W 15–8 | Fiedler (GER) W 15–11 | Piasecki (NOR) L 13–15 | Kelsey (USA) W 12–11 | |
Park Kyoung-doo | — | Kudayev (UZB) L 9–15 | Did not advance | |||||
Choi Byung-chul | Individual foil | Bye | Zhu J (CHN) W 15–13 | Le Péchoux (FRA) W 15–13 | Ma Jf (CHN) W 15–13 | Abouelkassem (EGY) L 12–15 | Baldini (ITA) W 15–14 | |
Gu Bon-gil | Individual sabre | Bye | Zalomir (ROU) W 15–12 | Hartung (GER) L 14–15 | Did not advance | |||
Kim Jung-hwan | Bye | Zhong M (CHN) L 14–15 | Did not advance | |||||
Won Woo-young | Bye | Wang (CHN) W 15–6 | Kovalev (RUS) L 11–15 | Did not advance | ||||
Gu Bon-gil Kim Jung-hwan Won Woo-young Oh Eun-seok | Team sabre | — | Germany (GER) W 45–38 | Italy (ITA) W 45–37 | Romania (ROU) W 45–26 |
- Women
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Choi In-jeong | Individual épée | Bye | Szász (HUN) W 15–12 | Besbes (TUN) L 11–12 | Did not advance | |||
Jung Hyo-jung | Bye | Sivkova (RUS) L 12–15 | Did not advance | |||||
Shin A-lam | Bye | Schalm (CAN) W 15–12 | Sozanska (GER) W 14–9 | Măroiu (ROU) W 15–14 | Heidemann (GER) L 5–6 | Sun Yj (CHN) L 11–15 | 4 | |
Choi In-jeong Jung Hyo-jung Shin A-lam Choi Eun-sook | Team épée | — | Romania (ROU) W 45–38 | United States (USA) W 45–36 | China (CHN) L 25–39 | |||
Jeon Hee-sook | Individual foil | Bye | Sugawara (JPN) L 13–15 | Did not advance | ||||
Jung Gil-ok | Bye | Shanayeva (RUS) W 15–14 | Kiefer (USA) L 13–15 | Did not advance | ||||
Nam Hyun-hee | Bye | Leleyko (UKR) W 15–9 | Mohamed (HUN) W 8–7 | Ikehata (JPN) W 15–6 | Di Francisca (ITA) L 10–11 | Vezzali (ITA) L 12–13 | 4 | |
Jeon Hee-sook Jung Gil-ok Nam Hyun-hee Oh Ha-na | Team foil | — | United States (USA) W 45–31 | Russia (RUS) L 32–44 | France (FRA) W 45–32 | |||
Kim Ji-yeon | Individual sabre | — | González (MEX) W 15–3 | Marzocca (ITA) W 15–7 | Vougiouka (GRE) W 15–12 | Zagunis (USA) W 15–13 | Velikaya (RUS) W 15–9 | |
Lee Ra-jin | — | Benítez (VEN) L 9–15 | Did not advance |
Field hockey[edit]
The South Korean women's hockey team have qualified a team of 16 players for the games by virtue of being runner-up at the 2010 Asian Games hockey tournament.[5]
Men's tournament[edit]
- Roster
The following is the South Korea roster in the men's field hockey tournament of the 2012 Summer Olympics.[6]
Head Coach: Cho Myung-jun
Reserves:
- Cho Suk-hoon
- Kim Jae-hyeon
South Korea is in Pool B of the men's tournament.
- Group play
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Netherlands | 5 | 5 | 0 | 0 | 18 | 7 | +11 | 15 | Semi-finals |
2 | Germany | 5 | 3 | 1 | 1 | 14 | 11 | +3 | 10 | |
3 | Belgium | 5 | 2 | 1 | 2 | 8 | 7 | +1 | 7 | Fifth place game |
4 | South Korea | 5 | 2 | 0 | 3 | 9 | 8 | +1 | 6 | Seventh place game |
5 | New Zealand | 5 | 1 | 2 | 2 | 10 | 14 | −4 | 5 | Ninth place game |
6 | India | 5 | 0 | 0 | 5 | 6 | 18 | −12 | 0 | Eleventh place game |
|
|
|
|
|
- 7th/8th place game
|
Women's tournament[edit]
- Roster
The following is the South Korea roster in the women's field hockey tournament of the 2012 Summer Olympics.
Head Coach: Lim Heung-sin
Reserves:
South Korea is in Pool A of the women's competition.
- Group play
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Netherlands | 5 | 5 | 0 | 0 | 12 | 5 | +7 | 15 | Semi-finals |
2 | Great Britain (H) | 5 | 3 | 0 | 2 | 14 | 7 | +7 | 9 | |
3 | China | 5 | 2 | 1 | 2 | 6 | 3 | +3 | 7 | |
4 | South Korea | 5 | 2 | 0 | 3 | 9 | 13 | −4 | 6 | |
5 | Japan | 5 | 1 | 1 | 3 | 4 | 9 | −5 | 4 | |
6 | Belgium | 5 | 0 | 2 | 3 | 2 | 10 | −8 | 2 |
Rules for classification: 1) Points; 2) Matches won; 3) Goal difference; 4) Goals for; 5) Head-to-head result.
(H) Hosts
|
|
|
|
|
- 7th/8th place
|
Football[edit]
Men's tournament[edit]
South Korea qualified a team of 18 players for the men's tournament. The squad won the bronze medal and the team were granted exemption to two years of mandatory military service but still required to do four weeks of basic training.[7][8]
- Roster
The following is the South Korea roster in the men's football tournament of the 2012 Summer Olympics.[9]
Coach: Hong Myung-bo
No. | Pos. | Player | Date of birth (age) | Caps | Goals | 2012 club |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | GK | Jung Sung-ryong* | 4 January 1985 (aged 27) | 17 | 1 | Suwon Samsung Bluewings |
2 | DF | Oh Jae-suk | 4 January 1990 (aged 22) | 14 | 0 | Gangwon FC |
3 | DF | Yun Suk-young | 13 February 1990 (aged 22) | 16 | 0 | Jeonnam Dragons |
4 | DF | Kim Young-gwon | 27 February 1990 (aged 22) | 13 | 0 | Guangzhou Evergrande |
5 | DF | Kim Kee-hee | 13 July 1989 (aged 23) | 2 | 2 | Daegu FC |
6 | MF | Ki Sung-yueng | 24 April 1989 (aged 23) | 14 | 0 | Celtic |
7 | MF | Kim Bo-kyung | 6 October 1989 (aged 22) | 19 | 4 | Cerezo Osaka |
8 | MF | Baek Sung-dong | 13 August 1991 (aged 20) | 7 | 2 | Júbilo Iwata |
9 | MF | Ji Dong-won | 28 May 1991 (aged 21) | 10 | 2 | Sunderland |
10 | FW | Park Chu-young* | 10 July 1985 (aged 27) | 22 | 9 | Arsenal |
11 | MF | Nam Tae-hee | 3 July 1991 (aged 21) | 2 | 2 | Lekhwiya |
12 | DF | Hwang Seok-ho | 27 June 1989 (aged 23) | 2 | 0 | Sanfrecce Hiroshima |
13 | MF | Koo Ja-cheol (c) | 27 February 1989 (aged 23) | 8 | 3 | Augsburg |
14 | DF | Kim Chang-soo* | 12 September 1985 (aged 26) | 18 | 1 | Busan IPark |
15 | MF | Park Jong-woo | 10 March 1989 (aged 23) | 4 | 1 | Busan IPark |
16 | MF | Jung Woo-young | 14 December 1989 (aged 22) | 6 | 0 | Kyoto Sanga |
17 | FW | Kim Hyun-sung | 27 September 1989 (aged 22) | 6 | 2 | FC Seoul |
18 | GK | Lee Bum-young | 2 April 1989 (aged 23) | 9 | 0 | Busan IPark |
* Over-aged player.
- Group play
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Mexico | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | +3 | 7 | Advance to knockout stage |
2 | South Korea | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | 1 | +1 | 5 | |
3 | Gabon | 3 | 0 | 2 | 1 | 1 | 3 | −2 | 2 | |
4 | Switzerland | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 4 | −2 | 1 |
South Korea | 2–1 | Switzerland |
---|---|---|
| Report |
|
- Quarter-final
Great Britain | 1–1 (a.e.t.) | South Korea |
---|---|---|
Ramsey 36' (pen.) | Report | Ji Dong-won 29' |
Penalties | ||
Ramsey Cleverley Dawson Giggs Sturridge | 4–5 | Koo Ja-cheol Baek Sung-dong Hwang Seok-ho Park Jong-woo Ki Sung-yueng |
- Semi-final
South Korea | 0–3 | Brazil |
---|---|---|
Report | Rômulo 38' Damião 57', 64' |
- Bronze medal game
South Korea | 2–0 | Japan |
---|---|---|
Park Chu-young 38' Koo Ja-cheol 57' | Report |
- Final rank
- Bronze
- Controversy
Park Jong-Woo was not present at the medal ceremony after the gold medal match between Mexico and Brazil and did not receive the bronze medal with the rest of his team due to his political position on the Liancourt Rocks, which are disputed both by South Korea and Japan by having a claim on the islands, after FIFA was notified about Park holding a sign of South Korea having claim on Dokdo, the Korean name for the islets.[16] On 11 February 2013, Park attended an International Olympic Committee disciplinary hearing at Lausanne, Switzerland. After the Disciplinary Commission reviewed Park's action at the Olympics, the IOC decided to award the player the bronze medal he had been barred from collecting for several months.
Gymnastics[edit]
Artistic[edit]
- Men
- Team
Athlete | Event | Qualification | Final | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparatus | Total | Rank | Apparatus | Total | Rank | ||||||||||||
F | PH | R | V | PB | HB | F | PH | R | V | PB | HB | ||||||
Kim Hee-hoon | Team | 12.933 | 12.100 | 14.166 | — | 13.700 | — | Did not advance | |||||||||
Kim Ji-hoon | 12.900 | 13.100 | — | 15.500 Q | — | ||||||||||||
Kim Seung-il | — | 12.133 | 12.666 | 14.533 | 14.033 | 13.233 | — | ||||||||||
Kim Soo-myun | 14.766 | 13.433 | 13.833 | 15.666 | 14.700 | 13.933 | 86.331 | 23 Q | |||||||||
Yang Hak-seon | 14.066 | — | 13.933 | 16.233 Q | 11.966 | 11.233 | — | ||||||||||
Total | 41.765 | 38.666 | 41.932 | 47.865 | 42.433 | 42.666 | 265.327 | 12 |
- Individual finals
Athlete | Event | Apparatus | Total | Rank | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
F | PH | R | V | PB | HB | ||||
Kim Ji-hoon | Horizontal bar | — | 15.133 | 15.133 | 8 | ||||
Kim Soo-myun | All-around | 12.266 | 13.700 | 14.200 | 16.000 | 14.641 | 14.966 | 85.773 | 20 |
Yang Hak-seon | Vault | — | 16.533 | — | 16.533 |
- Women
Athlete | Event | Qualification | Final | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparatus | Total | Rank | Apparatus | Total | Rank | ||||||||
F | V | UB | BB | F | V | UB | BB | ||||||
Heo Seon-mi | All-around | 13.233 | 13.800 | 12.166 | 11.400 | 50.599 | 48 | Did not advance |
Rhythmic[edit]
Athlete | Event | Qualification | Final | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Hoop | Ball | Clubs | Ribbon | Total | Rank | Hoop | Ball | Clubs | Ribbon | Total | Rank | ||
Son Yeon-jae | Individual | 28.075 | 27.825 | 26.350 | 28.050 | 110.300 | 6 Q | 28.050 | 28.325 | 26.750 | 28.350 | 111.475 | 5 |
Handball[edit]
South Korea has qualified for the men's and women's event by winning the Asian Olympic Qualification Tournament
Men's tournament[edit]
The following is the South Korea roster in the men's handball tournament of the 2012 Summer Olympics.[17]
Head coaches: Cho Young-shin
|
- Group play
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Croatia | 5 | 5 | 0 | 0 | 150 | 109 | +41 | 10 | Quarter-finals |
Denmark | 5 | 4 | 0 | 1 | 124 | 129 | −5 | 8 | |
Spain | 5 | 3 | 0 | 2 | 140 | 126 | +14 | 6 | |
Hungary | 5 | 2 | 0 | 3 | 114 | 128 | −14 | 4 | |
Serbia | 5 | 1 | 0 | 4 | 120 | 131 | −11 | 2 | |
South Korea | 5 | 0 | 0 | 5 | 115 | 140 | −25 | 0 |
29 July 2012 11:15 | Croatia | 31 – 21 | South Korea | Copper Box, London Attendance: 4,068[18] Referees: Marina, Minore (ARG) |
Čupić 8 | (14–8) | Jeong Yi-kyeong 5 | ||
1× 4× | Report | 2× 6× |
31 July 2012 11:15 | South Korea | 19 – 22 | Hungary | Copper Box, London Attendance: 4,262[19] Referees: Nachevski, Nikolov (MKD) |
Jeong Yi-kyeong, Jeong Han 4 | (9–7) | Lékai 5 | ||
4× 3× | Report | 4× 4× |
2 August 2012 09:30 | Spain | 33 – 29 | South Korea | Copper Box, London Attendance: 4,209[20] Referees: Lazaar, Reveret (FRA) |
Ugalde 6 | (16–14) | Lee Jae-woo 8 | ||
3× 4× | Report | 2× 8× |
4 August 2012 11:15 | South Korea | 22 – 28 | Serbia | Copper Box, London Attendance: 4,525[21] Referees: Bonaventura, Bonaventura (FRA) |
Jeong Han 6 | (10–12) | Nikčević, Toskić 5 | ||
3× 2× | Report | 6× 1× |
6 August 2012 14:30 | Denmark | 26 – 24 | South Korea | Copper Box, London Attendance: 4,546[22] Referees: Al-Nuaimi, Omar (UAE) |
Eggert Jensen, Knudsen 6 | (13–14) | Lee Jae-woo, Eom Hyo-won 6 | ||
4× 2× | Report | 2× 1× |
Women's tournament[edit]
- Team roster
The following is the South Korea roster in the women's handball tournament of the 2012 Summer Olympics.[23]
Head coaches: Kang Jae-won
|
- Group play
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
France | 5 | 4 | 1 | 0 | 125 | 103 | +22 | 9 | Quarter-finals |
South Korea | 5 | 3 | 1 | 1 | 136 | 130 | +6 | 7 | |
Spain | 5 | 3 | 1 | 1 | 119 | 114 | +5 | 7 | |
Norway | 5 | 2 | 1 | 2 | 118 | 120 | −2 | 5 | |
Denmark | 5 | 1 | 0 | 4 | 113 | 121 | −8 | 2 | |
Sweden | 5 | 0 | 0 | 5 | 108 | 131 | −23 | 0 |
28 July 2012 11:15 | Spain | 27 – 31 | South Korea | Copper Box, London Attendance: 3,900[24] Referees: Gubica, Milošević (CRO) |
Martín 7 | (12–16) | Ryu Eun-hee 9 | ||
3× 2× | Report | 3× 3× |
30 July 2012 11:15 | South Korea | 25 – 24 | Denmark | Copper Box, London Attendance: 4,393[25] Referees: Duţă, Florescu (ROU) |
Jo Hyo-bi 5 | (11–10) | Larsen 7 | ||
3× 1× | Report | 3× 2× |
1 August 2012 09:30 | Norway | 27 – 27 | South Korea | Copper Box, London Attendance: 4,178[26] Referees: Nachevski, Nikolov (MKD) |
Sulland 11 | (13–15) | three players 6 | ||
3× | Report | 2× 3× |
3 August 2012 11:15 | South Korea | 21 – 24 | France | Copper Box, London Attendance: 4,568[27] Referees: Nikolić, Stojković (SRB) |
Sim Hae-in 6 | (12–10) | Lacrabère 4 | ||
2× 3× | Report | 4× 2× |
5 August 2012 09:30 | Sweden | 28 – 32 | South Korea | Copper Box, London Attendance: 4,180[28] Referees: Abdulla, Bamutref (QAT) |
Flognman 8 | (13–16) | Ryu Eun-hee 10 | ||
4× 4× | Report | 3× 5× |
- Quarter-final
7 August 2012 17:00 | Russia | 23 – 24 | South Korea | Copper Box, London Attendance: 4,299[29] Referees: Lopéz, Sabroso (ESP) |
Postnova, Levina 5 | (11–14) | Gwon Han-na 6 | ||
4× 2× | Report | 3× 5× |
- Semi-final
9 August 2012 17:00 | Norway | 31 – 25 | South Korea | Basketball Arena, London Attendance: 9,274[30] Referees: Gubica, Milošević (CRO) |
Løke 8 | (18–15) | Gwon Han-na 7 | ||
3× 2× | Report | 3× 2× |
- Bronze medal match
11 August 2012 17:00 | South Korea | 29 – 31 (ET) | Spain | Basketball Arena, London Attendance: 9,622[31] Referees: Olesen, Pedersen (DEN) |
Gwon Han-na 7 | (13–13) | Alberto, Fernández 5 | ||
1× 2× | Report | 2× 4× | ||
FT: 24–24 ET: 4–4, 1–3 |
Judo[edit]
- Men
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Choi Gwang-hyeon | −60 kg | Bye | Chammartin (SUI) W 0001–0000 | Jokinen (FIN) W 0010–0000 | Galtsyan (RUS) L 0001–0001 YUS | Did not advance | Kitadai (BRA) L 0001–0011 | Did not advance | 7 |
Cho Jun-ho | −66 kg | Bye | Drebot (UKR) W 0011–0002 | Farmonov (UZB) W 0011–0001 | Ebinuma (JPN) L 0001–0001 YUS | Did not advance | Oates (GBR) W 0021–0002 | Uriarte (ESP) W 0000–0001 | |
Wang Ki-chun | −73 kg | Tatalashvili (GEO) W 0001–0000 | Ibragimov (KAZ) W 1001–0000 | Ježek (CZE) W 0010–0001 | Delpopolo (USA) W 0000–0000 YUS | Isaev (RUS) L 0002–0011 | Bye | Legrand (FRA) L 0001–0101 | 5 |
Kim Jae-bum | −81 kg | Bye | Imamov (UZB) W 0010–0001 | Csoknyai (HUN) W 0010–0002 | Lucenti (ARG) W 0100–0003 | Nifontov (RUS) W 0100–0001 | Bye | Bischof
|