Circuit Racing Series
The 2024 SMP Russian Circuit Racing Series is the eleventh season of the Russian Circuit Racing Series , organized by SMP Racing. It's the tenth season with international TCR class cars. In 2023, the competition's held in eight classes: Touring, Touring Light, Super Production, S1600, GT4, CN, Historic Touring Cup and Formula 4.[1]
Teams and drivers [ edit ] Yokohama is the official tyre supplier.
Touring / TCR Russian Touring Car Championship [ edit ] Key Teams claimed for team points.
Super Production [ edit ] All teams and drivers are Russian-registered.
Key Teams claimed for team points.
Touring Light [ edit ] All teams and drivers are Russian-registered.
Team Car Drivers Rounds Bragin Racing Team Skoda Fabia 1.5T 5 Maksim Soldatov 1, 3 89 Artem Fridman 1, 3 Innostage AG Team Kia Rio X 1.6T 10 Stanislav Novikov 1, 3 Kia Rio X 1.5T 78 Artem Antonov 1, 3 Kia Rio X 88 Ilya Sidorov 1, 3 Audi A1 6B 1.4T 32 Aleksandr Chachava 3 Rumos Racing Kia Rio X 1.4T 1 Kia Rio X 1.5T 25 Daniil Kharashun 1, 3 27 Roman Scherbakov 3 70 Ilya Rodkin 1, 3 Rally Academy Audi A1 8X 1.4T 12 Nikolay Karamyshev 1, 3 55 Petr Plotnikov 1, 3 B-Tuning Pro Racing Volkswagen Polo R2B 16 Tatiana Eliseeva 1, 3 Mini Cooper TBA Kuzma’s Mother RT Kia Rio X 1.6T 17 Vladimir Cherevan 1, 3 33 Dmitry Dudarev 1, 3 Lukoil Racing Audi A1 8X 1.4T 21 Daniil Kovalev 1, 3 43 Aleksandr Maslennikov 1, 3 ALGA Motorsport Hyundai Solaris 24 Kirill Zinoviev 1 Volkswagwn Polo 1.4T 3 Kalimullin Azat Kia Rio X 1.4T 28 Azat Kalimullin 1, 3 Powerfuls Volkswagwn Polo 1.4T 37 Denis Karelin 1, 3 49 Ivan Tverdokhlebov 1, 3 Savin Aleksey Hyundai Solaris 66 Aleksey Savin 1, 3
Key Teams claimed for team points.
All teams and drivers are Russian-registered.
Key Teams claimed for team points.
All teams and drivers are Russian-registered.
Team Car Drivers Rounds X Motorsport Team Garis Toyota GR Supra GT4 5 Sergey Titarenko 1, 3 11 Dmitry Rodionov 1, 3 Capital Racing Team Mercedes-AMG GT4 13 Denis Remenyako 1, 3 Yadro Motorsport Mercedes-AMG GT4 16 Sergey Stolyarov 1, 3 88 Rinat Salikhov 3 RSCar Motorsport Mercedes-AMG GT4 24 Nikita Silaev 3 63 Vdim Mescheryakov 3 SMP Racing Motor Sharks Mercedes-AMG GT4 33 Aleksey Nesov 1, 3 Iskra Motorsport Toyota GR Supra GT4 37 Andrey Solukovtcev 1, 3 Rumos Racing Toyota GR Supra GT4 Evo 46 Svetlana Gorbunova 1, 3 47 Lev Tolkachev 1, 3 SMP Racing Mercedes-AMG GT4 51 Irina Sidorkova 1, 3 Team Garis Toyota GR Supra GT4 56 Dmitry Anastasiadis 1, 3 65 Dionis Anastasiadis 1 Goncharov Andrey Toyota GR Supra GT4 77 Andrey Goncharov 3
Key Teams claimed for team points.
Sports prototype CN [ edit ] Team Car Drivers Rounds SDYUSTSH for motorsports Legends 600 4 Vladimir Gorlach 2 5 Sergey Lapitsky 2—3 Vrulin Nikolay 527 Shortcut 6 Nikolay Vrulin 2—3 Dobrynina Tatiana 527 Shortcut 7 Tatiana Dobrynina 2—3 Viktorov Artem 527 Shortcut 8 Artem Viktorov 2 AIMOL Racing CSKA 527 Shortcut 10 Sergey Ievlev 2—3 AIMOL Racing 11 Aleksey Chernov 2—3 18 Sergey Peregudov 2—3 31 Aleksey Khairov 2—3 Russian Ring Legends EVO 12 Shota Abkhazava 2 73 Sergey Aglish 2 221 Artem Kabakov 2 Legends 600 17 Yriy Ryazantsev 2—3 23 Matvey Smirnov 3 46 Roman Averyanov 2 58 Efim Lev 2—3 82 Daniil Zubenkov 2 Leontiev Artem 527 Shortcut 13 Artem Leontiev 2—3 Balchug Racing 527 Shortcut 15 Boris Shulmeyster 2—3 21 Kirill Kirakozov 2—3 33 Stanislav Sidoruk 2—3 43 Aleksey Didukh 2—3 93 Sergey Valuyskikh 2—3 96 Dmitry Eliseev 2—3 Gromov Andrey 527 Shortcut 19 Andrey Gromov 2—3 Kramar Motorsport 527 Shortcut 22 Egor Grachev 3 74 Igor Shunailov 2—3 Frolov Nikita MitJet 2L 24 Nikita Frolov 3 SMP Racing MitJet 2L 27 Mariya Tyrina 2—3 54 Ilya Sidelnikov 3 222 Konstantin Sugrobov 2—3 Vinopal Aleksandr 527 Shortcut 30 Aleksandr Vinopal 2—3 Team Garis MitJet 2L 37 Konstantin Zakharevsky 3 45 Anton Khrapykin 3 Dudarev Motorsport 527 Shortcut 55 Aleksandr Dudarev 2—3 78 Yriy Sunyaev 2—3 Maleev Mikhail 527 Shortcut 63 Mikhail Maleev 2—3 Krumilov Stepan 527 Shortcut 69 Stepan Krumilov 2 Parshutin Pavel 527 Shortcut 71 Pavel Parshutin 2—3 Saitov Damir 527 Shortcut 77 Damir Saitov 2—3 Boyarinova Ekaterina 527 Shortcut 88 Ekaterina Boyarinova 2—3 Shutemov Aleksandr 527 Shortcut 160 Aleksandr Shutemov 2—3 Gerasimov Ivan 527 Shortcut 888 Ivan Gerasimov 2
SMP Historic Touring Cup [ edit ] Team Car Drivers Class Rounds Kuzma's Mother Racing Team VAZ 21013 17 Vladimir Cherevan HC2000 2–3 Moscow Virtuosi VAZ 2105 26 Ivan Tarakanov HC1600 2–3 VAZ 2107 33 Andrey Kozlov HC1600 2–3 Khusainov Timur VAZ 2106 69 Timur Khusainov HC1600 2–3 Donets Vladislav Moskvich 408IE 77 Vladislav Donets HC2000 2–3 Semenov Gleb VAZ 2101 80 Gleb Semenov HC2000 2 Milanov Maksim VAZ 2101 545 Maksim Milanov HC1600 2 Smolyakov Roman VAZ 2101 555 Roman Smolyakov HC1600 2–3
SMP Formula 4 [ edit ] Calendar and results [ edit ] Calendar is presented on October 19 and includes 8 rounds[1] and was adjusted on December 21.[2]
Circuit Date 1 Fort Grozny Autodrom , Grozny 12–14 April R1: Mikhail SimonovR2: Dmitry Bragin R1: Vladimir Sheshenin R2: Vladimir Sheshenin R1: Vladimir CherevanR2: Daniil Kharashun R1: Roman ScherbakovR2: Nikolay Kalinin R1: Sergey TitarenkoR2: Aleksey NesovR3: Aleksey Nesov not held not held not held 2 Smolensk Ring , Smolensk 3–5 May R1: Vladimir Atoev R2: Kirill Smal R1: Kirill Ladygin R2: Kirill Ladygin not held not held not held R1: Shortcut: Aleksandr Dudarev Legends: Shota Abkhazava Mitjet: Konstantin SugrobovR2: Shortcut: Andrey Gromov Legends: Shota Abkhazava Mitjet: Konstantin Sugrobov R1: HC2000: Vladimir Cherevan HC1600: Andrey KozlovR2: HC2000: Vladimir Cherevan HC1600: Andrey Kozlov not held 3 NRING Circuit , Bogorodsk 31 May–2 June R1: Egor SaninR2: R1: Leonid PanfilovR2: R1: Aleksandr MaslennikovR2: R1: Nikolay Kalinin R2: R1: Aleksey NesovR2: R3: R1: R2: R1: HC2000: Vladimir Cherevan HC1600: Andrey KozlovR2: HC2000: Vladimir Cherevan HC1600: Andrey Kozlov not held 4 Kazan Ring , Kazan 20–22 June R1: R2: R1: R2: R1: R2: R1: R2: R1: R2: R3: R1: R2: not held not held 5 ADM Raceway , Moscow 19—21 July not held not held R1: R2: R1: R2: not held R1: R2: R1: R2: R1: R2: [N 1] 6 Igora Drive , Priozersk 22–24 August R1: R2: R1: R2: R1: R2: R1: R2: R1: R2: R3: R1: R2: R1: R2: R1: R2: 7 Moscow Raceway , Volokolamsk 13–15 September R1: R2: R1: R2: R1: R2: R1: R2: R1: R2: R3: R1: R2: R1: R2: R1: R2: 8 Fort Grozny Autodrom , Grozny 3–5 October R1: R2: R1: R2: R1: R2: R1: R2: R1: R2: R3: R1: R2: R1: R2: not held
Championship standings [ edit ] Scoring systems Position 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th 9th 10th 11th 12th 13th 14th 15th Qualifacation 10 8 6 4 2 Race 1 Points 30 24 19 16 14 12 10 8 7 6 5 4 3 2 1 1 1 Race 2 Points 25 20 16 13 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 1 1
Touring / TCR Russian Touring Car Championship [ edit ] Colour Result Gold Winner Silver Second place Bronze Third place Green Points finish Blue Non-points finish Non-classified finish (NC) Purple Retired (Ret) Red Did not qualify (DNQ) Did not pre-qualify (DNPQ) Black Disqualified (DSQ) White Did not start (DNS) Withdrew (WD) Race cancelled (C) Blank Did not practice (DNP) Did not arrive (DNA) Excluded (EX)
Bold – Pole Italics – Fastest Lap
† – Drivers did not finish the race, but were classified as they completed over 75% of the race distance.
Touring / TCR Russian Touring Car Championship Team's Standings [ edit ] Driver GRO SMO NRG KAZ IGO MSC GRO 1 Lukoil Racing SMP Team 2 3 1 8 152 3 4 2 Ret 2 TAIF Motorsport 1 1 3 3 144 4 5 8 10 3 LADA Sport Rosneft 5 8 7 5 97 7 9 10 7 4 Innostage AG Team 8 2 5 4 85 12 6 11 9 5 Twins Racing 9 10 4 2 64 10 11 12 Ret Driver GRO SMO NRG KAZ IGO MSC GRO
Super Production [ edit ] Driver GRO SMO NRG KAZ IGO MSC GRO 1 Vladimir Sheshenin 1 1 4 3 98 2 Roman Golykov 3 2 2 5 93 3 Kirill Ladygin 5 Ret 1 1 81 4 Leonid Panfilov 2 3 5 2 79 5 Andrey Petukhov 4 8 3 4 64 6 Ivan Ovsienko 6 4 6 9 50 7 Artem Kosarev 10 7 8 8 31 8 Maksim Arkhangelsky 7 Ret 7 6 30 9 Artemy Melnikov 8 5 Ret 7 29 10 Nikolay Vikhansky 8 6 10 11 Aleksandr Garmash 9 Ret 7 Driver GRO SMO NRG KAZ IGO MSC GRO
Colour Result Gold Winner Silver Second place Bronze Third place Green Points finish Blue Non-points finish Non-classified finish (NC) Purple Retired (Ret) Red Did not qualify (DNQ) Did not pre-qualify (DNPQ) Black Disqualified (DSQ) White Did not start (DNS) Withdrew (WD) Race cancelled (C) Blank Did not practice (DNP) Did not arrive (DNA) Excluded (EX)
Bold – Pole Italics – Fastest Lap
† – Drivers did not finish the race, but were classified as they completed over 75% of the race distance.
Super Production Team's Standings [ edit ] Touring Light [ edit ] Driver GRO NRG KAZ ADM IGO MSC GRO 1 Vladimir Cherevan 1 6 50 2 Petr Plotnikov 3 2 39 3 Andrey Maslennikov 5 3 30 4 Maksim Soldatov 4 9 29 5 Daniil Kharashun Ret 1 25 6 Nikolay Karamyshev 2 17† 23 7 Ilya Rodkin 8 4 21 8 Ivan Tverdokhlebov 7 8 20 9 Artem Antonov 6 10 18 10 Stanislav Novikov 10 Ret 16 11 Artem Fridman 11 5 16 12 Ilya Sidorov 9 12 11 13 Aleksey Savin 17 7 9 14 Denis Karelin 12 11 9 15 Kirill Zinoviev 13 14 5 16 Tatiana Eliseeva 14 13 5 17 Dmitry Dudarev 18 Ret 4 18 Daniil Kovalev 15 15 2 19 Azat Kalimullin Ret 16† 0 20 Aleksandr Chachava 16† 18† 0 Driver GRO NRG KAZ ADM IGO MSC GRO
Colour Result Gold Winner Silver Second place Bronze Third place Green Points finish Blue Non-points finish Non-classified finish (NC) Purple Retired (Ret) Red Did not qualify (DNQ) Did not pre-qualify (DNPQ) Black Disqualified (DSQ) White Did not start (DNS) Withdrew (WD) Race cancelled (C) Blank Did not practice (DNP) Did not arrive (DNA) Excluded (EX)
Bold – Pole Italics – Fastest Lap
† – Drivers did not finish the race, but were classified as they completed over 75% of the race distance.
Touring Light Team's Standings [ edit ] Driver GRO NRG KAZ ADM IGO MSC GRO 1 Rally Academy 2 2 62 3 17† 2 Kuzma's Mother Racing Team 1 6 54 18 Ret 3 Rumos Racing 8 1 46 Ret 4 4 Bragin Racing Team 4 5 45 11 9 5 Innostage AG Team 6 10 34 10 Ret 6 Lukoil Racing Team 5 3 32 15 15 7 Powerfuls 7 8 29 12 11 Driver GRO NRG KAZ ADM IGO MSC GRO
Driver GRO NRG KAZ ADM IGO MSC GRO 1 Nikolay Kalinin 4 1 43 2 Roman Scherbakov 1 Ret 38 3 Philipp Tuponosov 3 4 38 4 Aleksandr Pochenkov 5 3 32 5 Vasiliy Karablev 9 2 31 6 Mikhail Pochenkov 2 Ret 23 7 Kai Richard Shik 6 5 23 8 Mikhail Dralin 7 6 20 9 Dmitry Shishko 8 7 17 10 Vladimir Lobachev Ret DNS 10 Driver GRO NRG KAZ ADM IGO MSC GRO
Colour Result Gold Winner Silver Second place Bronze Third place Green Points finish Blue Non-points finish Non-classified finish (NC) Purple Retired (Ret) Red Did not qualify (DNQ) Did not pre-qualify (DNPQ) Black Disqualified (DSQ) White Did not start (DNS) Withdrew (WD) Race cancelled (C) Blank Did not practice (DNP) Did not arrive (DNA) Excluded (EX)
Bold – Pole Italics – Fastest Lap
† – Drivers did not finish the race, but were classified as they completed over 75% of the race distance.
S1600 Team's Standings [ edit ] SMP GT4 Russia [ edit ] Driver GRO NRG KAZ IGO MSC GRO 1 Aleksey Nesov 2 1 1 87 2 Sergey Titarenko 1 DSQ 2 61 3 Sergey Stolyarov 4 2 4 54 4 Irina Sidorkova 5 3 3 53 5 Dmitry Anastasiadis 6 4 8 36 6 Dmitry Rodionov 7 5 7 33 7 Denis Remenyako 3 Ret 10† 25 8 Dionis Anastasiadis 10 8 6 24 9 Andrey Solukovtsev 9 DSQ 5 24 10 Lev Tolkachev DNS 6 9† 19 11 Svetlana Gorbunova 8 7 Ret 18 Driver GRO NRG KAZ IGO MSC GRO
Colour Result Gold Winner Silver Second place Bronze Third place Green Points finish Blue Non-points finish Non-classified finish (NC) Purple Retired (Ret) Red Did not qualify (DNQ) Did not pre-qualify (DNPQ) Black Disqualified (DSQ) White Did not start (DNS) Withdrew (WD) Race cancelled (C) Blank Did not practice (DNP) Did not arrive (DNA) Excluded (EX)
Bold – Pole Italics – Fastest Lap
† – Drivers did not finish the race, but were classified as they completed over 75% of the race distance.
SMP GT4 Russia Team's Standings [ edit ] Driver GRO NRG KAZ IGO MSC GRO 1 X Motorsport Team Garis 1 5 2 94 7 DSQ 7 2 SMP Racing Motor Sharks 2 1 1 87 3 YADRO Motorsport 4 2 4 54 4 RUMOS Racing 8 6 9† 37 DNS 7 Ret 5 Capital Racing Team 3 Ret 10† 25 Driver GRO NRG KAZ IGO MSC GRO
SMP Formula 4 [ edit ] Colour Result Gold Winner Silver Second place Bronze Third place Green Points finish Blue Non-points finish Non-classified finish (NC) Purple Retired (Ret) Red Did not qualify (DNQ) Did not pre-qualify (DNPQ) Black Disqualified (DSQ) White Did not start (DNS) Withdrew (WD) Race cancelled (C) Blank Did not practice (DNP) Did not arrive (DNA) Excluded (EX)
Bold – Pole Italics – Fastest Lap
† – Drivers did not finish the race, but were classified as they completed over 75% of the race distance.
^ The first round of Formula 4 was held as part of the Endurance Series on May 10–11 at the Moscow Raceway.
References [ edit ] External links [ edit ]
International
Asia
Europe
Americas
Oceania