Football tournament season
The 1990 Georgian Cup was the forty-seventh season overall and first since independence of the Georgian annual football tournament.
First qualifying round[edit]
Team 1 | Score | Team 2 |
Tusheti Kvemo Alvani | 2–1 | Erchukhi Tsnori |
Trialeti Tsalka | 2–3 | Algeti Marneuli |
Imedi Tbilisi | 0–0 (6–7 p) | Rustavi |
Mglebi Tbilisi | 3–0 | Paravani Ninotsminda |
Okriba Tkibuli | 4–1 | Gantiadi Kaspi |
Samtskhe Atskuri | 2–1 | Mamisoni Oni |
Cherimela Kharagauli | 0–1 | Meskheti Akhaltsikhe |
Abuli Akhalkalaki | 1–0 | Chradjvari Tkibuli |
Kutaisi-2 | 4–0 | Zarzma Adigeni |
Kolkhi Gulripshi | 2–1 | Guria-2 Lanchkhuti |
Kolkheti-2 Khobi | 1–7 | Imedi Laituri |
Lashkindari Tkvarcheli | 2–1 (a.e.t.) | Menavtobe Batumi |
Chkondidi Martvili | 1–1 (4–2 p) | Egrisi Senaki |
Krtsanisi Tbilisi | 1–0 | Samgori Gardabani |
Jejili Tbilisi | 1–0 | Chabukiani |
Mretebi Tbilisi | 6–1 | Eteri Lagodekhi |
Gareji Sagarejo | 0–2 | Dighomi Tbilisi |
Shiraki Dedopliscckaro | 0–1 (a.e.t.) | Gantiadi Dmanisi |
Sairme Baghdati | 2–0 | Merani Tbilisi |
Tori Borjomi | 1–1 (7–6 p) | Vardzia Aspindza |
Mukhnari Mukhrani | 1–0 | Iberia Kareli |
Aisi Kutaisi | 3–1 (a.e.t.) | Zana Abasha |
Betlemi Keda | 3–2 | Kolkheti-2 Poti |
Shevardeni Zugdidi | w/o | Mshenebeli |
Samtredia-2 | 4–1 | Subtropiki Sukhumi |
Ukimerioni Kutaisi | 1–0 | Racha Ambrolauri |
Gorda Sukhumi | 2–3 | Mamuli Didi Chkoni |
Martve Tbilisi | 3–0 | Garisi Tetri Tskaro |
Second qualifying round[edit]
Team 1 | Score | Team 2 |
Ukimerioni Kutaisi | 0–1 | Tori Borjomi |
GTU Tbilisi | 3–2 (a.e.t.) | Napareuli |
Tusheti Kvemo Alvani | 1–2 | Krtsanisi Tbilisi |
Algeti Marneuli | 1–2 | Martve Tbilisi |
Rustavi | 1–4 | Jejili Tbilisi |
Dighomi Tbilisi | 2–5 | Mretebi Tbilisi |
Gantiadi Dmanisi | 2–1 | Mglebi Tbilisi |
Okriba Tkibuli | w/o | Samtskhe Atskuri |
Kutaisi-2 | 1–0 | Sairme Baghdati |
Kolkhi Gulripshi | 5–2 | Mukhnari Mukhrani |
Imedi Laituri | 4–1 | Lashkindari Tkvarcheli |
Aisi Kutaisi | 5–0 | Chkondidi Martvili |
Shevardeni Zugdidi | 2–2 (5–6 p) | Betlemi Keda |
Mamuli Didi Chkoni | 3–2 (a.e.t.) | Samtredia-2 |
Chela Darcheli | 3–2 | Bakhmaro Chokhatauri |
Meskheti Akhaltsikhe | 3–1 | Abuli Akhalkalaki |
Third qualifying round[edit]
Team 1 | Score | Team 2 |
Martve Tbilisi | 3–1 | Jejili Tbilisi |
Krtsanisi Tbilisi | 4–0 | TGU Tbilisi |
Mretebi Tbilisi | 8–0 | Gantiadi Dmanisi |
Okriba Tbilisi | 4–0 | Meskheti Akhaltsikhe |
Tori Borjomi | 4–1 | Kutaisi-2 |
Imedi Laituri | 2–1 | Kolkhi Gulripshi |
Betlemi Keda | 2–1 | Aisi Kutaisi |
Mamuli Didi Chkoni | 2–1 | Chela Darcheli |
Round of 64[edit]
Round of 32[edit]
Round of 16[edit]
Quarterfinals[edit]
Semifinals[edit]
See also[edit]
References[edit]
External links[edit]
|
---|
|
Domestic leagues | - Umaglesi Liga
- Pirveli Liga
- Meore Liga
|
---|
Domestic cups | |
---|
|
|
|
|
---|
Domestic leagues | |
---|
Domestic cups | |
---|
League cups | |
---|
Supercups | |
---|
UEFA competitions | |
---|
Non-UEFA competitions | |
---|
On request of the Soviet Union, UEFA imposed sanctions against Georgia and Lithuania |
|
---|
Domestic leagues | |
---|
Domestic cups | |
---|
League cups | |
---|
Supercups | |
---|
UEFA competitions | |
---|
Non-UEFA competitions | |
---|